Eylem ve Etkinlikler  - 2009 (Ocak-Mayıs)   

 

 


IMF 32. Dünya Kongresi tamamlandı

Sendikamız Birleşik Metal-İş’in uluslararası alanda üst örgütü olan Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu IMF’nin 32. Dünya Kongresi 22-28 Mayıs 2009 tarihlerinde İsveç’in Gothenburg kentinde gerçekleştirildi.

yazının devamı
 Fotoğraflar 


Genç İşçiler Eğitimde...

3 günlük kadro eğitimlerine katılan genç üyelerimizden seçilen bir grup, 25-30 Mayıs 2009 tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde Genç İşçi Eğitimlerine katıldı...

 Fotoğraflar 


KESK’e Yapılan Baskıları kınıyoruz...

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’e yapılan baskı sendikal haklara ve sendikal mücadeleye yapılan saldırı ve baskıdır.

KESK, 250 bin üyesiyle ülkemizin önemli konfederasyonlarından ve toplumsal muhalefetin önemli bileşenlerindendir.

KESK; kamu emekçilerinin sesidir. Bu sesi kısmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı ve KESK üzerindeki baskıya son verilmelidir.

Basın açıklamamız

YETKİ TESPİTİNDE "REFERANDUM"

Referandum, toplu pazarlık sürecine katılacak işçi sendikasının belirlenmesinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda uygulanacak “gizli oy açık sayım” yöntemi, son derece etkili ve kesin bir çözüm mekanizmasıdır. Toplu pazarlık süreci açık/şeffaf, son derece sade ve işçi sendikasının beyanını esas alan bir hukuki mekanizmaya bağlanmalıdır. Böyle bir sistemin en vazgeçilmez parçası referandumdur.         

yazının devamı

Türk Metal Sınıf Düşmanı Yüzünü Bir Kez Daha Gösterdi

Grammer yönetimi, fabrika önünde bekleyen işçilere tahammül edemiyor.
Türk Metal, işe dönmek için kapı önünde bekleyen işçilerin direnişini kırmaya çalışıyor.

Basın açıklamamız


Tüm yaşamını daha iyi bir dünya için mücadele ile geçiren, engellere baş eğmeyen bir bilim insanını, Prof. Dr. Türkan Saylan'ı yitirdik..

Unutmayacağız..

 


Krize Karşı Uluslararası Dayanışma

 

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC’un küresel ekonomik krize karşı 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği eylemler çerçevesinde, DİSK
15 Mayıs sabahı İş-Kur İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.
Sendikamız yöneticileri ve Sinter Metal işçileri eylemdeydiler..

 Fotoğraflar 


 

Sağlık Emekçileri ile Dayanışma

 

Çapa Kızılay Kan Merkezi’nde sendikalaşma mücadelesi veren sağlık emekçileri'nin işe iade davasını kazanmaları nedeniyle yaptıkları basın açıklamasına Yöneticilerimiz ve Sinter işçileri destek verdi.
Dev Sağlık-İş üyesi olan işçiler önce sürgün edilmişler, sürgünleri kabul etmeyen işçiler, işten çıkarılmışlardı.

 Fotoğraflar Sendikamız Araştırma dairesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2009 yılının ilk 2 ayında reel ücretler geriledi, istihdam iyice geriledi.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiğimizde krizin etkisinin artarak devam ettiği, giderek artan işten çıkartmalarla birlikte, gelirlerde de ciddi oranlarda gerilemelerin yaşandığı görülmektedir. Bunun için,

1) İşsizlik fonu sadece amacı doğrultusunda kullanılmalı ve yararlanma şartları genişletilmelidir.
2) Çalışma süreleri, ücret kaybı yaşanmaksızın kısaltılmalıdır.
3) Çalışma hakkı güvence altına alınmalıdır.
4) İflas eden kurumlar kamulaştırılarak işçi denetiminde üretimine devam etmelidir.
5) Özelleştirme uygulamaları son bulmalıdır.
6) Kamuda istihdam olanakları genişletmelidir.
7) IMF ile anlaşma yapılmamalıdır
8) Dolar milyonerlerine servet vergisi uygulanmalıdır.

Basın açıklamamız


Grammer Yönetimi İşçileri Maşa ile

TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR…

Bursa Grammer Koltuk Fabrikası’nda kriz gerekçesiyle işten atılan üyelerimiz fabrika önünde direnişe başladı.

Pekçok işyerinden sonra Grammer’de de Türk Metal sahnede.

İşçi atarken hesap vermek istemeyen Grammer yönetimi bunu Türk Metal’le yapmaya çalışıyor.

Buradan TÜRK-İŞ’e de bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Türkiye’de sözcüklerin çürütüldüğü bir dönemden geçiyoruz. Çalışma hayatı içinde emek örgütü, işçi sendikası, insan hakları, tercih özgürlüğü gibi pek çok değerler, kavramlar Türk Metal’in gayri ahlaki, gayri insani davranış ve tutumlarıyla tarumar ediliyor.

Göğüs kafesinin altında yürek, içinde onur, erdem, taşıyan herkesin bu çirkinliklere karşı bir tavır alması gerekiyor. Eğer tüm bunları görmezden gelir bu sendikal hareketi kirletenlere seyirci kalmaya devam ederseniz, bilin ki Çay kur’da, belediyelerde ve daha birçok işyerinde iktidar ve sermaye destekli işbirlikçi sendikalara karşı söylediğiniz sözler, verdiğiniz mücadele havada kalacak, karşılık bulmayacaktır.

