Eylem ve Etkinlikler  

 

 


2008 (Ekim-Aralık)

"Ne yağmur ne kar, Sinter’de direniş var"

Sinter Metal Fabrika Önü

Sinter Metal işçileri, yeni yılı fabrika önünde kurdukları direniş ateşleriyle karşıladılar.

Direnişteki işçileri her gün gerçekleştirilen dayanışma ziyaretleri ve kumanyalarla emek dostları yalnız bırakmıyorlar.

29 Aralık Fotoğraflar 
31 Aralık Fotoğraflar
 

Bugün (31 Aralık) fabrika önünde düzenlenen, DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı basın açıklamasında işçilere seslenen Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, 2008 yılını inanç, coşku ve bu mücadele ile noktalandırdıklarını, 2009 yılının ilk gününde de aynı karalılıkla direnişe devam edeceklerini ifade etti:

“Ey hükümet, ey çalışma bakanı, bu insanlar anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldı. Anayasa sizin namusunuzdur. Namusunuza
halel getiriyorlar. Gelin namusunuzu kurtarın.”

Sinter Metal Basın Açıklaması

  Asemat Otomotiv İşçileri
  2009 Yılını Grev Halaylarıyla Karşılıyor!

Asemat Bursa Grev

Bursa Nilüfer Bölgesinde faaliyet gösteren ASEMAT OTOMOTİV YAN SAN. ve TİC. A.Ş. işyerinde Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler, toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ve işverenin sendikal örgütlenmeye yönelik saldırılarını engellemek için; 31 ARALIK ÇARŞAMBA günü saat 14.00’da greve çıktılar.

Fotoğraflar 
Basın açıklamamız


  "Amatör Örgütçüler" eğitimi yapıldı

Amatör Örgütçüler Eğitimi

21-26 Aralık tarihleri arasında Gönen Eğitim Tesislerimizde amatör örgütçüler eğitimi gerçekleştirildi.
Bu eğitimde temel amaç, sendikamızın daha da büyümesine katkı sunacak amatör örgütçülerin yetiştirilmesiydi.

Fotoğraflar 
 


  Tezcan Galvaniz işçileri:   Yılgınlık yok.. direnişe devam

29 Aralık Pazartesi günü, Saat 17.30'da
Genel Başkanımız A. Serdaroğlu, Tezcan işçileriyle birlikte, fabrika önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kriz bahanesiyle sendikasızlaştırma uygulayan işverene tepki olarak, bu sabah (29 Aralık) itibariyle işten atılan ve atılmayan işçilerin tamamı, “işten atılan tüm işçiler geri alınana kadar fabrikayı terketmeme" kararıyla, yemekhanede toplandılar.

İşçilere dayanışma ziyareti için adres:
Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları Sanayi ve Tic. A.Ş.
Organize Sanayi Bölgesi Arslanbey Beldesi/KOCAELİ

Sinter metal işçileri yürüyor

26 Aralık akşamı işten çıkarılma duyumu alan işçiler, yemekhanede toplanarak fabrikayı  terk etmeme kararı aldılar.. İşverenin işten atılma olmayacağı sözüne güvenerek servislere binen işçiler,  işten atılanların isimleri megafonla okunmaya başlayınca, işverenin sözüne güven olmadığını, tek yolun mücadele olduğunu bir kez daha gördüler..

İzmit'e doğru yürüyüşe geçen işçiler, yoğun yağmur ve soğuk altında 5 saat yürüdüler..

Sinter metal işçileri izmite yürüyor

“Tezcan şaşırdı sabrımızı taşırdı”, “Çocuklar aç, babalar işsiz” sloganları ile yürüyen işçiler; halkın, sendikaların ve siyasi partilerin destekleriyle moral bulurken, yürüyüş boyunca sık sık polisin engellemesiyle karşılaştılar.

Oturma eylemlerinin ardından şehir merkezine yöneldiler..

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan genel sekreterimiz S. Göktaş, bu ülkede sadece patronların yaşamadığını vurguladı.

  Gün;   Mücadele ve Dayanışmayı Yükseltme GÜNÜDÜR!

Sinter Metal ve Tezcan Galvaniz'le ilgili Basın açıklamamız


  Dayanışma çığ gibi büyüyor
  Sinter işçileri fabrika önünde direniyor...

Kötü hava kosullarına rağmen fabrika önünde mücadeleyi sürdüren Sinter Metal işçilerine destek büyüyor..

Sinter metal işçileri fabrika önünde

Sendikaya üye oldukları için işbaşı yaptırılmayıp, işten çıkartılan Sinter Metal işçileri, sendikalarıyla bütünleşmiş olarak haklı mücadelelerine işyeri önünde devam ediyorlar.

Tüm emek dostlarını dayanışmaya bekliyoruz.

    
     Adres:
Sinter Metal Imalat Sanayi A.S.
     Yukarı Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
     1. Cadde.25 34775 Ümraniye Istanbul


2008-2010 Grup Toplu İş Sözleşmesi  
  imzalandı

Sendikamızla MESS arasında 30 işyeri için sürdürülen 2008-2010 dönemi metal işkolu grup toplu iş sözleşme görüşmeleri, işveren sendikası tarafından verilen teklifin sendikamız başkanlar kurulu ve Merkez TİS komisyonumuzda tartışılıp kabul edilmesi sonucu 23 Aralık 2008 günü anlaşma ile sonuçlanmıştır.
Bu süreçte, sendikamızın ücret ve esneklik konusunda verdiği mücadele ile toplu sözleşme maddeleri bu noktaya taşınmış; MESS’in değişiklik tekliflerini geri çekmesi sağlanmıştır. Ücretlerin bu noktada kabul edilmesinde de kriz koşulları etkili olmuştur.

