Metal işçileri 1 Mayıs'ta kitlesel olarak alanlardaydı..

Gebze'de 1 Mayıs coşkusu

Fotoğraflar  


1 Mayıs Programları

GEBZE: Sendikamızın merkezi olarak katılacağı
Gebze 1 Mayıs Mitingi
Toplanma Yeri: Trafo Meydanı
Saat: 10.00
Miting Yeri: Cumhuriyet Meydanı

BİLECİK: Sendikamızın yapacağı miting
Toplanma Yeri: Belediye Çay Bahçesi önü
Saat: 12.00
Miting Yeri: Cumhuriyet Meydanı

ESKİŞEHİR:
Toplanma Yeri: Sendikamız Şube binası önü
Saat: 11.00
Miting Yeri: Sıhhiye Meydanı

BURSA:
Toplanma Yeri: İl Milli Eğitim önünden giriş yapılacak, Darmstad Caddesi’nde Kortej…
Saat: 11.00
Miting Yeri: Atatürk Stadyumu Meydanı

ANKARA:
Toplanma Yeri: Çok katlı Otopark
Saat: 13.00
Miting Yeri: Kolej Meydanı

MERSİN:
Saat: 16.00
Miting Yeri: Cumhuriyet Meydanı

LÜLEBURGAZ:
Toplanma Yeri: Eski Hükümet Binası önü
Saat: 11.00
Miting Yeri: Kongre Meydanı

İZMİR:
Toplanma Yeri: Konak Meydanı
Saat: 12.00
Miting Yeri: Gündoğdu Meydanı


 


 

Yeni temsilcilerimiz Sapanca tesislerinde yapılan eğitimi tamamladılar.

Fotoğraflar  


 

28 NİSAN

 “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybeden İşçileri Anma ve Yas Günü”

İLAN EDİLSİN!

28 Nisan tarihi Dünya’nın pek çok ülkesinde “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybeden İşçileri Anma ve Yas Günü” olarak kabul edilmiştir. Bugün pek çok ülkede, çeşitli sendikalar ve bağlı olduğumuz konfederasyonumuz Küresel Sanayi Sendikası (Industriall) olmak üzere iş cinayetlerine dikkat çekmek için pek çok etkinlikler yapılıyor.

Oysa her gün 5 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği ülkemizde, 28 Nisan resmi olarak “Anma ve Yas Günü” olarak kabul edilmemiştir. 28 Nisan, devlet kademelerinden başlayarak, işverenlerden kamuoyuna iş cinayetlerinin durdurulmasına yönelik bir duyarlılığın oluşturulması için atılacak önemli bir adımdır. Bunun ötesinde iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anmak, aileleri ile dayanışma içinde olmak, acılarına ortak olmak vicdani bir sorumluktur.

Basın Açıklamamız


Tele1 TV'de Tolga Hürmeriç'in konuğu olan Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, canlı yayında işçilerin gündemdeki sorunlarını, sarı sendikalar, OHAL baskıları ve referandum sürecini değerlendirdi.


Elbet bir gün dünya,
Çocukların göz bebekleri gibi
Güzel olacak..

23 Nisan Kutlu Olsun...


 

Gazetemizin Nisan sayısı yayınlandı...
Buradan okuyabilirsiniz..


Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM)
Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu (Mart 2017)

Enflasyon hesabı, dar gelirlinin hesabı farklı
Enflasyon yoksul için daha da fazla

Sendikamız araştırma merkezi (BİSAM) tarafından hazırlanan Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mart 2017 Dönem Raporu’nun sonuçlarına göre TÜİK tarafından yüzde 11,3 olarak açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 12, düzenli ücretlilerde yüzde 11,5 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyonun en çok etkilediği kesim ise yüzde 1,21 ile ücretsiz aile işçileri oldu.

Araştırma raporu


Asil Çelik işçilerinden
Bakanlığa toplu faks eylemi....

Grevleri Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanan ve toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen Bursa Şubemize bağlı ASİL ÇELİK işyerinde çalışan işçiler,
İnsanca yaşayabilecek ve insan onuruna yakışır bir iş umuduyla başlayan toplu İş sözleşme sürecinde yaşadıkları mağduriyetleri dile getirmek üzere toplu olarak ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’na FAKS ÇEKME EYLEMİ yapacaklar...

Tarih: 28 Mart 2017 Salı günü
Yer: Orhangazi PTT önü
Saat: 16.30


Valfsan'da TİS coşkusu

İstanbul 1 Nolu Şubemize bağlı Valfsan'da imzalanan
 toplu iş sözleşmesi için, Genel Başkanımız, Şube yöneticilerimiz
ve üyelerimizin katılımıyla bir tören düzenlendi..

