Eylem ve Etkinlikler  

 

 


Amatör Örgütçü Semineri:
Daha bilinçli bir örgütlenme çalışması, büyümenin temelidir

27 Mayıs - 1 Haziran 2012 tarihinde Gönen’deki tesislerimizde Amatör Örgütçü Semineri gerçekleştirildi. 28 kursiyerin katıldığı, iç ve dış örgütlenme, komisyon ve büro çalışmaları konusunda yetkinleştirmeye yönelik eğitimlerde, uluslararası dayanışmanın önemi de işlendi.

Fotoğraflar


  Tecasa'da TİS imzalandı

Bursa Şubemize bağlı Tecasa işyerinde, 31 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenen Toplu İş Sözleşmesi imza törenine, Genel Merkez yöneticilerimiz de katıldı.

Fotoğraflar


Genç İşçiler Seminerde

20-25 Mayıs 2012 tarihinde Gönen’deki tesislerimizde Genç İşçi Semineri gerçekleştirildi. Bu seminere 23 kursiyer katıldı. Ağırlıklı olarak genç işçi sorunları ve bu sorunların çözümünün ele alındığı bu seminerler, genç işçi bürosunun yeniden faaliyetini hedefliyor.

Fotoğraflar


Hava işkolunda grev yasağı
HERŞEYE AYKIRI, AKP’YE UYGUN!

TBMM dün kabul ettiği torba yasa ile tarihe geçmiştir.
Belki de Türkiye tarihinde ilk kez, bir işyeri toplu sözleşmesi sürerken “korsan taksilerle ilgili” çıkarılan bir yasaya eklenen tek bir madde ile, hava işkolunda grev hakkı ortadan kaldırılmıştır.

...Yapılan AKP’ye tamamen uygundur. AKP yoksulların oyunu alarak, zenginlerin onlar üzerindeki iktidar ve sömürüsünü artırmayı hedefleyen bir siyasal partidir. O sermayenin hizmetinde bir partidir. Sermayenin hizmetinde olmayı o kadar abartmıştır ki, tek bir işveren için özel yasa çıkartabileceğini göstermiştir.

 
... Başbakanın son yurt dışı gezisinden döndükten sonra yaptığı açıklamaları alt alta koyun faşizmin ne demek olduğunu anlatmaya ihtiyacınız kalmaz. ... Birleşik bir mücadeleyi başlatmanın zamanıdır. Tüm duyarlı kesimleri bu mücadelenin aktif öznesi olmaya çağırıyoruz.

Basın  Açıklaması metni


Avrupa Serbest Bölge’de ilk grev, ilk sözleşme:

Epta İşçileri Kazandı

Avrupa Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren ve Trakya Şubemizde örgütlü EPTA İSTANBUL A.Ş işyerinde 11 Mayıs tarihinde başlayan grev,

17 Mayıs tarihinde varılan anlaşma ile sona erdi.

Ayrıntılar TİS sayfalarımızda


  Asil Çelik işyerinden çıkarılan işçiler için işe iade davaları açılmıştır

Kamuoyuna özellikle Türk Metal Sendikası tarafından Asil Çelik işyerinde işten çıkarılan üyelerimizin sahiplenilmediği yönünde açıklamalar yapılmaktadır. Bu iddialar gerçek değildir.

Şubat ve Mart aylarında Asil Çelik işyerinde işten çıkarılan üyelerimizin kıdem ve ihbar tazminatları ile diğer işçilik alacakları Sendikamızın girişimleri sonucu ödenmiştir.

Yine bu üyelerimiz için Orhangazi Asliye (İş) Hukuk Mahkemesi’nde işe iade davaları açılmış olup bu davalar Sendikamız avukatları tarafından takip edilmektedir.


 

  İst. 1 Nolu Şb. işyeri ziyaretleri

Genel Merkez Yöneticilerimiz ve 1 Nolu Şube yöneticileri, ISUZU iyerlerini ziyaret ederek, tezgah başında işçilerle görüştüler.

Fotoğraflar

 


 

  Gebze Şb. işyeri ziyaretleri

Genel Başkanımız ve Şube yöneticileri, Gebze Şubemize bağlı Arpek ve Schneider iyerlerini ziyaret ederek, tezgah başında işçilerle görüştüler.