Basın açıklamamız


 İşbaşı yaptırılmayan Sinter Metal işçilerinin
 Fabrikadaki hak mücadelesi devam ediyor

Bugün, Genel Merkez Yöneticilerimiz, DİSK ve KESK Yöneticileri işçileri ziyaret ettiler. Çevre fabrikalardan da işçilerin desteği sürüyor..

Sinter metal işçileri fabrikada 3

 

Ümraniye Yukarı Dudulu Bölgesi’nde Kurulu ve 500 kişinin çalıştığı Sinter Metal işyerindeki işçilerinin sendikal hakları için dün başlattığı mücadele bugün de devam ediyor.

Fotoğraflar 

Sinter metal işçileri fabrikada 4

Bilindiği gibi, çalışanların Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmasıyla birlikte işverenliğin yasa dışı lokavt anlamına gelecek biçimde işçileri işbaşı yaptırmaması üzerine işçiler fabrikadan ayrılmayarak durumu protesto etmişlerdi.
Sendika üyesi olan işçilere karşı yapılan bu yasa dışı uygulama aynı zamanda Türk Ceza Kanunun 117 ve 118. Maddelerine de aykırılık teşkil etmektedir. Bu nedenle açıkça yasaları çiğneyen işverenliğe karşı, savcılığa ilgili başvuruyu yaptık.

 

Sinter metal işçileri fabrika önünde

Sinter metal işçileri fabrika önünde

Sinter metal işçileri fabrika önünde


Şu anda DİSK yöneticileri ve Sendikamızın yöneticileri işbaşı yaptırılmayan işçilerle birlikte fabrikanın önünde durumun netliğe kavuşması için girişimlerini sürdürmektedirler.
İşçilerin bir bölümü de fabrika da bu haksız uygulamanın ortadan kalkması için beklemeye devam etmektedirler.

Basın açıklamamız


İşbaşı Yaptırılmayan Sinter Metal İşçileri
 FABRİKAYA KENDİLERİNİ KAPATTILAR, DİRENİŞTELER...

Ümraniye Yukarı Dudulu Bölgesi’nde Kurulu ve 500 kişinin çalıştığı Sinter Metal işyerindeki işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olması üzerine işverenlik yüzlerce çalışanı işbaşı yaptırmamış, sendikalı olmanın bedeli bir kez daha cezalandırılmak istenmiştir.
İşverenlik çalışanların sendikamıza üye olduğunu öğrendiği andan itibaren saldırıya geçmiş ve üyelerimizi önce tehdit ettikten sonra da Anayasa ve yasaların bağlayıcı hükümleri nedeniyle sendikaya üye olan işçileri yıldırmak amacıyla üretimi tümden durdurmuş ve böylelikle YASA DIŞI LOKAVT uygulamasını başlatmıştır.

Şu anda DİSK yöneticileri ve Sendikamızın yöneticileri işbaşı yaptırılmayan işçilerle birlikte fabrikanın önünde eyleme başlamışlardır.
İşçilerin bir bölümü de fabrika kapanarak bu haksız işten atılmaları protesto etmektedirler.

Bu yasa dışı ve sendika düşmanı tutum değişene kadar da fabrika önünde beklemeye devam edeceğiz.

Basın açıklamamız


Türk Philips'in kapatılmasına karşı
Protesto eylemine uluslararası destek

Philips dayanışma

Sendikamız Birleşik Metal-İş’in üst örgütü ve Avrupa çapında metal işçilerinin örgütü AVRUPA METAL İŞÇİLERİ FEDERASYONU (EMF) GENEL SEKRETERİ PETER SCHERER’in de destek verdiği; Yukarı Dudulu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki TÜRK PHİLİPS TİCARET A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜK önünde 19 Aralık Cuma günü protesto yürüyüşü ve bir basın açıklaması eylemi gerçekleştirildi.

Fotoğraflar 

Basın açıklamamız


Başkanlar Kurulu

18 Aralık Perşembe günü Başkanlar Kurulumuz Genel Merkezimizde toplanarak, gündemdeki konuları ele aldı..


Türk Philips işçileri Fabrikanın kapanmaması için eylemde

PHILIPS’İ KEŞFEDİN! Philips, 150 işçiyi ve ailelerini açlıkla yüz yüze bırakan, hiçbir sosyal kaygı taşımayan bir markadır. Gebze’de kurulu bulunan Philips'te çalışan 150 işçi Amsterdam’da alınan bir kararla işsiz bırakıldılar.

Philips işçileri konsolosluk önünde

 16 Aralık Salı günü, Merkez ve Şube yöneticilerimizle birlikte Taksimden Tünel'deki Hollanda konsolosluğuna kadar yürüyen Philips işçileri, konsolosluk önünde yaptığımız basın açıklaması ile "krizin faturasının işçilere ödetilmesine" karşı çıktılar.

Fotoğraflar 

Basın açıklamamız


Tezcan Galvaniz işçileriyle bayramlaşma

Tezcan Galvaniz işçileri

Mücadeleye devam eden Tezcan Galvaniz işçilerini, Bayramın ikinci günü, Genel Merkez Yöneticilerimiz ziyaret etti. Eşleri ve çocukları ile işyeri önünde biraraya gelen işçiler, genel merkez ve şube yöneticileri ile bayramlaştılar.

