Eylem ve Etkinlikler  

 

 

 


“İKTİDAR HAYATI HEDEF ALDIĞINDA,
HAYAT İKTİDARA DİRENİŞ OLUR!”

Gezi Parkı rantçıların, paraya tapanların değil,
yaşam alanlarına sahip çıkanların tarihi mirasıdır!

Sermayenin azgın temsilcileri, İstanbul’u yerle bir edip yeni rant alanları inşa etmek üzere verdikleri sözü tutmaya ant içtiklerini bir kez daha gösterdiler. Kentteki her tarihi binayı rezidans otel, her arsayı beton bina, her parkı AVM, her ağacı kereste ve kamusal alanları kendi özel mülkiyeti olarak gören saltanatçılar 3. Köprünün temelini atarken “Gezi Parkı’nın katli için de karar verdik” diye buyurdular.
Kamusal yaşam alanlarını savunan insanların üzerine biber gazlarıyla, coplarıyla, panzerleriyle, tomalarıyla bir kez daha yürüdüler.

Kentsel talan süreci şimdi toplumsal yaşamımızın belleği olan meydanlarımızı ortadan kaldırmaya yönelmiş durumda. Gökdelenlerin, AVM’lerin, rezidansların, toplu konutların, otoyolların, katledilen ormanların, yok edilmek istenen parkların, yıkılan tarihi binaların, yapımına başlanan rantsal köprülerin kıskacındayız şimdi. Siyasal iktidar geçmişin anısını yok etmekte kararlı. İstanbul sil baştan yeniden dizayn edilirken, tarihi de yeniden yazılmak isteniyor.

Bu tutumuyla “Kentin sadece iki sahibi vardır” diyor sivil dikta: “İktidar ve piyasa” İkisi de aynı kapıya çıkıyor, sermayenin sınırsız egemenliği! Bizlere sunulan seçenek ise ya müşteri ya da “marjinal suçlu” olmak.

İstanbul, Türkiye işçi sınıfının, yaşamını sürdürmek için emeğini satmak zorunda olan milyonların acılarının, özlemlerinin, umutlarının kentidir. İstanbul emeğin başkentidir. Ve öyle de kalacaktır”

AKP hükümetinin kar hırsıyla gözü dönmüşçesine saldırmasını, başbakan tarafından Gezi Parkına, Taksim’e ve İstanbul’a sahip çıkana çapulcu denmesini şiddetle kınıyoruz.

Mehmet Güleryüz (yaş 75). Çapulcu.
Zaman zaman dünyaca ünlü ressam olarak da anılıyor.


  Yine bir gece yarısı
  Yine işçiden habersiz
  Yine metal işçilerinin ortak mücadelesini engel olmak için

İŞBİRLİKÇİLER HİÇ DEĞİŞMEMİŞ!

 • Dün gece yarısı sermaye ve işbirlikçisi toplu iş sözleşmesini imzaladılar.

 • Bu durum, grup sözleşmesinin bir başka gerçeğini ortaya çıkarıyor. Grup sözleşmesinin iki tarafı vardır: sermaye örgütü MESS ve işçilerin örgütü Birleşik Metal. Türk Metal konu mankeni, sermayenin işçilerin denetim altında tutma aracından başka bir şey değildir.

 • Metal işçileri şu gerçeği artık anlamak zorundadır. Türk Metal’i değiştirmenin yolu onu ortadan kaldırmaktan, ona üyelik esaretinden kurtulmaktan geçmektedir. Birleşik Metal İş sendikası bir kez daha tüm metal işçilerini işbirlikçi Türk Metal’i terk etmeye ve Birleşik Metal İş’e üye olmaya çağırıyor.

 • Birleşik Metal İş sendikası açısından toplu sözleşme süreci sona ermemiştir. Daha önce alınan tüm eylem ve etkinlik kararlarımız geçerlidir. Yeni bir evreye girilmiştir.

  Basın Açıklamamız  


Legrand işyeri ziyareti...

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül, 31 Mayıs Cuma günü Gebze  Şubemize bağlı Legrand işyerini ziyaret ederek tezgah başındaki üyelerimizle sohbet ettiler, süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.


 

Küba'dan konuklarımız var...

Küba Halklarla Dostluk Enstitüsü (ICAP) Avrupa Direktörü Holmedo Perez Rubio, Türkiye Uzmanı Maria Aleida del Riego ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği'nden Gülzerin Kızıler sendikamıza bir dostluk ve dayanışma ziyaretinde bulundular.


"Ferman Padişahınsa Taksim Bizimdir"

Metal işçileri ve sendikamız yöneticileri 30 Mayıs Perşembe akşamı, AKM önünden gezi parkına sloganlarla yürüyerek, Taksim'e sahip çıkanlarla buluştular.
Genel Başkanımız da, burada yaptığı konuşmada, alanı dolduran onbinlerce direnişçiyi metal işçileri adına selamladı..

Fotoğraflar


Anadolu Motor işyeri ziyareti

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül, 30 Mayıs Perşembe günü, 1 Nolu  Şubemize bağlı Anadolu Motor işyerini ziyaret ederek üyelerimize süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.

Fotoğraflar

 


Birleşik Metal-İş üyeleri
İŞ BIRAKIYOR!

Grup toplu iş sözleşme sürecinde bildik oyunlar oynanmaya devam ediyor.
Metal işçilerinin geçtiğimiz dönemden başlayarak her geçen gün yükselen mücadelesi, işbirlikçi dayatmacı toplu sözleşme düzenini ciddi biçimde sarsmaya başlayınca, bu düzenin iki temel aktörü değiştik mesajları vermeye başladılar.
.... Metal işçileri bundan önce işbirlikçi dayatmacı düzenin oyunları ile çok yüzyüze kaldılar. Yeni bir ihanetin kokusu yükselmeye başladı.

Bu nedenle bugün, 30 Mayıs'ta saat 14:30'dan itibaren
örgütlü olduğumuz MESS üyesi işyerlerinin hepsinde
yarım saatlik iş bırakıyoruz.

Basın Açıklamamız  


Kocaeli Bekaert ve Standard Depo
işyeri ziyaretleri

Bekaert Fotoğraflar

Standard  Fotoğraflar

  
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Şube yöneticilerimiz, 29 Mayıs Çarşamba günü, Kocaeli Şubemize bağlı Bekaert ve Standard Depo işyerlerini ziyaret ederek üyelerimizle düzenledikleri toplantılarda süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.


Dayatmaya, teslimiyete ve yalandan pehlivanlığa karşı

ORTAK MÜCADELE CAĞRIMIZI YİNELİYORUZ.


 

100 binden fazla metal işçisi ve ailelerini ilgilendiren 2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesi grev aşamasına gelmiştir. Her geçen gün bir işkolu grevine doğru adım adım yaklaşılmaktadır.
Metal işçilerinin haklı talep ve mücadelesi taşları yerinden oynatmayı başarmış, ezberler bozulmuş, dengeler değişmeye başlamıştır.

 
Ancak önemli olan bu kısmi kazanımları metal işçilerin kesin zaferi ile taçlandırmaktır. Bunun yolu metal işçilerinin ortak talepleri için ortak mücadele ve ortak grevden geçmektedir.
 

Basın Açıklamamız  


Gençlerin dinamizmi,
eğitimlerle yön buluyor!

2013 yılı programlı eğitimler kapsamında; Şubelerimizde genç üyelerimizle eğitim çalışmalarında bir araya geldik.

Genç İşçiler Bürosunun her işyerinde ve her şubede aktif hale getirilmesini hedefleyen, gündemdeki konuların da ele alındığı eğitim çalışmalarına 9 şubemizden toplam 274 üyemiz katıldı.

İzmir Şube

02.03.2013

31 üye

Gebze Şube

09.03.2013

44 üye

İstanbul 1 Nolu Şube

16.03.2013

30 üye

İstanbul 2 Nolu Şube

20.04.2013

31 üye

Trakya Şube

21.04.2013

30 üye

Eskişehir Şube

05.05.2013

29 üye

Kocaeli Şube

11.05.2013

29 üye

Anadolu Şube

12.05.2013

25 üye

Bursa Şube

26.05.2013

25 üye

 
Eğitimlerden görüntüler:

İst. 2 Nolu Şb.

Bursa Şb.

Trakya Şb.Gebze Arfesan ve Fontana işyeri ziyareti

Arfesan Fotoğraflar

Fontana Fotoğraflar

  
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül, 28 Mayıs Salı günü, Gebze Şubemize bağlı Arfesan ve Fontana işyerlerini ziyaret ederek üyelerimizle sohbet ettiler, süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.


Grup toplu iş sözleşmesinde
uyuşmazlık devam ediyor


2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesinde grev aşamasına gelindiği günlerde MESS’in daveti üzerine dün (27 Mayıs 2013) tarihinde MESS merkez bürosunda toplantı yapıldı.

Genel Sekreter Selçuk Göktaş başkanlığındaki sendikamız heyeti, görüşmede müzakerelerin tüm uyuşmazlık konusu maddeler üzerinden yürütülmesi konusunda ısrarcı oldu.
Uyuşmazlık konusu maddelerin tümünde bir anlaşma sağlanamaması
ve MESS’in bütünlüklü bir karşı teklifle masaya gelmemesi nedeniyle hiçbir madde de anlaşma sağlanamadı ve toplantı
30 Mayıs Perşembe
gününe ertelendi.