Fotoğraflar

 


Kardeş sendika IGMetall'den
Depremzede aileye Dayanışma

Devletin henüz yaraları saramadığı Van'da, pek çok aile insanlıkdışı koşullarda yaşamayı sürdürüyor. Bu ailelerden biri olan, yatalak eşi ve oğlu ile yaşam mücadelesi veren hasta Emin Beyter, artık torunları ile birlikte 2 odalı, banyo ve mutfağı olan bir konteynır evde yaşayacaklar..  

Almanya IGMetall sendikası sorumlusu Hüseyin Aydın ve Sendikamız Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, iki sendikanın birlikte yaptırdığı konteynır evi, 17 Mayıs'ta aileye teslim ettiler..

Fotoğraflar


Başkanlar Kurulu Bursa'da: Basın Toplantısı

12 Mayıs 2012 tarihinde, DİSK Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, gündendeki konular, çalışma yaşamının genel sorunları ile Bosch ve Bosch Rexroth işçilerinin korku duvarını yıkmasıyla Bursa'da başlayan süreç hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

Fotoğraflar
Basın  Açıklaması metni


Temsilciler Eğitimde...
 

7-11 Mayıs 2012 tarihlerinde Gönen Kemal Türkler tesislerimizde yapılan Temsilci eğitimi, her zamanki gibi Genel Merkez yöneticilerimizin katılımıyla yapılan sertifika töreni ile tamamlandı.

Fotoğraflar


Yüzbinler Alanlarda
İnsanca yaşam, aydınlık gelecek, eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini haykırdı..


 

İzmir'de 1 Mayıs  Fotoğraflar

 İstanbul'da 1 Mayıs
Fotoğraflar

Eskişehir'de 1 Mayıs  Fotoğraflar

 Bilecik'te 1 Mayıs
Fotoğraflar

 
Mersin'de 1 Mayıs
 Fotoğraflar

 Ankara'da 1 Mayıs
Fotoğraflar

Kayseri'da 1 Mayıs
Fotoğraflar

 

   


DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'mnden ortak çağrı
Geçmiş yıllara ait fotoğraflar ve belgeler, 1 Mayıs sayfamızda..  
   İl İl 1 Mayıs Programı


1 Mayıs Şehitleri anıldı

1 Mayıs 1977'de Taksim'de yitirdiklerimiz, Kazancı Yokuşu önünde yapılan basın açıklaması ile anıldı. Divan Oteli önünden sloganlarla yapılan yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunuldu ve ölenlerin anısına karanfiller bırakıldı...
1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, herkesi 1 Mayıs alanlarına davet etti.
İstiklal Caddesi'nde 1 Mayıs bildirileri dağıtılmasının ardından Şişhane ve Kadıköy'de yitirdiklerimiz de anıldı.

Fotoğraflar


Dünya çapında altmış milyon çalışanı temsil eden üç küresel sendika Ankara'da...

"Düzensiz ve Güvencesiz İstihdam"

Türkiye’de Yeni İstihdam Stratejisi ile bir kez daha tartışma konusu olan düzensiz ve güvencesiz istihdam, küresel sendikaların da gündeminde.

Bu çerçevede Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel Hizmet Sendikaları Federasyonu ICEM, Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu IMF ve Uluslararası Tekstil, Giyim ve Deri İşçileri Federasyonu ITGLWF, üyeleri ile birlikte, 25-26 Nisan 2012 tarihlerinde Ankara’da Düzensiz ve Güvencesiz İstihdam Türkiye Ulusal Konferansı düzenliyor.

Genel Başkanımız ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, konferansın açılışında bir konuşma yapacak.

Almanya, Hollanda ve İsveç’ten de sendika temsilcilerinin yer alacağı konferans Ankara CK Farabi Hotel'de 25 Nisan Çarşamba günü Saat: 09.30'da başlıyor.


Gönen’de düzenlenen seminerlerle
yeni kadrolar yetişiyor...

1-6 Nisan 2012 tarihleri arasında Amatör Örgütçü Seminerimiz, 8-13 Nisan 2012 tarihleri arasında da Amatör Eğitimci Seminerimiz, Gönen Kemal Türkler eğitim ve dinlenme tesislerinde gerçekleştirildi.

Amatör Örgütçü Eğitimi Fotoğraflar
Amatör Eğitimci Semineri Fotoğraflar

Eğitimlerimizi Eğitim sayfamızdan takip edebilirsiniz..


