Eylem ve Etkinlikler - 2010 (Haziran-Eylül) 

 

 

 


Makina Takım işyeri ziyareti

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Gebze Şube Yönetimimiz ile birlikte, 29.09.2010 tarihinde Gebze Şubemizde örgütlü Makina Takım işyerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler

Fotoğraflar


Genç İşçi Eğitimleri

Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde 19-24 Eylül tarihleri arasında, Tekstil Sendikası üyelerinin de katılımıyla, genç işçilere yönelik bir eğitim gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


Eskişehir'de işyeri ziyaretleri

23.09.2010 tarihinde Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreterimiz M. Selçuk Göktaş Eskişehir Şubemizde örgütlü Entil, Hapalki ve Renta işyerlerindeki üyelerimizle birlikte oldular.

Fotoğraflar


Anakonda işçileri, yılmayacaklar...

Kırklareli Lüleburgaz’da kurulu bulunan İtalyan sermayeli Anakonda Isıtıcı ve Pişirici Cihazlar San. Ve Tic. A.Ş. işyerinde çalışan işçiler, anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullanarak Sendikamızda örgütlendi.
Sendikamız, yasaların öngördüğü yeterli çoğunluktaki işçinin üye olması üzerine Çalışma Bakanlığı’na yetki tespiti için 24 Eylül 2010 tarihinde gerekli başvuruyu yaptı.

Bu gelişmeler üzerine işveren; bilinen klasik yönteme başvurdu. İşyerinde sendikal örgütlenmeyi durdurmak ve işçileri baskı altına almak için aynı gün 2 işçi, 27 Eylül pazartesi ise 4 işçi olmak üzere toplam 6 üyemiz işçiyi işten attı.
Anayasal hakları olan sendikallaşma haklarını kullandıkları için haksız yere işten atılarak yıldırılmaya çalışılan üyelerimiz, bu tarihten itibaren bu haksızlığa boyun eğmeyerek fabrikanın önünde mücadeleyi sürdürüyorlar.


Çimtaş işyeri ziyareti

Genel Merkez Yöneticilerimiz 24 Eylülde, Bursa Şubemize bağlı Çimtaş işyerini ziyaret ederek, tezgah başında üyelerimiz ile görüştüler.

Fotoğraflar


Anadolu Motor işyeri ziyareti

Genel Merkez Yöneticilerimiz 22 Eylülde, İstanbul 1 Nolu Şubemize bağlı Anadolu Motor işyerini ziyaret ederek, tezgah başında üyelerimiz ile görüştüler.

Fotoğraflar


METAL İŞÇİLERİNE
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

2010-2012 Grup Toplu İş Sözleşmeleri,
metal işçileri açısından her dönem olduğundan daha fazla önem taşıyor.

Bu sözleşme döneminde belki de son 30 yıllık tarihin, işçi sınıfımız ve metal işçileri açısından en kritik ve zorlu dönemi yaşanacaktır.

Metal işçilerinin ortak çıkarlarını savunmak tüm sendikaların birinci görevidir. Bu tarihsel dönem herkesin omuzlarına büyük sorumluluk yüklemektedir.

Tüm gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmak ve bu doğrultuda metal işçilerinin ortak mücadele etmelerini sağlamak amacıyla bu çağrıyı yapıyoruz.

Metal İşçilerinin Geleceği Kendi Ellerindedir.

Yazının tamamı


Mahle Mopisan İzmir ve Konya fabrikalarında
İşten çıkarılan işçiler işbaşı yapıyorlar

21.09.2010 tarihinde Sendikamız, İşyeri Yönetimi, IMF (Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu) ve Mahle İş Konseyi Yönetimi’nin birlikte yapmış olduğu toplantı sonucunda örgütlenme döneminde işten atılan üyelerimizin; Ekim ve Kasım aylarında kademeli olarak işbaşı yapmaları kararlaştırıldı.
Bu anlaşma ile atılan adım, 2 işyerimizde de çalışma barışına önemli katkılar sunacaktır.