Birleşik Metal-İş üyeleri,
"1 SAATLİK İŞYERİNİ TERKETMEME"
eylemi yapıyor...
 

Prysmian  

SCM  

Çayırova Boru

 

Kocaeli Standard Depo ve Bekaert


Metal İşverenleri Sendikası MESS ile sendikamız  heyeti arasındaki görüşme devam ederken, Metal işçileri,  taleplerini haykırmak ve MESS Dayatmalarını protesto etmek amacıyla, 27 Mayıs 2013 tarihinde örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde, iş çıkışında,
 1 SAATLİK İŞYERİNİ TERKETMEME eylemi başlattı…

 

Genel Başkanımızın süreç hakkında bilgilendirme yaptığı
işyeri ziyaretleri sürerken, Gebze Alstom işyerinde,
bugünkü
"1 SAATLİK İŞYERİNİ TERKETMEME" eylemi
yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


Gebze Schneider ve Arpek işyeri ziyareti

Schneider Fotoğraflar

Arpek Fotoğraflar

  
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül, 27 Mayıs Pazartesi günü, Gebze Şubemize bağlı Schneider ve Arpek işyerlerini ziyaret ederek üyelerimizle sohbet ettiler, süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.


25 Mayıs'ta Merkez TİS komisyonumuz toplandı

Temsilcilerimiz TİS sürecini değerlendirdiler
 

Sendikamız genel merkezinde yapılan Merkez Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu toplantısında, temsilcilerimiz gelişmeleri değerlendirdiler.
 
Grup TİS sürecinde, MESS'in daveti üzerine 27 Mayıs Pazartesi günü, sendikamız ile MESS arasında bir görüşme yapılacak.

 

Fotoğraflar


Başkanlar Kurulumuz, gündemdeki konuları görüşmek üzere, bugün (24 Mayıs) Genel Merkezimizde toplandı.


Çorlu DİSA'da Sendikal örgütlülüğümüze yönelik saldırılara karşı

Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Ediyor

Disa Otomotiv işyerinde, işçilerin sendikal örgütlülüğüne yönelik baskılar ve sendikasızlaştırma girişimlerini protesto etmek için, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve DİSA Otomotiv işçilerinin katılımıyla fabrika önünde bir basın açıklaması düzenledik.

 

Fotoğraflar
Basın Açıklaması çağrısı  


Grevdeki Türk Hava Yolları işçilerine
Dayanışma Ziyareti

Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve metal işçileri, Atatürk Havaalanı girişinden THY Genel Müdürlüğü önüne yürüyerek, grevdeki Hava-İş üyeleriyle buluştular.

Fotoğraflar    

 
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak metal işçileri adına, böylesine anlamlı bir grevle sınıf mücadelesini yükselten Hava-İş Sendikası üyesi Türk Hava Yolları işçilerinin bu haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyor, başarılar diliyoruz.

Basın Açıklamamız  


Makina Takım Ziyareti

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, 21 Mayıs Salı günü, Gebze Şubemize bağlı Makina Takım işyerini ziyaret ederek, üyelerimizle bir toplantı yaptı.

Fotoğraflar       


Baysan Trafo Kazanları ve
Baysan Trafo Radyatörleri'nde
Toplu Sözleşme İmza Töreni

Baysan Trafo Kazanları  

Baysan Trafo Radyatörleri 

 
Kocaeli şubesine bağlı Baysan Trafo Radyatörleri ve yine Kocaeli şubesine bağlı Baysan Trafo Kazanları işyerlerinde 16 Mayıs'ta anlaşma sağlanmıştı

21 Mayıs 2013 tarihinde her iki işyerinde de, Genel Başkanımız ve yöneticilerimizin de katılımıyla TİS imza töreni düzenlendi.


MESS'ten sendikamıza ziyaret

27-28 Nisan tarihinde yapılan genel kurulun ardından oluşan yeni MESS Yönetim Kurulu MESS Genel Başkanı Tuğrul KUDATGOBİLİK başkanlığında bir heyetle bugün (20 Mayıs 2013) tarihinde sendikamız genel merkezini ziyaret etti.

Ziyarete MESS Başkan Yardımcısı Mehmet BETİL, Yönetim Kurulu Üyesi M. Kamil ESER ile birlikte yeni Genel Sekreter Av. Hakan YILDIRIMOĞLU da katıldı. Görüşmede sendikamızı Genel Başkan Adnan SERDAROĞLU ile Genel Sekreter M. Selçuk GÖKTAŞ temsil etti.

Sendikalarımız arasındaki ilişkilerin genel anlamıyla değerlendirildiği, bu ilişkilerin farklı çalışmalarla sürdürülmesi konusunda önerilerin dile getirildiği ziyarette ayrıca uyuşmazlık safhasında bulunan 2012 dönemi grup toplu iş sözleşmesindeki tıkanıklığın giderilmesi için sendikamızın görüşleri MESS heyetine bir kez daha iletildi ve sendikamızın toplu sözleşme sürecinde tarafların hassasiyetinin dikkate alınması konusundaki görüşlerinin altı bir kez daha çizildi.

Fotoğraflar


Metal İşçileri Sokakta…
MESS Dayatmalarına karşı yürüyor…

Gebze bölgemizde hareketli Cuma

 Tis sürecinde gelişmelere gebe haftanın öncesinde, üyelerimiz işyerlerinde yürüyüş ve toplantılar yaparken, Merkez yöneticilerimiz de Gebze bölgesindeydiler.

Yücel Boru yemekhanesinde toplanan üyelerimizle bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, süreçle ilgili gelişmeleri aktardı..

    Fotoğraflar


Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül ve şube yöneticilerimiz,  Sarkuysan işyerinde, tezgahları dolaşarak, üyelerimizle sohbet ettiler. Süreçle ilgili soruları yanıtladılar.

Fotoğraflar      
     

Çayırova Boru ve Sarkuysan işçilerinin katılımıyla yapılan toplantıda, Serdaroğlu, eylemlerimizin Tis sürecindeki belirleyiciliğini vurguladı. İşçiler iki koldan kendi işyerlerine yöneldiklerinde, sloganlarına trafikteki araçlar da kornaları ile destek verdiler.

    Fotoğraflar

 
Kroman işçileriyle birlikte E5'ten işyerine yürüyen yöneticilerimiz, burada bir açıklama yaptılar. İkinci toplantı, vardiyasını tamamlayan işçilerle yapıldı. Üyelerimize TİS süreci hakkında bilgi aktarıldı.

Fotoğraflar       

 
Önceki haftalarda yapılan yürüyüşler


Disa Ziyareti

Genel Örgütlenme Sekreterimiz Özkan Atar, Trakya Şubemize bağlı Disa işyerini ziyaret ederek, tezgahbaşında işçilerle görüştü.

Fotoğraflar       


 


15 Mayıs'ta
THY'de grev başladı

Çarşamba günü grevi kırmaya yönelik tüm girişimlere rağmen, Hava-İş sendikası grev pankartını astı.

Yoğun polisiye önlemlerle baskı oluşturulmasına tepki için bu sabah düzenlenen basın açıklamasına, genel başkanımız ve merkez yöneticilerimiz de katılarak destek verdiler.

Gelişmeleri http://www.havais.org.tr/ den takip edebilirsiniz.

Hava-İş, işten çıkartılan 305 kişinin işe iadesi için, 350 gündür mücadele ediyordu.

 Fotoğraflar
Basın Açıklamamız  


ACIMIZ BÜYÜK

Hatay Reyhanlı’da gerçekleşen hain saldırı nedeniyle yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerken, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Bu insanlık dışı ve vahşi saldırıyı yapanlar her kim olursa olsun esasen savaşa hizmet ettikleri çok açıktır. Böyle bir katliamı ancak gözünü kan bürümüş emperyalistler ile hizmetindeki katiller yapabilir.

Tarifi mümkün olmayan kederimize ve gem vurmakta son derece zorlandığımız öfkemize rağmen yaşananları fırsat bilerek ABD’nin bölgedeki savaş oyunlarına alet olanlar şunu çok iyi bilsinler ki, bu halk emperyalizmin maşası olmayacaktır.

AKP iktidarının Türkiye’yi kanlı bir bataklığın içine sürüklemeye kalkan ABD ile işbirliğinden derhal vazgeçerek savaş çığırtkanlığını bırakmasını ve basını sansürleyeceğine, sınır kentlerindeki bu başıboşluğa bir an önce son verip, gerekli önlemleri almasını bekliyoruz.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak Hatay/Reyhanlı halkının nezdinde tüm halkımıza başsağlığı diliyor, savaşa ve savaş çığırtkanlarına bir kez daha “HAYIR” diyoruz.  

İşçilerin mahkemelerde hak araması engellenmeye çalışılıyor!

AKP Hükümeti İş Mahkemelerinin daha hızlı ve masrafsız çalışması için yeni bir yasa tasarısı hazırlığı içinde. Bundan sonra “işçi ile iş veren arasından iş akdinden veya İş Kanunu’ndan doğan her tür hukuk uyuşmazlığın” İş Mahkemelerinde değil “İş ve Sosyal Güvenlik Uyuşmazlıkları Hakem Heyeti”nde görüşülmesi planlanıyor.