Fotoğraflar  


 

Sendika Yöneticilerine Verilen Ceza
Sendikal Faaliyetlere Vurulmuş Bir Darbedir

TÜMTİS Yöneticilerinin anayasal bir hak olarak teminat altına alınan sendikal faaliyetleri nedeniyle yerel mahkeme tarafından verilen hapis cezalarının Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmesi Türkiye’de demokrasi ve hukuk adına gelinen noktayı göstermesi açısından son derece üzücü ve vahimdir.
Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde beşlerle ifade edilirken, verilen bu karar ile sendikalaşma önündeki mevcut engellere bir yenisi daha eklenmeye çalışılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bu ayıba derhal son vermeli, başta sendikalar olmak üzere demokratik kurumlar üzerindeki bu baskılar durdurulmalıdır.

Basın açıklamamız
 Kayseri ODS işyerinde 15 Mart'ta yaşanan iş kazasında
hayatını kaybeden üyemiz Elbey Algül'e ( Halo Dayı ) rahmet,
ailesine ve çalışma arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.


Gebze'de işyeri ziyaretleri...

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, 13 Mart'ta
Gebze Şube Yöneticilerimiz ile Birlikte Çayırova Boru ve Kroman Çubuk
 fabrikalarını ziyaret ederek üyelerimizle görüştü.
Geçen hafta Ölümlü iş kazası yaşanan
Çayırova Boru'daki üyelerimize başsağlığı diledi.

Fotoğraflar  


Pratt&Whitney'de çoğunluk
Birleşik Metal-İş'in...

Bugünkü duruşmada, işverenin ve Çelik-İş'in itirazlarının yerinde olmadığına, Sendikamızın çoğunluğa sahip olduğuna karar verildi.

Pratt&Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi’nde (TEC) yürütülen örgütlenme çalışmaları sonunda yapılan yetki tespiti başvurusu üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendikamızın yasanın aradığı çoğunluğu sağladığını tespit ederek, yetki tespitini sendikamıza verdi.
Çelik-İş ve işveren çoğunluk tespitine itiraz ederek dava açtı. Çelik-İş Sendikası, TEC çalışanlarının daha fazla mağdur olması pahasına davayı yetkisiz mahkeme olan İstanbul Anadolu 23. İş Mahkemesinde açmış olup davada “mahkemenin yetkisizliğine” karar verilmiştir. Bu dosya yetkili İstanbul 12. İş Mahkemesi’ne gönderilmiş olup işverenin açtığı itiraz davası ile birleştirilmiştir.
Yargılamaya işverenin itirazı üzerine açılan dava dosyası üzerinden yani İstanbul 4. İş Mahkemesi’nde devam edilmiş olup bugün (08.03.2017) yapılan duruşmada;
Sendikamızın çoğunluğa sahip olduğuna, işverenin ve Çelik İş'in itirazlarının yerinde olmadığına karar verilmiştir. Karar itiraz edilmezse kesinleşecektir.


 


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Güvenceli İş, Güvenli Gelecek,
Şiddetsiz Bir Yaşam Hakkımız!

Bir 8 Mart mücadele gününde daha kadınlar eşitlik, özgürlük taleplerini dünyanın dört bir yanında en yüksek perdeden dillendirmeye devam ediyor.
 
Küreselleşme ve liberal politikalar, sosyal devletin tüm kazanımlarını yok ederek çalışma ve yaşama koşullarını giderek ağırlaştırıyor. Cinsiyet temelli işbölümü altında yaşlı bakımı, çocuk bakımı, ev işleri kadının omuzlarına yüklenirken sermaye, kadın emeğini en ucuz şekilde sömürmenin peşinde.
Sermaye ve erkek egemen sistem, biryandan analığı kutsallaştırıp, kadını aile ile özdeşleştirirken, diğer yandan kadın emeğini ucuz, güvencesiz hale getirip, kadın yoksulluğunu artırıyor. Ataerkil sistem ve kapitalizmin, kadın bedenini ve emeğini kontrol altında tutma adına yeniden ve yeniden ürettiği gelenek ve göreneklerle kadınların hayatını karartmaya devam ediyor.
 
İşyerlerinin sağlıksız koşulları hem evde hem işte çalışan kadınların sağlığını tehdit ederken işyerlerinde mobbing, sözlü /cinsel taciz, düşük ücret, güvencesizlik ve ayrımcılık en çok kadınları tehdit ediyor. Güvenceli esneklik adı altındaki güvencesiz çalışma adeta kadınların çalışma biçimi haline getiriliyor. Kadınların sendikalara-sendikaların kadınlara ihtiyacı artıyorken, sendikalar en çok kadınların ve kadın emeğinin sorunlarını görmüyor ya da görmek istemiyorlar.
 