Türkan Albayrak'a dayanışma ziyareti

Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde kölelik taahhütnamesini imzalamayıp sendikaya üye olduğu için işten atılan ve tek başına direnen Türkan Albayrak; direnişinin 69. gününde, 16 Eylül günü DİSK Yönetim Kurulu üyeleri ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri tarafından ziyaret edildi.

Fotoğraflar


Bu Kadar Olmaz! TÜİK Enflasyon Rakamlarıyla Oynuyor!

MİLYONLARIN ÜCRET VE MAAŞ ZAMLARI

GASP EDİLİYOR!

Milyonlarca insanın gelir ve giderini etkileyen, bununla sınırlı kalmayıp makro-ekonomik politikalara yayınladığı enflasyon verileriyle etki eden Başbakanlığa bağlı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarıyla oynayarak, başta milyonlarca ücretlinin gelirlerinin gasp edilmesine aracılık ediyor.

(Basın açıklamamız için; toplu iş sözleşmesi sayfamızı tıklayın...)

Toplu iş sözleşmesi sayfamız için tıklayın


 
Sendikamız eski Genel Başkanlarından, Mücadele arkadaşımız

KAMİL KİNKIR'ı

kaybettik.

Anısı işçi sınıfımızın mücadelesinde yaşayacaktır.

Ailesine, sendikamız üyelerine ve mücadele arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz...

 

....
O kapıda durmalı heybetiyle yine
Göz göze gelmeli gözler

İşçiler fısıldaşmalı
İçindeki öfke umut olmalı

O fabrika kapısında durmalı
Bütün heybeti ile
....

Serkan Öngel'in Kamil Kinkır'ın ardından yazdığı "Vardiya Çıkışı" şiiri

 

 

Fotoğraflar


Isuzu'ya bayram ziyareti

6 Eylül 2010 tarihinde, Genel Merkez Yöneticilerimiz, İst. 1 nolu Şube yöneticilerimiz ile birlikte İsuzu işyerini ziyaret ederek tezgah başında üyelerimiz ile görüştüler, bayramlaştılar.

FotoğraflarGebze Mutaş Çelik İşçileri  hakları için yürüdüler

 

Sendikalı olmak haklarını kullandıkları için işten çıkartılan Mutaş işçileri, 6 Eylül Pazartesi günü, Gebze'de bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Barış Mahallesinde kurulu işyeri önünden, Eski Çarşı Tarihi Çeşme önüne yürüyen işçiler, kararlılıklarını dile getirdiler.

Fotoğraflar


MARMARA SİEGENER İşyerinde
Anayasa ve Yasalar Açıkça Çiğneniyor

Kocaeli’deki Marmara Siegener işyerinde çalışan işçilerin sendikamıza üye olmaları ve sendikamızın yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapması üzerine işverenlik, işçileri sendikadan istifaya zorlamıştır.

Biz DİSK/ Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, Marmara Siegener işyerinde gerçekleşen bu kanunsuzluğa son vermek için tüm hukuki girişimlerimizi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz…

Basın Açıklamamız


Bursa'da işyeri ziyaretleri

Genel Merkez Yöneticilerimiz fabrika ziyaretleri için Bursa'daydılar. 27 Ağustos'ta, Bursa Şubemize bağlı işyerlerini ziyaret ederek, tezgah başında üyelerimiz ile görüştüler.

Fotoğraflar


Nema patronunun taşeronu Türk Metal'den
Eylemci İşçiye Saldırı
 

Düzce’de Nema Makine’da sendikalaştığı için işten atılan işçilerden üyemiz Mustafa Yılmaz, aylardır kapısında beklediği fabrikanın önüne gitmek için yola çıktığında Türk Metal’in adamları tarafından saldırıya uğradı.