 • Amaç güvencesizlik kuşatması altındaki işçiyi korumasız bırakmak.

 • İş Kanunu’nun “işçi lehine”lik ilkesi ortadan kaldırılmak isteniyor.

 • İşçilere meydanları kapatan valiler mi işçinin hakkını teslim edecek?

DİSK'in konuyla ilgili basın açıklaması  


Ortak eğitim yaptığımız
İspanya, Polonya ve Sırbistan heyeti sendikamızda

Sendikamızı ziyaret eden İspanya, Polonya ve Sırbistan'dan gelen sendikacı dostlarımız,  Kemal Türkler müzemizi gezdiler. 

Genel Başkanımızın da katıldığı toplantıda, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Fotoğraflar


BOSCH işçileri Meclis'te...

9 Mayıs'ta, Genel Başkanımız ve işten çıkarıldıkları için 40 gündür Bosch Genel Merkezi'nin önünde kurdukları çadırda eylem yapan 3 üyemiz, Meclis'teydiler. Bosch işçileriyle birlikte topladığımız on binlerce imzayı TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e teslim ettik.


• Başta BOSCH işçileri olmak üzere işten haksız yere çıkartılan binlerce işçi işlerine geri dönmelidir.

Fotoğraflar


Şimdi "Deniz" olunmalı oğul...

3 fidan, ölümlerinin 41. yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı...  İstanbul Dolmabahçe'de ve Ankara mezar başında yapılan törenlere katılım kitlesel oldu. Mersin'de her yıl "68'ler Ormanı"nda yapılan anmaya, sendikamız ve konfederasyonumuz yöneticileri de katıldılar.


Hodri Meydan!
"Haydi 3 Haziran'da birlikte greve çıkalım"

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Kocaeli'de sürecin taraflarına seslenerek, "metal işçilerinin haklarını savunmakta samimi iseniz eğer, hodri meydan,  birlikte greve çıkalım" çağrısında bulundu...

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşme sürecinde arabulucu aşaması sona erdi, grev aşamasına gelindi. Sürece ilişkin merkezi eylem programı da, 6 Mayıs'ta Kocaeli'de yapılan yürüyüşle tamamlandı...

Fotoğraflar


Çimsataş ve Yücel Boru işçileriyle
Mersin'de Şenlik gibi toplantı

5 Mayıs Pazar günü, Çimsataş ve Yücel Boru işyerlerinden üyelerimiz, eşleri ve çocukları ile birlikte, Mersin 33 Düğün Salonu'ndaydılar.
Genel Başkanımızın MESS Grup sözleşmesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından, katılanlar şenlik tadında bir gün yaşadılar...

Fotoğraflar


Kırşehir Çemaş Döküm’de
Toplu Sözleşme İmza Töreni

Toplu sözleşme görüşmeleri anlaşma sonuçlanmış ve ücretlere ilk 6 ay için ortalamada %12 oranında zam alınmıştı.
4 Mayıs 2013 tarihinde de, Genel Başkanımızın da katılımıyla, işyerinde toplu iş  sözleşmesi imza töreni düzenlendi.

Fotoğraflar

TİS ile ilgili 26.04.2013 tarihli Basın Açıklamamız  


Onbinlerce metal işçisini kapsayan
MESS grup toplu iş sözleşmesinde grev aşamasında olan DİSK Birleşik Metal-İş üyelerinden,

Grevdeki Türk Hava Yolları işçilerine
Dayanışma Ziyareti

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak metal işçileri adına, böylesine anlamlı bir grevle sınıf mücadelesini yükselten Hava-İş Sendikası üyesi Türk Hava Yolları işçilerinin bu haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyor, başarılar diliyoruz.

23 Mayıs Perşembe günü saat 12.00'de, Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve metal işçileri, Atatürk Havaalanı girişinden THY Genel Müdürlüğü önüne yürüyerek, dayanışma ziyareti yapacaklar...

Basın Açıklamamız  


Basın Açıklamasına Çağrı:
Çorlu DİSA'da Sendikal örgütlülüğümüze yönelik saldırılara karşı

Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Ediyor

Disa Otomotiv işyerinde, işçilerin sendikal örgütlülüğüne yönelik baskılar ve sendikasızlaştırma girişimleri devam etmektedir. Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve DİSA Otomotiv işçilerinin katılımıyla fabrika önünde bir basın açıklaması düzenlenecektir.

 

Birleşik Metal-İş olarak tüm sendikaları, emekten yana güçleri ve basın mensuplarını DİSA Otomotiv işçilerinin taleplerini kamuoyuna duyurmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz…


Tarih: 23 Mayıs 2013 - Perşembe
Saat: 18.00
Yer: Disa Otomotiv Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
ÇAMLIK MAH. KAYNAK MEVKİ E-5 KARAYOLU ÇORLU ÇIKIŞI
9. KM./ULAŞKÖY ÇORLU/TEKİRDAĞ


Basın Açıklamamız  


Gebze bölgemizde hareketli Cuma

 Tis sürecinde gelişmelere gebe haftanın öncesinde, üyelerimiz işyerlerinde yürüyüş ve toplantılar yaparken, Merkez yöneticilerimiz de Gebze bölgesindeydiler.

Yücel Boru yemekhanesinde toplanan üyelerimizle bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, süreçle ilgili gelişmeleri aktardı..

    Fotoğraflar


Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül ve şube yöneticilerimiz,  Sarkuysan işyerinde, tezgahları dolaşarak, üyelerimizle sohbet ettiler. Süreçle ilgili soruları yanıtladılar.

Fotoğraflar      
     

Çayırova Boru ve Sarkuysan işçilerinin katılımıyla yapılan toplantıda, Serdaroğlu, eylemlerimizin Tis sürecindeki belirleyiciliğini vurguladı. İşçiler iki koldan kendi işyerlerine yöneldiklerinde, sloganlarına trafikteki araçlar da kornaları ile destek verdiler.

    Fotoğraflar

 
Kroman işçileriyle birlikte E5'ten işyerine yürüyen yöneticilerimiz, burada bir açıklama yaptılar. İkinci toplantı, vardiyasını tamamlayan işçilerle yapıldı. Üyelerimize TİS süreci hakkında bilgi aktarıldı.

Fotoğraflar       


Phrismian
 

Sio
 

Disa
 

Çimsataş

 

Alstom

 

SCM

 

Önceki haftalarda yapılan yürüyüşler


Grev öncesi son yürüyüşünü
11 Mayıs’ta yapan Hava-İş’in yanındayız
 

Haksız yere işten çıkartılan işçilerin tam 344 gündür sürdürdükleri Cumartesi Eylemlerinin sonuncusu olan 11 Mayıs 2013 Cumartesi günkü yürüyüşte. DİSK/Birleşik Metal-İş olarak hava işçilerinin yanında yer alacağız, birlikte yürüyeceğiz.

11 Mayıs saat 14.00'te, Galatasaray'da buluşuyoruz.

Basın Açıklamamız  


AKP’NİN VE SERMAYENİN
DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ HAYALİNİ
BOZMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

İstanbul’da sıkıyönetim uygulamakla yetinmeyen hükümet işçilere, emekçilere, halka, 1 Mayıs’a saldırmaya devam ediyor!..
Bu saldırıların arkasında AKP’nin işçi/emekçi düşmanı tavrı bulunmaktadır!..

• İstanbul’u açık hava hapishanesine çevirmek pahasına binlerce polisi işçilere, emekçilere saldırı için seferber eden AKP hükümeti ve onun valisi 1 Mayıs’ı yasaklayamayacağını bir kez daha gördü. Emekçiler tüm İstanbul’u 1 Mayıs alanına çevirdi.

• Hükümetin ve Vali’nin tavrı ‘ideolojik’tir. Sermayenin ideolojisi ve çıkarlarına hizmet edenlerin işçi düşmanlığı bugün üzerimize yağdırılan gaz bombaları, tazyikli sular ve polis copu ile bir kez daha ayyuka çıkmıştır.

1 Mayıs'ta yaşananlara dair DİSK, KESK, TTB ortak açıklaması  

Şişli'den Fotoğraflar

Bilecik

 

Bursa

 

Mersin

 

Eskişehir

Kayseri

Mudanya

Gebze

 

Ankara


Marşımız


Dünya Barış Konseyinden sendikamızı ziyaret

 
Fotoğraflar

Dünya Barış Konseyi ve Barış Derneği, Suriye halkı ile dayanışmayı yükseltmek, ABD ve İsrail'in Suriye üzerindeki politikalarını teşhir etmek amacıyla 25-29 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul ve Antakya'da uluslararası katılımlı bir konferans düzenledi.
Dünya Barış Konseyi heyeti 26 Nisan günü sendikamızı da ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.


Eğitim tesisimiz, marşımızın tanıtımı ile açıldı
Sapanca'da işçi sesleri

27 Nisan 2013 Cumartesi günü, Sendikamızın Sapanca'daki Eğitim ve Sosyal Tesisleri işçilerle buluştu. Konfederasyonumuz DİSK ve bağlı sendika yöneticileri ve çeşitli kesimlerden emek dostlarının konuğumuz olduğu açılışta, Homur mizah grubunu karikatür sergisi de yer aldı.