Asil Çelik işyerinden çıkarılan işçiler için
işe iade davaları açıldı.

Kamuoyuna özellikle Türk Metal Sendikası tarafından Asil Çelik işyerinde işten çıkarılan üyelerimizin sahiplenilmediği yönünde açıklamalar yapılmaktadır. Bu iddialar gerçek değildir.

Şubat ve Mart aylarında Asil Çelik işyerinde işten çıkarılan üyelerimizin kıdem ve ihbar tazminatları ile diğer işçilik alacakları Sendikamızın girişimleri sonucu ödenmiştir.

Yine bu üyelerimiz için Orhangazi Asliye (İş) Hukuk Mahkemesi’nde işe iade davaları açılmış olup bu davalar Sendikamız avukatları tarafından takip edilmektedir.

 


DSC'de işe iade...

Sendikamızın açmış olduğu işe iade davaları sonuçlandı. Anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlendikleri için işten atılan Kocaeli D.S.C Otomotiv Koltuk Sistemleri işçileri, 2 Nisan’da işbaşı yaptılar…


BOSCH REXROTH’DA Yetkili Sendika Birleşik Metal-İş!

BOSCH’da olduğu gibi BOSCH REXROTH’da da bugün (20.04.2012) itibariyle 30 günlük yasal süre doldu. BOSCH REXROTH işçileri, sarı sendikanın tüm oyunlarını boşa çıkarmış, baskı ve tehditlere boyun eğmemişlerdir.

2012-2014 dönemi toplu iş sözleşmesinin sayısal ve yasal olarak yetkili sendikası bugün itibariyle DİSK/Birleşik Metal-İş’tir.

Tüm üyelerimize ve BOSCH REXROTH işçilerine hayırlı olsun…


Bosch işvereni ve Türk Metal tarafından Bosch işçilerine yönelik saldırıları protesto etmek için,
Bosch Genel Müdürlüğü önündeydik.

Fotoğraflar

Bugün (17 Nisan Salı) İTÜ önünde buluşan kortej, sloganlarla Bosch Genel Merkezi önüne yürüdü.


 

Burada DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Bursa BOSCH’ta çalışan işçilere ve sendika yöneticilerine yapılan saldırıyı kınayarak, DİSK'in, bu saldırılar karşısında yılmayacağını vurguladı.

BOSCH ile ilgili diğer  haberler için  


Bosch işçisine sendika değiştirdiği için saldırıldı.

Bosch işçileri 1 ay önce Türk Metal’den istifa ederek, sendikamıza üye oldular. Bosch işvereni bu süreçte tarafsız kalacağını, işçilerin sendika seçme konusunda özgür olduğunu açıkladı.
Geçtiğimiz bir hafta içinde ise bu açıklamasının tam tersine bir tutum takınarak, grup başları üzerinde baskı uygulayarak istifaya zorlamaya, bu grup başları aracılığıyla da işçileri istifaya zorladı.
Daha önceki açıklaması çalışma süreleri içinde sendikal propagandaya izin vermeyeceği biçiminde iken son bir hafta içinde Türk Metal genel başkanı ve yöneticilerinin fabrika içinde toplantılar yapmasına izin verdi.

Bosch işyeriyle ilgili gelişmeler,
fotoğraf , video ve diğer haberler,
BOSCH sayfamızda


Bosch işçileri sendikaları ile buluştu..

12 Nisan'da Bursa'da Bosch işçileri ile 3 vardiya ile ayrı ayrı yapılan toplantılara katılım yoğun oldu..

Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, genel merkez ve şube yöneticilerimiz ile birlikte, Bosch işçileri ile buluştu.
10 Nisan'da İstanbul'da Bosch üst yönetimi ile gerçekleştirdiğimiz toplantı hakkında da işçilere bilgi veren genel başkanımız, örgütlenme sürecini ve gelişmeleri değerlendirdi..
İşçilerin sendika tercihlerine yönelik iddiaları yanıtlayan Genel Başkanımız, bunun çözümünün referandum olduğunu belirtti. Kendilerine güveniyorlarsa, sadece Bosch'ta değil, tüm fabrikalarda sandığı koyarak işçilerin özgür iradesi ile sendikalarını seçmesine, referanduma hazırız dedi.