Basın Açıklamamız


Gebze Mutaş Çelik İşçileri Sendikamızda Örgütlendi

Gebze’de kurulu bulunan Mutaş Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. işyerinde çalışan işçiler, geçtiğimiz aylarda anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullanarak Sendikamızda örgütlendi.
Sendikamız, yasaların öngördüğü yeterli çoğunluktaki işçinin üye olması üzerine Çalışma Bakanlığı’na yetki tespiti için gerekli başvuruyu yaptı.
26 Temmuz 2010 tarihinde işyerinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi, Sendikamız Birleşik Metal-İş’e çıktı.
Bu gelişmeler üzerine işveren; bilinen klasik yönteme başvurdu. Sendikamızın Çalışma Bakanlığı’ndan almış olduğu yetki tespitine itiraz ederek, işyerinde sendikal örgütlenmeyi durdurmak ve işçileri baskı altına almak için 25 Ağustos tarihinde 7 üyemiz işçiyi işten attı.
Anayasal hakları olan sendikallaşma haklarını kullandıkları için haksız yere işten atılarak yıldırılmaya çalışılan üyelerimiz, bu tarihten itibaren bu haksızlığa boyun eğmeyerek fabrikanın önünde mücadeleyi sürdürüyorlar.


DİSK:"12 Eylülde Gülen'lere Hayır Diyoruz"
 

Fotoğraflar

31 Ağustos Salı günü Taksim Tramvay Durağı’nda DİSK, TMMOB, Belediye-İş, Deri-İş, Harb-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, Tek Gıda, Tezkoop-İş, TGS, Tüm Bel-Sen, KESK İstanbul’dan 16 Şube, DİSK üyesi sendikalar, sol siyasi parti temsilcileri ve sanatçılardan Tarık Akan, Genco Erkal, Tuncel Kurtiz, Rutkay Aziz, Altan Erkekli, Necmettin Çobanoğlu, Berhan Şimşek ve Bedri Baykam’ın katıldığı bir basın açıklaması yapıldı.

Sendikamız yöneticilerinin ve üyelerimizin de katıldığı basın açıklamasının ardından grup “AKP Halka Hesap Verecek!”, “12 Eylül’de Gülen’lere Hayır!” sloganları atarak İstiklal Caddesi’nde bildiriler dağıtarak Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü.


Konfederasyonumuz DİSK, Anayasa Referandumunda neden“HAYIR” diyor?

 


Metal İşçileri

İşçi sınıfı ve sendikacılık hareketinde yaşanan güncel gelişmeler, iktisadi analizler, toplu iş sözleşme süreçleri, 2010-2012 grup toplu iş sözleşmesi hazırlıkları, işyeri toplu iş sözleşme bilgileri, işyeri sorunları, yasalar, yargı kararları, incelemeler, eğitim malzemeleri….

Güneşin altında işçileri ilgilendiren ne varsa bu sayfada...

Toplu iş sözleşmesi sayfamız için tıklayın


 

Bekaert işçilerini ziyaret

 

Genel Merkez yöneticilerimizin fabrika ziyaretleri sürüyor. 20 Ağustos'ta Bekaert işçilerini tezgah başında  ziyaret ettiler.

Fotoğraflar


 

Düzce Mas-Daf Makine işçileri
İşyeri önünde, mücadeleyi sürdürüyorlar

 


Anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullanarak sendikamıza üye oldukları için işten atılan 16 üyemiz, bu haksızlığa boyun eğmeyerek fabrikanın önünde mücadeleyi sürdürüyorlar.

 

20 Ağustos'ta, Genel Başkanımız, merkez ve şube yönetiminin katılımıyla, Mas-Daf işyeri önünde kitlesel bir basın açıklaması yapıldı

 


Başkanlar Kurulumuz TİS sürecini değerlendirdi

19 Ağustos Perşembe günü Genel Merkezimizde toplanan Başkanlar Kurulumuz, sendikamız uzmanlarının da katılımıyla, Grup Toplu İş Sözleşme sürecini değerlendirdi.