Fotoğraflar


Tesis açılışımız bir ilke de tanık oldu. Sendikamızın marşı ilk kez burada seslendirildi. Söz yazarına, yarışmamıza katılıp dereceye giren diğer eserlere ve homur mizahçılarına teşekkür plaketleri verildi.
Gün, Masalın Aslı müzik grubunun güzel konseri ile sona erdi.


AKS Otomotiv'de TİS töreni

26 Nisan 2013 Cuma  günü, Genel Başkanımızın da katılımıyla, İstanbul 1 nolu Şubemize bağlı Aks Otomotiv San. Tic. A.Ş.'de  TİS imza töreni yapıldı.

Fotoğraflar


Tek Gıda-İş'te Grev başladı.

Son 20 yılın kamudaki en büyük ve en geniş kapsamlı grevine çıkan
Tekgıda-İş Sendikası üyesi 10 bin Çay-Kur işçisine
Bu haklı mücadelelerinde sonsuz başarılar diliyoruz.
Genel Başkanımız ve Genel Eğitim Sekreterimiz,
greve destek için Çaykur işçileriyle birlikteler.

Basın Açıklamamız  
Fotoğraflar  


Demişas

Demisaş işyeri ziyareti

Genel Başkan ve Genel Merkez yöneticilerimiz Demisaş ve  Bosal İşyerlerini ziyaret ederek, üyelerimizle görüştüler.

Bosal


Metal İşçileri Sokakta…


EYLEM PROGRAMI

 • Tüm metal işçilerini ortak mücadeleye çağıran, 100 bin üzerinde bildiri sanayi bölgelerinde dağıtıldı.

 • İşyerlerinde Cuma günü mesai giriş ve çıkışlarında yapılan yürüyüşler devam edecek.

 • 12 Nisan tarihinde tüm işyerlerinde işçiler, taleplerimizi içeren kokartlar takacaklar.

 • 12 Nisan 2013 tarihinde; İZMİR’de yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 15 Nisan tarihinden sonra işyerlerinde mesaiye kalmama eylemi başlatılacaktır.

 • 15 Nisan 2013 tarihinde; ESKİŞEHİR’de yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 17 Nisan 2013 tarihinde; BİLECİK yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 18 Nisan 2013 tarihinde; İSTANBUL KARTAL’da yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 19 Nisan 2013 tarihinde; GEBZE’de yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 21 Nisan 2013 tarihinde, İZMİR’de salon toplantısı,

 • 22 Nisan 2013 tarihinde; BURSA-MUDANYA yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 25 Nisan 2013 tarihinde; ÇORLU yürüyüş ve basın açıklaması,

 • 1 Mayıs 2013 tarihinde; başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere ve bölgesel mitinglere metal işçilerinin talep ve coşkuları taşınacak,

 • 5 Mayıs 2013 tarihinde; MERSİN salon toplantısı,

 • 6 Mayıs 2013 tarihinde; KOCAELİ yürüyüş ve basın açıklaması
  Eylemleri yapılacaktır…

Sendikamız, MESS Grup TİS sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulması üzerine eylem ve etkinlik sürecini başlattı. Sendikamız Başkanlar Kurulu’nun yapmış olduğu toplantı sonrası bir dizi eylem kararı alındı.

Basın Açıklamamız  

 


MESS Dayatmalarına karşı yürüyor…

25 Nisan 2013 Perşembe günü, Çorlu'da yürüdüler.

22 Nisan 2013 Pazartesi günü, Mudanya'da yürüdüler.

19 Nisan 2013 Cuma günü, Gebze'de yürüdüler.

Standard  

 

Sio  

Paksan  

Entil - Hapalki  

 

Ejot Tezmak  

 

Çimsataş  

 

Disa  

   

 

Fotoğraflar  

18 Nisan 2013 Perşembe günü, Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan üyelerimiz,
Genel Merkez Yöneticilerimizin katılımıyla, Kartal meydanına yürüdüler.

Basın Açıklamamız  

 

Eskişehir  

 

İzmir  

Bilecik  

Standartd Depo  
 

Disa  
 

Çimsataş  

Bekaert  

Doruk  

Entil - Hapalki  

 


METAL İşçisi Yürüyor... (4. hafta)

MESS Grup TİS sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulmasının ardından başlattığımız eylem ve etkinlikler 4. haftasında da devam ediyor.

Bilecik  

 

Eskişehir  

İzmir  

SCM  
 

SİO  

Doruk  

Paksan  

Makina Takım  

Çimsataş  

Prysmian  

Disa  

Bekaert  

 


DAIYANG-SK Grevimiz, 151. gününde anlaşma ile sonuçlandı…

Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Daiyang-SK Metal işyerinde 14 Kasım 2012 tarihinde başlayan grev uygulaması Sendikamız ve işverenlik arasında yapılan görüşmeler  sonucunda; 151. günde 11 Nisan 2013 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.
Daiyang-SK Metal işçilerinin vermiş oldukları bu haklı mücadelenin sonuçlanmasında katkısı olan ve bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan tüm emek dostlarına bir kez daha teşekkürü bir borç biliyoruz.

Basın Açıklamamız  
 


METAL İşçisi Yürüyor... (3. hafta)


Paksan
 


Sio
 


Isuzu


Disa
 


Çimsataş
 


Entil Hapalki
 


Bekaert
 


SCM
 


Demisaş
 


İşten Çıkarılan BOSCH ve REXROTH İşçileri
Şirketin Maslak’daki Genel Merkezi Önünde Çadır Kurdu

2 Nisan 2013 Salı günü, bildiri dağıtarak sloganlarla yapılan yürüyüş ve düzenlenen basın açıklamasının ardından, İşten çıkarılan işçiler Maslak'taki Bosch Genel Merkezinin önünde nöbete durdu...

Fotoğraflar

 


Bosch Genel Merkezi önündeki çadırımıza ziyaretler devam ediyor.

Sendikamız DİSK delegelerinin ziyareti
Diğer çadır ziyaretlerinden fotoğraflar


 

BOSCH San. ve Tic. AŞ. ile BOSCH Rexroth Otomasyon San. ve Tic. AŞ. işletmelerinde çalışan işçiler tam bir yıl önce Anayasal haklarını kullanarak sendika değiştirdiler ve sendikamıza üye oldular. Bir yıldır her türlü baskı ve hukuksuzluğa karşı direniyorlar.

Son olarak üyelerimizi yıldırmak için sudan bahanelerle işçi çıkarma yoluna gidiliyor. Bir üyemiz fazla mesaiye kalmadığı için, bir başka üyemiz ise ameliyat sonrası raporlu iken işten çıkarıldı.
Her iki işletmede de son dönemde bu şekilde işten çıkarılan üyelerimiz bu durumu protesto etmek için şirketin İstanbul/Maslak’taki genel müdürlüğü önünde 2 Nisan 2013 Salı günü çadırlarını kurarak ve direnişe başladılar.

Talebimiz sendika seçme hakkını kullanan Bosch ve Bosch Rexroth işçilerine uygulanan baskıların sona erdirilmesi ve haksız işten çıkarılan işçilerin derhal işbaşı yapmasıdır.

BURSA BASIN AÇIKLAMASI

1 Nisan 2013 Pazartesi günü, saat 09:30’da Sendikamızın Bursa Şubesinde buluşan işçiler,  Orhangazi Parkı'na yürüdüler. Ulucami yanında yapılan basın açıklamasıyla taleplerimizi kamuoyuna duyurduk..

Fotoğraflar


DİSK Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı

6 Nisan 2013 tarihinde MKM Beşiktaş Kültür Merkezi Atilla İlhan Sahnesi’nde toplanan DİSK Olağanüstü Genel Kurulu tamamlandı. Yapılan seçimlerde, Genel-İş Genel Sekreteri Kani Beko DİSK Genel Başkanı, Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu DİSK Genel Sekreteri seçildi. Yönetim Kurulu’na ise Alaaddin Sarı (Lastik-İş Sendikası), Celal Ovat (Gıda-İş), Ergun Tavşanoğlu (Tümka-İş), Metin Ebetürk (Sosyal-İş), Muzaffer Subaşı (Tekstil) getirildiler.


Başkanlar Kurulumuz toplandı

4 Nisan 2013 tarihinde genel merkezimizde toplanan Başkanlar Kurulumuz, Grup Toplu İş sözleşmesi sürecini ve gündemdeki diğer konuları görüştü.


Bosch için uluslararası toplantı

IG Metal Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Horst Mund, IG Metall Düsseldorf-Neuss Şube Başkanı Nihat Öztürk, Bosch Avrupa İş Konseyi Başkanı Alfred Löckle, IG Metal Yönetim Kurulu Üyesi ve Stuttgart-Untertürkheim Daimler Üretim İş Konseyi Başkanı Ergün Lümali’dan oluşan heyet 2 Nisan'da sendikamızı ziyaret ederek, Türkiye’deki sendikal gelişmeler ve Bosch’da yaşananlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.


Genel Başkanımız Isuzu'da...