Fotoğraflar


Gebze'de Cengiz Makina İşçileri de Sendikamızda

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu bulunan Cengiz Makina işçileri de, bugün (2 Nisan 2012) sarı sendikadan istifa ederek, sendikamız Birleşik Metal-İş saflarına katıldılar..

Fotoğraflar


 

Bosch İşçileriyle; ULUSLARARASI DAYANIŞMA!

 

Bugün (30.03.2012)  Bosch Şirketi İşyeri Konsey Üyesi Tobias MÖHLE'nin katılımıyla, Bursa Şubemiz'de Bosch işçileri ile yapılan toplantı başladı.

Fotoğraflar  

28.03.2012 tarihinde Sendikamız üst kuruluşu ve dünya çapında metal işçilerinin örgütü Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) Otomotiv Sektörü Sorumlu Uzmanı HELMUT LENSE, Bosch işçileri ile buluştu.

Fotoğraflar

 
Bosch işçileriyle iki ayrı toplantı gerçekleştiren Lense, Bosch üst yönetiminin geçen hafta yapılan Bosch Dünya Toplantısı’nda, tarafsızlık tutumunu sürdüreceğini; sendikal nedenlerle işçi çıkarma ve yatırım kararı almanın söz konusu olmadığını bir kez daha teyit ettiğini açıkladı.

Yazının tamamı


İşyeri Eğitimlerimiz devam ediyor


29-30 Mart tarihlerinde Eskişehir Doruk işçileriyle,  1 Nisan'da Kocaeli Baysan Kazan'da ve Bursa Bosch işyerinde üye eğitimlerine devam edildi.

2012 yılı işyeri eğitimleri, planlandığı gibi yaşama geçiriliyor.
Baysan, Doruk, İsuzu, ABB, Yücel Boru, Çimsetaş, Bosch, Termo Makina, Rettig Metal, Asil Çelik ve Elkim Metal gibi işyerlerinde, üyelerimizin katılımıyla işyeri eğitimleri yapıldı..

Mahle, Fotoğraflar

İşyeri Eğitimlerini Eğitim sayfamızdan takip edebilirsiniz..


Kayseri CEHA işçisi kararlı

Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan CEHA Büro Mobilyaları işyerinde çalışan işçiler, Anayasal haklarını kullanarak Sendikamız Birleşik Metal-İş’e üye oldular.25 Mart 2012 tarihinde DİSK Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı ADNAN SERDAROĞLU ve Sendikamız Genel Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla, CEHA Büro Mobilyaları işçileri ve aileleri ile Kayseri Emek Düğün Salonu’nda dayanışma toplantısı düzenlendi.


Mahle işyeri Ziyareti

 

27 Mart'ta, Konya'da kurulu Mahle fabrikasını ziyaret eden Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, tezgah başındaki işçilerle görüştüler..

Fotoğraflar


Bosch'tan Sonra
BOSCH REXROTH'ta da
Çoğunluk Birleşik Metal-İş'te!

Geçtiğimiz hafta örgütlenerek çoğunluğu sağladığımız Bosch'un işletme kapsamında olmayan ve yaklaşık 1.000 kişinin çalıştığı BOSCH REXROTH ünvanıyla üretim yapan fabrikada da 22 Mart 2012 tarihi itibariyle çoğunluk sağlanmıştır...


İşyeri Eğitimlerimiz devam ediyor


27 Mart'ta Konya DİSK İl Temsilciliği'nde Mahle işyerindeki üyelerimizin katılımıyla eğitimlere devam edildi.

2012 yılı işyeri eğitimleri, planlandığı gibi yaşama geçiriliyor.
İsuzu, ABB, Yücel Boru, Çimsetaş, Bosch, Termo Makina, Rettig Metal, Asil Çelik ve Elkim Metal gibi işyerlerinde, üyelerimizin katılımıyla işyeri eğitimleri yapıldı..

İsuzu, Fotoğraflar


Bosch'ta Çoğunluk Sendikasıyız!

Bosch çalışanlarının %75'i Sendikamıza üye oldular ve üyelikler devam ediyor!

 

Bosch işçilerinin Bursa’da 14 Mart 2012 tarihinde başlattığı T. Metal’den istifa ederek Sendikamıza üye olma süreci büyük oranda tamamlandı.

Bosch'ta Çoğunluk Sendikasıyız! Bosch çalışanlarının %75'i Sendikamıza üye oldular ve üyelikler devam ediyor...