Hükümetin kadın karnesi hiç te iç acıcı değil. Hayata geçirdiği muhafazakar politikalar, kadının toplum içindeki konumunu daha da geriye çekmektedir. Kadını kamusal alandan dışlayan, eve iten çocuk doğurmaya teşvik eden uygulamalarının etkisiyle, kadınlara yönelik ayrımcılık, şiddet, sömürü ve yok sayma katlanarak artıyor.
 
Artan kadın düşmanlığı kadınları sokakta, otobüste, metroda tehdit ediyor, kadınlar başı açık, başı kapalı diye ayrımcılığa maruz kalıyor. Şort giydikleri için tekmeleniyor, hamileyken parkta spor yaptığı için dövülüyor, toplu taşıma araçlarında tecavüz ediliyor, katlediliyor. Sudan sebeplerle kadınları katledenlere iyi hal ceza indirimi uygulanıyor.
Sosyal devletin kırıntısını bile yok etmek için kolları sıvayan hükümet, grevlerimizi keyfi olarak yasaklıyor, zorunlu BES ile maaşımız daha cebe girmeden sermayenin kasasına aktarılmaya çalışılıyor, kıdem tazminatımızın talanı gündemdeki yerini koruyor.
 
Ülke ekonomisinin allak-bullak olduğu, kadın işsizliğinin arttığı, can güvenliğimizin kalmadığı, yoksul halkın çocuklarının payına ölümün ve işsizliğin düştüğü, kadın cinayetlerinin, tecavüzlerin arttığı bir dönemde, 15 yıldır bu ülkede iktidar olan hükümet, ülkeyi 16 Nisan’da, tüm yetkilerin tek bir kişiye verileceği bir Referanduma götürüyor.
 
Birleşik Metal-İş’li kadınlar, anayasa oylamasının bir parti seçimi olmadığını, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde bugünlerimizi bile mumla aratacak günlerin yakın olduğunu biliyor, görüyor.
 
Bu nedenle kadınlar, evde kocaya, işte patrona, sendikada başkana vermeyi red ettikleri yetkiyi, ülkede tek adama vermeye de cevabı HAYIR olacaktır.

Birleşik Metal İş Sendikası
Kadın Komisyonu
 

Basın açıklamamız

 

 


 

Gebze Şubemize bağlı Çayırova Boru'dan
Sergen Karataş
iş kazası sonucu hayatını kaybetti.
Değerli bir üyemizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz…
Bugün (07.03.2017) Güzeltepe Cemevi'nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlanacaktır.
Sendikamız üyesi çalışma arkadaşlarına, dostlarına ve ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.


Dünya Emekçi Kadınlar Günü
 

Metal işçisi kadınlar, Dünya Emekçi Kadınlar Günü için
5 Mart Pazar günü Gebze'de buluştu...

Fotoğraflar  


Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM)
Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu

Enflasyon yoksulu
iki kat daha fazla yoksullaştırdı

• 14 yılda enflasyon hesaplamasından kaynaklı yoksullaşma zenginlerde yüzde 5, yoksullarda yüzde 11 oldu
• Yoksul enflasyondan zengine göre yaklaşık iki kat daha fazla etkilendi.
• Şubat enflasyonu kendi hesabına çalışanlar için yıllık 10,7 oldu
• Aylık enflasyon ücretsiz aile işçileri ve profesyonel meslek sahipleri için yüzde 1’in üzerinde

Araştırma raporu


Metal işçilerinin referandum konusundaki
eğilimi nedir?

Sendikamız, Üye Kimlik Araştırmamızın önemli ve güncel bulgularını kamuoyu ile paylaşmak için bir basın toplantısı düzenledi.
Bilim insanları, sendikalar ve emek alanıyla ilgili kurum ve kuruluşlar için önemli bir veri kaynağı olacak olan çalışmanın ilk bulgularını bugün açıkladık..

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu'nun açış konuşması
Araştırmamızdan bazı rakamlar
Fotoğraflar  


Üyelerinin gerek hak ve çıkarlarını geliştirmek, gerekse ekonomik ve sosyal sorunlarına sahip çıkmak için bilimsel temelde çalışmalar yapmayı bir görev olarak gören sendikamız, kapsamlı bir “Üye Kimlik Araştırması” yapacağını, daha önce kamuoyuna duyurmuştu.
Bu çerçevede sendikamız araştırma merkezi (BİSAM), 2016 yılının son haftası ile 2017 yılının ilk haftalarında üyelerine yönelik söz konusu çalışmayı hayata geçirdi.