Başkalarına söz söylerken öncelikle aynaya bakmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Basın açıklamamız


İşçi Filmleri Festivali açılış gecesinde 2 Mayıs'ta, Sinter işçileri sahnedeydi.

İşçi Filmleri Festivali kapsamında 10 Mayıs'ta Sendikamız Genel Merkezinde "Demir Yol" filmini izledik.


TAREM, sendikamız Birleşik Metal-İş, Hava-İş, Petrol-İş, Tekgıda-İş ve TÜMTİS ile birlikte “Kriz Döneminde Uluslararası Dayanışmanın Artan Önemi ve Sendikalar” başlıklı sempozyum
2 Mayıs Cumartesi  günü Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapıldı


 

İşte 1 Mayıs...

 İşte Taksim...

 

 Video film (15 dk.) 

 Fotoğraflar 


Temsilcilerimiz Gönen'de Eğitimde

Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde 25-30 Nisan 2009 tarihinde yapılan temsilci eğitimleri tamamlandı.

 Fotoğraflar 


Dünya emekçilerinden mektubumuz var..:

1 Mayıs Dayanışma ve Birlik günüdür:

Biz Dayanışma görevimizi yaptık, Birlik bekliyoruz!

Ocak ayından bu yana Gıda İşçileri Sendikası (NGG) Dortmund’un başlattığı kampanyaya katıldık. 1 Mayıs’ın tarifi de yapılarak resmi tatil ilan edilmesi ve Sınırsız Gösteri ve Yürüyüş Hakkı için sendika ve işyeri toplantılarında, sokaklarda imza topladık. Başbakanlık ve İstanbul Valiliğine binlerce mektup gönderdik.

Türkiye’de işçi hakları ve 1 Mayıs sorunu ilk defa bu yoğunlukta uluslararası bir mesele haline geldi. Toplam 148 Ülke ve 654 Sendikaya ulaştırıldı. Bunların pek çoğunun Protesto ve Talep içeren Mektuplarının Hükümete ve valiliğe ulaşmış durumda. 7000 civarında imza toplandı.

Dayanışma duygularıyla barış, kardeşlik ve birlik içinde 1 Mayıs’ı kutlamak amacıyla İstanbul’da olacağız.

Sebahattin Yıldırım (NGG Dortmund)
İbrahim Işık, (Ver.di Federal Göçmenler Grubu)
Ali Çiçek (Ford temsilciliği, IGM Köln) Orhan Akman (Ver.di Münih)
Zeynep Biçici (IG Bau Duisburg)
Garip Tezcan (VW işçisi IGM Kassel)

Metnin tamamını okumak içinGrevdeki Asil Çelik işçileri

Orhangazi'den Bursa'ya yürüdüler

Sıfır zam dayatmasına karşı 30 Ocak 2009'da greve çıkan 520 Asil Çelik işçisi, haklı taleplerini bir kez daha gündeme getirmek için 14 Nisan'da Orhangazi İlçe Meydanı'ndan hareketle, Bursa Kent Meydanı'na yürüdüler.

Fotoğraflar 
Greve çıkıştan Fotoğraflar
 
 

 


Sinter Metal işçilerinin davası sürüyor

Sendikamızın işçiler adına açmış olduğu “İşe İade Davası”nın üçüncü duruşması; 10 Nisan 2009 tarihinde ÜSKÜDAR 3. İş Mahkemesi’nde görüldü.

380 Sinter Metal işçisinin ve tanıkların dinlenmesi için 22 Mayıs - 8 Temmuz tarihleri arasında duruşmalar devam edecektir.


KRİZ SANAYİ KENTLERİNİ VURDU
BİLECİK, TEKİRDAĞ, BURSA ÖN SIRALARDA

Araştırma dairemizin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, kriz sürecinde işten atılmaların en yoğun olarak yaşandığı il oransal olarak Bilecik olurken, işten atılan işçi sayısında İstanbul birinci sırada.

 Basın açıklamamız


Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde NATO karşıtı eylemler var

  Barış için NATO kapatılsın

Demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler tarafından oluşturulan NATO Karşıtı Birlik, 4 Nisan'da Kadıköy'de bir miting düzenledi.

Sinter ve Gürsaş işçileriyle birlikte sendikamızın katıldığı mitingte Kuzey Atlantik Paktı Örgütü’nün (NATO), tarihçesinin anlatıldı, NATO karşıtı sloganlar atıldı.


ATV-Sabah grevine ve Desa direnişine destek ziyareti

  Bu grevi selamlıyor ve destekliyoruz


 

Grevde olan, işten atılan ATV-Sabah çalışanı basın emekçilerinin müceadelesi 50 günü geride bıraktı.


50. gün, Sendikamız yöneticileri ve Sinter işçileri ATV'nin Sefeköy'deki binası önünde grevdeki gazetecilere destek ziyaretinde bulundular..


Bir basın açıklaması yapan genel Başkanımız Serdaroğlu, "Bu grevle birlikte ülkede yaşanan baskı ve sömürüye karşı bir cevap olacaktır. Bu grev binlerce basın emekçisine haklarına sahip çıkması için bir örnek teşkil etti. Bu grevi selamlıyor ve destekliyoruz" dedi.