Fotoğraflar 


“Genç İşçi Kadınların
  İşyerlerinde, Toplumda Sorunları” tartışıldı.

30 Kasım-5 Aralık 2008 tarihinde Sendikamızın Gönen-Kemal Türkler Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde yapılan eğitime toplam 24 kişi katıldı.
Seminerde işçi kadınların işyerindeki ve toplumdaki sorunlarının yanı sıra, Uluslararası Sözleşmelerde İşçi Kadın Hakları, Kadın işçiler konusunda ulusal mevzuat konularında da sunum ve tartışmalar yapıldı.

Fotoğraflar 


Desa direnişine dayanışma ziyareti

8 yıldır çalıştığı Desa Deri Fabrikası’ndan sendikalı olma hakkını kullandığı için atılan Emine Arslan 3 Temmuz 2008 tarihinden bugüne Desa fabrikası önünde direnişini sürdürüyor..

Desa dayanışma

Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz,
4 Aralık Perşembe günü Sefaköy DESA deri fabrikasında işten atılan ve Sendikalı olarak işe geri alınmak için 5 aydır fabrikanın önünde direnişini sürdüren Emine Aslan'la dayanışma için, bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyaretin ardından bir basın açıklaması yapıldı...


“Metal İşçisinin Gerçeği” toplantıları:
İstanbul Metal işçileri buluştu

Metal iş kolu grup toplu iş sözleşmeleri uyuşmazlık sürecinde, düzenlediğimiz bölge toplantılarını sonuncusu 2 Aralık'ta Genel Merkezimizde yapıldı. İstanbul 1 Nolu Şb.ye bağlı işyerlerinden üyelerimizin katıldığı toplantıda Genel başkanımız süreç hakkında bilgi verdi.


Onbinlerce emekçi Ankara'da haykırdı:

“Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz”

DİSK ve KESK tarafından düzenlenen “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” 29 Kasımda Ankarada yapıldı..

Krizin bedelini ödemeyeceğiz

Hipodrom'dan yürüyüşe geçen emekçiler, Sıhhiye Meydanına sığmadılar.. Merkez ve Şube yöneticilerimizin de katıldığı mitingte, Sendikamız üyeleri, her zamanki gibi kitlesel katılımlarıyla, coşkularıyla, kararlılıklarıyla yerlerini almışlardı..

DİSK kortejinin en önünde yer alan sendikamız, kriz bahanesiyle hakları ellerinden alınmak istenen Philips, Tezcan Galveniz, Asil Çelik, Tega işçilerinin pankartlarıyla, bayraklarıya, "MESS’in dayatmalarına boyun eğmeyeceklerini haykıran sloganlarıyla dikkat çekti..

 
Krizin faturasını ödemeyeceklerini haykıran emekçiler, mücadelede kararlı olduklarını gösterdiler..
Mitinge, TMMOB’a bağlı meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

Fotoğraflar 


Gebze'de çoşkulu miting
Zam, işsizlik ve kriz protesto edildi

Gebze Mitingi

Pazar günü Gebze Sendikalar Birliği’nin zam, işsizlik ve krizi protesto etmek amacıyla düzenlediği mitinge katılım kitlesel ve coşkulu oldu

Trafo Meydanından Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen işçiler, hükümeti uyardı. Gebze Şubemize bağlı işyerlerinden üyelerimizin kitlesel katıldığı miting'te yaklaşık beş bin emekçi krizin bedelini ödemeyeceklerini dile getirdiler..


Fotoğraflar 


Metal işçileri Cuma Yürüyüşlerine devam ediyorlar

 METAL İŞÇİLERİ 7. KEZ YOLLARDA

Grup Toplu İş Sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Sendikamız Birleşik Metal-İş’in başlattığı Cuma yürüyüşlerinin yedincisi de, büyük bir kararlılıkla gerçekleştirildi... Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye binlerce metal işçisi, MESS’in hak tanımaz ve dayatmacı teklifini protesto etmek için artık geleneksel hale gelen Cuma Yürüyüşlerine 28 Kasım Cuma sabahı bir yenisini daha eklediler.


“Krizin faturasını ödemeyeceğiz”, “İşten çıkarmalar yasaklansın”, “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “MESS zammını al başına çal” sloganlarını hep bir ağızdan bir coşkuyla haykıran işçiler, yurdun dört bir yanında, servislere inerek, işyerlerine hep birlikte yürüyerek gittiler.

İzmir'de yürüyüş
Yüz binin üzerinde işçinin işten çıkarıldığı, on binlercesinin ücretsiz izin yoluyla gelirsiz bırakıldığı, krizin faturasının emekçilere fatura edildiği bugünlerde Metal işçileri Cuma eylemleri kapsamında bugün İzmir Hatay Üç Yol'da toplanarak; Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı’na bir protesto yürüyüşü gerçekleştirilecektir.


Oturma eylemi; Bakanlık, TBMM ve CHP ziyaretleri yapıldı:

Kriz nedeniyle işten atılan işçiler için
Ankara'da Taleplerimizi Haykırdık

Fotoğraflar 

Sermayenin her kriz döneminde olduğu gibi işten çıkarmalarla, reel ücretleri düşürerek, dolaylı vergileri arttırarak, sosyal hakları gerileterek, batan bankaların zararlarını toplumun sırtına yükleyerek faturayı işçi sınıfı ve yoksul halka çıkarmaya çalışıldığı bugünlerde;
Sendikamız Genel Yönetim Kurulu üyeleri ile son dönemde işten atılan üyelerimizi temsilen 100 işçi, Sendikamız taleplerini iletmek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmek üzere; bugün (26 Kasım 2008) Ankara'daydı.

