Eylem ve Etkinlikler  

 

 


4 fabrikada eş zamanlı eylem
Gebze, Çayırova, İzmir ve Manisa Schneider işçileri
Geleceklerine sahip çıkıyorlar

Cumartesi günü yapılan toplantıda alınan eylem kararları çerçevesinde, 28 Haziran 2011 tarihinde, 4 fabrikada eş zamanlı olarak, vardiyalar bir araya getirilerek düzenlenen toplantılarda, talepler dile getirildi, işçiler gelişmeler hakkında bilgilendirildi.

Fotoğraflar


Schneider işçileri ile toplantı

25 Haziran 2011 tarihinde sendikamız genel merkezinde yapılan toplantıda, Schneider işçi temsilcileri ve komite üyeleriyle yönetim kurulumuz bir araya gelerek, süreç değerlendirildi ve eylem planı hazırlandı.


Şube Genel Kurulları başladı

İstanbul 1 Nolu Şubemizin 5. Olağan Genel Kurulu 26 Haziran 2011 tarihinde, Maltepe Maksev'de toplandı.
Konuk, delege ve yöneticilerin konuşmalarının ardından yapılan seçimde, yeni yönetim kurulu belirlendi.

Fotoğraflar


Bilgesu Erenus, Pınar Sağ... ve pek çok sınıf dostu,
Direnişteki Casper Bilgisayar işçileriyle Buluştular

Sanatçı ve aydınların da katılımı ile gerçekleşen ve şenlik havasında geçen buluşmamızda, yönetici, temsilci ve üyelerimizle, kardeş sendikalarımız ve sınıf dostları Casper Bilgisayar işçileriyle dayanışmalarını ortaya koydular..

Fotoğraflar


Önce HES gidecek
"Sudaki Suretler" belgeseli

Yönetmenliğini Erkal Tülek’in yaptığı, İMO ve Renas Yapım’ın ortak çalışması olan film, ekibinin 12 bin km yol yapıp, nerede bir HES inşaatı ve direnen varsa oraya ulaştığı bir belgesel olma özelliği taşıyor.

74 dakikalık belgeseli izlemek için


GEA Klima Direnişi ziyareti

Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz,
22 Haziran'da GEA işyeri önünde direnişlerini sürdüren işçileri ziyaret ettiler..

Fotoğraflar


Sarkuysan işyeri ziyareti

Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz,
22 Haziran'da Gebze Şubemize bağlı Sarkuysan işyerini ziyaret ederek, üyelerimizle görüştüler

Fotoğraflar


Söz temsilcilerde...
Genel Temsilciler Kurulu toplandı

Sendikamız Genel Temsilciler Kurulu 18 Haziran'da Gönen Kemal Türkler tesislerimizde toplandı. Doç. Dr. Refika Bakoğlu Deliorman'ın yaptığı sunumun ardından, temsilcilerimiz söz aldı.

Fotoğraflar
Temsilciler Kurulu Sonuç Bildirgesi
Genel Başkanımızın Açış Konuşması


WFTU Genel Sekreteri konuğumuzdu
Dünya sendikal hareketine dair

Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU) Genel Sekreteri G. Mavrikos, sendika yöneticileri ve temsilcileri ile buluştu. Sendikamızda yapılan toplantıda, PAME ve WFTU deneyimlerini paylaşan Mavrikos, Yunanistan'daki ekonomik durum ve sendikal mücadele hakkında da bilgiler verdi.

Fotoğraflar


DİSK:
"Sendikal haklarımız, hemen şimdi!"

15-16 Haziran’ın 41. yıldönümünde DİSK, 2821-2822 sayılı yasaların demokratikleştirilmesi talebiyle, ülke çapında Bölge Çalışma Müdürlükleri önünde etkinlikler düzenledi.

İstanbul Fotoğraflar

Kocaeli Fotoğraflar

Bursa Fotoğraflar

Buluşma ve eylem noktaları


15-16 Haziran Direnişi
Yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor!

15-16 Haziran 1970

Emek hareketinin, DİSK'in yükselişini önlemek için yapılmak istenen yasal düzenlemelere, işçi sınıfının yanıtıdır 15-16 Haziran...


15 Haziran 1970'de tüm İstanbul bambaşka bir sabaha uyandı; şalterler indi, makineler
durdu, bacalar tütmez oldu.
100 binin üzerinde işçi sokaklara döküldü.
İstanbul, Gebze ve İzmit’te fabrikalar
boşalmış, yollar, köprüler kapanmıştı.