Basın açıklamamız


ACI KAYBIMIZ!

Bursa Şubemize bağlı Prysmian işyeri Baştemsilcimiz

FUAT DURMAZ’ı

 bir kalp krizi sonucu kaybettik.
Değerli bir üyemizi, metal işçilerinin yiğit bir temsilcisini kaybetmenin
 üzüntüsü içerisindeyiz…
Çalışma arkadaşlarına, dostlarına ve ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Bugün (24.02.2017) Mudanya Hal camisinden kılınacak öğle
namazı ardından Mudanya İpek Yayla Köyü’nde defnedilecektir.


Konvekta'da TİS imza Töreni

İstanbul Konvekta işyerimizde üyelerimizin memnuniyetleri ve onayıyla anlaşmaya varılan toplu sözleşmemiz, 23 Şubat Perşembe günü yapılan törenle imzalandı.

Fotoğraflar  


Senkromeç işçisi,
haklarına sonuna kadar sahip çıkacak!

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikada, 2016 Mayıs ayından beri ücretlerini alamadıkları yetmezmiş gibi, son olarak 117 işçi işten çıkartıldı.
İşçilerin haklarına sahip çıkmak için Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu’nun katılımıyla Valilik önünde düzenlediğimiz basın açıklamasına katılım yoğun oldu.

Basın açıklamamız


Genişletilmiş Başkanlar Kurulu

Sendikamız Genel Merkezinde 15 Şubat'ta toplanan
Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, yılbasından bu yana gelişmeleri,
yeni örgütlenmeleri, sendikamız eylem ve etkinliklerini ele alarak,
 ileriye yönelik mücadele programını güncelledi.

Fotoğraflar  

 


İsmail Saymaz ve "Fıtrat"
 

Gazeteci Yazar İsmail Saymaz'la sendikamızda bir söyleşi ve imza günü
gerçekleştirdik...  İş kazası adı altında ülkemizde işlenen cinayetleri
konu alan kitabından örnek olayları aktaran Saymaz,
daha sonra, söyleşiye katılanlara kitabını imzaladı...

Fotoğraflar  


DİSK’in kuruluşunun 50. yıldönümünde
 KEMAL TÜRKLER’in mezarı başındayız...

Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş Sosyal-İş sendikaları,
bu sabah düzenlenen bir ortak etkinlikle Kemal Türkler'in mezarı başındaydı...

"DİSK’in 50. Kuruluş Yıldönümü’nde; Kuruluş Bildirgesi’nde vurgulananları
ve yükseliş dönemindeki anlayış, ilke ve değerleri tüm topluma bir kez
daha hatırlatmak adına, Dönemin unutulmaz lideri Kemal Türkler’in mezarı
başında anmayı bir gereklilik olarak gördüğümüzü tüm kamuoyuna bir kez
daha duyuruyoruz. "

Fotoğraflar  

DİSK işçilerin ekonomik ve demokratik mücadele örgütü olarak ülkemizde, sarı-Amerikancı sendikacılığa karşı sermayeden ve devletten bağımsız, demokratik sınıf ve kitle sendikacılığını temsil etmek amacıyla kurulmuş ve yıllar boyunca bu yolda ilerleyerek işçi sınıfı mücadelesine çok büyük kazanımlar sağlamıştır.
Türkiye işçi sınıfı mücadelesine altın harflerle yazılan büyük Saraçhane Mitingi, Kavel Direnişi, şanlı 15-16 Haziran grev ve direnişlerini, 51 yıllık 1 Mayıs yasağının işçi sınıfın gücüyle son verilmesinde ve 1 Mayısların Taksim Meydanında kitlesel kutlanmasını, DGM direnişlerini, Faşizme İhtar Eylemleri eylemlerini gerçekleşmesinde sadece önderlik değil bir militan olarak siperin en önünde yer alan önderimiz Kemal Türkler’i DİSK’in 50. Kuruluş yılında mezarı başında anmak sadece bir görev değil aynı zamanda bize bıraktığı utkan geleneğinin neferleri olduğumuzun da ilanıdır.
Kuruluş Bildirgesi’nde; “Emperyalizmin, devletimizin ve milletimizin hayatına yeniden kastetme çabalarının arttığını ve bir avuç sömürücünün, aracının, kapkaççının bu çabalara katıldığını görmektedir” cümlesiyle genel felsefesini ortaya koyan DİSK’e ve bu kimliğe sahip çıkan bağlı sendikalara bugün ülkemizde yaşananları dikkate aldığımızda, kuruluş günlerinde olduğundan çok daha fazla üzerimize görev ve sorumlulukla omuzlarımızda olduğunun bilincindeyiz.
İşçi sınıfının bugün yaşadığı sorunlarla mücadele edebilmek sadece Kemal Türkler döneminde olduğu gibi DİSK’i DİSK yapan anlayış ve ilkeleri hayata geçirebilmekle mümkün olacaktır.
Bu nedenle DİSK’in 50. Kuruluş Yıldönümü’nde; Kuruluş Bildirgesi’nde vurgulananları ve yükseliş dönemindeki anlayış, ilke ve değerleri tüm topluma bir kez daha hatırlatmak adına, Dönemin unutulmaz lideri Kemal Türkler’in mezarı başında anmayı bir gereklilik olarak gördüğümüzü tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Saygılarımızla.

