Eylem ve Etkinlikler  

 

 


Sendikal hak ve özgürlükler için

1 Mayıs'ta Taksim'e

1 Mayıs hazırlıkları sürüyor...
DİSK, 1 Mayıs öncesi, 1 Mayıs'a çağrı amaçlı yürüyüşler düzenledi.

26 Nisan'da Sultanahmet Meydanı'ndan Beyazıt'a yürüyerek, basın üzerindeki baskılara karşı 1 Mayıs'a çağrı yapıldı.

 27 Nisan'da İşten atılan işçilere destek için Kadıköy'de bir yürüyüş düzenlendi.

28 Nisan'da da, 1 Mayıs Tertip Komitesi, önce Taksim'e yürüyerek, kazancı yokuşuna karanfil bıraktı. Ardından Şişhane'de düzenlenen törende, 1 Mayıs şehitleri anıldı..

 

28 Nisan Fotoğraflar  

27 Nisan Fotoğraflar  

26 Nisan Fotoğraflar  


 

Mas-Daf işvereni suçlarını örtbas etmek ve vicdanını rahatlatmak için Yerel ve ulusal gazetelere tam sayfa ilanlar veriyor ve

Bataklıkta çırpınmaya devam ediyor

Sendikamız söz konusu işyerinde yaşanan gelişmelere ilişkin işverenlik tarafından gazetelere verilen ve gerçekleri yansıtmayan sözde “Bilgi Notu” üzerine bir kez daha açıklama yapmayı ve değerli kamuoyumuza gerçekleri aktarmayı gerekli görmüştür.

Basın Açıklamamız


CASPER Bilgisayar işçileri İşe İade Davası başladı

Üsküdar Paşakapısı Adliyesi'nde görüşülmeye başlanan Casper Bilgisayar işçilerinin "İşe İade Davası"nın 1. duruşması 25 Nisan 2011 tarihinde yapıldı. İkinci duruşmanın tarihi 20 Haziran 2011..

Duruşmanın ardından, DİSK Genel Başkan Yrd. Ali Cancı ve Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu Casper önünde, işçiler bir araya geldiler.. Çalışmakta olan Casper işçileri de, işten atılan arkadaşlarına destek olmak için, işyerinde yemekhaneye gitmeyerek, öğle yemeğini işyeri önünde direnişteki arkadaşlarıyla yediler.

Fotoğraflar


Nükleer Enerji'ye karşı binlerce kişi Kadıköyde buluştu

Nükleer Karşıtı Platformun düzenlediği mitinge ülkenin dört bir yanından duyarlı kişi ve örgütler katıldı. Kadıköy meydanında sona eren yürüyüşün ardından konuşmalar ve konser sırasında kararlılık ve coşku yüksekti...

Fotoğraflar


Mas-Daf İşçileri, Onurları ve gelecekleri için Mücadele ediyorlar

Sendikaya üye oldukları için kazanılmış hakları da ellerinden alınarak işten atılan Mas-Daf işçileri 19 Nisan 2011 tarihinde Mas-Daf Makine Sanayi’nin Ataşehir’deki şirket merkezi önünde işten atılmalarını protesto ettiler.
Fotoğraflar  


Amatör Eğitimci Semineri

10-15 Nisan 2011 tarihleri arasında Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde yapılan eğitim başarıyla sonuçlandı.
Eğitime bizim sendikamızdan 17, Tekstil Sendikasından 5 kursiyer katıldı.
 

Fotoğraflar  


METAL İŞÇİLERİ TARİH YAZDI
İŞBİRLİKÇİ-DAYATMACI TOPLU SÖZLEŞME DÜZENİ YIKILDI

Mücadele ile kazandığımız hakları
Diğer sendikaların üyeleri için de istiyoruz!

2010-2012 Grup toplu iş sözleşmelerinde sona gelindi.
Uyuşmazlık kapsamında olan bütün işyerlerimizde MESS ve Türk Metal işbirliği ile metal işçilerine dayatılan ücret zammının çok üzerlerine çıkılmıştır. (Ortalamada 5,35 Grup zammının %82 üzerinde)

Metal işçileri verdikleri mücadele ile tam 30 yıllık bir toplu sözleşme düzeninin yıkılabileceğini herkese göstermiştir.
Yıllarca kendi kurdukları düzeni tüm metal işçilerine “en iyi sözleşme imzalandı” yalanı ile yutturmaya çalışanlar bu dönem metal işçilerinden gerekli yanıtı almışlardır.

22 Mart günü Eskişehir Doruk işçilerinin grevi ile yükselen mücadele, Arfesan işyerimizde müzakerelerde mutabakat sağlanması ve grevin kaldırılmasıyla tamamlanmış, 15 Nisan 2011'de işveren sendikası MESS ile yapılan anlaşmayla da süreç sona ermiştir.

Bu mücadelenin kazanılmasında en büyük pay sahibi sendikalarına inanan, onun politikalarına uyan metal işçileridir.
Metal işçilerinin mücadelesine başından beri “bu hepimizin mücadelesi” diyerek dayanışma gösterenler de zaferde aynı ölçüde pay sahibidir.

Metal işçilerinin zaferi, işçi sınıfı mücadelesine yeni bir soluk getirmiştir.
Birleşen, inanan, kararlılıkla mücadele eden ve sınıf dayanışmasını güçlendiren işçilerin yenilmeyeceği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
İşbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzeni yıkılmıştır.