Düzce Mas-Daf Makina İşçileri

Sendikamızda Örgütlendi

Düzce Organize Sanayinde kurulu bulunan Mas-Daf Makina sanayi işyerinde çalışan işçiler, anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullanarak Sendikamız DİSK/Birleşik Metal-İş'te örgütlenmişlerdir.

Yasaların öngördüğü yeterli çoğunluktaki işçinin Sendikamıza üye olması üzerine Çalışma Bakanlığına yetki tespiti için gerekli başvuruyu yapmıştır. İşte bu süreçte işverenlik, sendikalaşmayı durdurmak ve işçileri baskı altına almak adına 16 üyemizi işten çıkartmıştır.

İşten atılarak yıldırılmaya çalışılan üyelerimiz, bu haksızlığa boyun eğmeyerek fabrikanın önünde Ramazan ayında 40-45 derece sıcaklık altında mücadele ederek eylemlerini sürdürüyorlar.

Basın Açıklamamız


Gebze Çel-Mer Çelik İşçilerinin bir süredir devam eden eylemi:

ANLAŞMAYLA SONUÇLANDI

Gebze Çayırova’da kurulu bulunan Çel-Mer Çelik işyerinde anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlendikleri için bir süredir devam eden sendikal hak mücadelesi anlaşmayla sonuçlandı.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın Valilik makamında; Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sendikamız Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Çel-Mer Çelik işyerinin sahibi Gazi Yılmaz ile 3 gün süren görüşmeler sonucunda;

5 Ağustos 2010 tarihinde saat: 17.00’de işçilerin onayı alınarak anlaşma sağlandı. 9 Ağustos 2010 tarihinde saat: 12.30’da işyerinde düzenlenen törenle üretime başlandı.

Bu süreçte sorunun çözülmesinde katkı sunan başta Kocaeli Valisi Ercan Topaca olmak üzere üyelerimizin ve sendikamızın sesinin duyurulmasında katkısı olan basın mensuplarına, dayanışma gösteren sendikalara, siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine ve tüm emek dostlarına teşekkür ediyoruz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi; 6 Ağustos 2010 tarihli basın açıklamamızda...

6 Ağustos 2010_Basın Açıklamamız

5 Ağustos 2010_Basın Açıklamamız

4 Ağustos 2010_Basın Açıklamamız

3 Ağustos 2010_Basın Açıklamamız

Fotoğraflar


Sinter Metal İşçileri Adliyede:

“Adalet İstiyorlar!”

Ümraniye’de kurulu bulunan Sinter Metal işyerinde çalışan ve Anayasal haklarını kullanarak Sendikamızda örgütlendikleri için 22 Aralık 2008 tarihinde işten atılan işçilerin; “İş, ekmek ve sendikal hakları” için yaklaşık 1 yıl 8 ay aşan süredir yürüttükleri mücadele; Adliye koridorlarında devam ediyor...

Sinter Metal işlerine sendikalı olarak geri dönebilmek için; “Adalet İstiyor!” 380 Sinter Metal işçisi adına Sendikamızın açmış olduğu işe iade davasının bugünkü duruşmasını;

Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimizin yanı sıra; 

Dünya çapında örgütlü ve 25 milyon metal işçisinin üst örgütü olan Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF)’den Sendikal Hak İhlalleri Bölüm Sorumlusu HYEWON CHONG ve Uluslararası Sendikal Haklar Merkezi (ICTUR)’dan Avukat SARAH HEMİNGWAY davayı takip etmek amacıyla Adliye'deydi.

Sinter Metal İşçilerinin işe iade davası;

Üsküdar 3. İş Mahkemesi'nde 4 Ağustos 2010 günü yapılan

duruşma sonucunda; 22 Ekim 2010 tarihine ertelendi...