BİRLEŞİK METAL-İŞ, NAKLİYAT-İŞ, SOSYAL-İŞ

Basın açıklamamız


Varlık Fonu, kamu mallarının talanı demektir. Hükümetin, Varlık Fonu’nun kuruluşuyla ilgili öne sürdüğü tüm gerekçeler inandırıcı olmaktan çok uzaktır. Çünkü kamuda olan işletmelerin gelirleri zaten devletin, dolayısıyla hükümetin tasarrufundadır. Memleketimizin en değerli kamu kuruluşları ve arsaları Varlık Fonu’na devredilirken, Fon’un hiçbir denetim altında olmayışı, niyetin kötülüğünü ve talanın büyüklüğünü göstermektedir.
...
Diğer yandan, bu kurumlarda yıllardır sendikalı olarak çalışan işçilerin akıbeti belirsizdir. Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerle işsizlik, açlık ve sendikasızlaştırmanın yaşandığı bilinmektedir.
...
Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, Hükümete sesleniyoruz: Kamu kuruluşlarının Fon adı altında talanı ve özelleştirilmesi anlamına gelen Varlık Fonu uygulamasından biran önce vazgeçilmeli ve kamunun malı, kamuda kalmalıdır.

Basın açıklamamız


Birleşik Metal-İş Sendikası
Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM)
Enflasyon ve Hayat Pahalılığı
Ocak 2017 Dönem Raporu

• ENFLASYON HESAPLAMASI HERKESİ YOKSULLAŞTIRDI
• EN ÇOK YOKSULLAŞAN EN YOKSULLAR OLDU
• ALIM GÜCÜ TEMEL HARCAMA KALEMLERİNDE DÜŞTÜ
• OCAK ENFLASYONU ÜCRETLİLER İÇİN 9,6 OLDU
• TEMEL HARCAMA KALEMLERİNDE ENFLASYON İKİ HANELİ

Araştırma Raporu


Grev Yasağına Rağmen,
Grevle Kazandık

Bilindiği üzere Sendikamızın, işveren sendikası EMİS’e bağlı GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerinde 20 Ocak Cuma günü başlattığı grevler aynı gün Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanmıştı.

Neredeyse rutin bir uygulama haline gelen ve işçilerin grev hakkını tamamen hükümetlerin iznine bağlayan bu uygulamaya karşı sendikamız mücadeleye devam kararı aldı. Fabrikalarda pazartesi gününe kadar işbaşı yapılmadı. Ardından tüm vardiyalarda mücadele fabrikaların içine taşındı.

23 Ocak Pazartesi günü akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı her iki sendikayı görüşmeye davet etti. Yapılan görüşmede adı geçen işletmelere bağlı fabrikalarda çalışan yaklaşık 2.200 üyemiz için 2016-2018 dönemini kapsayan iki yıllık toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varıldı.
İmzalanan sözleşme grev yasaklandığında gelinen noktadan daha ileri kazanımlar içermesi açısından da bir ilktir. Varılan anlaşmayla üyelerimizin elde ettiği kazanımların bir bölümü şöyledir:

• Saat ücretlerine birinci altı ay için 1,20 lira artı yüzde 7 zam yapılmıştır. Ortalama olarak yüzde 18,5 artışa tekabül etmektedir.

• Bu oran ile birinci altı için işyerlerine göre ortalamada 443 ile 510 lira net artış sağlamıştır.

• Yürürlüğü iki yıl olarak belirlenen sözleşmede diğer zam dilimleri ise ikinci ve üçüncü altı aylar enflasyon artı bir puan artış sağlanmıştır.

• Sosyal yardımlardaki artış yüzde 27 oranındadır.

• Dini Bayram mesaileri yüzde 200’e yükseltilmiştir.

• Engelliler gününde ücretli izin, eşin anne ve babasının ölümünde üyeye 4 gün ölüm izni, ABB işyerinde işçilere sağlık sigortası hakları alınmıştır.