 

Ardından Desa önünde mücadelesini sürdüren Emine Arslan ziyaret edilerek, Sinter işçilerinini sloganlarıyla destek verildi.


Sinter Metal'de Mücadelenin 100. günü

 

Haklı mücadelelerini sonuna kadar sürdürmekte kararlı olan Sinter Metal işçileri, 100. gün düzenlenen etkinlikle moral buldu..

Genel Başkanımızın konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği müzik grubu ve tiyatro ekibinin gösterileri ilgiyle izlendi..

Fotoğraflar 


 Kriz bir işyeri daha kapattı
 

Ekonomik kriz ne yazık ki bir işyerimizin daha kapısına kilit vuruyor.
Teğet geçiyor denen kriz birçok emekçiyi olduğu gibi GU işyerinde çalışan işçi arkadaşlarımızın da işsiz kalmasına yol açıyor.
30 Mart'ta yöneticilerimiz ve üyelerimiz fabrikada bir basın açıklaması yaptılar.

İşçileri, emekçileri sadece birer oy deposu olarak görüp sonra sokağa atılmalarına seyirci kalanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz: Gelin biraz da sorunlara emekçilerin gözünden bakın. Avrupa’nın en uzun çalışma süresinin olduğu ülkemizde haftalık çalışma süresini 45 saatten 40 saate düşürün. Böylece birçok işçinin işsiz kalmasının önüne geçmiş olursunuz. Nasıl işler açılsın diye dönemsel olarak bazı vergi indirimlerinde bulunuyorsanız, aynı sürelerde işten çıkarmaları da yasaklayın. Böylece işler iyi giderken karın tokluğuna ölümüne çalıştırılan işçileri, böylesine kötü günlerde aynı gemide olduklarına belki inandırabilirsiniz.
Buradan tüm kamuoyuna son bir kez daha sesleniyoruz; artık bu gidişe dur demenin zamanı gelmiştir. Diliyoruz GU işyeri kapanan son işyeri olur. Aksi takdirde 29 Mart seçimlerinde halkın “ayağını denk alması konusunda” uyardığı bu iktidarın sonu çok kısa zamanda gelecektir.

 Basın açıklamamız
Fotoğraflar 


İSTİHDAMDA KADININ ADI YOK

Araştırma Dairemiz tarafından Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre Türkiye kadınların istihdama katılımı bakımından 189 ülke arasında 179. sırada. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı sadece Irak, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, Pakistan, Yemen ve Mısır’dan daha yüksek. Buna karşın aynı oran İran, Afganistan ve Libya gibi ülkelerin bile gerisinde.

 Basın açıklamamız


Avrupa Emek Güçleri  1 Mayıs'ta İstanbul'da...

"1 Mayıs, Türkiye'de de 'Dünya Emek günü' olarak tanınmalıdır!
Sınırsız Gösteri ve yürüyüş hakkı istiyoruz!"

Almanya'da Gıda İşçileri Sendikası NGG-Dortmund'un başlattığı "1 Mayıs" kampanyası, Türkiye ve Avrupa'da pekçok sendikanın (ETUC, ITF, IUF, ICEM DGB, DiSK, KESK,Türk-İş Genel merkezleri ve çok sayıda üye sendika ve Parlamento grupları) katılımı ile büyüyor. Sendikamız da bu etkinliklerde aktif olarak yer alıyor.

Geçen yıl 1 Mayıs'ta yaşanan işçi ve sendika düşmanı "orantılı şiddet!"i protesto için, 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilip yürüyüş hakkına saygı gösterilmesi için "sendika bayrağınızı alıp İstanbul'a gelin" çağrısı ile harekete geçen sendikalar, bir yandan da bir imza kampanyası yürütüyorlar. Başbakanlık ve İstanbul Valiliğine 10.000 Protesto mektubu göndermeyi amaçlıyorlar

 Bildiri
 Açıklama
 Afiş


Kemal Kılıçdaroğlu, Sinter işçilerini ziyaret etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Mart Çarşamba günü Sinter işçilerini ziyaret etti.
 

Haber Filmi


Sinter Metal İşçileri Üsküdar Adliyesi’nde

Sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılan 380 Sinter Metal işçisi yaklaşık 3 aydır fabrikalarının önünde sürdürdükleri kararlı direniş ve işe dönme mücadelesini hukuksal alanda da sürüyor.

Sendikamızın işçiler adına açmış olduğu “İşe İade Davası”nın ikinci duruşması; 20 MART 2009 tarihinde ÜSKÜDAR 3. İş Mahkemesi’nde görüldü.

 


Sinter Metal ve Gürsas İşçileri YÜRÜDÜLER!

"Ne Yağmur, Ne Kar, DİRENİŞ var!"

Sendikamız Birleşik Metal-İş'de örgütlendikleri için işten atılan Sinter Metal ve Gürsaş işçilerinin direnişleri 3. ayını doldurdu.

SİNTER METAL ve GÜRSAŞ işçileri direnişlerinin 3. ayını doldurması ve bir gün sonra görülecek olan işe iade davaları öncesinden kamuoyunu bilgilendirme amacıyla; 19 Mart'ta yürüyüş ve basın açıklaması eylemi gerçekleştirildi.

Yoğun kar yağışına karşın Netaş fabrikası önünden Ümraniye Meydanı'na yürüyen işçiler; anayasal hakları olan sendikal örgütlenme haklarına saygı gösterilmesini istediler.