Genel Yönetim Kurulu'nun açıklamasının devamı

Casper Bilgisayar’da işten atılan işçilerden Öğrenci gençliğe açık mektup

 

21 Şubat 2011 tarihinden beri İstanbul Ümraniye’deki Casper Plaza önünde kurulan çadırda hak mücadelesini sürdüren işçiler, öğrenci gençliğe sesleniyorlar:

 

"Biliyorsunuz Casper Bilgisayar reklamlarında sürekli gençlere hitap ediyor. Siz, en geniş müşteri kitlesi olarak görülüyorsunuz. Bu mektubumuzla bizler de siz üniversite öğrencilerine Casper Bilgisayar’da yaşananları paylaşmak istedik. Sizlerden Casper Bilgisayar işçilerine desteğinizi her platformda göstermenizi bekliyoruz. "
Üniversite öğrencilerine mektup  
Lise öğrencilerine mektup  


Mas-Daf İşçileri, mücadeleyi sürdürüyorlar

Mas-Daf işçileri 13 Nisan 2011 tarihinde Düzce'de yaptıkları basın açıklamasında, Düzce halkına seslendiler.

Fotoğraflar  

Mas-Daf işçileri 11 Nisan 2011 tarihinde İstanbul’da, Ataşehir Yolu'nda buluşarak Şirket Merkez Ofisi’nin önüne yürüdüler.
Burada yapılan basın açıklamasının ardından çadır kuruldu.

Fotoğraflar  

 • Düzce'de faaliyet gösteren MAS-DAF Makine işyerinde, toplam 112 işçi, haksız yere yasal kazanılmış hakları (kıdem, ihbar vb.) verilmeksizin topluca işten atıldı.
 • Jandarma tarafından 1 gün boyunca gözaltında tutulan işçiler; fabrika önünde; “işleri, gelecekleri ve anayasal hakları için” direnişteler.
 • Mas-Daf işçileri işlerine dönünceye kadar Düzce’deki fabrikanın yanı sıra Şirket Genel Merkez önünde de eylemlerine kurdukları çadırlarda devam edeceklerdir.

Basın Açıklamamız


 

  Gebze Legrand işyerinde
  Toplu sözleşme imzalandı

Gebze Şubemize bağlı Legrand işyerinde, işyeri çalışanlarının da katılımıyla, 7 Nisan 2011 tarihinde toplu iş sözleşmesi imza töreni düzenlendi.

Fotoğraflar  

Grev uygulama tarihleri

 •  8 Nisan, Gebze Arfesan A.Ş.

 • 11 Nisan, İstanbul RSA Tesisat Malzemeleri San. Tic. AŞ.

 • 11 Nisan, İstanbul Paksan Makina San. Tic. A.Ş.

  işyerleri için grev uygulama tarihleri noter kanalıyla MESS'e tebliğ edilmiştir.


Casper Bilgisayarda Yaşananlar
Basınımızın Özgürlük Alanına Girmez mi?

Casper işyerinde bundan kısa bir süre önce sendikamıza üye olan çalışanlara yönelik baskılar giderek artarken, konuyla ilgili yaptığımız birçok duyuru, basın açıklaması ve benzeri bütün girişimlerimiz basınımızda ne yazık ki yer bulamamaktadır.

.... Basın özgürlüğünün üzerindeki görünen baskı ve sınırlamaların dışında, görünmeyen bir baskının olduğunu düşünüyoruz; sermayenin ilan baskısı.

.... Casper işverenliği sendikaya üye olan işçilerini, ücret alacaklarıyla, kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeden kışın ortasında kapı önüne koydu.

.... Bu süreçte işçileri baskı altına almak adına her yöntemi deneyen işverenlik, işçilere “boşuna uğraşmayın, sesinizi duyuramazsınız, çünkü basına 'bunları haber yaptığınızda ilanları vermem' diye gazeteleri tehdit ettim” diyerek morallerini bozmaya çalışmaktadır.

yazının devamı

Düzce Mas-Daf’ta işten atılan işçiler fabrika önünde eylemdeler!

İşçilere jandarma müdahalesi

MAS-DAF Makine’de gelişmeler, 1 Nisan Cuma günü yaşanmaya başlandı. İşyerini huzurunu bozmak ve sendikal örgütlülüğümüze yönelik saldırı amacıyla ihtiyaç olmamasına rağmen 10 yeni işçi alındı.

 • 4 Nisan Pazartesi günü işlerine gitmek için yola çıkan üyelerimiz; servislerinin iptal edildiğini öğrendi. Kendi olanaklarıyla işyerine giden işçiler, işyerine alınmak istenmedi.
 • İşbaşı yapmak isteyen üyelerimiz fabrikaya girdiler. Bir süre sonra işverenlik tarafından kapıya asılan bir duyuruyla 25/2. maddeden işten atıldıklarını öğrendiler.
 • Bu gelişmeler üzerine işçiler kendilerini fabrikaya kilitlleyen işçiler, işverenin çağrısıyla fabrikaya gelen Jandarma tarafından, gözaltına alındılar.
 • 1 günlük gözaltıdan sonra ifadeleri alınan işçiler serbest bırakıldı.
 • Şube Sekreterimiz Telat Çelik, hala gözaltında..
 • 120 Mas-Daf işçisi, işlerine geri dönmek için, fabrika önünde eyleme başladılar..

Güvenceli İş, İnsanca Yaşam için Ankara Mitingi

20 Emek örgütünün çağrısıyla düzenlenen mitinge katılım çoskulu oldu..

Güvencesiz-esnek çalıştırmaya, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya karşı direnenler, mücadele edenler, 3 Nisan'da Ankara'da buluştu."

Fotoğraflar  


Asilçelik'te basın açıklaması

Asilçelikteki saldırıyı başarıyla püskürten Asilçelik işçileri, 1 Nisan'da, Sendikamız ve konfederasyonumuz yöneticileri ile destekleyen emek örgütlerinin katılımıyla, bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlediler.