Bu kazanımların yanında grev yasağına karşı verilen mücadelenin elde ettiği kazanım da son derece önemlidir. Grev yasağı fiilen ortadan kaldırılmıştır.
Grev hakkına sahip çıkan üyelerimizi, onlara sonuna kadar destek olan örgütlü olduğumuz diğer işletmelerdeki üyelerimizi kutluyor, ilk günden itibaren bu mücadelede sendikamızın yanında olan emek dostlarına teşekkür ediyoruz.
Metal işçileri Birleşik Metal-İş ile tarih yazmaya devam edecek.

Basın açıklamamız


Grev Yasağını Tanımıyor,
Mücadeleye Devam Ediyoruz

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası arasında devam eden grup toplu iş sözleşmesi sürecinde Grev Uygulaması başlayınca Bakanlar Kurulu’nun kararıyla grev yasaklandı.

Sendikamızın örgütlü olduğu GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerine bağlı fabrikalarda, grup toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine, 20 Ocak’ta 2.200 Birleşik Metal-İş üyesi işçinin tam ve coşkulu katılımıyla “Metal Grevi”mizi başlattık. Greve çıkışımızın ardından aynı gün, öğle saatlerinde apar topar hükümet eliyle grevimiz 60 gün süreyle ertelendi.

Metal işçileri, birçok kez yaşanan grev ertelemelerinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bu bir erteleme değil yasaklamadır. 2002 yılından bugüne Cam, Lastik, Maden işkollarında on binlerce işçinin grevli toplu sözleşme hakkı hükümet eliyle defalarca gasp edildi.

Metal işçileri de birçok kez Hükümetin grev yasakları ile karşı karşıya kaldı. 2015 yılında MESS’e karşı greve çıkan onbinlerce metal işçisinin grevi, yine aynı gün içinde ertelendi. 18 Ocak’ta da Asil Çelik işçilerinin grevi yasaklandı.

Grev hakkı, geçmişi yüzyıllara dayanan, hem anayasal hem de evrensel bir haktır. Grev hakkımızın elimizden alınması, özgür bir şekilde toplu sözleşeme yapabilme hakkımızın elimizden alınması demektir. Grevsiz toplu sözleşme hakkı bir “hiç”tir.

Geldiği günden bugüne grev ertelemelerini alışkanlık haline getiren hükümet, grevimizi yasaklayarak, toplu sözleşme hakkımızı elimizden alıyor ve bizlere patronlar size neyi layık görüyorsa ona razı olacaksınız diyor. Bu, alınteri dökerek, emeği ile geçinen işçiye sefaleti reva görmektir.

Bizler metal işçileri olarak, hükümetin sadece ve sadece patronları koruyan, işçinin alınterini gözetmeyen, işçilerin grev hakkını elinden alan, anayasal bir hakkın kullanımını engelleyen kararını tanımıyoruz.

Bizler, Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, daha önce de duyurduğumuz gibi, hükümetin grev yasağına boyun eğmiyoruz. Bizler, tarih boyunca bedel ödeyerek işçi sınıfının kazandığı grevli toplu sözleşme hakkımıza sahip çıkıyor ve işyerlerimizi eylem alanına döndürüyoruz.

Bizler bu mücadele kararını, sadece EMİS üyesi işçiler adına değil, grev hakkı sürekli gasp edilen tüm işçiler adına aldık. Eylemlerimiz, aynı zamanda grev yasağını, işçilerin toplu sözleşme hakkının üzerinde “Demoklesin Kılıcı” gibi sallayan, OHAL’i demokratik hakların kullanılmasının önüne engel olarak koyan, en ufak hak arama talebinde polisi ve tomaları işçilerin karşısına diken Hükümete uyarı eylemidir.

Geçmişte bir çok kez mücadeleleri ile tarih yazan metal işçileri, bir kez daha tarih yazacak bir mücadeleyi büyük bir kararlıkla sürdürecektir. Bu mücadele bizlerin, alın terinin hakkını vermeyen patronlara ve her daim patronların taleplerini emir kabul eden hükümetin grev yasaklarına karşı bir mücadeledir.

Mücadelemiz, EMİS işyerlerinde grevi yasaklanan üyelerimizin talepleri doğrultusunda bir toplu sözleşme imzalanıncaya kadar devam edecektir.
Tüm emek dostlarını, Birleşik Metal üyesi işçilerin bu haklı mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu

Basın açıklamamız


Emis İşyerlerindeki Grevimiz
Bakanlar Kurulu Kararıyla Yasaklandı
Bu Hak Gaspına Boyun Eğmeyeceğiz

Sendikamızın örgütlü olduğu GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerine bağlı fabrikalarda bu sabah 2200 üyemizin tam katılımıyla başlattığımız grevimiz öğlen saatlerinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendi (yasaklandı).