Genel Eğitim Sekreterimiz Celalettin Aykanat'ın yaptığı basın açıklaması sık sık sloganlarla kesildi.

Fotoğraflar 

Haber Filmi


Başkanlar Kurulumuz toplandı....

Sendikamız Başkanlar Kurulu; ekonomik kriz ve krizin örgütlü olduğumuz işyerlerine yansımalarını değerlendirmek üzere İstanbul Genel Merkez'de 18 Mart Çarşamba günü toplandı.


Durdurulması Gereken Tariş’teki Üretim Değil,

Ülkeyi Yerle Bir Eden Bu Zihniyettir

Evet, ülkeyi yaklaşık otuz yıldır yöneten neo-liberal ve işbirlikçi anlayış, Cumhuriyet döneminin en büyük kazanımlarından biri olan TARİŞ’le ona bağlı olan Avrupa'nın ve Balkanların en büyük iplik fabrikası durumundaki fabrikayı kapatma noktasına getirmiştir.

Pamuk üreticilerinin kolektif bir ürünü olan ve kooperatifçiliğin başarılı örneklerinden biri olarak simge haline gelen TARİŞ küreselleşme adı altındaki neo-liberal politikalara kurban edilmiştir.

TARİŞ, Ege Bölgesi’nde 57 yerleşim biriminde ki 73 tarım kooperatifi ve 75 bin 600 üretici ortağıyla dev bir birliktir. Bu topraklardaki yaratıcılığın, ortaklaşa üretimin, emek mücadelesinin, köylü emeğinin değerlenmesinin ortak adıdır.

Dün Telekom’u, POAŞ’ı, Petlas’ı, Tüpraşı’ı, SEK’i, ERDEMİR’i, TEKEL’i, Sümerbank’ı satanlar bugün TARİŞ’i üretimi durduruyoruz diyerek kapatanlar, yarın ekonomiyi tamamen yok ettiklerinde kimse şaşırmasın.

Tariş iplik işletmesinde üretimin durdurulması TARİŞ’in tamamen yok edilmesinin ilk adımlarından biridir. Bu işletmede üretimin durdurulmasının yanı sıra, Sendikamızın örgütlü olduğu Tariş Bakım ve Yenileme Fabrikası için de kapatma kararı verilmiştir.

Biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak bu oldu-bittilere karşı memleketimize, fabrikalarımıza ve insanımıza sahip çıkacağız.

 Basın açıklamamız


Kadıköy'de binlerce kişi haykırdık:
Su Hayattır Satılamaz

İstanbul’da yapılacak olan 5. Dünya Su Formu 15 Mart'ta “Su hayattır satılamaz” mitingi ile protesto edildi. Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu öncülüğünde yapılan mitinge başta Sinter ve Gürsaş işçileri olmak üzere sendikamızdan da katılım sağlandı.

Su Doğanın hakkıdır. Su, yaşamakiçin ona ihtiyaç duyan tüm canlı ve cansız sisteme aittir. Sularımız meta (mal) değildir. Kullanım hakkı şirketlere devredilemez

Su platformu için tıklayın


Temsilci Eğitimleri devam ediyor

3 Günlük Temsilci Eğitimlerinde, 2. grup eğitimi 12-14 Mart 2009 tarihlerinde Sendikamız Genel Merkezinde yapıldı.


Asemat grevinin 70. gününde
basın açıklaması

Asemat grevinin 70. gününde, işçiler taleplerini bir kez daha dile getirdiler.. Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, geçtiğimiz yıllarda elde ettikleri büyük karlara rağmen iki aylık sıkıntıya katlanmayan, binlerce kişiyi işten çıkaran işverenleri ve bu yangına körükle giden iktidar ve muhalefet partilerini eleştirdi..

Kitlesel basın açıklamasına DİSK/Tekstil Genel Başkanı Rıdvan Budak ve Prismian işçileri de destek verdi..


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

9-14 Şubat tarihleri arasında, Almanya’nın HATTİNGEN şehrinde,DGB (Alman Sendikalar Birliği) ile ortaklaşa düzenlenen seminer başarılı bir şekilde sonuçlandı.
Seminerin ana gündemine uygun olarak, Salzgitter Mannesmann Grobblech ve Siemens Power Generation işyerlerine gezi düzenlenerek, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında yerinde inceleme yapıldı.

Fotoğraflar 


Seminer sırasında üç uzman eğitimci tarafından Almanya’daki sosyal güvenlik sistemi, AB Hukuku ve 89/391 sayılı yönerge, iş koşullu sağlık riskleri, iş koşullu hastalıklar-mesleki hastalıklar, iş kazaları, sürekli iş göremezlik, işyeri teşkilat yasasının bu konuda içeriği, işyeri konseyinin özellikle bu konu ile ilgili hakları, işyerlerinde pratik uygulama ve sorunları hakkında eğitim verildi. Ayrıca Almanya-Türkiye konu ile bağıntılı karşılaştırma yapıldı.


İşten atılmaları protesto etmek amacıyla;
SİNTER METAL ve GÜRSAŞ İŞÇİLERİ YÜRÜYORLAR

Anayasal haklarını kullanarak sendikalaştıkları için haksız yere işten atılan SİNTER METAL ve GÜRSAŞ işçileri, kamuoyunu bilgilendirme amacıyla 5 Mart Perşembe günü, aileleri ile birlikte yürüdüler.