Fotoğraflar, gazete küpürleri, video filmler için

15-16 Haziran 1970


"Mas-Daf işçileri neden yürüyor"
Gezici Fotoğraf Sergisi Kadıköy'deydi
 

Mas-Daf işçilerinin mücadelesinden karelerin yer aldığı sergi, 8 Haziran'da Kadıköyde'ydi..

Fotoğraflar


GEA Klima'da
İşten atılmalara karşı direniyoruz!

Gebze’de kurulu bulunan ve sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu GEA Klima'da haksız yere işten atılan 4 üyemiz, bu haksızlığa boyun eğmeyerek 1 Haziran'dan beri fabrikanın önünde çalışma haklarının engellenmesine karşı mücadele ediyorlar.

Fotoğraflar

 

8 Haziran 2011 Çarşamba günü; saat 17.00’de fabrika önünde düzenlenecek basın açıklamasına davetlisiniz…

Basın Açıklamamız


Siyasi Partilerden
Casper ve MasDaf İşçilerine Destek Ziyareti

7 Haziran'da TKP yöneticileri, Casper Bilgisayar ve Mas-Daf Makine işçilerini ziyaret ettiler. Direniş çadırında yönetici ve üyelerimize dayanışma mesajlarını ileterek, mücadelemize her zamanki desteklerinin süreceğini belirttiler

Fotoğraflar

4 Haziran'da Halkın Kurtuluş Partisi, Casper Bilgisayar ve Mas-Daf Makine işçilerinin direniş çadırındaydı. Ziyaretçiler, yönetim kurulu üyelerimizle ve işçilerle görüşerek, destek ve dayanışmalarını vurguladılar.

Fotoğraflar


Gezici Fotoğraf Sergisi Taksim'deydi
"Mas-Daf işçileri neden yürüyor"

Mas-Daf işçilerinin yürüyüşünden Şakir Sağlam tarafından çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergi, 4 Haziran'da Galatasaray'dan Taksim'e yürüyerek, açılış yaptı.

Fotoğraflar


Çemaş Döküm'de Açılış Töreni

Anadolu Şubemize bağlı Kırşehir'deki Çemaş Döküm işyerinde CNC işleme Fabrikasının ilk ünitesinin açılış törenine Genel Başkanımız ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz katıldılar.

Fotoğraflar


CHP'den, Casper  ve Mas-Daf İşçilerine
Destek Ziyareti

CHP Genel Sekreteri Bihlun TAMAYLIGİL, DİSK Eski Genel Başkanı ve İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Süleyman ÇELEBİ ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Yakup AKKAYA ve beraberindeki heyet, Sendikamız Genel Merkezi’nde Genel Yönetim Kurulu üyelerimizi ziyaret ettiler.


Yöneticilerimizle birlikte Genel Merkezden ayrılan heyet; işleri, ekmekleri ve gelecekleri için mücadele eden Casper Bilgisayar ve Mas-Daf Makine işçilerinin direniş çadırını ziyaret ederek, işçilerle görüştü.

Fotoğraflar
Basın Açıklamamız


Casper içileri imza standı
Taksim'de basın açıklaması

Taksim'de açılan imza standının son gününde, DİSK ve sendikamız yöneticilerinin katılımıyla bir basın açıklaması düzenlendi. İşten atılan Casper Bilgisayar işçilerinin mücadelesi sürüyor.

Fotoğraflar


Temsilci eğitimleri yapıldı

Yeni seçilen temsilcilerimizin eğitimleri 26-28 Mayıs 2011 tarihinde, Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde yapıldı. Temsilcilerimiz, eğitimin ardından düzenlenen törenle, sertifikalarını aldılar.

Fotoğraflar


Genç İşçiler Konferansı

13-15 Mayıs 2011 tarihinde Gönen’de 70 kişinin katıldığı Genç İşçi Konferansı gerçekleştirildi.
Genel Merkez yöneticilerimizin de yer aldığı konferansa değişik şubelerimizden ve Tekstil sendikamızdan genç işçi arkadaşlar katıldılar.

Fotoğraflar


Amatör Örgütçü Semineri

08-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında 30 yaş altı genç işçi arkadaşların katıldığı amatör örgütçü semineri başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı.
Seminere tamamıyla deneyimsiz genç işçi arkadaşlar katıldılar. Yine Tekstil sendikamızdan da genç işçi arkadaşlarımız bu seminere katılarak eğitim gördüler.