Eylemlerle ilgili basında çıkan haberleri
Basında Sendikamız sayfalarında bulabilirsiniz

Sabah 9:30'da Bakanlık önünde oturma eylemi başladı.
Çalışma Bakanı ve Müsteşarı ile görüşüldü.. “Kriz Gerekçesiyle İşten Çıkarma ve Ücretsiz İzin Uygulamaları Hakkında Görüş ve Önerileri” başlıklı taleplerimiz iletildi.
İşçiler saat 13:30'da Yüksel Caddesinde oturma eylemi taparken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyaret eden heyetimiz Saat 2:00'de ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile bir görüşme yaptı.

 
Saat 15:00'te CHP Genel Merkezi ziyaret edilerek, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ile görüşüldü, taleplerimiz iletildi.

Basın açıklamamız

Sendikamızın Kriz Gerekçesiyle İşten Çıkarma
ve Ücretsiz İzin Uygulamaları Hakkında Görüş ve Önerileri 

Sendikamız Birleşik Metal-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e geçen hafta gönderdiği yazıda, Bakan’dan randevu talebinde bulunarak; Bakanlığın acilen “Genel ekonomik kriz olduğunu açıklamasını ve Türkiye İş Kurumu’na İşsizlik Sigortası Fonu’nun, krizden etkilenen işyerlerindeki işçiler için kullanılması” talimatını vermesi istemişti.


Türk Prysmian Kablo işçileri
Fabrikaya Kapandılar

 

Mudanya’da kurulu bulunan TÜRK PRYSMIAN Kablo ve Sistemleri A.Ş. fabrikasında çalışan ve vardiyadan çıkan Sendikamız üyesi 400 işçi, MESS’in 2008-2010 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerindeki tavrını ve dayatmaları protesto etti.


İşçiler, Grup Toplu İş Sözleşmesinde İşveren Sendikası MESS’in başta ücret olmak üzere, kabul edilemez içerikteki teklif ve dayatmalarına karşı fabrikaya kapandılar.
 

Basın açıklamamız
Fotoğraflar
 

Eylemlerle ilgili basında çıkan haberleri Basında Sendikamız sayfalarında bulabilirsiniz


Tezcan Galvaniz işçileri yürüyüşü sürdürüyor

 

Tezcan Galvaniz işçilerinin işten atılmalara karşı yükselttikleri mücadele devam ediyor. Tezcan işçileri 24 Kasım'da da 10 km.lik bir yürüyüş gerçekleştirdiler.
Yürüyüşe Bekaert, Baysan Trafo ve AD Demirel işçileri de destek verdi

Fotoğraflar 


Gebze'de
"Metal İşçisinin Gerçeği" salon toplantısı

 

2008-2010 Dönemi Metal iş kolu grup toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulması nedeniyle, Sendikamız tarafından düzenlenen “Metal İşçisinin Gerçeği” başlıklı geniş katılımlı üye ve basın toplantısının 6.sı; 25 Kasım’da Gebze, Zümrüt Düğün Salonu’nda düzenlendi.


Toplantıya; Gebze bölgesinde örgütlü olduğumuz MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinden 1000’e yakın metal işçisi katıldı.
 

Basın açıklamamız
Fotoğraflar 


Bursa'da
"Metal İşçisinin Gerçeği" salon toplantısı

2008-2010 Dönemi Metal iş kolu grup toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulması nedeniyle, Sendikamız tarafından düzenlenen “Metal İşçisinin Gerçeği” konu başlıklı geniş katılımlı üye ve basın toplantısının sonuncusu; 20 Kasım’da Bursa As Kültür Merkezi’nde düzenlendi.


Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşması yaptığı toplantıya; siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra; Bursa bölgesinde örgütlü olduğumuz işyerlerinden 400 yakın metal işçisi katıldı.

Fotoğraflar 


Tezcan Galvaniz işçileri eylemde

  İŞTEN ATILMALARA KARŞI YÜRÜYORLAR

Tezcan Galvaniz işçilerinin işten atılmalara karşı yükselttikleri mücadele 21 Kasım yürüyüşleriyle, Sendikamız merkez yöneticilerinin de katılımıyla, devam etmektedir…

Fotoğraflar 

 
Sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için ekonomik kriz gerekçesiyle işten atılan Tezcan Galvaniz işçileri mücadelelerinde kararlılıkla sürdürüyorlar.

Dün akşam; (20 Kasım) işveren tarafında destek vermeye gelen işçilere servislerini kullandırtmak istemeyince işten çıkarılan 38 işçi ve destek vermeye gelen yaklaşık 200 işçi, Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikadan İzmit şehir merkezine kadar yürüdü.
Yaklaşık 4 saat süren yürüyüşe, demokratik kitle örgütleri, odalar, sendikalar ve siyasi partiler destek verdi. Kocaeli Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı’na kadar devam eden yürüyüş düzenlenen basın açıklamasıyla sona erdi.


Cuma yürüyüşleri devam ediyor

  METAL İŞÇİLERİ 6. KEZ YOLLARDA

Grup Toplu İş Sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Sendikamız Birleşik Metal-İş’in başlattığı Cuma yürüyüşlerinin altıncısı da, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi...  Merkez TİS Komisyonu'nda alınan karar gereğince, Grup Sözleşmesi kapsamında olmayan diğer işyerlerinden üyelerimiz de eylemlere destek verdiler, birlikte yürüdüler...