Fabrika önünden başlayan yürüyüş,  halkın ve kitle örgütlerinin desteğiyle, coşkuyla sürdü. Yürüyüşün ardından, Sarıgazi Demokrasi Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlendi.

Fotoğraflar 


 CUMOK üyeleri, Sinter işçilerini ziyaret etti.

6 Mart Cuma günü direnişteki Sinter işçilerini ziyaret eden CUMOK üyeleri, evde yaptıkları yiyecekleri işçilerle paylaştılar, işçilere gıda ve nakdi yardımda bulundular..

Fotoğraflar 


Video Film arşivine yeni filmler eklendi

filmi izlemek için tıklayın

 


Asilçelik Grevi 1. ayını doldurdu

Asilçelik işçileri, "sıfır zam" dayatması karşısında, 30 Ocak'ta grev pankartını asmışlardı.

Grevin 1. ayını doldurması nedeniyle, Bursa Orhangazi Meydanı'nda,  çeşitli kurumların ve esnafın da büyük destek verdiği bir miting düzenlendi.

Asilçelik işçileri, hakları için kararlı olduklarını bir kez daha gösterdiler..

 
Greve çıkış görüntüleri (film) (05:00 - 12 Mb - 360X264)


3 günlük Temsilci Eğitimi

2009 yılının ilk temsilci eğitimi, sendikamız genel merkezinde gerçekleştirildi. 3 gün boyunca çeşitli sendikal konularda eğitim gören yeni seçilmiş  temsilcilerimiz, Sinter işçilerini de ziyaret ettiler..

Fotoğraflar 


SÜLEYMAN TÜRKER DOSTLARI BULUŞUYOR…

O'nu anmak, O'nunla ilgili anılarımızı paylaşmak üzere, sube binamızda O'nun adını verdiğimiz salonda bir araya geliyoruz…

Tarih : 14 Mart 2009,   Saat : 16.00
Yer : Birleşik Metal İş Sendikası, Anadolu Şube, Süleyman Türker Toplantı Salonu
İzmir 2. cadde 42 / 14     Kızılay / ANKARA


Sinter Metal İşçilerine Uluslararası Destek

Sinter Metal işçilerinin yükseltmiş olduğu mücadeleye uluslararası dayanışma...
Alman Sendikalar Birliği çatısı altında örgütlü ve Almanya’nın en büyük sendikalarından IG Metal Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Klaus Priegnitz, 26 Şubat'ta Sinter Metal işçilerini ziyaret ederek, Sinter önünde bir basın açıklaması yaptı.

Fotoğraflar 


DİSK'li kadınlar Sinter'de

DİSK Kadın İşçiler Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinliklerini, 24 Şubat 2009 tarihinde, Sinter işçilerini ziyaret ederek başlattı.
Sinter'de işten atılan kadın emekçilerin sorunları dinlendi ve dayanışma mesajları iletildi.

Fotoğraflar 


Sinter Metal İşçileri Üsküdar Adliyesi'nde

Sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılan 380 üyemizin yaklaşık 2 aydır fabrikalarının önünde sürdürdükleri kararlı direniş ve işe dönme mücadelesi hukuksal alanda da sürüyor.


 

Sendikamızın işçiler adına açmış olduğu “İşe İade Davası”nın ilk duruşması; Bu sabah (20 Şubat) ÜSKÜDAR 3. İş Mahkemesi’nde görüldü.
Sabah erken saatlerinde Üsküdar Adliyesi önünde toplanan işçiler; mahkeme sonrasında bir basın açıklaması düzenlediler.
Hukuksal süreç hakkında yapılan bilgilendirmeden sonra, toplu olarak tekrar fabrika kapısına döndüler…

İkinci duruşma, 20 Mart 2009 tarihinde yapılacak.


İşçi ve emekçileri yoksullaştıran, işsiz bırakan ekonomik krize karşı 3 Konfederasyonun “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” sloganıyla ortaklaşa düzenledikleri ve yüz bini aşkın işçi ve emekçinin katılımıyla gerçekleşen mitingde sendikamız geniş bir katılımla yer aldı.

 

Fotoğraflar 

MİTİNGİ AMACINDAN SAPTIRMAK İSTEYENLER ALANIN DIŞINA ÇIKARILDI

Mitingin amacı ve hedefi ortadayken, bir sendikası’nın beslemesi 50-60 kişi, yürüyüş ve mitingi sabote etmek, amacından saptırmak için, kürsü çevresini kuşatmaya başlamışlar, kürsünün önünde kurulu bulunan güvenlik bariyerini aşmışlar ve daha önceden kararlaştırdıkları gibi kürsüyü ele geçirerek, mitingi Ergenekon davasından tutuklu bulunan genel başkanlarına destek için kullanmaya çalışmışlardır.

 Basın açıklamamız


Konfederasyonumuz DİSK'in 42. Kuruluş Yıldönümü

Grev ve Direniş Alanlarında Kutlanıyor

DİSK'in merkezi kutlaması 13 Şubat Cuma günü, direnişteki Sinter Metal işçileri ile gerçekleştirildi.
 

Fotoğraflar 


Grevler öğretir mücadeleyi...

Tega işçilerinin grevi birinci yılını dolduruyor.. Yeni yıla grevle giren Asemat işçileri kararlı.. Sıfır zamma hayır diyen Asilçelik işçileri de grevciler arasına katıldılar..
Ve diyorlar ki:

"Geri adım atmayacağız... Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz...
Ekmeğimiz ve onurumuz için sonuna kadar mücadele edeceğiz."