Fotoğraflar
 


Yaşamları parçalanırken
kaderleri birleşenler,

Güvenceli iş, insanca yaşam için yürüyor!

3 Nisan'da Ankara'dayız!

 

"Bizler, güvencesiz-esnek çalıştırmaya, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya karşı direnenler, mücadele edenler olarak, bu süreci bilinçle ve dayanışmayla donatmak amacıyla ortak taleplerimizi ortaya koymak için yeni bir adım atıyor, 3 Nisan'da Ankara'da buluşuyoruz."


 

2010-2012 metal işkolu grup toplu iş sözleşmeleri süreci:

 

30 Mart Çarşamba günü, saat 09.00'da
Kocaeli Bekaert'ta grev uygulaması başlıyor


Areva: Metal işçilerinin inançlı mücadelesi

Sonuç almaya devam ediyor.

Bugün (29 Mart 2011) Gebze’de kurulu bulunan Areva fabrikasında sendikamız ile işyeri yönetimi arasında varılan anlaşma sonucunda MESS ile Türk Metal’in imzaladığı sözleşmenin üzerinde bir zam elde edildi.

....Metal işçileri sendikalarının yanında durarak, ona güvenerek bu dönemi tarihe yazıyorlar.

Yazının devamı TİS sayfalarımızda
 


Fotoğraflar  

Haydarpaşa'dan trenle gelen ve Gebze'den katılan emek dostları, Areva işyerinde,  tüm işçilerin de onayı ile varılan anlaşmayı kutladılar.


Fotoğraflar  

 


 

Gebze Çayırova’da ÇEL-MER Çelik'te
Temsilcilerimiz işyeri önünde direniyor

 

İlk örgütlenme çalışmaları sırasında Vali ile yapılan protokole uymayıp yetkiye itiraz eden işveren, şimdi de sendikaya ve üyelerimize karşı saldırılarını farklı bir boyuta taşıdı..
 

İşe yeni alınan bir grup, üyelerimizi ve temsilcilerimizi taciz ederek, işe alınma nedenlerini ortaya koymaya başladılar...
21 Mart günü, bu sözde işçiler bir vardiya değişikliği ile gece grubuna alınınca, amaçlarının hır-gür çıkarmak olduğunu farkeden temsilcilerimiz, işverenliği uyardılar..
 

Akşam saat 22.30'da şube yöneticilerimiz polis karakoluna ve Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundular..
Tüm bunlara rağmen, gece saat bir buçukta, bu sözde işçiler temsilcilerimize saldırarak kavga çıkardılar...

İşveren de, temsilcilerimizin kavgaya karıştığı iddiasıyla işlerine son verdi..
Şu anda, bir yandan hukuk mücadelesi sürerken, 2 temsilcimiz de işyeri önünde direnişteler....

 


Sendikamız ile MESS arasında yürütülen 2010-2012 metal işkolu grup toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işyerlerinde grev uygulamaları devam ediyor.

STANDARD DEPO İŞÇİLERİ GREV’DE!

Kocaeli Şubemize bağlı, raf sistemleri imalatı yapan Standard Depo işçileri, 24 Mart Perşembe günü, kitlesel bir basın açıklaması ile Grev pankartını işyerine astılar...

Fotoğraflar

 

Birleşik Metal-İş olarak değerli basın emekçilerini, tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri MESS Grevleri ile dayanışmaya çağırıyoruz…

Basın Açıklamamız


Grevlerle ilgili basında yer alan haberler...

Grevlerle ilgili dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor...


Hiçbir Girişim
Metal İşçilerinin Mücadelesini Engelleyemez
Hiçbir Tezgah
ASİL ÇELİK İŞÇİLERİNİN BİRLİĞİNİ BOZAMAZ!

 • Metal işçileri 21 fabrikada grevlere hazırlanır greve çıkarken, sahte sendika, Bursa’daki Asil Çelik işçisini taciz etmeye başladı.

 • Asil Çelik işçileri birliklerine ve onurlarına sahip çıkarak bu saldırıyı geri püskürtmesini bildi.

 • Yetkili oldukları işyerlerindeki kaynamanın ve tepkinin önüne geçebilmek ama hepsinden önemlisi MESS’e grev sürecinde destek olabilmek amacıyla bu boşuna saldırıyı başlattılar.

Bir kez daha yanlış yaptılar!
Bir kez daha işçilerin çıkarlarına ihanet ettiler!
 

Asil Çelik işçilerine yapılan taciz; MESS’le birlikte oluşturdukları 30 yıllık işbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzeninin sarsıldığının, bu düzenin yıkılmak üzere olduğunun en önemli kanıtıdır.

Basın AçıklamamızMetal Sektöründe
“TARİH YENİDEN YAZILIYOR!”
 

Sendikamız ile MESS arasında yürütülen 2010-2012 metal işkolu grup toplu iş sözleşmeleri kapsamında olan işyerlerindeki grevlerin ilk kıvılcımı...
 
DORUK İŞÇİLERİ GREV’DE!

 

Fotoğraflar

Gerek tarihsel açıdan, gerekse kapsamı açısından ülkenin en önemli sözleşmelerinden biri olan ve 15 bin metal çalışanını ilgilendiren, Sendikamız ve MESS arasında yürütülen grup toplu iş sözleşmesinde;
ilk GREV UYGULAMASI, Eskişehir’de faaliyetini sürdüren, İtalyan sermayeli Candy grubuna ait Doruk işyerinde 22 Mart’ta başladı.

 

 

Metal işçileri bir ışık yaktılar. Bir kıvılcım oldular. İnandılar, Direndiler.
VE KAZANACAKLAR…

 

Basın Açıklamamız


Yaşamları parçalanırken kaderleri birleşenler,

Güvenceli iş, insanca yaşam için yürüyor!