Sendikamız üyesi üye binlerce metal işçisi, MESS’in dayatmacı teklifini protesto etmek ve taleplerini haykırmak için 21 Kasım Cuma sabahı altıncı kez yürüdüler.

Fotoğraflar 

 


 

Merkez Toplu İş Sözleşmesi Komisyonumuz Toplandı

DAHA ETKİN MÜCADELE İÇİN İLERİ!

Sendikamız Başkanlar Kurulu toplantısının ardı sıra Sendikamızın toplu iş sözleşmesi süreçlerinde en yetkili danışma organı olan Merkez Toplu İş Sözleşme Komisyonu; 18 Kasım 2008 tarihinde Genel Merkez, Kemal Türkler Salonu’nda toplandı.

Metal sektöründe 100 bini aşkın metal işçisini kapsayan 2008-2010 Metal Grup Toplu İş Sözleşmesi gelinen süreci ve kapitalist ekonomin uluslararası ekonomik krizinin işyerlerine yansıması ve işveren örgütü MESS’in dayatmalarına karşı yükseltilen eylemlilikleri değerlendiren Merkez Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu; eylemlilikleri çeşitlendirerek en kararlı ve etkin biçimde mücadelenin genişletilmesi kararını aldı.

Basın açıklamamız
Fotoğraflar 

 


Asil Çelik işçileri yürüdü:

“KRİZİN FATURASINI SORUMLULARI ÖDESİN!”

Yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı Türkiye’nin 101. büyük firmalarından olan Asil Çelik San. ve Tic. A.Ş.’de 200 üyemiz ücretsiz izin dayatmasına karşı Orhangazi’den Bursa şehir merkezine iki gün süren bir yürüyüş yaptılar..

Fotoğraflar 

20-21 Kasım'da yapılan yürüyüşte, “Krizin faturasını sorumluları ödesin”, “Ücretsiz izin dayatmasına hayır”, “İşten atılmalar yasaklansın” talepleri dile getirildi.

Basın açıklamamız

Eylemlerle ilgili basında çıkan haberleri Basında Sendikamız sayfalarında bulabilirsiniz


Birleşik Metal İşçileri

Yurdun Dört Bir Yanında

Krize Karşı Direniyor!

Küresel ölçekte yaşanan kapitalizmin krizi; sermayenin açgözlülüğünden, daha fazla ve daha hızlı para kazanma hırsından kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen krizin faturası işten çıkartmalarla, esneklik dayatmaları ile ücret kesintileri ile emekçilere ödetilmeye çalışılmaktadır.

Sendikamız Kocaeli Şubesi’nde örgütlendiğimiz ve Çalışma Bakanlığı'ndan yetki beklediğimiz Tezcan Galvaniz’de 38 işçi işten atıldı.

Fotoğraflar 
19 Kasım'da yapılan yürüyüşten Fotoğraflar 

Sendikamız önderliğinde işten atılmalara karşı direnişe geçen işçilere, fabrikada çalışan 400 işçi vardiya çıkışlarında katılarak direnişi büyütüyorlar.


“Hamdolsun ki direniyoruz”
    Philips kapatılamaz!

Kapatma kararının, tekrar gözden geçirilmesi için 17 Kasım Pazartesi günü, Sendikamıza üye yüz elli Philips işçisi ve aileleri, üst düzey yöneticilerin de toplantı yaptığı Genel Müdürlük adresinin önünde toplandılar

Fotoğraflar 


Basın açıklamamız

Eylemlerle ilgili basında çıkan haberleri Basında Sendikamız sayfalarında bulabilirsiniz


 METAL İŞÇİLERİ
 CUMA YÜRÜYÜŞLERİNE DEVAM EDİYORLAR

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye binlerce metal işçisi, MESS’in hak tanımaz ve dayatmacı teklifini protesto etmek için artık geleneksel hale gelen Cuma Yürüyüşlerine 14 Kasım günü bir yenisini daha eklediler.

ABB/Kartal işçilerine bugünkü yürüyüşlerinde yalnız değildiler. DİSK Genel İş Sendikası’nda örgütlü Kartal Belediye İşçileri, DİSK Genel İş 3 Nolu Bölge 1 ve 2 Nolu Şubelerde örgütlü işçiler sınıf dayanışmasını yükselttiler…

Fotoğraflar 

 
Şekerpınar’da Isuzu ve Remas işçileri,
Dudullu ve Kartal’da ABB işçileri,
Çayırova’da Areva, Yücel Boru, Kroman Çelik, Çayırova Boru, Sarkuysan, Akardan, Makine Takım, Bosal Mimaysan işçileri,
Kartal’da Anadolu Motor ve Aksan işçileri,
Bursa Mudanya’da Prismyan işçileri,
Bursa’da Çimtaş, Grammer, SCM işçileri,
Eskişehir’de Entil, Süsler Doruk, Öznur işçileri,
Bilecik’te Demisaş işçileri,
Kırşehir’de Çemaş,
Mersin’de Tarsus’ta Çimsetaş işçileri,
İzmir’de Delphi, Şenkaya işçileri,
Kocaeli’de Bekeart, Standart,
İstanbul Avrupa yakasında Paksan işçileri
“gemileri yaktık geliyoruz” diyerek servislere binmediler, işyerlerine hep birlikte yürüyerek gittiler.