 

Basın Açıklamamız

DİSK Basın Ajansı_DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu'nun basın açıklaması

14 Mart sabahı ilk gelişmeler...

14 Mart öğleden sonraki gelişmeler...

15 Mart'taki gelişmeler...

16 Mart'taki gelişmeler...

Fotoğraflar_(1.gün...)  

Fotoğraflar_(2. gün...)  

1. Gün: Basında örgütlenme küpürleri  

Bosch işyeriyle ilgili gelişmeler, fotoğraf , video ve diğer haberler,
BOSCH sayfamızda

 


Ancak Firavunlar Bu Kadar Zalimdi

21. yüzyıl Türkiye’sinde İstanbul’un göbeğinde kıtanın en modern ve görkemli alışveriş merkezinin yapımında çalışan 11 işçi diri diri yanarak öldü.

Binlerce yıl önce hunharca çalıştırıldıkları Mısır Piramitlerinin yapımında ölüp giden köleler gibi…

Sözün bittiği yerdeyiz, çünkü firavunlar ancak bu kadar zalimdi.
 

Basın Açıklamamız


Üye ve Dayanışma Ziyaretleri

12 Mart 2012 tarihinde DİSK Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül ve Anadolu Şube Başkanımız Rasim Gündal;

Adana, Mersin ve Hatay'da örgütlü olduğumuz işyerlerindeki üyelerimizi ziyaretleri ettiler ve ayrıca eylemdeki kardeş sendikaların üyesi işçilerle dayanışma ziyaretleri yaptılar.

Çimsataş ve Yücel Boru işyerlerindeki üyelerimizle toplantılar yapıldı.

Fotoğraflar

Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi’nde geleceklerine sahip çıkıp üniversite yönetiminin yasa dışı bir şekilde gerçekleştirdiği taşeron ihalesini protesto eden Dev Sağlık-İş üyesi 27 işçinin 27 yılla yargılandığı dava Adana Adliyesi'nde görüldü.

Genel Merkez yöneticilerimiz; yargılanan Dev Sağlık-İş üyesi işçilerle dayanışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Fotoğraflar

Genel Merkez yöneticilerimiz; Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'de (TEDAŞ) örgütlenme hakkını kullandıkları için işten atılan Enerji Sen üyesi işçilerin direnişleriyle dayanışma ziyareti gerçekleştirdiler.

Fotoğraflar


Gebze Şubemizde 8 Mart Kutlaması

 

Fabrikalardan kadın üyelerimizin yoğun olarak katılımıyla, 8 Mart’ın tarihçesi, slayt gösterimi, şiir ve müzik dinletisinin yer aldığı bir etkinlikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar kutlaması yapıldı.

Fotoğraflar


DİSK Başkanlar Kurulu
ILO Türkiye Ofisinde eylem yaptı

DİSK Başkanlar Kurulu üyeleri, anti demokratik sendika yasasına karşı ILO Sözleşmeleri'nin uygulanması talebiyle ILO binasını terk etmeyeceklerini duyurdular.
Daha sonra Ankara'daki ofisin önünde destek vermek için gelen DİSK üyesi işçiler sabahlayan heyet, ertesi gün, bir basın açıklaması ile eyleme son verdi..


Taksim "oyun" alanı değildir...

 

Taksim 1 Mayıs Meydanı’nın şantiye olmasına,
Gezi Parkı’nın yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

İstanbul, gözü kâr hırsı ile dönmüş müteahhitlerin şantiyesi haline getiriliyor. Kentin tarihini, dokusunu hiçe sayan bir anlayış, parkları, meydanları, kamusal arazileri, ormanları tahrip ederek, kentin tarihi siluetini yok etmek pahasına kente müdahale ediyor.

... Taksim Meydanı Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihi açısından son derece önemlidir. Umutlarımızın ve acılarımızın mekânıdır. Taksim Meydanı 1977 1 Mayıs’ıdır; kaybettiğimiz işçi ve emekçilerdir. Taksim Meydanı 12 Eylül askeri cuntasının yasaklarından beslenenlere mücadele ile verilen yanıttır. Taksim Meydanı, “Ayaklar baş olursa, kıyamet kopar” diyerek bu alanı işçi sınıfının kutlamalarına kapatmak isteyenlere karşı sesiz kalmayan, gözyaşları içinde 32 yıl sonra, tüm engellemelere, gaz bombalarına, joplara, baskılara rağmen, arkadaşlarını ananlarındır. Taksim Meydanı nasırlı elleriyle yoktan var edenlerin, ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların, sömürüye teslim olmayanların çığlığıdır. Taksim Meydanı 1 Mayıs Alanı’dır!