4 Nisan 2013 tarihinde İstanbul 1 Nolu şubemize bağlı Isuzu işyeri, Genel Başkanımız tarafından ziyaret edildi..
Yürüyüşün ardından fabrikada işçilerle yapılan toplantıda, süreç hakkında bilgilendirme yapıldı.

Fotoğraflar


METAL İşçisi Yürüyor... (2. hafta)

Gebze Şubemize bağlı işyerlerinden üyelerimiz, Genel Merkez yöneticilerimizin katılımıyla, Cumhuriyet Meydanı'na yürüdüler.
Genel Başkanımızın burada yaptığı basın açıklamasına, coşkulu ve kararlı sloganlar eşlik etti.

Fotoğraflar

İkinci hafta yürüyüşlerinden bize fotoğrafı ulaşan bazı işyerlerinden görüntüler:


Paksan
 


Ejot
 


Standard Depo


Bekaert
 


Alstom 


Arfesan 


Isuzu 


Sio 


Yücel Boru 

SCM 


Disa 


Prysmian 

"Çin’de sendikalar ve işçi hareketi" paneli

30 Mart 2013 tarihinde Gebze şubemizde düzenlenen panele yaklaşık 50 üyemiz katıldı. Genel Sekreterimizin açış konuşmasının ardından Wolfgang Schaumberg (Eski Opel/Bochum İşyeri Konsey üyesi) Çin'de neler olduğunu, emek hareketinin uluslararası boyutunu aktardı.

Fotoğraflar


Industriall yöneticileri sendikamızda

Sendikamızın üyesi olduğu uluslararası Industriall Küresel Sendikası ve Industriall Avrupa’dan bir heyet, 26.03.2013 tarihinde sendikamızı ziyaret etti.
Industriall Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Industriall Avrupa Genel Sekreteri Ulrich Eckelmann, ABD’li Birleşik Çelik İşçileri Sendikası, USW’dan Ben Davis, Fransız CFDT Metal sendikasından Blandine Landas, İsveç Metal Sendikası, IFMetall’den Mats Svensson, Almanya Metal Sendikası IG Metal’den Horst Mund ve Almanya Kimya İşçileri Sendikası, IG BCE’den Michael Mersmann’ın oluşturduğu heyet, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreterimiz M. Selçuk Göktaş ile görüşmelerde bulundular.
Türkiye’de sendikal hareketin durumu ve örgütlenmede karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.


12 Eylülcülerin Sendika Düşmanlığı
AKP ile devam ediyor…

AKP’nin devlet terörü bu sabah itibariyle sendikaları da kapsama alanına dahil etmiş bulunuyor. Öyle anlaşılıyor ki her türlü muhalefeti susturma operasyonlarında sıra işçi sendikalarına geldi.

Sabah saat 05.00 sularında DİSK/Genel-İş Sendikası ve Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikası’nın aralarında olduğu toplam 21 farklı yere, yüzlerce polis, helikopter ve panzerler eşliğinde baskın yaparak kelimenin tam anlamıyla güç gösterisi yaptı ve gözdağı vermeye çalıştı.

Basın Açıklamamız  


METAL İşçisi Yürüyor... (1. hafta)

MESS Grup TİS sözleşmelerinde uyuşmazlık tutulması üzerine eylem ve etkinlik süreci başladı.

Tüm işyerlerinde servislerden inerek işyerlerine yürüyen yada iş çıkışı servislere binmeden önce yürüyen  işçiler, basın açıklaması ve sloganlarla taleplerini dile getiriyorlar.
Bize fotoğrafı ulaşan bazı işyerlerinden görüntüler:


Başöz Enerji  


Çimsataş  


Makina Takım  


Alstrom & Schneider
 
 


Sarkuysan & Kroman & Çayırova 


Paksan  


Bekaert
 
 


Standard Depo


Isuzu


Demisaş


Schneider


Yücel Boru


SCM


Anadolu Motor

 

 
Meydanlarda, caddelerde dağıttıkları bildirilerle, metal işçileri haykırıyor:

"Biz makinaların parçası değiliz...
Daha insanca yaşamak için bedel ödemeye hazırız."


Kocaeli Fotoğraflar

Gebze Fotoğraflar

Bursa Fotoğraflar

Manisa Fotoğraflar

İzmir Aliağa Fotoğraflar
 

Dağıtılan broşür


Lüleburgaz'da Sendikal Güç Birliği Mitingi
"Taşeron işçiliğe son"

Sendikal Güç Birliği Platformu’nun 23 Mart'ta Lüleburgaz’da düzenlediği “Kuralsız güvencesiz çalışmaya hayır. Taşeron işçiliğe son!” sloganıyla yapılan mitinge, sendikamız kitlesel katılım sağladı, Merkez ve şube yöneticileri ile birlikte çok sayıda temsilci ve üyemiz yürüyüşe katıldı.

Fotoğraflar


DAIYANG-SK Grevimiz,
151. gününde anlaşma ile sonuçlandı…

Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Daiyang-SK Metal işyerinde 14 Kasım 2012 tarihinde başlayan grev uygulaması Sendikamız ve işverenlik arasında yapılan görüşmeler  sonucunda; 151. günde 11 Nisan 2013 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.
Daiyang-SK Metal işçilerinin vermiş oldukları bu haklı mücadelenin sonuçlanmasında katkısı olan ve bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan tüm emek dostlarına bir kez daha teşekkürü bir borç biliyoruz.

Basın Açıklamamız  

 


Metal sözleşmesi sürecinde mücadele yükselirken

Bosch işçileri sarı sendikadan
Kurtuluşun 1. yıldönümünü kutladı!

 

Metal sözleşmesi sürecinde mücadele yükselirken; geçtiğimiz yıl Bursa’da Bosch işçileri sarı sendikanın 32 yıllık esaretinden kurtulmak için büyük bir adım attılar.

Bosch işçilerinin sarı sendikadan kurtuluşunun 1. Yıldönümünde; 17 Mart 2013 Pazar günü Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi Orhangazi Salonunu hınca hınç dolduran Sendikamız üyesi işçiler, bu anlamlı günü doyasıya kutladılar. Gelecek güzel günlere ilişkin umutlarını tazelediler.

Fotoğraflar

Bosch işçilerinin sarı sendikadan kurtuluşunun 1. Yıldönümünde; 17 Mart 2013 Pazar günü Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi Orhangazi Salonunu hınca hınç dolduran Sendikamız üyesi işçiler, bu anlamlı günü doyasıya kutladılar. Gelecek güzel günlere ilişkin umutlarını tazelediler.

Bundan tam bir yıl önce “Biz Bosch işçisiyiz, sarı sendikayı göndereceğiz” sloganlarıyla çıktıkları yola, her türlü baskı, engelleme ve saldırıya rağmen aynı inançla devam eden Bosch işçileri ardı ardı arkası kesilmeyen coşku dolu sloganlarıyla ilk günkü kararlılıklarının devam ettiğini herkese bir kez daha gösterdiler.

Sinevizyon gösterisiyle geçmişten bugüne Bosch işyerindeki sendikal mücadelenin kısa tarihini bir kez daha yaşayan işçiler, Genel Başkan Adnan Serdaroğlu’nun metal grup toplu iş sözleşme ve Bosch işçilerinin kararlı mücadele sürecini özetleyen konuşmasıyla heyecanlanarak alkışlarla ayağa kalktılar…

Bosch işçilerinden oluşan müzik grubu ve Yasemin Göksu’nun türküleriyle halaya durdular.

Toplantı işçilerin coşkulu alkış ve sloganlarıyla, mücadeleye devam etme kararlılığıyla sona erdi.  

 Daiyang-SK hakkında basın açıklaması yaptık
Çorlu'da çevre duyarlılığı 

Sendikamız başlattığı grev devam ederken, Daiyang SK işyerinin, insan yaşamı ve tarımsal araziler açısından çevreye zarar verebilecek, yüksek risk içeren kimyasal maddelerin uygunsuz kullanımı nedeniyle bakanlık tarafından uyarıldığını öğrendik.

"Türkiye’yi muz cumhuriyetleri ile karıştıran bu kişilerin tüm Çorlu halkını riske atacak boyutlara ulaşabilecek tehlike içeren bir aymazlık içinde faaliyet yürüttükleri ihtimali, konunun tarafı olarak bizleri son derece üzmüştür. "

Basın açıklamasından Fotoğraflar
Basın Açıklaması  


Senkromeç'te sendika coşkusu 

17 Mart 2013 tarihinde Senkromeç işçilerinin yoğun katılımıyla Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda bir bilgilendirme toplantısını yapıldı.
Toplantıda; işçilerin hakları konusunda bilgilendirmede bulunuldu. Sendikamızın geçmişten bugüne mücadele tarihini anlatan bir film gösterimi yapıldı.

Fotoğraflar


Binlerce metal işçisini kapsayan grup toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlık tutuldu.

Sendikamız 2012-2014 dönemi Metal Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde gelinen aşama ve metal işçilerinin taleplerinin kamuoyu ile paylaşılacağı bir basın toplantısı düzenlendi.


15 Mart 2013 tarihinde, Taksim Hill Otel’de düzenlenen toplantıda; Basın mensuplarına Sendikamız tarafından hazırlanan “Metal işçisinin gerçeği” başlıklı bir sunum yapıldı. Ardından, sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işçilerinin taleplerini içeren bir basın açıklaması yaptı.