3 Nisan'da Ankara'dayız!

 

"Bizler, güvencesiz-esnek çalıştırmaya, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya karşı direnenler, mücadele edenler olarak, bu süreci bilinçle ve dayanışmayla donatmak amacıyla ortak taleplerimizi ortaya koymak için yeni bir adım atıyor, 3 Nisan'da Ankara'da buluşuyoruz."
 

18 Mart Cuma günü
Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi salonunda yapılan
basın toplantısı ile, kamuoyuna bilgi verildi...

 


"Genç İşçiler Eğitimde"

 

13-17 Mart 2011 tarihlerinde, Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde yapılan Genç İşçi Eğitimleri tamamlandı.
Üyelerimizin aktif katılımıyla grup çalışmalarının da yapıldığı Genç İşçi Eğitimi, temel sendikal konuları içeriyor.

Fotoğraflar

 


3 işyerinde daha tarih verildi.

Grev uygulama tarihlerini

açıklamaya devam ediyoruz

 

Daha önce 22 Mart olarak açıklanan Eskişehir Doruk işyerinden sonra:

 • 24 Mart, Kocaeli Standard Depo

 • 28 Mart, Gebze Kroman Çelik

 • 29 Mart, Gebze Areva

 • 30 Mart, Kocaeli Bekaert

 •  1 Nisan, Gebze Bosal

 •  4 Nisan, Mersin Çimsataş

 •  6 Nisan, İstanbul (Dudullu ve Kartal) ABB Elektrik

 •  8 Nisan, Gebze Arfesan

 • 11 Nisan, İstanbul RSA
   işyerleri için

grev uygulama tarihleri noter kanalıyla MESS'e tebliğ edilmiştir.


İzmir 3. İş Mahkemesi karar verdi

"İzmir Mahle'de yetkili sendika Birleşik Metal-İş'tir"

 

15 Mart Salı günü yapılan duruşmada, İzmir Mahle Mopisan işyerinde yetkinin sendikamızda olduğu, İzmir 3. İş Mahkemesince onaylandı.

Fotoğraflarİnanmayanlar da inanacak, bu mücadele kazanılacak


Sendikamızın eski yöneticilerinden

Dayanışma ziyareti

 

14 Mart Pazartesi günü, geçmişte sendikamızda görev yapmış eski yöneticilerimiz ve  dostlarımız, sendikamızı ziyaret ederek, yönetim kurulu üyeleri ile görüştüler.
Toplu sözleşme sürecinde sendikamıza destek ve dayanışma mesajlarını ilettiler.

Fotoğraflar


Casper Bilgisayar işçileri Taksim’de
"Boyun eğmiyoruz"
 

CASPER çalışanları sendikal haklarını savunmak, CASPER'da yaşanan hak ihlallerini kamuoyuna duyurmak için Taksim'deydiler..
Halkın da büyük desteğini alan kortejle, Galatasaray'a kadar sloganlarla yürüyerek, burada bir basın açıklaması yaptık..

Fotoğraflar

Cumhuriyet Gazetesinde, Zafer Aydın'ın yazısı...


"Metal grevleri üzerine bir alıştırma"

     Kuvvet Lordoğlu'nun yazısı (Cumhuriyet, 17.03.2011)

 

"Metal işçisiyle aynı safta"

     İ.Sabri Durmaz'ın yazısı (Evrensel, 09.03.2011)

 

"Metal işçisiyle kazanacağız"

     Nurettin Aldemir'in yazısı (Son Haber, 02.03.2011)

 

"Metal işçileri grevle dönüyorlar"

     Nazım Alpman'ın yazısı (Birgün, 21.02.2011)

 

"Grevi Hatırlamak"

     Aziz Çelik'in yazısı (Birgün, 24.02.2011)

 


Casper Bilgisayar işçileri Taksim’de yürüyecekler
 

CASPER çalışanları orada olacak. Aileleri orada olacak. Farklı fabrikalardan Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri orada olacak. Dostlarımız yanımızda olacak. Basın orada olacak.CASPER'da yaşanan hak ihlallerine ortak olmak istemeyen herkesi bekliyoruz.
 

Buluşma Noktası: Taksim Tramvay Durağı
Tarih: 12 Mart 2011, Cumartesi
Saat: 16:00

Basın Açıklamamız


Metal işçileriyle dayanışma gecesi

Metal İşçileri Tarih Yazıyor

 

8 Mart'ta Gebze Kapalı Spor Salonu'nda yapılan dayanışma gecemizde binlerce metal işçisinin coşkusu vardı.. Emekçi Kadınlar Günü kutlaması, Folklor gösterisi ve Pınar Sağ'ın konseri ardından, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi birer konuşma yaptılar.
Fotoğraflar

 
Genel Başkanımız konuşmasında, ilk grevin 22 Mart tarihinde, beyaz eşya sektöründe İtalyan sermayeli Candy grubuna bağlı Doruk işyerinde gerçekleştirileceğini açıkladı.


Schneider işyerinde 3 dilde kokart

"Toplu Sözleşme Hakkımı İstiyorum"

 

Schneider işyerinde üyelerimiz, 3 dilde hazırlanmış ""Toplu Sözleşme Hakkımı İstiyorum" kokartları ile çalışıyorlar...

Fotoğraflar

 


İzmir Lisi / FTB'de Tis imzalandı

 


Lisi/FTB Tis imza  
Lisi/FTB işyeri ziyareti  

Yöneticilerimiz 7 Mart'ta, izmir Şubemizdeydi.