Konfederasyonumuz DİSK ve sendikamız,
Taksim Meydanı’nın katledilmesine karşı her türlü eylem ve etkinliğe destek verecektir...


Genel Başkan ve Genel Sekreter
Cenevre’de bir dizi görüşme yaptılar.


Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile Genel Sekreter Selçuk Göktaş, IMF Yürütme Kurulu toplantısı ve yeni oluşacak küresel sendika federasyonunun yürütme kurulu toplantısına katılmak üzere 26-28 Şubat tarihleri arasında Cenevre’ye gittiler.
 

 

Cenevre ziyaretinde kurul toplantılarının dışında IMF ve IGMetall sendikasının genel başkanı Berthold Huber ve IMF Genel Sekreteri ile görüştüler. Görüşmede parlamentoya gönderilen Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı ve ülkedeki kimi sendikaların tasarıya verdikleri destek belgeleri ile birlikte rapor olarak sunuldu. Bu görüşmede ayrıca başta Bosch firması olmak üzere Alman sermayeli şirketlerde sendikal örgütlenmenin sorun ve olanakları birlikte değerlendirildi ve işbirliğinin güçlendirilmesi niyetleri bütün taraflarca ortaya konuldu.

Sanayi işçilerini örgütleyen küresel federasyonların Haziran ayı içinde gerçekleştirecekleri birleşmeler ile bu federasyonlara bağlı ulusal sendikaların ilişkilerinin demokratik ve bağımsız sendikacılık ilkelerine zarar vermeyecek biçimde düzenlenmesi ve işveren ve devlet yanlısı sendikaların sızmalarına karşı dikkatli olunması gerektiği sendikamız heyetince özellikle vurgulanan konu olmuştur.
Sendikamız heyetinin diğer teması ise ILO sendikal özgürlükler komitesi ve komite başkan danışmanı ile yapılan görüşmeydi. Bu görüşmede sendikal mevzuatta yapılmak istenen değişikliklerin ILO ilkeleriyle uyumsuzluğu ortadan kaldırmadığı, var olan yapının sürdürülmek istendiği özellikle vurgulandı. ILO Sendikal Özgürlükler Komitesinin vakit geçirmeden sürece dahil olması talebi iletildi. Görüşme bir çalışma planının belirlenmesi ile sona erdi.

Fotoğraflar


Amatör Örgütçü Semineri

 

20-25 Şubat 2012 tarihinde Gönen’deki Eğitim Tesislerimizde 38 Kursiyerin katılımı ile Amatör Örgütçü Semineri yapıldı.
Sendikamızdan ve Tekstil sendikasından katılımcılarla gerçekleştirilen seminerin hedefi kursiyerleri hem iç örgütlenme hem de yeni işyerlerinin örgütlenmesi konusunda yetkinleştirmekti.

Bu amaca ulaşmak için işyeri komitelerinin önemi, uluslararası ilişkilerden en iyi şekilde yararlanmak için yapılması gerekenler, Avrupa İşyeri Konseylerinin görevi ve yararlanma şartları, Uluslararası Çerçeve Sözleşmelerinin içeriği ve önemi, ulusal ve uluslararası alanda yararlanmamız gereken yasalar ve düzenlemeler ele alındı.

Fotoğraflar


CEHA İşyerinde sendika düşmanlığı
Kayseri'de saldırıya uğradık..

Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan CEHA Büro Mobilyaları işyerinde, aylardır süren örgütlenme çalışmalarımız, işverenin baskıları altında devam ediyor.

DİSK'in kapatılacağını duyuran afişlerinin asıldığı,
sendikaların "aile saadetini bozacak menfaat kurumları(!)"
"darbeci kurumlar" olduğuna dair bildirilerin dağıtıldığı işyerinde, bugün sendikaya tahammülsüzlük, saldırı boyutuna ulaştı..

Güvenlik elemanları, yanlarına aldıkları kimliği belirsiz kişilerle birlikte, Sendikamız yöneticilerine saldırdılar..

Yaşananların ardından suç duyurusunda bulunan yöneticilerimiz, fabrika önüne dönerek, örgütlenme çalışmalarına hız verdiler.