Fotoğraflar


ZF Lemförder TİS İmza Töreni

6 Mayıs 2011 tarihinde İzmir Şubemize bağlı ZF Lemförder işyerinde, üyelerimizin ve yöneticilerimizin katılımıyla toplu iş sözleşmesi imza töreni yapıldı.

Fotoğraflar


CHP milletvekili adaylarından
Casper ve Mas-Daf işçilerine ziyaret

23 Mayıs'ta, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Yakup Akkaya ve beraberindeki heyet, Casper ve Mas-Daf işçilerinin direniş çadırlarını ziyaret ettiler

Fotoğraflar


Mas-Daf işçileri yürüyüşlerini noktaladılar

10 Mayıs'ta Düzce'den yola çıkan Mas-Daf işçileri, 9 günlük yürüyüşlerini, Ataşehir'deki Mas-Daf Merkez Ofisi önünde yapılan basın açıklaması ile noktaladılar..

Fotoğraflar


Mas-Daf işçileri Bostancı'da

Düzce'den yola çıkan yürüyüş kolu Sendikamız Genel Merkezine ulaştı..

Fotoğraflar


BEKAERT’da Dayanışma Kazandı

Dokuz işçinin işten atılması üzerine 4 Mayıs tarihinden itibaren işten atılanların geri alınması ve kendi gelecekleri için fabrikalarını terk etmeyen Bekaert işçileri mücadelelerinde başarıya ulaştılar.

17 Mayıs günü işyeri yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan atılan işçilerden 3’ünün yeniden işbaşı yapması ve kalan 5 işçiye de ihbar ve kıdem tazminatlarına ek olarak 45 bin lira ödenmesi çözümü Bekaert işçileri tarafından kabul edildi.

İşyerinde ara verilen üretime 20 Mayıs günü birinci vardiya ile başlanacak.

Basın Açıklamamız


MAS-DAF işçileri İstanbul'da!

Yürüyüşlerinin kararlılıkla sürdüren, ve yürüyüş boyunca her bölgede destek gören MAS-DAF Makine işyerinden işten atılan işçiler, 17 Mayıs Salı günü saat 19.00’da İstanbul’a ulaşıyorlar.

10 Mayıs'ta Düzce'den yürüyüşe geçen işçiler, bu geceyi Birleşik Metal-İş İstanbul 1 Nolu Şube’de geçirecek ve yarın sabah tekrar yürüyüşe geçerek Birleşik Metal-İş Genel Merkezi’ne ulaşacaklar…

18 Mayıs Çarşamba günü saat 12.00’de Sendikamız Genel Merkezi’nde, Konfederasyonumuz DİSK yöneticileri, metal işçileri ve emek dostlarıyla buluşacaklar.

Yürüyüşçü işçiler, DİSK ve Sendikamız yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kafile ile birlikte Birleşik Metal Genel Merkezi Bostancı’dan saat: 16.00’da Ataşehir’deki Mas-Daf Makine şirket merkez binasına yürüyüşe geçecekler.

Birleşik Metal-İş olarak sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri dayanışmaya çağırıyoruz…

16 Mayıs'ta Gebze'deydiler...

Gebze Şubemizde konaklayan işçileri, bölgedeki metal işçileri ve sınıf kardeşleri yalnız bırakmadılar..

Fotoğraflar


Mas-Daf işçilerinin yürüyüşü sürüyor

İşleri, aşları, hakları ve gelecekleri için Düzce'den İstanbul'a yürüyen Mas-Daf işçileri, Bekaert işçilerine verdikleri desteğin ardından, yürüyüşe devam ediyorlar

Fotoğraflar


Ankara'da TMMOBB mitingi

Yok sayılan, gaspedilen, çiğnenen hakları için Ankara'da 15 Mayıs'ta alanlara çıkan TMMOB üyelerine, sendikamız ve emek dostları kitlesel katılımları ile dayanışmalarını gösterdiler..

Fotoğraflar


"İnternetime Dokunma"

22 Ağustos 2011'den itibaren devlet 'güvenli internet' adı altında hangi sitelere girebileceğimize karar verecek. İnternet erişimine kapsamlı bir içerik filtreleme sistemi getiren ve ifade ve bilgiye erişim hakkını kısıtlayan bu düzenlemeye karşı, çeşitli illerde yürüyüşler yapıldı..


Bekaert işçileri aileleri ile görüştüler

İşten atılan arkadaşlarına destek için, fabrikanın içerisinde çözüm bekleyen Bekaert işçileri, aileleri ile özlem giderdiler..
DİSK ve sendikamız yöneticileri, yürüyüşteki Mas-Daf işçileri, bölgedeki metal işçileri ve emek dostları, Bekaert işçilerine destek için oradaydılar..