Basın Açıklaması  

Fotoğraflar


Anadolu Isuzu işçilerinden

Daiyang-SK grevcilere dayanışma!

14 Kasım 2012 tarihinden itibaren grevde olan Sendikamız üyesi Daiyang-SK işçilerine 16 Mart 2013 tarihinde Sendikamızda örgütlü Anadolu Isuzu işçilerinden erzak yardımı yapıldı. Yaşasın sınıf dayanışması!

  Fotoğraflar


Baysan Trafo Kazanları ve Baysan Trafo Radyatörleri işyerlerinde uyuşmazlık…

Sendikamız Kocaeli Şubesinde örgütlü olduğumuz Baysan Trafo Kazanları ve Baysan Trafo Radyatörleri işyerlerinde yürütülen toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlık sürecine girilmesiyle birlikte 16-17 Mart 2013 tarihlerinde üyelerimizin yüksek katılımıyla toplantılar düzenlendi.

Toplantıda; işyeri toplu iş sözleşmesi komitesinin grev komitesi olarak görev alması ve işyerinde baskı ve sindirme yöntemlerine boyun eğilmemesi kararı alındı.

Fotoğraflar

Fotoğraflar


Başkanlar Kurulumuz, 14 Mart 2013 tarihinde Genel Merkezimizde toplanarak, gündemdeki Toplu Sözleşme Sürecini değerlendirdiler.


Herkes biliyor ki, metal işçisinin zaferi ortak mücadeleden, ortak mücadele ise Birleşik Metal’in öncülüğünden geçer.


8 Mart 2013 tarihinde MESS merkezinde yapılan 2012-2014 dönemi grup toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış ve uyuşmazlık tutulmuştu.

Hemen ardından, şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinden oluşan Merkez Toplu Sözleşme Kurulu 9 Mart Cumartesi günü toplandı.
Fotoğraflar

Süreci değerlendiren Kurul, aşağıdaki metnin işyerlerinde okunması kararını aldı.

İşyerlerinde okunacak açıklamamız
 

ISUZU işyerinden Fotoğraflar


İzmir Senkromeç işçileri de
Sendikamız saflarına katıldılar!

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Senkromeç San. Tic. Ltd. Şti. işyerinde çalışan işçiler, bir süre önce anayasal haklarını kullanarak Sendikamız DİSK/Birleşik Metal-İş’te örgütlendiler. Senkromeç işçileri, hoşgeldiniz!

Fotoğraflar


Yapılan görüşmeler sonucu, işten atılan üyelerimiz, 14 Mart itibariyle işbaşı yaptılar..

Basın açıklamamız


MAS-DAF’da işçilerinin haklılığı
Yargıtay Kararı ile kesinleşti

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren MAS-DAF Makine işyerinde çalışan işçiler, uzun soluklu ve kararlı bir mücadele verdiler.
Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye oldukları için kıdem ve ihbar tazminatları dahi verilmeden işten çıkartılan işçiler, önce yerel mahkemenin ardından Yargıtay’ın verdiği kararla haklı olduklarını bir kez daha kanıtlamışlardır.

11 Mart 2013 tarihinde Sendikamız Düzce Bölge Temsilciliği’nde Merkez yöneticilerimizin katılımıyla üyelerimizle bir toplantı yapıldı ve ardından basın açıklaması düzenlendi.
MAS-DAF işçileri, işçilerin birlikte olduğunda aşamayacakları engelin olmadığını bir kez daha göstermiş oldular. İşlerine sendikalı olarak kaldıkları yerden devam etmenin heyecanını yaşıyorlar.

Basın açıklamamız


Ar Metal Montaj işçileri aramızda!

Sendikamızda örgütlenen AR Metal Montaj işyerindeki üyelerimizle, 24 Şubat 2013 tarihinde Gebze Şubemizde Genel Başkanımızın da katıldığı bir bilgilendirme toplantısını yapıldı.

Fotoğraflar


İşyerlerinde ve Sendikamızda
 8 Mart Kutlamaları

8 Mart Dünya emekçi Kadınlar günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Kadın İşçiler büromuzun Gebze Şubemizde düzenlediği etkinlikte sorunlar tartışıldı, müzik dinlendi.
Yönetim Kurulu üyelerimiz Genel Merkezimizde ve işyerlerinde kadın çalışanları ziyaret ederek karanfil ve hediyelerle  Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladılar.
İşyerlerinde, anmalar düzenlendi.


Genel Merkez'de
 
Gebze, Fotoğraflar
Penta İşyerinde 
Schneider İzmir 
Schneider Manisa 
Cem Bialetti 

 

 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü,
Mücadele Günüdür!

Emeğimizin hem evde hem de işte yoğun bir biçimde sömürüldüğü bu düzene karşı çıkmak, 8 Mart’ın tarihçesi üzerine konuşmak, işçi kadınların örgütlenmesindeki sorunları tartışmak için buluşuyoruz!
Ev içi emek sömürüsüne, ekonomik güvencesizliğe, ücret eşitsizliğine, ağır iş koşullarına, iş yerinde ayrımcılığa, emeğimizin değersizleştirilmesine, mobbinge, iş yerinde tacize karşı bir araya geliyoruz!

Kadın cinayetlerinin tecavüzlerin tacizlerin arttığı, suçluların neredeyse ödüllendirildiği bu günlerde suç işleyen erkeklerin cezalandırılmasını, bu meselenin toplumsal sorunlardan ayrıştırmadan, sistemin meşrulaştırdığı bu şiddet anlayışına karşı bir bütün olarak mücadele etmek gerektiğini söylemek için buluşuyoruz!
Kadın sorunu toplumsal bir sorundur, diğer toplumsal sorunların olduğu gibi kadın sorunu da kendi özgül durumu göz ardı edilmeden bu sorunu yaratan toplumsal koşullar yok edilmeden çözülemez demek için buluşuyoruz!

Tüm kadınlara davetimizdir, Bizler Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü kadınlar olarak sizleri; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sınıfsal ulusal ve cinsel sömürüye karşı gelmek için, gökyüzünün yarısı bizim olsun diye, mücadeleye davet ediyoruz, etkinliğimize bekliyoruz!

Birleşik Metal İşçileri Sendikası
Kadın İşçiler Bürosu
 

 
10 Mart 2013 Pazar / Saat: 11.00 - 16.00
Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi
Hükümet Cd. Yüksel İş Merkezi, K.4 Gebze – KOCAELİ
Tel: 0262 641 1387
 


Komisyon ve Bürolar görevde...

Sendikamızın Komisyon ve Büro faaliyetleri, yapılan toplantılar ile başladı. 5 Mart'ta Basın Yayın Komisyonu, 6 Mart'ta Sosyal Etkinlikler Bürosu ve Engelli İşçiler Bürosu, 7 Mart'ta da Genç İşçiler Bürosu ve Örgütlenme Komisyonu toplantıları, genel merkezimizde yapıldı.

Basın Yayın Komisyonu

Sosyal Etkinlikler Bürosu ve Engelli İşçiler Bürosu

Genç İşçiler Bürosu ve Örgütlenme Komisyonu


İşçi sınıfına ihanetin yeni bir belgesi:
“Arka bahçe”de taşeronlaştırma güzellemesi

Taşeronluk, iş cinayetlerini, eksik ücretleri, yatmayan maaşları, ödenmeyen sigorta primlerini, kullandırılmayan ücretli izinleri, yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde ücretsiz çalışma sürelerini, kayıtdışını temsil etmektedir. AKP Hükümeti, bu yasadışı uygulamalara göz yummak bir tarafa, bunları bizzat sistemli hale getirmeye çalışmaktadır.

DİSK Basın açıklaması


İşçinin iradesini yok sayanlara karşı
Bosch İşçileri Meclis'teydiler

Bosch işçileri ve Sendikamız yöneticileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, CHP İstanbul Milletvekili SÜLEYMAN ÇELEBİ ve CHP İzmir Milletvekili MUSA ÇAM ile birlikte bir basın açıklaması düzenlediler…
İşçilerin iradesinin yok sayılmasına karşı
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ve ADALET BAKANLIĞI
yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular.

Basın açıklamamız


8 Mart coşkusu başladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kadın İşçiler Büromuzun İzmir’de düzenlendiği bir etkinlikle kutlandı. 3 Mart'ta Bornova Belediyesi, Çamdibi Sosyal Tesislerinde düzenlenen etkinliğe İzmir Şubemizde örgütlü işyerlerinden 200 kadın işçi üyemiz katıldı…

Fotoğraflar


Yeni temsilciler eğitimde

Yeni temsilcilerimiz için Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde düzenlenen eğitim tamamlandı.
Eğitimin ardından sertifikalarını alan temsilcilerimiz, fabrikalarına daha da donanımlı olarak döndüler..