FTB Fastener (Lisi Aerospace) işyeri ziyaretini ardından, TİS imza töreni yapıldı.


İzmir Şubemize bağlı ZF Lemförder işyeri ziyaret edildi.


ZF Lemförder ziyaret  


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları

 

 

Üyelerimiz, 6 Mart pazar günü Kadıköyde düzenlenen yürüyüşe katıldıktan sonra, sendikamız genel merkezinde bir araya geldiler..

Kadıköy Yürüyüş  
Salon Toplantısı
 

 

Çeşitli işyerlerimizde de, 8 mart kutlamaları yapıldı, kadın işçilere karanfiller verildi.

Schneider, İzmir  
Tecasa, Bursa  


Sosyal-İş'ten dayanışma ziyareti

 

Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ağuş ve İstanbul Şube Sekreteri Turgut Çivi, 1 Mart 2011 günü Sendikamız Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, yaklaşan grev sürecinde sendikamız ve üyelerimizle dayanışma içinde olacaklarını vurguladılar.
Sosyal-İş Sendikası

 


Casper Bilgisayar ve DSC Otomotivde

Ziyaret ve Basın açıklamaları

 

Casper Bilgisayar  


DSC Otomotiv
 

 

 

DİSK'ten, geçmiş olsun ziyareti

 

25 Şubat Cuma günü, Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman ÇELEBİ ve Sendikamız Genel Başkanı Adnan SERDAROĞLU; DSC önünde, işten atılan ve yaralanan işçilerle birlikteydiler. Konuşma ve sloganlarla, işçilere yapılan saldırılar kınandı, tüm baskılara rağmen sendikal mücadelenin süreceği vurgulandı.

 

Casper Bilgisayar işçileri kararlı

 

25 Şubat Cuma günü, Casper Bilgisayarda sendikalı oldukları için işten atılan eylemdeki işçilerle, sendikamız yönetici ve temsilcileri bir aradaydılar. Casper işçilerinin coşkulu sloganlarıyla yapılan basın açıklamasında, Genel Başkanımız, sendikalaşma mücadelesinde kararlı Casper işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı.

 


Çemaş Döküm'de TİS imzalandı

 

MESS'ten istifa eden, Anadolu Şubemize bağlı Çemaş Döküm işyerinde TİS imzalandı.

Üyelerimizle birlikte, Sendikamız Genel Merkez ve Şube yöneticilerinin katılımı ile düzenlenen imza töreni, 24 Şubat'ta gerçekleştirildi. 

Fotoğraflar


 

D.S.C. Otomotiv Koltuk Sistemleri işyerinde
İşten atılan işçilere polis müdahesi

 

• Kocaeli’deki D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işyeri önünde işleri ve ekmekleri için mücadele eden üyelerimizin yerine yeni işçi alınmak istendi.
• Fabrika önünde yaşanan gerginlik sonrası polis müdahalesi sonucunda; çok sayıda üyemiz yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Basın Açıklamamız
Basın Açıklamamız
Fotoğraflar

 


Bu mücadele kazanılacak...

Yol haritası belirlendi

 

Genel Yönetim Kurulu, şube başkanları ve baştemsilciler, 19-20 Şubat tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde toplandılar. Toplantıda, Grup Toplu İş Sözleşmelerinde gelişmeler değerlendirildi, bundan sonraki sürecin yol haritası çizildi..

Fotoğraflar

 


D.S.C. Otomotiv Koltuk Sistemleri işyerinde

Anayasa ve Yasalar Çiğneniyor

 

Kocaeli’deki faaliyette bulunan G. Kore sermayeli D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. işyerinde çalışan işçiler, anayasal haklarını kullanarak Sendikamıza üye oldular.

Fotoğraflar

Sendikamız işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalamak için yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapması üzerine işverenlik, işçileri sendikadan istifaya zorlamaktadır.

22 Şubat Salı günü; işveren işyerinde üretimi durdurarak işçiler toplamış ve “Ya sendikadan istifa eder çalışırsınız ya da hepinizi atarım” konuşması yapmıştır.

İşçilerin bu tehditleri ret etmeleri ve sendika hakkına sahip çıkmaları üzerine 25 üyemiz işten atılmıştır.

Bu durum, Anayasa ve yasalar ile teminat altına alınan sendikaya üye olma hakkının düpedüz ihlalidir.

Basın Açıklamamız


İşten atılan işçiler fabrika önünde eylemdeler.

CASPER BİLGİSAYAR’DA Sendikalaşma hakkı için mücadele kararlılıkla devam ediyor

Casper'da işten atma, servislerin demir parmaklıklar arkasına alınması, işverenin kapıda beklemesi gibi baskılar, işçilerin sendikal kararlılıklarını pekiştiriyor.
Cumartesi günü iş çıkışı, toplu olarak sendikamız genel merkezine geldiler ve bir toplantı yapıldı.

Basın Açıklamamız
Fotoğraflar

 

CASPER’da çalışanların büyük çoğunluğu sendikamıza üye oldular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, CASPER işyerinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini 26 Ocak 2011 tarihinde sendikamıza verdi.

Sendikamızın işyerinde yetkiyi aldığını öğrenen işyeri yönetimi, sendikalaşmayı engellemek için 2 üyemizi işten çıkardı.

CASPER müşterisine ürettiği bilgisayarları “senin hayatın senin teknolojin” diye pazarlamaktadır. Peki bu bilgisayarları üreten işçisine ne demektedir? “Senin hayatın, senin hakların beni ilgilendirmez” mi?
Sendikamız başta atılan işçiler olmak üzere, tüm üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. CASPER çalışanlarının iradesinin arkasında durmaya devam edecektir.