TEGA

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Tega Mühendislik işyerinde, 7 Şubat 2008 tarihinde greve çıktık.

Asemat

Bursa Nilüfer Bölgesinde faaliyet gösteren Asemat Otomotiv Yan San. ve Tic. A.Ş.'de 31 Aralık 2008'de greve çıktık.

Asilçelik

Bursa Orhangazi’de kurulu bulunan Asil Çelik San. ve Tic. A.Ş işyerinde 30 Ocak 2009 tarihinde greve çıktık.


Grevler öğretir mücadeleyi...
Grev yeri ziyaretleri öğretir.. 
Grev gözcüsüyle içilen bir bardak çay bile, büyütür mücadeleyi...


Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde

Eğitim günleri devam ediyor

 
Gönende kurulu bulunan Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde eğitim seminerleri devam ediyor..

Amatör Örgütçüler Eğitimi

18 -23 Ocak 2009 tarihleri arasında Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde Amatör örgütçüler eğitimi gerçekleştirildi.

Bu eğitimde temel amaç, sendikamızın daha da büyümesine katkı sunacak amatör örgütçülerin yetiştirilmesiydi.
Seminere katılan işçi arkadaşlarımız aynı zamanda sendikamızın işleyişi, sendika komisyon ve bürolarında, işyeri komitesinde aktif görev alarak iç örgütlülüğümüzün güçlendirilmesi konusunda da eğitim gördüler.

Amatör Eğitimciler Eğitimi

1-6 Şubat 2009 tarihleri arasında Gönen Kemal Türkler Eğitim ve Tatil sitesinde gerçekleştirilen eğitime katılan kursiyerlerimiz ilk günden son güne kadar büyük bir disiplin, katılım ve heyecanla kendilerini geliştirdiler.

Amatör eğitimci olmak için gerekli teorik bilgileri konunun uzmanlarından alan kursiyerlerimiz, her sunum sonrasında öğrendiklerini uygulamalı bir biçimde ortaya koydular.


Türkel Minibaş’ı kaybettik.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyelerinden
Prof. Dr. Türkel Minibaş’ı kaybettik.
Sendikamız ve emek örgütleriyle pek çok ortak çalışma yapan, ekonomi ve küreselleşme konularında bilgi birikiminden sıkça yararlandığımız hocamızın emekten yana tavrını unutmayacağız..

 


KAMER AKTAŞ'ı

kaybettik!

DİSK Yönetim Kurulu eski üyesi, Eğitim Daire Başkanı ve OLEYİS Genel Başkanı Kamer Aktaş, 3 Şubat 2009 tarihinde vefat etti.

Düzenlenen cenaze törenine Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim  Sekreterimiz Celalettin Aykanat katıldılar.

Türkiye işçi sınıfı, Kamer Aktaş’ın ölümüyle önemli bir neferini kaybetmiştir.

Yakınlarının, mücadele arkadaşlarının ve işçi sınıfımızın başı sağolsun…

 


TEGA MÜHENDİSLİK GREVİMİZ
1.YILINI DOLDURDU

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren TEGA MÜHENDİSLİK işyerinde; toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 7 Şubat 2008 tarihinde başlattığımız grevimiz 1. yılını doldurdu.

 

Grevin daha 2. gününden itibaren işverenin fabrikada yasadışı işçi çalıştırmaya başlaması, grev gözcülerine yönelik saldırılar ve gözaltılar gibi yasa dışı uygulamalara rağmen TEGA işçileri büyük bir kararlılıkla mücadelelerini sürdürüyorlar.
TEGA Grevi’nin 1. Yıldönümü nedeniyle 07.02.2009 tarihinde saat 14.30’da grev çadırı önünde grevde geçen bir yıl sürecinde yaşadığımız sorunları kamuoyu ile paylaşacağımız bir basın açıklaması düzenlendi.


GÜRSAŞ’ta işten atılmalara karşı,

Direniş Sürüyor!

Ümraniye Dudullu’da bulunan GÜRSAŞ işçileri Eylül 2008 tarihinden itibaren Sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlendi.

Bunun üzerine GÜRSAŞ işvereni sendikal örgütlülüğümüzü yönelik tahammülsüzlüğünü işçileri işten atarak gösterdi.

İşten atılan işçiler uzun süredir fabrika önünde direnişlerine devam etmektedir.

3 Şubat 2009 tarihi itibariyle Çalışma Bakanlığı’ndan toplu iş sözleşmesi yapma yetkisinin Sendikamız lehine sonuçlanması üzerine Gürsaş işvereni; toplu işten çıkmalara başladı ve 14 işçinin iş akdini tazminatsız feshetti.

Şimdiye kadar sendikal örgütlenmeden dolayı işten atılan 8 işçinin dışında yeni işten atılan 14 işçinin daha katıldığı direniş ilk günkü kararlılıkla devam ediyor.


750 ASİL ÇELİK İŞÇİSİ GREVE ÇIKTI...

30.01.2009 tarihinde; yaklaşık 750 Asil Çelik işçisi sabah saat 10.00’da, “Bu İşyerinde Grev Var!” pankartını fabrikaya astılar.