Basın açıklamamız


Philips işçileri fabrikalarının kapanmaması için eylemde

 "Hamdolsun" işyerimiz kapanıyor

Fotoğraflar 

Hollanda sermayeli ünlü Philips firması Gebze Organize Sanayi’nde kurulu bulunan fabrikayı kapatma kararı alınca, “üreten biziz yöneten de biz olacağız” diyen Sendikamıza üye yüz elli Philips işçisi, 14 Kasım Cuma sabahı bir yürüyüş yaparak teslim olmayacaklarını ilan ettiler.
Yürüyüşe Hollanda'dan da uluslararası destek geldi. TIE – Netherlands Koordinatörü Hanka Heumakers ve Franny Parren de yürüyüşte işçiler ile birlikte yer aldı.

Basın açıklamamız

11 Kasım günü yapılan protesto eyleminin fotoğrafları 


MESS önünde eylem

  Metal işçileri,
  İşverenler sendikasının kapısına dayandı

Sendikamız üyesi işçiler; Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’in Şişli’deki binasına kadar bir protesto yürüyüşü düzenledi ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

11 Kasım Salı günü saat 10.30’da gerçekleştirilen yürüyüşte; “MESS DAYATMALARINA HAYIR!” yazılı büyük boy pankart ve sendikamız flamalarını taşıdılar.
Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda toplanan metal işçileri, yolu trafiğe kapatarak MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası)’nın önüne sloganlarla bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Fotoğraflar 

Basın açıklamamız

Bursa Şubemiz'e bağlı üyelerimiz de, şube yöneticileri ile MESS Bursa Temsilciliği önünde eş zamanlı bir eylem yaptılar..

Fotoğraflar 

 


Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu ziyareti

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu yürütmesinde bulunan sendikacılar,  10 Kasım 2008 tarihinde sendikamızı ziyaret etti. MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen süreç ve metal işçilerinin talepleri hakkında bilgilendirme yapıldı ve kapitalist krizin faturasının işçilere ödetilmek istenmesine karşı yürütülecek olan mücadelenin ortaklaştırılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Fotoğraflar 


Cuma Yürüyüşleri 4:
  Metal işçisi dayatmalara karşı yürüyor...

100 bin metal işçisini ilgilendiren ve 2008-2010 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Sendikamız Birleşik Metal-İş’in başlattığı Cuma yürüyüşlerinin dördüncüsünde de, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi...


7 KASIM Cuma Günü servis eylemi örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde (yaklaşık 10 bin metal işçisi) uygulandı.

Fotoğraflar 

Basın açıklamamız


EMF’nin Akdeniz Bölgesi’ndeki Üyeleri İstanbul’da

SERMAYENİN KRİZİNE KARŞI
ULUSLARARASI DAYANIŞMA

EMF (AVRUPA METAL İŞÇİLERİ FEDERASYONU) üyesi Akdeniz ülkesi sendikaların bir araya geleceği “Genişletilmiş Akdeniz Ülkeleri Toplantısı” 6-7 Kasım 2008 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.
Sendikamız Birleşik Metal-İş’in ev sahipliğini üstlendiği toplantıya Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den sendikacılar katılacaktır.
Toplantının ana başlıkları; küresel kriz karşısında işçi sınıfının durumu, güvencesiz çalışma, göç ve çok uluslu şirketlerde örgütlenme sürecinde sendikal dayanışma olarak belirlenmiştir.

Dünyanın her yerinde sermayenin kriz gerekçesiyle işçi sınıfının kazanılmış haklarına saldırmaya çalıştığı bu günlerde Akdeniz ülkelerindeki sendikalarla ortak bir mücadelenin önünü açacak toplantının ilk gününde bir basın açıklaması düzenlenecektir. Basın emekçileri davetlidir.

6 KASIM 2008, Saat: 12.00
GOLDENHORN HOTEL, Sultanahmet-İstanbul

Fotoğraflar

Basın açıklamamız


Tezgah başında da, yollarda da...
Taleplerimizi rozetlerimize yazdık..

Dayatmalara boyun eğmeyeceklerini çeşitli eylemlerle dile getiren metal işçileri, yakalarına taktıkları 9 farklı rozetle, taleplerini duyurmaya devam ediyorlar...


KRİZ SERMAYENİN KRİZİ, FATURAYI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ…

Birleşik Metal-İş Sendikası, 31 Ekim-1 Kasım 2008 tarihlerinde bilim insanları ve DİSK ve Türk-İş bağlı bazı sendikaların katılımı ile yaşanan krizle ilgili bir atölye çalışması yapmıştır.

2 gün süren atölye çalışmasında; krizin nedenleri, işçi sınıfına ve emekçilere nasıl yansıyacağı ve en önemlisi, bu dönemde işçilerin ve emekçilerin taleplerinin ve mücadele programının neler olması gerektiği ayrıntılı biçimde tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda  “TALEP ve MÜCADELE PROGRAMI”nın kamuoyuna açıklanmasına karar verilmiştir.

Talep ve Mücadele Programı

Birleşik Metal-İş, bu programda yer alan taleplerin hayata geçirilmesi mücadelesini sürdürecek, ayrıca program doğrultusunda işçi ve memur sendikaları, meslek birlikleri ve emekten yana güçlerin bir araya gelmesi için girişimlerine başlayacaktır.
 

Fotoğraflar

Basın açıklamamız


 Cuma Yürüyüşleri 3:

Metal işçisi dayatmalara karşı yürüyor...

100 bin metal işçisini ilgilendiren ve 2008-2010 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından başlattığımız Cuma yürüyüşlerinin üçüncüsünde de, coşku büyük oldu...