Basın Açıklamamız


 

Amatör Örgütçüler eğitimde

 

14-19 Şubat 2011 tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Eğitim tesislerinde yapılan Amatör Örgütçü Eğitimine 40 kursiyer katıldı.
Bu eğitime Tekstil sendikamızdan işçi arkadaşlar da katıldılar.
 

Gönüllü örgütçüler, konu ile ilgili yasaları, uluslararası sözleşmeleri ve örgütlenmede sendikamızın deneyimlerini içeren sunumlarla birlikte; oluşturulan çalışma gruplarında örnek işyeri ve işletme modelleri üzerinde çalışma yaptılar.

Fotoğraflar

 


DİSK ve KESK Genel Başkanlarının da katıldığı toplantıda,

Basına ve kamuoyuna bilgi verildi

 

16 Şubat Çarşamba günü düzenlediğimiz basın toplantısında, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen aşama ve metal işçilerinin taleplerini ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıya katılan Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar da, konuşmalarında, sendikamızın ve metal işçilerinin haklı davasına, emekten yana tüm kesimlerin sahip çıkması gerektiğini vurguladılar..

 

Taksim CVK Otel'de düzenlenen kahvaltılı basın toplantımıza, Sendikamız yönetici ve temsilcilerinin yanısıra, DİSK'e bağlı sendika yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve çeşitli medya kuruluşlarından basın mensupları katıldılar.

Fotoğraflar

Genel Başkanımızın yaptığı açıklamanın tam metni


Anadolu Şube işyeri ziyaretleri
 

 Genel Merkez Yöneticilerimiz, Anadolu Şubemize bağlı işyerlerini ziyaret etiler.

Çimsataş  
Yücel Boru
 


Penta işçileri ile eğitim

13 Şubat'ta Genel Merkezimizde, Penta Elektronik işçileriyle, performans değerlendirmesi ve işyerlerindeki sorunlar konusunda bir eğitim çalışması yapıldı.

Fotoğraflar

 


21 yıl sonra, greve gidiyoruz

 

 

Başöz, Fotoğraflar

 

Gerek tarihsel açıdan, gerekse kapsamı açısından ülkenin en önemli sözleşmelerinden biri olan MESS grup toplu iş sözleşmesi sürecinde grev kararları fabrikalara asıldı.

Çemaş, Fotoğraflar
 

Paksan, Fotoğraflar

ABB Dudullu, Fotoğraflar

Akkardan, Fotoğraflar
 

Prysmian, Fotoğraflar

    Makina Takım, Fotolar

   Sarkuysan, Fotoğraflar
 

Çimsataş, Fotoğraflar

Kroman, Fotoğraflar

   Çayırova, Fotoğraflar

 
11 Şubat'ta, Gebze'de, Kroman, Sarkuysan ve Çayırova işyerlerinde grev kararının asılmasının ardından, ortak bir basın açıklaması düzenlendi.
Fotoğraflar

Doruk, Fotoğraflar

   SCM, Fotoğraflar

   Yücel Boru, Fotoğraflar

 

Kocaeli'nde işçiler yürüdü.

 

Bugün, İzmit’te kurulu bulanan Bekaert fabrikasında grev kararı ilan edildikten sonra metal işçileri, saat: 17.00’de yürüyüşe geçerek, Barış ve Demokrasi Parkı’na kadar yürüdüler.

Genel Başkanımızın burda yaptığı basın açıklamasının ardından, EMF'den gelen heyet işçilere dayanışma mesajı verdi

 Fotoğraflar

Grev ilanlarıyla ilgili ayrıntılar TİS sayfamızda

 

 

Areva'dan Fotoğraflar

Demisaş'tan Fotoğraflar


Sendikamız Birleşik Metal-İş’in üst örgütü olan ve Avrupa çapında örgütlü; 72 sendikanın üye olduğu 6 milyon üyesi bulunan Avrupa Metal İşçileri Federasyonu yöneticileri de metal işçilerini yalnız bırakmıyor.

 

 

Avrupa Metal İşçileri Federasyonu Genel Başkanı Renzo AMBROZETTİ ve Genel Sekreteri Peter SCHERRER metal işçileriyle uluslararası dayanışma için Kocaeli’nde.

Basın Açıklamamız


 

DİSK’in kuruluşunun 44. yılı

 

 

DİSK’in kuruluşunun 44. yılı dolayısıyla 13 Şubat 2011 Pazar günü Ankara’da “DİSK GENEL TEMSİLCİLER KURULU” toplandı.

DİSK’in son birkaç mücadele yılını kapsayan kısa bir belgesel gösteriminin ardından toplantı, mücadelede yitirdiklerimiz için saygı duruşu ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin konuşması ile devam etti.

DİSK'in kuruluşunun 44. yılına bağlamasıyla katılan genç sanatçı Ekin Öztürk'ün seslendirdiği parçalara eşlik eden kitle sık sık "İNADINA SENDİKA, İNADINA DİSK" sloganları attı.

DİSK Genel Temsilciler Kurulu Kararları


Kocaeli Şubemizde basın toplantısı

 

    İnanmayanlar da inanacak,

    Bu mücadele kazanılacak...

 

10 Şubat Perşembe günü, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, Kocaeli Şubemizde düzenlenen basın toplantısında, çoşkulu bir kitleye seslendiler..
Grup sözleşmelerinde gelinen grev süreci hakkında bilgi veren Genel Başkanımızın açıklamaları, sık sık sloganlarla desteklendi.

Fotoğraflar


Başkanlar Kurulumuz toplandı
Grev Kararları alındı...