Asil Çelik'te Grev

Bursa Orhangazi’nde bulunan ASİL ÇELİK SAN. ve TİC. A.Ş işyerini ile sürdürülen toplu iş sözleşme görüşmeleri 8 Ağustos 2008 tarihinde başlamış ve 19 Eylül 2008 tarihinde uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Asil Çelik işvereni, krizi bir bahane olarak kullanmakta ve bu gerekçe ile  “sıfır zam” dayatmaktadır.

Çok zor ve ağır koşullarda ölümle burun buruna gelme pahasına, gece gündüz çalışıp evlerine ekmek götürmeye çalışan Asil Çelik işçileri, haklarına sahip çıkma kararlılığıyla bu sabah grev pankartını astılar...

Fotoğraflar 
Basın açıklamamız

Asil Çelik işçisi Greve çıktı

Gün; Mücadele ve Dayanışmayı Yükseltme Günüdür!
SİNTER İŞÇİLERİ İLE DAYANIŞMA GECESİ 

28 Ocak Çarşamba akşamı düzenlenen gecede, Sinter ve Gürsaş işçileri, moral tazelediler.. İşçilerin eşleri ve çocukları ile katıldığı salonda, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve sanatçıların desteği, sloganlar ve türküler eşliğinde çoşku dolu bir gece yaşandı.

Sinter Dayanışma Gecesi Sinter Dayanışma Gecesi Sinter Dayanışma Gecesi

Geceden Fotoğraflar 


Sinter Metal işçileri
MECLİS'TE SESLERİNİ DUYURDULAR..

Sendikalaştıkları için işten atılan SİNTER METAL işçileri, uğradıkları hukuksuzluğu TBMM’nin gündemine taşıdılar....

İşten atılan bir grup Sinter Metal işçisi, 27 Ocak 2008 TBMM'de yaptıkları görüşmeleri tamamladılar.

Sinter işçileri Meclis'te

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras,
CHP Milletvekili Çetin Soysal ve AKP Milletvekili Mehmet Sekman ile görüşen işçiler; Sinter Metal işçisinin uğradığı haksızlıkları dile getirerek, işten çıkartılan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve bu yasa dışı durumun düzeltilmesi için gerekenlerin yapılması talebinde bulundular..

Sinter işçilerinin haklılıklarını ortaya koyan müfettiş raporunu da sundukları Çalışma Bakanı Faruk Çelik, konu üzerinde duracağını söyleyerek, gerekenleri yapacağına söz verdi..

Ankara'da okunan Basın açıklamamız
Basın açıklamamız

Sinter işçileri Meclis'te

Dayanışma ziyaretleri devam ediyor
SİNTER İŞÇİLERİNE TKP'DEN DESTEK...

Sinter Metal işçilerinin direnişi birinci ayını geride bırakırken destek ve dayanışma ziyaretleri artarak devam ediyor.
Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Aydemir Güler ve bir grup parti üyesi 26 Ocak 2009 tarihinde dayanışma ziyaretinde bulundular.

Sinter'e TKP desteği
TKP ziyareti

Ziyaretçi grup; Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreteri Celalettin Aykanat ve Sinter Metal işçileri tarafından karşılandı.Sinter Metal İşçilerine TKP Genel Başkanı Aydemir Güler ve Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu sloganlar ve alkışlar eşliğinde birer konuşma yaptılar.


Sendikalı oldukları için işten atılan
METAL İŞÇİLERİ KARTAL'DA YÜRÜDÜ...

Sinter metal ve Gürsaş işçileri yürüdü

SİNTER METAL ve GÜRSAŞ işçileri, eşleri ve çocukları ile birlikte, Kartal Bankalar Caddesi’nden Heykel Meydanı’na yürüdüler.
Çeşitli sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin de katıldığı yürüyüşte, halkın da desteği dikkat çekti..
Sendikamız genel merkez ve şube yöneticilerinin de katıldığı yürüyüş, Kartal meydanındaki coşkulu basın açıklaması ile sona erdi.

Fotoğraflar 


METAL İŞÇİLERİ
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!

İstanbul’unun orta yerindeki bir işyerinde hukuk ve yasalar böylesine göz göre göre ayaklar altına alınırken elbette bizlerin sessiz kalmamız düşünülemezdi. Sinter işçileri mücadeleyi sürdürüyorlar..

Sinter Metal Basın Açıklaması SİNTER METAL ve GÜRSAŞ’ta Anayasal haklarını kullanarak sendikalaştıkları için haksız yere işten atılan işçiler, 23 Ocak Cuma günü yoğun yağmur altında bir saatlik bir yürüyüş ile ÜMRANİYE CUMHURİYET SAVCILIĞI’nda suç duyurusunda bulundular.
Suç duyurusunun ardından basın açıklamasını Genel Örgütlenme Sekreterimiz Ozkan Atar yaptı.

Fotoğraflar 


ÖZBEK VE HANEDANLIĞININ ÇÖKÜŞÜ
METAL İŞÇİLERİNİN KURTULUŞU OLACAKTIR

Sendikalar işçilerin sermayeye karşı haklarını almak ve geliştirmek için kurdukları yasal örgütlerdir. Bir başka deyişle sendikaları emekçilerin kalesidir. Bu anlamda sendika kavramının özellikle 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi sonrasında maksatlı ve sistemli bir biçimde kirletilmeye çalışıldığı, bazı sendika ve sendikacıların da buna alet edildiği çok iyi bilinmektedir.