Fotoğraflar


Çel-Mer Çelik işçileri yürüdü

Gebze Çayırova’da ÇEL-MER ÇELİK işyerinde toplam 23 işçi sırf sendikalı oldular diye, anayasal haklarını kullandıkları için işlerinden yani ekmeklerinden oldular.

ÇEL-MER’de yaşanan sendikal hak ihlallerini protesto etmek ve işten atılan işçilerin haklı taleplerini kamuoyunu ile paylaşmak amacıyla;

Sendikamız Genel Sekreteri M. Selçuk Göktaş, Gebze’de örgütlü olduğumuz fabrikalardan üyelerimiz ve işten atılan ÇEL-MER işçileri ve ailelerinin katılımıyla; 30 Temmuz 2010 tarihinde; Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanında bir yürüyüş düzenlenerek basın açıklaması yapıldı.

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız


Alınterinin Onuru,

DİSK'in ve T. Maden-İş'in unutulmaz Genel Başkanı

KEMAL TÜRKLER

Katledilişinin 30. yılında sevenleri mezarı başındaydı.

Fotoğraflar

Katledilişinin 30. yılında Kemal Türkler; Gönen Kemal Türkler Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'nde düzenlenen anma töreniyle anıldı.

Fotoğraflar

 


Baysan işçilerini ziyaret

 

Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, Kocaeli Şb.de örgütlü Baysan işçilerini tezgah başında  ziyaret ettiler.

Fotoğraflar


Çorlu’da da işbaşı yapıyorlar..
 

Çorlu’da kurulu DİSA OTOMOTİV'de, anlaşma sağlandı..

Varılan anlaşmayla, işten çıkartılan 15 üyemiz, 19 Temmuz Pazartesi sabahı işbaşı yapacaklar. Toplu sözleşme görüşmeleri de kısa süre içerisinde başlayacak.


Düzce'de, işten çıkartılan işçiler, işbaşı yaptılar...

Termo Makine’de Anlaşma Sağlandı...

 

14.07.2010 tarihinde sendikamız ile işyeri arasında yapılan görüşmelerde, iyi niyetli yaklaşımlar sonucu anlaşma sağlanmıştır.

Basın Açıklamamız

16 Temmuz Cuma sabahı, fabrikada, Genel Başkanımız ile Termo Makine Yönetim Kurulu Başkanının yaptıkları konuşmaların ardından, işten atılmış olan işçiler işbaşı yaptılar.

Fotoğraflar


Çorlu’da basın açıklaması

Çorlu’da kurulu DİSA OTOMOTİV'de çalışan işçiler, en temel hakları olan sendikalaşma haklarına sahip çıkarak sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlendiler. Ardından, 15 işçi işten çıkartıldı

12 Temmuz Pazartesi Günü DİSA işyeri önünde Genel Başkanımız basın açıklaması yaptı.

Örgütlenme mücadelesi devam ederken, işverenle sendikamız arasında görüşmeler de başladı.

Fotoğraflar


Yeşil Kundura işçilerine destek ziyareti

12 Temmuz Pazartesi Günü DİSA işçileri ile birlikte, Deri-İş'te örgütlü Yeşil Kundura işçilerinin mücadelesine destek ziyareti yapıldı.

Fotoğraflar


Adalet İçin Nöbetteyiz

Konfederasyonumuz DİSK’in Kurucusu

ve Onursal Genel Başkanımız

Kemal Türkler’in katledilişinin 30. yılında adalet arıyoruz.

YARGITAY Ceza Genel Kurulu, Kemal Türkler’in katil zanlısı Ünal Osmanağaoğlu hakkında verilen beraat kararını bozarak, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması doğrultunda karar vermiş bulunmaktadır.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği bozma kararı adalet umutlarımızı yeniden canlandırmıştır. Ancak, dosya bir an önce Ankara’dan mahkemeye gelmeli ve yeniden yargılama geciktirilmemelidir. Yargılamanın bir an önce başlaması amacıyla,

DİSK ve Kemal Türkler Ailesi, 8 Temmuz 2010 tarihinden itibaren Bakırköy Adliyesi önünde “30 Yıldır Adalet Arıyoruz, Kemal Türkler’in Katili Cezalandırılsın” talebiyle saat: 11.00-13.00 arası nöbette.