9 Şubat Çarşamba günü toplanan Başkanlar Kurulumuz,
grev ilan tarihlerini belirledi.
Bugün, 4 işyerinde grev kararı asılıyor:
BOSAL, ARFESAN, AREVA, DEMİSAŞ

Grup toplu iş sözleşmesinde 20 yıl sonra ilk kez grev kararı alınıp işyerlerinde ilan ediliyor.

Ayrıntılar TİS sayfamızda


Delphi Diesel işçisi
Birleşik Metal-İş'li olmanın onurunu yaşıyor

İşçilerden kaçırarak değil, işçilerle birlikte toplu sözleşme...

İzmir'de kurulu Delphi Otomotiv’de, üyelerimizin önemli kazanımlar elde ettiği Toplu İş sözleşmesinin imza töreni yapıldı.
4 Şubat 2011'de yapılan törene, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz ile, üyelerimiz katıldı.

Fotoğraflar


Mısır'da Hak, Türkiye'de Dayak
Tayyip Sonun "Mübarek" Olsun

Fotoğraflar


Hükümetin gizli çalışmasını yayınlıyoruz

Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen yasa tasarısı, çalışmalarına Ekim 2009 tarihinde başlanan Ulusal İstihdam Stratejisinin bir parçasıdır.

Hükümetin bu çerçevede üst düzey devlet bürokratları ile sürdürdüğü ve bugüne kadar kamuoyuna yansımayan gizli çalışmayı da burada yayınlıyoruz.         

Okumak için


Çorlu'da ortak basın açıklaması

3 Şubat'ta, Çorlu’da örgütlülüğü olan farklı konfederasyonlara üye DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Tekstil İşçileri Sendikası, TÜRK-İŞ’e bağlı Petrol-İş, Deri-İş ve Kristal-İş Sendikalarının
Genel Başkanları, Genel Yönetim Kurulu üyeleri ve işçilerin katılımıyla ortak bir basın açıklaması düzenlendi.


Basın açıklamasında, bölgede yürütülen örgütlenme faaliyetleri sonucu yaşanan sendikal hak ihlalleri ve AKP iktidarının işçi ve emekçi halk düşmanı politikalarının son uzantısı “Torba Yasa”ya karşı tepkiler ortaya koyuldu.

Fotoğraflar


İş Bankası-Nemtrans direnişçilerine ziyaret

Sendikamız Genel Merkez ve Şube yöneticileri, sendikamız üyesi işçilerle, Nakliyat-İş'te örgütlü İş Bankası-Nemtrans direnişçilerini ziyaret ettiler.
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, direnişçiler yönelik bir konuşma yaparak, direnişe desteğimizin süreceğini ifade etti.
 

Fotoğraflar


Torba Yasa'ya Karşı Ankara Yürüyüşü

Kadıköy Fotoğraflar

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu eylem programı çerçevesinde; emekçiler Ankara yürüyüşüne başladılar.
1 Şubat 2011 Salı günü ortak yürüyüş ekipleri Ankara’ya hareket etti.

Yürüyüş Programı

Gebze Fotoğraflar


Almanya'da Genç İşçi Eğitimi

Sendikamıza bağlı örgütlü olduğumuz işyerlerinden genç işçi arkadaşlarımızla 16-21 ocak 2011 tarihleri arasında kardeş sendikamız IG Metal’in en büyük eğitim Merkezinde eğitim yapıldı. Eğitime 30 yaş altı genç arkadaşlarımız katıldı.

Fotoğraflar


Grev, fabrikaların kapısından içeriye girmek üzere
Bursa' da Basın Toplantısı

Bursa Şubemizde 27 Ocak'ta düzenlenen basın toplantısında, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, MESS süreci hakkında bilgi verdi.

Grup sözleşmesinde en son grevin 1990 yılında yaşandığını belirten genel başkanımız, "21 yıldır iş yeri yönetimleri toplu sözleşme sürecini iş yerlerinin dışında gelişen bir olay gibi algıladılar. Toplu sözleşme ve grev süreci fabrikaların kapısından içeriye girmek üzere. Şimdi grev kararı alamayacağımıza inanılıyorsa, bu inancın boş çıkmasına birkaç gün kaldı." dedi.

Açıklama'da, MESS'in teklifinin sendikamız tarafından reddedilip mücadeleye devam kararının ardından yapılan hazırlıklar, eylem ve etkinlikler hakkında kamuoyuna bilgi verildi.


Basın Açıklamamız


Bursa TECASA işçileri
DİSK/ Birleşik Metal-İş Sendikası ile devam etmeye kararlılar...


Yasalar önünde herkes eşittir ve işveren olmak kimseye yasaları çiğneme hakkını vermez.

 

Bursa’da kurulu bulunan İspanyol sermayeli Tecasa Isı Sanayi A.Ş işyerinde çalışan işçiler bir süre önce anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlendiler

Yasaların öngördüğü yeterli çoğunluktaki işçi sendikamıza üye oldu ve Çalışma Bakanlığına yetki tespiti için gerekli başvuruyu yaptık. Bu gelişmenin farkına varan işverenlik, sendikalı işçileri baskı altına almak adına 3 üyemizi işten çıkarttı.

Tecasa işverenliğinin yasaya aykırı bu girişimleri ve çeşitli arayışları asla cevapsız kalmayacaktır.

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız


“TORBA” YASA İLE HAKLARIMIZIN GASPEDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

 

Düzce'de, 25 Ocak akşamı, Valilik önünden Anıt Parka yapılan yürüyüşte, işçiler torba yasaya tepkilerini haykırdılar.

Anıt Parkta, Genel Başkanımız bir basın açıklaması yaparak, işçilere ve hükümete seslendi.

 

"Hükümete sesleniyoruz.
Yasadan emek alanı ile ilgili düzenlemeleri derhal çıkartın. Torbayı ayıklayın. Bu kirli oyundan vazgeçin.