Bu nedenle Türk Metal- İş Genel Başkanı Mustafa Özbek ve bazı yöneticilere yönelik yapılan operasyonların, bir sendikaya yapılan bir saldırı olarak algılanması bu ülkede gerçekten de tüm zorluklara rağmen işçilerin ekmekleri, hakları ve insanca yaşamaları için mücadele eden bizim gibi sendikalar ve sendikacılar için büyük bir ayıp olacaktır. Sözlük tanımı ve tarihi gerçekliği içinde sendikacı adıyla asla bağdaştıramayacağımız ve hatta sendikacı kavramı ile yan yana gelmesi bile utanç verici olan bu kişilerin, yıllarca üyesi olan işçilere göstermiş oldukları tavır ve uygulamalar ne yazık ki, işçilerin canını işverenlerden çok daha fazla yakmıştır.
 

Örgütlü olduğu işyerlerinde işçilerden çok işverenlerin bir taşeronu gibi çalışarak yıllardan beri işçileri haklarını korumak adına işçi kıyımlarını gerçekleştiren, otuz yıldır başında olduğu kurumu bir kışlaya çeviren, bırakın demokratik işleyişi, en baskıcı yönetim modellerinde bile az rastlanacak yöntemlerle yöneticilik yapmaya çalışan bu kişilerin, bugün karşılaştıkları durum, asla sendikalara ve sendikacılığa karşı yapılmış bir müdahale olarak algılanmamalıdır.

Basın açıklamamız


GÜN MÜCADELE VE DAYANIŞMAYI YÜKSELTME GÜNÜDÜR!

SİNTER İŞÇİLERİ İLE DAYANIŞMA GECESİ

 

PROGRAM

ADNAN SERDAROĞLU (Birleşik Metal-İş Genel Başkanı)

ALİ EKBER EREN

ÖZCAN TÜRE

YASEMİN GÖKSÜ

BÜLENT ZOR

SÜRPRİZ KONUK SANATÇILAR

TARİH: 28 OCAK 2009

SAAT: 19

SALON VALS

Atakent Mah. Reşitpaşa Cad. No: 18

(Atakent girişi, Kiler Marketin üstü)

ÜMRANİYE / İSTANBUL

 


Gazetemizin yeni sayısı yayınlandı


Enflasyon dar gelirliyi yine daha fazla vurdu

  • “Krizle alımgücü düşen işçi, enflasyona da yenik”

  • “Hükümet herkesin evinde aşın kaynamasını garanti altına almalıdır”

    Sendikamızın araştırmasına göre, dar gelirlinin enflasyonu 2008 yılında resmi enflasyonun 3 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 13 oldu. Temel harcama indeksi ise yıllık yüzde 25 oranında artış gösterdi.
     

    Basın açıklamamız


Genel Mali Sekreterimiz SÜLEYMAN TÜRKER’i kaybettik!

NETAŞ grevcileri, ASELSAN direnişçileri,

DİTAŞ işçileri seni çok özleyecekler…

Birleşik Metal İş üyeleri seni çok özleyecek…

Metal işçileri seni çok özleyecek…

Biz seni çok özleyeceğiz…

Sen dostumuzsun…

Yakınlarının, mücadele arkadaşlarının, sevenlerinin ve işçi sınıfımızın başı sağolsun.


Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde

Eğitim günleri

 
Gönende kurulu bulunan Kemal Türkler Eğitim Tesislerimiz, yoğun eğitim seminerlerimize ev sahipliği yapıyor..

 

Genç Kadın işçiler ve Amatör Örgütçüler eğitimlerinin ardından, TİS eğitimleri de yapıldı

4 – 9 Ocak 2009 tarihleri arasında, yapılan 5 günlük TİS Eğitim çalışmasına 23 kişi katıldı.

Çalışmada, temel kavramlar, toplu sözleşme prosedürü, ulusal ve uluslararası yasal mevzuat, sık karşılaşılan sorunlar ve temel bilgi ve veriler ele alındı; grup çalışmaları yapıldı.


İşverenler dur durak bilmiyor:
  Reel sektör krizi fırsat bildi,  İmalat sanayinde
  ekim ayının bilançosu 190 bin işsiz

Sendikamız tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İstatistikleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre ekim ayında imalat sanayinde kayıtlı işçi istihdamında daralma 190 bin oldu. Metal sektörü 71 bin işçi ile istihdamda daralmanın en çok yaşandığı sektör olurken, onu 25 bin ile hazır giyim sektörü izledi.

Basın açıklamamız


Sinter Metal işçileriyle dayanışma sürüyor

sinter işçileri yemekte

 
ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 5 Ocak Pazartesi günü saat 12.30'da, Sinter Metal işçilerini ziyaret etti.

Fotoğraflar 

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa TÜRKEL,  2 Ocak Cuma günü Sinter işçilerini ziyaret etti.

Fotoğraflar 


 Bilgi ve belgelerinizi bekliyoruz.
 “T. Maden-İş tarihine tanıklık”

"Türkiye Maden–İş Sendikasında, yönetim kademelerinde görev yapmış işçiler, uzmanlar, temsilci ve üyeler bir araya gelerek, yaşananları, ona tanıklık edenlerin gözüyle bugüne ve gelecek kuşaklara ulaştırmak istiyoruz.

Sizin de çabalarımıza desteğinizi ve katkılarınızı bekliyoruz. "

Ayrıntılı Bilgi