Fotoğraflar


Kemal Türkler'in katilleri dışarda
Kızı 6 yılla yargılanıyor

Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler'in kızı Nilgün Soydan, babasının mezarı başında yaptığı konuşma nedeniyle yargılanıyor. Hakkında, hakaret suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
26 Şubat'ta görülen duruşmada Nilgün Soydan, 18 yaşında babasını katline tanık olduğunu, cinayetin faili meçhul olmadığını, katiller ve 3. yargı paketi ile babasının katillerinin serbest bırakılmasına neden olanlar hakkında ölene kadar konuşacağını belirtti. 

Sendikamızın 26 Ocak 2013 tarihinde düzenlediği "Sendikalar Yasası ve Örgütlenme Özgürlüğü" toplantısından konuşmalar...

 • Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu'nun açış konuşması 

 • Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu Açış Konuşması (Moderatör)

 • Dr. Av. Murat Özveri'nin Konuşması

 • Çalışma Bakanlığı Gnl Md. Yrd. Lütfi İncirlioğlu'nun konuşması


Bosch’ta Yetki Davası
Üst Mahkemeye Taşınıyor

Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ. işyerinde Bakanlığın çoğunluk tespitlerine yönelik yapmış olduğumuz itirazlar, henüz ilk duruşmada ve taleplerimiz dikkate alınmadan yerel mahkeme tarafından reddedilmiştir.
Mahkeme işyerinde çoğunluk tespitine esas olan çalışan işçi ve üye sayısı üzerinden bilirkişi incelemesi yaptırmadan karar vermiştir.

Bu karar yetki tespiti davalarına ilişkin yasa hükümlerine ve Yargıtay kararlarına açıkça aykırıdır.
20 Şubat 2013 tarihinde bu karara karşı yapacağımız itiraz üzerine dosya Yargıtay’a gönderilecektir. Yapılacak inceleme sonucunda hukuka aykırı yerel mahkeme kararının bozulacağı ve yargılamanın devam edeceği kanaatindeyiz.

Konuyla ilgili yargı aşaması halen devam etmektedir.
Yargılama sona ermediğinden ve kesin bir karar olmadığından, yasal olarak Türk Metal işyerinde sendika temsilcisi atayamaz, temsilci odası açamaz ve Bosch işyerinin toplu sözleşme görüşmelerini yürütemez.
Bosch işçileri içerisinde temsil ehliyetini çoktandır kaybetmiş olan bu sendikanın yetkisi ise hukuken 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren düşmüştür ve bu durum sürmektedir.

Sendikamız, örgütlenme sürecinde yaşanan türlü zorlukları Bosch işçileri ile birlikte aşmayı başarmıştır. Bundan sonra da bunu başaracak ve Bosch işçileri, kovduğu sarı sendikadan sonsuza kadar kurtulacaktır.


1986 Netaş grevcisi
AYHAN KALELİ
23 Şubat 2013 tarihinde aramızdan ayrıldı.
Ailesine, tüm yakınlarına ve yol arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.


Cem Bialetti TİS imza Töreni

Kocaeli Şubemiz'e bağlı Cem Bialetti işyerinde 2012-2014 dönemi toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı. 21 Şubat 2013 tarihinde işyerinde düzenlenen imza törenine Genel Başkanımız da  katıldı.

Fotoğraflar


Trakya işyeri ziyaretleri

20.02.2013 tarihinde Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Genel Mali Sekreterimiz Erdoğan Özer, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Özkan Atar ile birlikte Trakya şube yöneticilerimiz, grevdeki DAİYANG-SK Metal İşçilerinin fabrika önündeki grev çadırını ve Disa Otomotiv, Aryıldız ve Epta İstanbul işyerlerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler.

Fotoğraflar


 


Gönüllü örgütçüler geliyor...

10-15 Şubat 2013 tarihinde Gönen’deki Kemal Türkler Eğitim tesislerimizde Amatör örgütçü seminerlerinin bir yenisi gerçekleştirildi.

İşyeri ve toplumsal sorunlara daha güçlü müdahale edebilmek için yeni örgütlenmelerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedefi, eğitimin temel konusu oldu.

Fotoğraflar


İşsizlik arttı, çalışma süreleri uzadı...
Gizli işsizlerin, güvencesiz çalışanların ve umutsuz işsizlerin sayısı arttı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Kasım 2012 dönem sonuçlarını değerlendirdi.

İşsizlik verilerini değerlendirme raporu

 


Ar Metal Montaj işçileri
Aramıza Hoş Geldiniz!

220 işçinin çalıştığı AR Metal Montaj işyerindeki çalışan işçiler, Sendikamız Gebze Şubesinde örgütlendiler. Sendikamız, işyerinde yasal çoğunluğu elde ederek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na toplu iş sözleşme yetkisi için başvuruda bulundu.


DİSK, 46. yaşında
Grevdeki Daiyang-SK işçileriyle omuz omuza

1967 yılında kurulan DİSK, kuruluş yıldönümü olan 13 Şubat'ı, Çorlu'da grevci Daiyang-SK işçileriyle birlikte kutladı.
Yürüyüşe katılan sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, Daiyang-SK işçilerine güç ve moral verdiler...

Fotoğraflar


Gebze işyeri ziyaretleri

Genel Başkanımız, şube yöneticilerimizle birlikte 06.02.2013 tarihinde Gebze Şubemizde örgütlü olduğumuz Dostel Makine, Poly Metal ve Schneider Elektrik (Şalter) işyerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştü.

Fotoğraflar


Erciyas Çelik Boru'da İSİG Eğitimi

Kocaeli Şubemizde örgütlü Erciyas Çelik Boru işyerindeki üyelerimize, 

11.02.2013 tarihinde sendikamız ve  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi uzmanları tarafından iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

Eğitime, 3 vardiyadan 280 işçi katıldı.

Fotoğraflar


Bayrampaşa Taral Makina’da
İşçiler sendikalarına sahip çıkıyorlar

Sendikaya tahammül edemeyen; sendika olacaksa da, benim istediğim sarı sendika olsun diyen işverene yasaları ve Anayasayı hatırlatmak için…
Bu yasa tanımaz ve insanlık dışı tutum karşısında sessiz kalmayacağımızı haykırmak için…
Sendikal haklarına sahip çıkan işçilerin sesini kamuoyuna duyurmak için
8 Şubat Cuma günü, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici'nin de katılımıyla işyeri önünde bir basın açıklaması düzenledik.

Fotoğraflar

Taral Tarım Makina’da çalışan işçiler, sendikamıza üye oldular.
Bunu öğrenen işveren önce 12 işçiyi işten çıkardı. İşyerine noter getirerek, işçileri, sendikamızdan istifa edip kendi istediği sarı sendikaya üye olmaya zorladı. İstifa etmeyenleri de işten çıkardı..
5 Şubat Salı gününden beri, işten çıkarılan 27 işçi, fabrika kapısı önünde sendikal mücadeleyi sürdürüyorlar.

Basın açıklamamız


Daiyang SK işçilerine Sanatçı dayanışması

Açlık grevinin 14. gününde, Sanatçılar Girişimi dayanışma ziyaretinde bulundu. Basın açıklamasına Sadık Gürbüz, Bilgesu Erenus, Tevfik Kızgınkaya, Canan Sezenler, Kemal Kocatürk, Orhan Aydın, Ataol Behramoğlu, Emin İgüs, Orhan Kurtuldu ve Nazım Hikmet Akademisi sanatçıları katıldı.

Fotoğraflar
Sanatçıların basın açıklaması


Amatör eğitimciler görevde...

"Amatör Eğitimci Eğitimleri" ile yetişen kadrolar göreve başladılar.
Bursa Şb. Basın Yayın Sekreterimiz Gökhan Aydın, 3 Şubat'ta SCM işçilerine eğitim verdi.
MESS sözleşmesi, 6356 sayılı yasa, işyeri sorunları ve BOSCH örgütlenme süreci ile ilgili eğitim, Bursa Sb.'de gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


İşyeri Eğitimlerine devam...

2 Şubat'ta Isuzu işçileri ile 1 Nolu Şb.'de işyeri eğitimi yapıldı.

Gebze Şb.'de de, büro ve Komisyon eğitimlerine devam edildi.

Isuzu Fotoğraflar

Gebze Fotoğraflar


Bunlar kaza değil:
Patronların kâr hırsının cezasını işçiler canıyla ödüyor

Gaziantep’te meydana gelen patlama, ülkemizde her yıl ortalama bin işçinin ölümüne, on binlercesinin sakat kalmasına yol açan iş cinayetlerinin faillerinin ve suç ortaklarının izini; patlayan bir tankta, çöken maden ocağında aramanın nafile bir çabadan öteye gitmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

Çünkü gerçek fail; aşırı kar uğruna işçilere, emekçilere kölelik koşullarını dayatmakta sınır tanımayan 19. yüzyıl vahşi kapitalizminin bugünkü sürdürücüleri, suç ortakları ise emekçi düşmanlığını “organize” bir şekilde yürüten AKP iktidarından başkası değildir.

 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ortak açıklaması


Asilçelik işyeri ziyareti

31 Ocak'ta Genel Merkez ve Bursa Şube yöneticilerimiz Asilçelik işyerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler.


Daiyang-SK'da Açlık Grevi devam ediyor

30 Ocak’ta Genel Merkez Yöneticilerimiz açlık grevindeki arkadaşlarımızı ziyaret ederek gelişmelerle ilgili bilgilendirme yaptılar.