İşverenin yasa tanımaz tutumu, sendikalı çalışma konusunda kararlılığı arttırıyor ve sendikamıza üye olan işçiler, henüz üye olmayan arkadaşlarını da sendikaya davet ediyorlar..


T. Maden-İş yöneticilerinden,
DİSK'te Genel Sekreterlik ve sendikamız Birleşik Metal-İş'in
TİS Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuş,
eski yöneticilerimizden
KEMAL DAYSAL'ı

kaybettik..

Cenazesi, 29 Şubat Çarşamba günü Adana Ceyhan Altıkara köyündeki aile mezarlığına defnedilecektir.


Ailesine, yol arkadaşlarına ve işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz.


Küresel Sendika Federasyonlarını Göreve Çağırdık…

Aylardır bakanlar kurulunda bekletilen sendikalar ve toplu iş sözleşmeleri ile ilgili yasa tasarısı parlamentoya gönderildiğinde adı “Toplu İş İlişkileri Kanunu” olarak değiştirildi. Parlamentoya gönderilen tasarı ILO ilkelerine aykırılığı devam ettirmesinin yanısıra, mevcut durumun ve Bakanlar Kurulu'na gönderildiği halinin de gerisine düşmektedir.

Tasarıya parlamentoya gönderilmeden önce Türk İş heyeti ile yapılan ve içeriği kamuoyundan gizlenen görüşmelerde son halinin verilmiş olması, devlet sermaye ve Türk İş koalisyonunun işbaşında olduğunu bir kez daha açığa çıkarmıştır.

Sendikamız bu gelişmeler üzerine üyesi olduğu IMF ve EMF ile yeni kurulacak olan Küresel Sendikanın bileşenlerine iki mektup göndermiş ve sendikacılık ilkelerine leke sürenlerin uyarılmasının özgür ve demokratik bir sendikalar yasası mücadelesinin ayrılmaz parçası olduğunun altını çizmiştir.

 

Ayrıntılar TİS sayfalarımızda


Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu,
DİSK Genel Sekreterliğine seçildi..

DİSK 14. Genel Kurulu tamamlandı


10-11-12 Şubat 2012 tarihlerinde toplanan DİSK 14. Genel Kurulu, 12
Şubat’ta yapılan seçimlerin ardından yeni yönetimi belirledi.

Genel Başkanlığa Erol Ekici, Genel Sekreterliğe Adnan Serdaroğlu’nun seçildiği Genel Kurul’da, diğer Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Celal Ovat (Gıda-İş), Alaaddin Sarı (Lastik-İş), Metin Ebetürk
(Sosyal-İş), Ali Rıza Küçükosmanoğlu (Nakliyat-İş), Muzaffer Subaşı
(Tekstil), İsmail Yurtseven (Genel-İş), Ergün Tavşanoğlu (Tümka-İş).

15 Şubat 2012 Çarşamba günü, yeni DİSK Yönetim Kurulu görev dağılımı yapılacaktır.
 


Eğitimler başladı... Genç İşçiler Eğitimde..
 

Yeni yılın ilk eğitim çalışması, 30 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında, Genç işçilere yönelik olarak Gönen'deki Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde yapıldı.

Fotoğraflar


 

Sendikal Haklarımız Engellenemez

 

“Sorun yalnızca grev hakkımızın, toplusözleşme hakkımızın kısıtlanmasıyla sınırlı değildir. Bu tehdidin bir başka yönü ise, kıdem tazminatı hakkımızı da elimizden almaya zemin hazırlamaktır. Önümüze iki seçenek konulmuştur. ‘Ya bu yasa taslaklarını kabul edeceksiniz, ya da kapınıza kilidi vuracağız’ denilmektedir. Biz kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Ne sendikal hak ve özgürlüklerimizden ne de kıdem tazminatımızdan vazgeçmeyeceğiz”

DİSK, 2821 ve 2822 sayılı sendikal yasaları değiştirmeyen hükümetin 3 yıldır açıklanmayan iş kolu istatistiklerini açıklamak istemesi, Bakanlığın, DİSK’e bağlı hiçbir sendikanın barajı aşamayacağı söylemlerine karşı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve DİSK Temsilciliklerinde basın açıklamaları ve protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Fotoğraflar


Genişletilmiş Başkanlar Kurulu
Hedefler ve etkinlik programı

21 Ocak'ta Gönen'deki Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde bir araya gelen Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri ve etkinlik planını gündeme aldı.. Genel Merkez ve Şubeler bazında, eğitimden komisyon çalışmalarına pek çok konuda planlamalar yapıldı..