Hükümet, iki gün önce Asil Çelik’te de aynı kararı alarak işçilerin en temel hakkı olan grev hakkının kullanımı ortadan kaldırmıştı. Bugün de benzer karar işveren sendikası EMİS bünyesindeki fabrikalarda çalışan üyelerimizin başlattığı grev için alındı.

Bilinmelidir ki metal işçileri, Hükümet tarafından artık bir alışkanlık haline getirilen bu hukuksuzluğa boyun eğmeyecektir. Hükümet ve işverenlerin kol kola işçilerin haklarını ortadan kaldırmaya yönelik saldırılarına karşı mücadelemiz devam edecektir.

Grevimizin ertelendiği EMİS’e bağlı fabrikalarda işçiler pazartesi gününe kadar işbaşı yapmayacaktır.
Artık canımıza tak eden grev yasağı dayatmasına karşı sendikamız, EMİS işyerlerinde mücadelenin nasıl sürdürüleceğinin kararını her zaman olduğu gibi yine işçilerle birlikte alacaktır.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu
 

Basın açıklamamız

Greve çıkış fotoğraf ve videolarını ve anlık gelişmeleri, sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

        


(GE Grid Solution, ABB, Schneider Enerji ve
Schneider Elektrik)

BUGÜN METAL’de GREV BAŞLADI!

Birleşik Metal-İş Sendikası ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2200 işçiyi kapsayan 7 Eylül 2016’dan bugüne devam eden grup toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Sendikamız 26 Aralık 2016 tarihinde GREV Kararı almış ve 20 Ocak 2017 tarihinde Grev uygulamasının başlayacağını ilan etmişti.

EMİS işverenleri ile Grev Kararı’nın ardından bir dizi görüşme yapılmış, ancak üyelerimizi tatmin edecek bir noktaya ulaşılamamıştır. En son, bugün (19 Ocak) devam eden müzakerelerden de bir sonuç alınamamıştır.

Sendikamız ve üyelerimiz, dün ve bugün EMİS ile yapılan görüşmelerin sonucunda verilen ücret zammı tekliflerini aralarında değerlendirmiş ve verilen zammın üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olması nedeniyle Grevin uygulanması yönünde karar verilmiştir.

Sendikamız, GE Grid Solution, ABB, Schneider Enerji, Schneider Elektrik işyerlerinde

20 Ocak Cuma günü,
Saat 10:00’da
GREV’E BAŞLAYACAKTIR.

Basın açıklamamız


İşçi hakları
Milli Güvenliği bozucuymuş..

Asil Çelik Grevimiz Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı.

Sendikamızın 40 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu Bursa Orhangazi’de kurulu ve 674 işçinin çalıştığı Asil Çelik işyerinde devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine, 18 Ocak 2017 tarihi itibariyle çıkacağımız grev aynı gün gece yarısı Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmiştir.
Hukuki olarak ertelenme olarak ifade edilen bu durumun ne yazık ki aslında fiili olarak yasaklanma anlamı taşıdığı tüm kamuoyunca çok iyi bilinmektedir.
Ne yazık ki işçilerin ekmeğini ve çalışma koşullarını doğrudan ilgilendiren ve evrensel anlamda tartışılamayacak bir hak olan özgür toplu sözleşme düzeni, bu kararla bir kez daha zedelenmiştir.
Sendikaların iradesine ve hak alma mücadelesine müdahale olarak nitelenebilecek bu yönteme son yıllarda sıkça başvurulması, özellikle de sendikamızın almış olduğu grev kararlarının bu yöntemle engellenmesi, başta üyelerimiz olmak üzere tüm sendikal hareketin mücadelesine zarar vermektedir.
Aylardır süren görüşmeler neticesinde üyemiz olan Asil Çelik işçilerini tatmin edebilecek bir teklifle karşılaşsaydık, grev kararına gerek kalmadan sözleşme imzalanırdı.
Ancak aylardır süren görüşmelerden istenen ve beklenenden çok uzak bir durumun ortaya çıkması neticesinde grev kararı alınmıştır.
Ne yazık ki AKP Hükümeti, sendikamızın pazarlık gücünü tamamen elinden almış, işçinin evine götüreceği ekmeği ve kaderini işverenin ve Yüksek Hakem Kurulunun insafına bırakmıştır.
Sendikamız Birleşik Metal-İş’in, tüm bu engellemelere rağmen gerek üyelerimizin gerekse işçi sınıfının ortak çıkarları adına mücadeleyi sürdüreceğinin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz.