Fotoğraflar


 

İnsanca bir yaşam istiyoruz

Sosyal Forum'da buluşuyoruz!

 

Farklı ülkelerden, farklı dillerden, farklı görüşlerden geliyoruz. Avrupa'dan, Güney Asya'ya, Ortadoğudan'dan Kuzey Afrika'ya sosyal hareketler olarak ASF'de birleşiyoruz. Türkiyeli emek örgütlerinin, sosyal hareketlerin, siyasi partilerin ev sahipliğinde, 1-4 Temmuz'da buluşuyoruz.

 

  • Adil, eşit, özgür bir toplum; mutlu bir doğa; ayrımsız ve sınırsız bir dünya istiyoruz.

  • Sermayenin krizine karşı Avrupalı işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin ortak yanıtını hazırlıyoruz.

  • Sesimizi Filistin'le birleştiriyoruz. Kadınların gençlerin eşitlik mücadelesini büyütüyoruz. Yoksulların adalet çığlığıyız.

  • Sermayenin yok ettiği gezegenimizin 'İmdat' çağrısına yanıt veriyoruz.

  • Kapitalist sistemin düya çapında krizi gösterdi ki, "Başka bir Dünya" hem mümkün, hem de zorunlu. Biz bu sömürü ve soygun düzeni altında yaşamak zorunda değiliz. Onların krizinin bedelini ödemeyeceğiz.

 

Avrupa Sosyal Forumu'nda buluşalım,
alternatifleri birlikte tartışalım.

Başka bir dünyayı birlikte yaratalım...

 

Sendikamızın da yer aldığı program:

1 Temmuz:

9:30/12:00 - Barış ve Gelecek (M012- İTÜ Gümüşsuyu Kam. Makina Fak. )

17:30/20:30 - Çuşlarda birlikte çalışma (D501- İTÜ Maçka Kam. İşletme Fak.)

2 Temmuz:

9:30/12:30 - Çuşlarda birlikte çalışma (D501- İTÜ Maçka Kam. İşletme Fak.)

3 Temmuz:

17:30/20:30 - Endüstri Toplumunun Geleceği (M010- İTÜ Gümüşsuyu Kam. Makina Fak.)

 


 

Çelmer Çelik'te mücadelemiz sürüyor

 

Çayırova, Şekerpınar'da kurulu Çelmer'de sendikalaşma nedeniyle işten atılmalar yaşanıyor.

İşten atılanların fabrika önünde mücadelesi sürerken, çalışanlar da, sloganlarla arkadaşlarına destek oluyorlar. Sendikamıza üye olan işçiler: "Hiçbir şekilde yılmayacak, mücadele edecek ve sonuçta kazanan bizler olacağız." diyorlar.


Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplandı

 

20 Haziran 2010 tarihinde Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerinde toplanan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, grup toplu sözleşme sürecini, örgütlenme çalışmlarını ve Genel Temsilciler Kurulu'nda dile getirilen diğer konuları görüştü.

Fotoğraflar


"Sendikal örgütlülüğümüz, gücümüz ve güvencemizdir."

 

Sendikamızın Genel Temsilciler Kurulu 19 Haziran 2010 tarihinde Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerinde toplanmış, gündemindeki konuları görüşerek aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasına karar vermiştir:

Genel Temsilciler Kurulu Sonuç Bildirgesi

Fotoğraflar

 
Temsilciler Kurulumuzda konuk olan gazeteci
Nazım Alpman'ın köşe yazısı


15-16 Haziran Direnişinin 40. yılı

 

Konfederasyonumuz DİSK, 15-16 Haziran'da ülke genelinde ve 16 Haziran günü Kartal Meydanı’nda büyük bir buluşma düzenledi.