Aksi halde şunu gayet iyi bilin ki, emekçilerin elleri yakanızdan düşmeyecek, bu torba sizin başınıza geçecektir."

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız


TUSİAD ve DİSK

 

Nazım Alpman, 24 Ocak'ta Birgün gazetesinde yayınlanan yazısında, "DİSK’liler Davutpaşa’da idam sehpalarının gölgesinde yıllarca mahpus tutulurken, işverenler de güle oynaya ülkeye yeniden çeki-düzen verdiler." diyor..
....
2000’li yıllara geldik, daha hala sendikaya kendisini alıştıramamış büyük işadamlarımız gururla dolaşıyorlar:

-Ben fabrikama sendika sokmam!
Bunun bir numara küçüğü ise “sendikaya eyvallah ama” diyor:

-İşyerime DİSK’i sokmam!
....
1980’den sonra Koç Holding’in fabrikalarındaki işçiler “teslim etme uzmanları” tarafından Türk Metal’e teslim edildi!
Karşılığını da fazlasıyla alıyorlar. Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası MESS “Grup Toplu İş Sözleşmeleri” adı altında Türk Metal’le işçileri bir güzel bağlıyor, sonra DİSK’e dönüp gösteriyor:

-Ben bu sözleşmenin dışına çıkamam!

 

Yazının tamamını okumak için:


Torba Yasa ile haklarımız çalınıyor

İzin vermeyeceğiz

 

20 Ocak Perşembe günü, “TORBA YASA’YA KARŞI GENEL DİRENİŞ” kapsamında; başta İstanbul Taksim/Gezi Parkı’nda olmak üzere, Türkiye genelinde, işyeri vardiya çıkış saatlerinde yürüyüş, kitlesel basın açıklamaları, oturma eylemleri yapıldı, işyerlerinde temsilciler tarafından “direniş çağrısı” bildirisi okundu

 

   İstanbul
   Gebze
   Kocaeli

   Eskişehir

   İzmir
 

 

 


 

Eskişehir'de basın toplantısı


Genel Başkanımız ve Genel Sekreterimizin Eskişehir Şubemizde yaptığı basın toplantısında, Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde gelinen nokta ve taleplerimiz hakkında kamuoyuna bilgi verildi.


Süsler Doruk işyeri ziyareti


18 Ocak 2001 tarihinde, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, Süsler işyerinde çalışan üyelerimizi ziyaret ederek, tezgahb aşında sohbet ettiler..

Fotoğraflar


Akdeniz Çivi işçileri, sorunlarını anlatmak için

CHP Genel Merkezini ziyaret ettiler


7 Ocak tarihinde, konfederasyonumuz DİSK'in Genel Başkanı Süleyman Çelebi, sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz ile, Akdeniz Çivi işçilerini temsil eden bir heyet, CHP Genel Merkezini ziyaret ettiler..

Mersin'de yaşanan süreci CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na anlatarak, işten atılan işçiler için toplanmış olan imzaları teslim ettiler ve sorunun bir an önce çözülmesi talebinde bulundular..

Fotoğraflar

 


Bir basın toplantısı yapıldı ve Bericap işçileri ziyaret edildi

Başkanlar Kurulumuz Gebze'de toplandı


12 Ocak Çarşamba günü, Gebze Şubemizde yerel basınla toplu sözleşme süreci hakkında bilgilendirme amaçlı bir basın toplantısı yapıldı. Bölgedeki işyerlerimizden temsilci ve üyelerimizin de katılımıyla, Petrol-İş sendikasında örgütlü Bericap işçileri ile dayanışma ziyareti yapıldı..

Ardından Şubemizde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında, gündemdeki konular ele alındı.

 

İnanmayanlar da inanacak, bu mücadele kazanacak 
 

Basın toplantısı  

Bericap dayanışma

Başkanlar Kurulu


Asgari ücret, sefalet ücreti olmamalıdır

 

Bugün ülkemizde belirlenen asgari ücret, tüm objektif kriterler dikkate alındığında adeta insanlığa ve emeğe yapılmış bir hakaret gibidir.

2011 yılında geçerli asgari ücret, ayrıntılı bilgiler, taleplerimiz ve Asgari Geçim İndirimi tablosu için:

 


 

Gebze Şb. işyeri ziyaretleri


Genel Merkez yöneticilerimiz, Şube yöneticileri ile birlikte, Gebze Şubemize bağlı  işyerini ziyaret ederek, (29 Aralık'ta Bosal, 31 Aralıkta Yücel Boru, 4 Ocak'ta Schneider) tezgah başında üyelerimizle görüştüler.
 

Bosal Fotoğraflar

Yücel Boru Fotoğraflar

Schneider Fotoğraflar


Birleşik Metal-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu’nun Yeni Yıl Mesajı

MÜCADELEYE VE MÜCADELEYLE

DAYANIŞMAYA HAZIRLANALIM!

Yeni bir yıla giriyoruz. 2011 yılının tüm işçi sınıfımız için sağlık ve mutluluk içinde geçmesini dileriz.

Ancak 2011 yılında işçi sınıfını büyük zorluklar bekliyor.

Mecliste bulunan torba yasa ile sömürü koşullarının ağırlaştırılması hedefleniyor.

Sendikalar ve toplu sözleşme, grev yasalarında değişiklikler sürekli geciktiriliyor.

Kısaca bir taraftan saldırıyorlar diğer taraftan bu saldırıya karşı direnme araçlarımızı geliştirmemizi engelliyorlar.

Bu nedenlerle 2011 yılı işçi sınıfı açısından mücadele yılıdır.

Yeni Yıl Mesajımız...