Basın açıklamamız


 Çeliğe su veren metal işçileri,
Birleşik Metal-İş çatısı altında
mücadele dolu 70 yılı kutluyor.

Sendikamızı oluşturan sendikalardan ilki,
27 Temmuz 1947
'de, Yusuf Sidal, Enver İçten, Hayrettin Güneş,
Emrullah Gültekin, Nizamettin Babaoğlu tarafından kurulan
ve daha sonra Maden-İş adını alacak olan Demir-İş Sendikasıydı.
Sendikamızın 70. yılı kutlu olsun.


Sendikamız gazete arşivinde eski sayıları da okuyabilirsiniz.


Grev tarihi 20 Ocak...

Varan 4:

ABB çalışanları da "Greve Evet" dediler.

Beyaz yakalı çalışanların çoğunlukta olduğu ABB işletmelerinde
bugün yapılan oylamada 509 hayır oyuna karşılık, 668 evet ile
sandıktan "Grev" çıktı..

 Tüm işyerlerinde,
"Greve Evet!" oyu kullanarak dayanışma gösteren
beyaz yakalı çalışan arkadaşlarımıza
sınıf mücadelesine katkıları için teşekkür ediyoruz!
 

Varan 3:

Schneider: "Greve Evet"

Beyaz yakalı çalışanların çoğunlukta olduğu Schneider işletmelerinde
 bugün yapılan oylamada
567 Hayır'a karşılık 708 EVET oyu çıktı...

Varan 2:

Gebze ALSTOM GRİD Enerji Endüstrisi
çalışanları da "Greve Evet" dedi...

Sandıktan 161 Hayır'a karşı 683 Evet oyu çıktı.

 

 

İlk grev oylaması bugün yapıldı.

GREVE EVET!...

Gebze'de, Schneider Enerji'de bugün yapılan grev oylamasında,
"Greve Evet" çıktı.
İşyerinde çalışan ve oylamada Greve Evet diyen
beyaz yakalı çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz!!!Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi
Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu

Ücretlilerde Görünmeyen Yoksullaşma Yüzde 6

• Resmi olarak yıllık enflasyon yüzde 8.53 olarak açıklanırken bu oran yevmiyeli çalışanlarda yüzde 9.35 olarak gerçekleşti
• Gizli yoksullaşma en yoksul kesim için yüzde 9.6 olarak gerçekleşti
• Açlık sınırı 1602, yoksulluk sınırı 5066 tl oldu
• Açlık sınırındaki yıllık artış 78 tl, yoksulluk sınırındaki yıllık artış 246 tl oldu

Bisam Aralık 2016 raporu


Üye Kimlik Araştırmamız
ses getirdi.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın “Üye Kimlik Araştırması” bir kısım medyanın beklenmedik ilgisine mazhar oldu. Her fırsatta, kendisi gibi düşünmeyenleri hedef tahtasına koyan, gazeteciliği değil ama tetikçiliği kendine yol seçmiş olan Yeni Akit fitili ateşledi. Penguen kanalı ise ihbarı referans bilip bu “gerçekleri” yazmaya soyundu. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yıllardır dönemsel olarak yaptığı 116 soruluk “Üye Kimlik Araştırması”ndan iki soruyu çekerek, bunlar etrafında bir bardak suda fırtına koparmaya çalıştılar. Sendikamız, bu tür saldırıların kendine değil işçi sınıfına yönelik olduğunun bilincindedir, geri adım atma niyetinde değiliz, bu böyle biline….

Birgün Gazetesi, 03.01.2017


Teröre karşı can güvenliğimiz,
Emeğimiz ve ortak değerlerimiz için
BİRLİK VE MÜCADELEMİZİ YÜKSELTELİM!

2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul’da bir gece kulübünde 39 kişinin ölümüne yol açan hain saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Bu son saldırı da açıkça göstermiştir ki terör dil, din, ırk ve mezhep ayırt etmeksizin tüm insanlığa düşmanlık etmektedir. Ancak bizim için en büyük tehdit bu saldırıların ülkemizde gerçekleşmesi ve toplumumuzun birlik ve beraberliğini hedef almış olmasıdır.
Nereden gelirse gelsin ve hangi amaca hizmet ederse etsin terörü lanetlemek insanlık görevimiz olmalıdır.
...
2017 yılının bizi bölmek isteyenlere inat, can güvenliğimizin sağlandığı, huzur, demokrasi, özgürlük ve barış içinde geçmesi dileklerimizi bir kez daha yineliyoruz.
 

Basın açıklamamız


 

2011'de yitirdiğimiz,
DİSK ve Sendikamızın eski yöneticilerinden MURAT TOKMAK'ı
sevgi ve saygıyla anıyoruz.