 
31 Ekim Cuma Günü servis eylemi örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde uygulandı.

Fotoğraflar


Cuma Yürüyüşlerinin ikincisinde büyük katılım

10 bin metal işçisi yürüdü

• 100 bin metal işçisini ilgilendiren ve 2008-2010 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Sendikamız Birleşik Metal-İş’in başlattığı Cuma günleri servis eylemlerinin ikincisinde bugün (24 Ekim) örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde uygulandı.

• Bugün sabah saatlerinde gerçekleştirilen yürüyüşlerle metal işçileri sokağa çıkarken eylemlerin yapıldığı fabrikalarda üretime farklı sürelerle geç başlandı.

• İşçiler fabrikaya 1-2 kilometre mesafede servisten inip işyerlerine doğru sloganlar eşliğinde yürüdü.
 

Fotoğraflar

Basın açıklamamız


  Mersin'de Dayanışma Gecesi


büyütmek için afişe tıklayın

Çimsataş, Koluman-Kögel, SCT filtre işyerlerinden üyelerimiz ve ailelerinin de katılacağı bir dayanışma şenliğimiz, 28 Ekim 2008'de Mersin'de yapılacak.

Grevi sona eren SCT filtre işçileri için bir moral gecesi, TEGA Grevcileri ile dayanışma ve TİS de gelinen sürecin değerlendirilmesi için
yapılacak salon toplantısında yerel sanatçılar da sahne alacak.

Yer : SALON 33, Akarsu Plaza (Mersin Akdeniz Belediye Başkanlığı binası yanı)
Saat : 18.00-23.00 Arası
Sanatçılar:
Kenan Yıldız, Alim, Ercan-Gökhan Çağıran Kardeşler


Cuma Yürüyüşleri başladı

"MESS Dayatmalarına Hayır"

Toplu sözleşme imzalanıncaya kadar her hafta Cuma günü yapılması kararlaştırılan servis eyleminin ilki 17 Ekim, Cuma günü gerçekleştirildi.

Sarkuysan işçileri Cuma Yürüyüşünde

Sendikamız Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu Sarkuysan, Areva, Akkardan, Makine Takım, Çayırova Boru, Yücel Boru, Poly Metal, Bosal Mimaysan ve Kroman Çelik'te yaklaşık 3 bin işçi servislerden işyerine yaklaşık bir iki kilometre mesafede inip buradan itibaren yürüyüşe geçtiler.

Kocaeli Şubemizin örgütlü olduğu Bekaert işçileri, Ege Serbest  Bölgesi’nde İzmir Şubemizde örgütlü Delphi Dizel ve Lisi-FTB işçileri, İstanbul 1 Nolu Şubemizde örgütlü ABB işçileri servislerden inerek işyerlerine sloganlarla yürüyüşler gerçekleştirdi.

Akkardan işçileri Cuma Yürüyüşünde

Fotoğraflar

Basın açıklamamız


Bekaert'de TİS  toplantısı

17 Ekim'de Bekaert işçileri ile yapılan toplantıda Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu süreçle ilgili bilgi verdi. Genel Sekreterimiz ve şube yönetiminin de katıldığı toplantıda üyelerimizin soruları da yanıtlandı..

Fotoğraflar


Düzenlediğimiz basın toplantısında

  Sendikamızın eylem planı açıklandı

15 Ekim 2008 tarihinde, 2008-2010 Dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde “uyuşmazlık süreci” ile ilgili olarak düzenlediğimiz basın toplantısında; sermayenin "kriz, kaynak,enflasyon..." gibi alışıldık söylemleri karşısında "metal işçisini gerçeği" net olarak ortaya koyuldu.


13 Ekim 2008 tarihinde toplanan Merkez TİS Komisyonumuzun görüşleri çerçevesinde oluşturduğumuz Eylem Planı, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.. TİS sayfamızda...

Basın açıklamamız
Fotoğraflar


 
 Sendikamızdan 4 yeni kitap

15 Ekimde düzenlediğimiz basın toplantısında kamuoyu ile paylaşacağımız kitaplarımızı pdf formatında okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Metal İşçisinin Gerçeği 2008

   METAL İŞÇİSİNİN GERÇEĞİ  2008

"Bir tarafta, iş yoğunluğu ve temposu giderek artan ve düşük ücretlerle çalışan metal işçileri, diğer tarafta ise esasen son 4 yıldır istikrarlı biçimde büyüyen ama özellikle son iki yıl içinde sıçrama gerçekleştiren bir işkolunun sermayedarları ve bu sıçramanın sonucu elde edilen karlar.


Metal işçileri haklı olarak, kendi konumları ile bu gerçekleştirdikleri büyümeyi karşılaştırıyorlar ve ortaya çıkan tablo onları rahatsız ediyor. Onlar bu
büyümenin ve sermayenin elinde biriken karların, kendi karşılığı ödenmemiş emekleri olduğunu gayet iyi biliyorlar."

  
ENTİL ve HAPALKİ işyerlerinde

  İşten çıkartılan 90 işçi işbaşı yapıyor.


14 Ekim 2008 tarihinde işyeri ve sendika yönetimi arasında yapılan görüşmelerin sonucunda atılan işçilerin tamamının işe geri çağrılması ve sendikal haklarının tanınması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ülkemizde emeğe dönük saldırıların hız kazandığı, ekonomik kriz gündeminin her türlü faturasının işçi ve emekçilere çıkarılmaya çalışıldığı bu günlerde Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki iki işyerinde yaşanan sorunların bu şekilde çözüme kavuşturulması önemlidir.

Basın açıklamamız


13 Ekim'de Merkez TİS Komisyonumuz toplandı

MESS ile sürdürülen Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlık tutulmasının ardından, Merkez TİS Komisyonumuz sendikamız genel merkezinde toplanarak, gelişmeleri değerlendirdi..