Fotoğraflar


Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Milletvekilleri
GEA işçilerinin Direnişini Ziyaret ettiler
 

Sendikal örgütlülüklerine sahip çıktıkları için işten çıkartılan ve haklarını talep eden GEA işçileri, aylardır işyeri önünde direnişteler..

20 Ocak'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri, Direniş çadırını ziyaret ederek,  işçilerle görüştüler. Genel Başkanımızla yaptıkları görüşmede, süreç hakkında ayrıntılı bilgi aldılar..

Fotoğraflar


Daiyang'da kazanan sendikalı işçiler oldu

 

Gelişmeler, Daiyang işçilerinin sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışma talebinin yargı tarafından da onaylandığı anlamına gelmektedir.
 

Açtığımız işe iade davaları sonucunda iş mahkemesinin lehimize verdiği kararlar Yargıtay tarafından da onandı, haklılığımız bir kez daha kanıtlandı. İşverenin yetki ile ilgili yaptığı itirazlar için açılan davalar ise, Edirne İş Mahkemesi’nin verdiği kararla lehimize sonuçlanmış ve dosya Yargıtay’a gitmiştir.

Basın Açıklamamız


Asil Çelik Sözleşmesi İmzalandı

  • İmzalanan TİS ile birinci altı ay zammı % 12 olarak belirlendi.

  • Sendika üyesi işçilere ayrıca 250 TL net toplu ödeme yapılacak.

  • Bayram ve izin paralarında % 34, yakacakta % 21 ve ayakkabıda % 40 artış elde edildi.

Basın Açıklamamız


Eski Yöneticilerimizden Ziyaret

Sendikamızın çeşitli kademelerinde görev yapmış eski yöneticilerimizi 10 Ocak'ta Genel Merkezimizde ağırladık..
Yeni Yönetim Kuruluna başarı dileklerini ileten eski yöneticilerimiz, Kemal Türkler Müzesini de gezdiler..

Fotoğraflar


Schneider İzmir ve Manisa Fabrikalarında TİS imza Töreni

İzmir Fotoğraflar

Manisa Fotoğraflar


Asgari ücrete yapılan zam, sadece 42 lira oldu.

... Bizim toplum olarak bundan böyle çok daha fazla çalışmak suretiyle, krize ha girdi ha girecek durumdaki sermayedarlarımız ve gerçekten ayakta kalma mücadelesi veren milletvekillerimizin ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor.
Zaten tasada ve kıvançta ortak olmak da böyle bir şey olsa gerek; tasasını emekçiler çeker, kıvancı da artık kıymetli vekillerimize düşer.
Bu arada ülkede büyüme rekorları kırılır, dünya milyonerler kulübüne giren zenginlerimizin sayıları giderek artar, emekçiler ise bundan duydukları gururla bastırırlar boş karınlarının gurultusunu.

Basın Açıklamamız


 

   SÜLEYMAN TÜRKER’İ
   UNUTMAYACAĞIZ.

 

“Ölümden daha da acısı
Kılıcın elinde
Alnında bir tutam güneş
Kalakalıyorsun ortada”


diyor ya şair…
O’nun ölümüyle belki kalakalmadık ortalıkta…

Ama bir yanımız eksik,
bir yanımız çıplak,
biryanımız hep yangın yeri
verdiğimiz kavgada.

Süleyman Türker Otomobil-İş’ten Birleşik Metal-İş’e uzanan yolda sendikamız için en önemli kişilerden biriydi.
Aynı zamanda sınıf mücadelesinin bir neferi olarak her zaman mücadelenin içinde yer aldı.
Direniş gücü, mücadele azmi, davasına olan bağlılığı ve kavgadaki inatçılığıyla bizlere kattıklarını hiçbir zaman unutmayacağız.
Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.


  Geçmişten ....

3 Ekim 1964 tarihli fotoda,
Grev gözcüsü, Maden-İş üyesi Hüseyin Kutlu...

(T. Maden-İş Sendikası'nın, 68 işçi çalışan Erkunt işyerinde
2.9.1964-10.11.1964 tarihleri arasında uyguladığı grevden... )