 

Kriz bahane edilerek veya sendikal faaliyetlerinden dolayı, demokratik haklarını aradıkları ve yasal haklarını kullandıkları için işten atılan, sendikaları kapatılan, sendikal faaliyetleri durdurulan, işyerleri önünde direnen, mahkeme kapılarında iş davalarının sonuçlanmasını bekleyen emekçiler, haykırdılar...

Fotoğraflar

 


DİSK, 40. yıl etkinlik programı için

15-16 Haziran 1970

40 yıl önce; emek hareketinin, DİSK'in yükselişini önlemek için yapılmak istenen yasal düzenlemelere, işçi sınıfının yanıtıdır 15-16 Haziran...

15 Haziran 1970'de tüm İstanbul bambaşka bir sabaha uyandı; şalterler indi, makineler
durdu, bacalar tütmez oldu.
100 binin üzerinde işçi sokaklara döküldü.
İstanbul, Gebze ve İzmit’te fabrikalar
boşalmış, yollar, köprüler kapanmıştı.

Fotoğraflar, gazete küpürleri, video filmler için

15-16 Haziran 1970


Jak Kamhi’nin başının üstünde Kemal Türkler hayaleti mi dolaşıyor?

MESS’in kuruluşunun 50. yılında Profilo Holding’in patronu Jak V. Kamhi’nin, Maden-İş’e ve onun eski Genel Başkanlarından Kemal Türkler’e saldırgan ve hakaret içeren bir konuşması, MESS’in Nisan 2010 tarihli İşveren gazetesinde yayınlandı. Kemal Türkler’in katledilmesinden sonra, Maden-İş Sendikasında Genel Başkanlığa getirilen Mehmet Karaca, Jak Kamhi’nin konuşmasına yazılı bir yanıt verdi.

Karaca’nın yanıtı
Kasetlerden, MESS Toplantı tutanakları (1977)Samka işçilerine dayanışma ziyareti

 

Fotoğraflar

Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman ÇELEBİ ve Sendikamız Genel Başkanı Adnan SERDAROĞLU; Sendikalaştıkları için işten atılan ve bir aydır fabrika önünde mücadele eden Samka işçilerini ziyaret ettiler. İşyeri önüne yapılan yürüyüşün ardından, basın açıklaması yapıldı.

Basın Açıklamamız


Mahle Mopisan'da işten ayrılmalar

Sendikamızın son dönemde örgütlendiği Mahle Mopisan İzmir fabrikasından sendikal baskı ve ücretlerin yetersizliğinden dolayı işten ayrılmalar yaşanmaktadır. İşyerinde, bir yandan yeni işçi alımları yaşanırken sırf sendikaya üye oldukları için işten atılan üyelerimiz, işlerine döndürülmeyerek mağdur edilmektedirler…

Devamı


Gazze'de yaşananlar insanlık suçudur


1 Haziran Salı günü, Taksim'de Konfederasyonumuz DİSK ve sendikamız yöneticileri ile işçiler, yürüyüşün ardından yaptıkları basın açıklaması ile, yaşananları protesto ettiler..

 

Ortadoğu’yu emperyalist emellerine ulaşmak adına kan gölüne çeviren ABD politikalarının sonucunda gerçekleşen bu Devlet terörü ve katliam, tüm dünya emekçilerinin ve halklarının ortak karşı duruşu olmadan sona ermeyecektir.

 

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız

Ortadoğu’yu emperyalist emellerine ulaşmak adına kan gölüne çeviren ABD politikalarının sonucunda gerçekleşen bu Devlet terörü ve katliam, tüm dünya emekçilerinin ve halklarının ortak karşı duruşu olmadan sona ermeyecektir.
Aynı gün, bir başka terör eylemi, İskenderun Deniz İkmal Komutanlığı'na yapılan roketli saldırıda 6 askerimizin şehit olması, acımızı daha da büyütmüştür...
Kaybettiklerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.