Fotoğraflar


Arşivden siyah beyaz fotoğraflar

1970'ler, 80'ler.. Siyah beyaz fotoğraflarda ölümsüzleşmiş kareler..
Artık pek çoğu olmayan işyerleri.. belki de aramızdan ayrılmış işçiler..
Delege seçiminde oy kullanırken, TİS masasında, tezgah başında, grev boylarında..
Arşivden fotoğraflar...


Tarih düşülmemiş üzerine çoğunun.. isimler yazılmamış arkasına..
Olabildiğince gruplandırıp, sizlerle paylaşıyoruz tümünü..
Belki kendinizi, babanızı, bir dostunuzu bulacaksınız bu siyah beyaz fotolarda..
Her fotoğrafın altındaki "yorum" bölümüne yazın tanıdıklarınızı, bildiklerinizi..
Ya da, fotoğrafın size çağrıştırdıklarını paylaşın bizimle..

Not düşün tarihe..
Geçmişin belgelerini tozlu raflarda saklamak yerine sizlerle paylaşmamaktan duyduğumuz mutluluğunu büyütelim hep birlikte...
 

Arşivden Fotoğraflar


BASIN TOPLANTISINA DAVET

2008-2010 dönemi metal işkolu grup toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulması nedeniyle, düzenlediğimiz basın toplantısında;
• uyuşmazlık tutulmasının nedenleri, metal işçilerinin talepleri,
• sözleşme sürecinde yaşananlar, bu süreçte gündeme gelen bazı iddialar
ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Tarih: 15 Ekim 2008, Çarşamba
Saat 09:00

Otel Metropark
Osmanlı Sok. No:14 Taksim/İST.
Kazancı Yokuşu başı

Kroki için tıklayın
 

Basın açıklamamız


Grup toplu iş sözleşmesinde

UYUŞMAZLIK TUTULDU

Birleşik Metal-İş ile MESS arasında 12 Ağustos 2008 tarihinde başlayan 2008-2010 grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 10 Ekim 2008 tarihinde yapılan toplantıda uyuşmazlıkla sonuçlandı.

MESS'in teklifleri ve ayrıntılar tis sayfamızda


Eminiz, bu tekliflere en iyi yanıtı metal işçileri verecektir.

Basın açıklamamız


Haklılığımız kendilerince de tescillendi

   İddiaların Üzerine Gidilsin,
  Gerçekler Ortaya Çıksın

Manisa yerel gazetelerinde ve Zaman Gazetesi'nde Türk Metal Sendikası ile ilgili olarak, sendikanın şube başkanının ve şube yönetiminin genel merkez tarafından görevden alınması üzerine ortaya atılan iddialar ciddiye alınmalıdır.

  • Darbecilik suçlamasıyla soruşturulan kişi ve kurumlara ciddi miktarlarda parasal kaynak aktarımı...

  • Sendikanın televizyonu ART’ye alınan reklamlar karşılığında sözleşmelerin bağıtlandığı...

  • Seçim yerine hemşerilik ilişkileri... sendikada demokrasinin olmadığı...

İlgili kurumlar bu iddiaları ciddiye alarak üzerine gitmelidir.
Bu, tüm metal işçilerinin beklentisidir.

Basın açıklamamız


Güvencesiz Çalışmaya Karşı Ortak Eylem Haftası

“Esnekliğe ve güvencesizliğe hayır!”

Tüm dünyada maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin yükseltilmesi amacıyla sınıfımız her geçen gün daha güvencesiz ve esnek çalışma koşullarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Güvencesiz çalışmanın ve esnek çalışma yöntemlerinin bir yandan çalışma koşullarımızın gerilemesine yol açarken diğer yandan bizleri aynı fabrikanın içerisinde dahi sözleşmeli, taşeron, kadrolu şeklinde bölerek ortak mücadele yürütmemizin önünde engel oluşturmaktadır.

Bu nedenle üst örgütlerimiz IMF(Uluslar arası Metal İşçileri Federasyonu) ve EMF(Avrupa Metal İşçileri Federasyonu),2007 yılı içerisinde aldıkları kararlar ile 30 Eylül-7 Ekim haftasını Güvencesiz Çalışmaya Karşı Ortak Eylem Haftası ilan etmiştir.
Esnekliğin ve kuraldışı çalışma koşullarının ısrarla ve sistematik olarak patronlar tarafından dayatılmasına karşı dünyanın her yerindeki sınıf kardeşlerimizle birlikte 6 Ekim 2008 günü “Esnekliğe ve güvencesizliğe hayır!” dedik.

Güvencesiz çalışmayı engellemenin tek yolunun toplu sözleşme, grev ve örgütlenme hakkımıza sahip çıkmak olduğunu bir kez daha alanlarda, ISUZU işçileri olarak haykırdık.

6 Ekim, saat 17:30'da, ISUZU işçilerinin vardiya çıkışında yapılan yürüyüşe katılım yoğun oldu.

Fotoğraflar

 
Dünya metal işçilerinin güvencesiz çalışmaya karşı birlikte mücadele ettikleri bu hafta aynı zamanda MESS ile Grup Toplu Sözleşme sürecine denk gelmesi açısından da önemli. MESS’in karşımıza esnek çalışmayı “olmazsa olmaz” diyerek çıkardığı şu günlerde tüm dünya sendikalarının “izin veremeyeceğiz” haykırışı mücadelemiz açısından büyük önem taşımaktadır.