Fotoğraflar


400 Bekaert işçisi, 4 Mayıs'tan beri gece gündüz fabrikada nöbette:

“MÜCADELE BÜYÜYOR”

9 üyemizin keyfi gerekçelerle işten çıkarılması üzerine, Sendika yöneticilerimiz ve 400 Bekeart çalışanı üyemiz, işten atılan arkadaşlarına sahip çıkmak ve sorunun çözüme kavuşturulması için fabrikayı terk etmiyorlar.

Eylemin 11. Gününde 14 Mayıs 2011 Cumartesi günü saat: 17.00’de işçilerin eş ve çocukların yanı sıra Sendikamızın bölgede örgütlü olduğu fabrikalardaki metal işçilerinin de katılımıyla bir buluşma düzenlenecektir.
Birleşik Metal-İş olarak tüm, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri dayanışmaya çağırıyoruz…


Tarih: 14 Mayıs 2011 - Cumartesi
Adres: BEKAERT İZMİT ÇELİK KORD SAN. VE TİC. A.Ş.
Alikahya Mevki - İzmit, Kocaeli
Saat: 17.00

Basın Açıklamamız


İşleri, aşları, gelecekleri ve hakları için Düzce’den İstanbul’a yürüyüşe geçen

MAS-DAF İŞÇİLERİ YOLLARDA!

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’ndeki MAS-DAF Makine işyerinde çalışan ve sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan 20 işçi, kendileri gibi işten çıkartılan 120 işçi adına 10 Mayıs
2011 Salı günü Düzce’den İstanbul’a, Ataşehir’deki şirket merkezine bir yürüyüşe geçtiler.

Fotoğraflar

 
11 Mayıs Çarşamba günü saat: 17.30’da Hendek girişinde emek dostları tarafından karşılanan MAS-DAF yürüyüşçüleri, şehir merkezine yürüyüş eylemi sonrası basın açıklaması gerçekleştirdiler
Hendek’te konaklayan yürüyüşçüler, 12 Mayıs sabahı Adapazarı’na yürüyüşe geçecek ve saat: 18.30’da Adapazarı Erenler Sapağı girişinde yine emek dostları tarafından karşılanacaklar.

Basın Açıklamamız


Casper Bilgisayar işçileri FSM Köprüsü Ümraniye/Çakmak Kavşağı’nda

Anayasal Hakları için eylem yaptılar

Sendikamıza üye oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 78 gündür işleri, aşları ve gelecekleri için sendikal hak mücadelesi yürüten Casper Bilgisayar işçileri ve fabrikada çalışan sendikalı işçiler, 9 Mayıs'ta TEM'e yürüdüler.

Fotoğraflar

 
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Ümraniye/Çakmak Kavşağı’nda yaklaşık 15 dakika boyunca trafik durdu. Pankart, döviz ve sloganlarla taleplerini haykıran işçilere, yolda bekleyen araçlardaki vatandaşlar korna, ıslık ve alkışlarla destek verdiler.


Mas-Daf’da işten atılan işçiler sendikal hakları için
Düzce’den İstanbul’a yürüyorlar

10 gün sürecek yürüyüş, 10 Mayıs Salı günü saat 10'da Düzce Anıt Meydanından başlayacak

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren MAS-DAF Makine işyerinde çalışan ve sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan 20 işçi, kendileri gibi işten çıkartılan 120 işçi adına, 10 Mayıs 2011 Salı günü Düzce’den İstanbul’a, Ataşehir’deki şirket merkezine yürüyüşe başlayacaklar.

Basın Açıklamamız


Anakonda'da TİS İmza Töreni

4 Mayıs 2011 tarihinde Trakya Şubemize bağlı Anakonda işyerinde, üyelerimizin ve yöneticilerimizin katılımıyla toplu iş sözleşmesi imza töreni yapıldı.

Fotoğraflar


Yüzbinler Taksimdeydik...

1  Mayıs Fotoğraflar  


İşçi Filmleri Festivali başladı

Sendikamızın da düzenleyicileri arasında yer aldığı 6. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali,
2 Mayıs'ta yapılan gala ile başladı..

Emek öykülerini ve emek mücadelesini görünür kılmak temel amacıyla düzenlenen festival,
emeği anlatan sinema filmlerini biletsiz ve parasız bir şekilde seyirci ile buluşturuyor..

Festival programını ve gösterime girecek filmleri, festivalin internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi
Açılıştan fotoğraflar