 

 
Sendikamızın düzenlediği toplantıda, ülkemizdeki örgütlenme özgürlüğü ve çalışma yaşamını düzenleyen yasalar; akademisyenler, milletvekilleri ve sendika yöneticileri tarafından ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Fotoğraflar

Konuşma Videoları

 


Daiyang-Sk Metal İşçileri
Açlık Grevine Başladılar!

Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda
22 Ocak Salı günü
Sendikamız yöneticilerinin, emek güçlerinin ve bölge milletvekillerinin katılımıyla açlık grevi başladı.

Fotoğraflar

Yasaları çiğneyen G. Koreli işverene göz yumuluyor. Kanunsuzluğa dikkat çeken işçiler polisten gaz ve cop yiyor..

Daiyang-SK işçileri bunca haksızlığı protesto etmek, bu ülkeyi yönetenleri uyarmak, bu ülkenin mülki amirlerine ve kolluk güçlerine yapması gerekenleri hatırlatmak için açlık grevi başlatmaya karar verdi.

Tüm basın emekçilerini ve emek dostlarını destek olmaya davet ediyoruz.
 

Basın açıklamamız


DAİYANG-SK METAL İŞÇİLERİNE
YİNE POLİS SALDIRISI…

2 gün önce, kaçak yollarla çalıştırılmak üzere Güney Kore'den getirilen işçilerin işbaşı yaptırılmasına karşı basın açıklaması yapmak isteyen grevdeki Daiyang-SK işçilerinin yürüyüşü polis tarafından engellenmiş, 5 grevci işçi yaralanmıştı. Aynı gün Tekirdağ İş Müfettişleri işyerinde yapılan inceleme sonucu kaçak işçileri tespit etti..


Bugün grevde olan işyerinde ve kaçak işçilerle üretildiği müfettiş raporlarınca da tespit edilen ürünleri çıkarmak üzere polis eşliğinde fabrikaya tırlar sokuldu. Kanunlara aykırı bir şekilde üretilen ve grevdeki işyerinden ürün çıkartılmasını engellemek isteyen grevci Daiyang-SK işçilerine; yine polis müdahalesi oldu.

Fabrika önünde nöbette bulunan, aralarında sendikamız yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda grevci işçi yaralandı.

Bu ülkenin vatandaşları olan emekçiler, ekmekleri için çıktıkları yasal grevlerinde bizim vergilerimizle geçimini sağlayan polislerimiz tarafından dayak yerlerken, yine G. Kore’li patronun yasadışı yollarla üretildiği iş müfettişlerince de tespit edilen ürünlerinin fabrikadan çıkartılmasına karşı hiçbir müdahalede bulunulmamaktadır.

Basın açıklamamız


Amatör eğitimciler yetişiyor..

13-18 Ocak 2013 tarihleri arasında Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde Amatör Eğitimci  Seminerinin dördüncüsü gerçekleştirildi. Kursiyerler,  sınıf ve kitle sendikacılığını işyerlerindeki üye arkadaşlara anlatabilecek eğitimi aldılar.

Fotoğraflar


DAİYANG-SK İşçilerine polis müdahalesi

Grevci 5 işçi yaralı…

2 İşçi hastaneye kaldırıldı…


Fotoğraflar

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan ve 14 Kasım 2012 tarihinden itibaren grevde olan DAİYANG-SK Metal İşçilerine polis müdahalesi…
Grevdeki Daiyang-SK işçilerinin yerine kaçak çalıştırılmak üzere Kore'den getirilen işçilerin işbaşı yaptırılmasına karşı grevci işçiler tepkilerini basın açıklaması ile duyurmak istediler.
15 Ocak 2013 Salı sabah saatlerinde; bu hukuksuzluğu protesto etmek isteyen işçilere polis müdahale etti.…

Basın açıklamamız


Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Türkiye’yi çiftlik, işçileri köle gibi gören Güney Koreli patronlara karşı

 DAİYANG-SK Metal İşçileri

14 KASIM 2012 tarihinden itibaren Grevdeler!

Grevci Daiyang-SK Metal işçileri ile dayanışma amacıyla; 13 Ocak 2013 tarihinde Memduh Şevket Esendal Tiyatro Salonu’nda düzenlenen etkinlik; Sendikamız Birleşik Metal-İş tarihinin ve Daiyang grev sürecinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başladı.

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu’nun ve Daiyang SK İşyeri Temsilcisi Ali Rıza Köse’nin konuşmalarının ardından, BİLKAR Tiyatro Topluluğu-Bilgesu Erenus'un yazdığı “Nereye Payidar Nereye” adlı oyununu sergiledi.

Salonu hınca hınç dolduran grevci işçiler, aileleri ve çocuklarıyla, dayanışma adına geceye katılan sendika, siyasi parti yöneticileri ve Çorlu halkı sloganlar ve alkışlarla etkinliğimizin coşkulu geçmesine katkıda bulundular. Dayanışma etkinliğimizin sonunda Şube Başkanımız grevci işçiler adına BİLKAR Tiyatro Topluluğu’na çiçek verdi ve teşekkür etti.

Fotoğraflar


2012-2014 Grup Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri başladı...

Sendikamız ile MESS arasında 2012-2014 Grup Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerine 11 Ocak 2013 tarihinde başlandı...


SÜLEYMAN TÜRKER’İ UNUTMAYACAĞIZ.

  

 

 

“Ölümden daha da acısı
Kılıcın elinde
Alnında bir tutam güneş
Kalakalıyorsun ortada”


diyor ya şair…
O’nun ölümüyle belki kalakalmadık ortalıkta…

Ama bir yanımız eksik,
bir yanımız çıplak,
biryanımız hep yangın yeri
verdiğimiz kavgada.

Süleyman Türker Otomobil-İş’ten Birleşik Metal-İş’e uzanan yolda sendikamız için en önemli kişilerden biriydi.
4 yıl oldu kaybedeli.
Sendikal yaşamı boyunca hiçbir zaman doğruluktan ve mücadele çizgisinden ödün vermeyen Genel Mali Sekreterimiz Süleyman TÜRKER'i, 10 Ocak 2009 tarihinde yitirmiştik..

Direniş gücü, mücadele azmi, davasına olan bağlılığı ve kavgadaki inatçılığıyla bizlere kattıklarını hiçbir zaman unutmayacağız.
Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.


Yine Taşeron Yine Cinayet…
Maden ocaklarındaki seri iş cinayetleri can almaya devam ediyor.
Failleri derhal yargı önüne çıkartılsın...

8 maden işçisinin yaşamını yitirdiği, bir işçinin ise ağır yaralandığı Zonguldak Kozlu’daki T.T.K İşletmelerine ait maden ocağında metan gazı patlamasıyla oluşan göçükte ölenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı arkadaşımıza ise acil şifalar dilerken, meydana gelen olayın ülkemizdeki seri iş cinayetlerinden biri olduğunu kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

Bu bir seri cinayettir ve faili de elindeki müfettiş raporlarına rağmen gerekeni yapmayan siyasilerdir.
Bu ülkede taşeron uygulamasını yaygınlaştıranlar, meşru ve gerekli görenler bu cinayetlerin ortak failleridir.

 

Ekmekleri için yerin yedi kat altına girip, maden ocağının dibinde yaşamlarını bırakan insanların cansız bedenlerine ulaşmak için bile günlerce uğraşılan böylesine bir işyerinde devletin, yetkililerin hala hiçbir önlem almamış olmasını affedemiyoruz.

Basın açıklamamız


MESS Grup sözleşmesi sürecini değerlendirmek amacıyla, grup sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinden baştemsilcilerin katıldığı toplantı, 7 Ocak 2013 tarihinde genel merkezimizde yapıldı.


GREVCİ İŞÇİLERLE DAYANIŞMA ETKİNLİĞİMİZE DAVETLİSİNİZ...

Türkiye’yi çiftlik, işçileri köle gibi gören Güney Koreli patronlara karşı DAİYANG-SK METAL İŞÇİLERİ
Ekmekleri ve Gelecekleri için 14 KASIM 2012 tarihinden beri
GREVDELER!

PROGRAM
 

• Sinevizyon Gösterimi
• ADNAN SERDAROĞLU (Birleşik Metal-İş Genel Başkanı-Açış Konuşması)
• Grevci İşçi konuşması
• BİLKAR Tiyatro Topluluğu-Bilgesu Erenus'un yazdığı “Nereye Payidar Nereye” adlı oyunu...

TARİH: 13 OCAK 2013, Pazar
SAAT: 15.00
ADRES: Memduh Şevket ESENDAL (Tamer Levent) Tiyatro Salonu
Çorlu Belediyesi Altı - Cumhuriyet Meydanı - ÇORLU


“İşleri, ekmekleri ve gelecekleri” için işyerini terk etmeyen
Topkapı Cam işçilerine dayanışma ziyaretine gidiyoruz...

Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve temsilcilerimizin de katılımıyla; 10 Ocak 2012 Perşembe günü, Saat: 12.00’de, yeni yılı direnişte karşılayan, “İşleri, ekmekleri ve gelecekleri” için onurla mücadele eden TOPKAPI CAM İŞÇİLERİ’ne dayanışma ziyaretine gidiyoruz.

Basın açıklamamız