Eylem ve Etkinlikler  - 2009 (Ekim-Aralık)    

 

 


İzmir fabrikalarında işçilerle buluşma

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Özkan ATAR,  İzmir Şubemize bağlı Abalıoğlu, Aykim, Delphi, Eren Fren, FTB, Jantsa, Polkima,  Rettig, Fenkaya, Titan, Totomak, ve Zf Lemförder işyerlerini ziyaret ettiler.

Fotoğraflar 


Barış,

Kardeşlik,

Eşitlik ve

Özgürlük dolu bir

 Gelecek dileğiyle,

Yeni Yılınızı kutluyoruz.

Genel Yönetim Kurulu


Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı

19 Aralık'ta toplanan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 2009 yılı faaliyetlerinin ve 2010 yılı hedeflerimizin görüşüldüğü gündem maddalerini ela aldı.
Kurul, Haldun Açıksözlü’nün tiyatro gösterisi “Laz Marks” gösterisi ile başladı.
Toplantı, Tekel işçileri ile dayanışma için Taksim’de yapılan eyleme katılımın ardından öğlenden sonra devam etti.

Fotoğraflar 


Fotoğraflar 

Mücadelenin 1. yıl dönümünde Sinter Metal İşçileri
Emek dostlarıyla buluşuyorlar!

 

Ne Fırtına, Ne yağmur, Ne Kar
Sinter Metal’de 1 yıldır Direniş Var!

 

Evet, 380 Sinter Metal işçisi 1 yıl önce; “Sinter’e Sendika Girecek Başka Yolu Yok!”, “Açlıktan Ölmeyiz Biz Bu Yoldan Dönmeyiz!” şiarlarıyla; kara kışın ortasında kar, yağmur, çamur demeden yaktıkları direniş ateşleriyle mücadeleyi sürdürüyorlar.

 

Marsis Müzik Grubu, “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” Dizisi oyuncuları, senaryo ekibi ve DİSK/Sine-Sen’de örgütlü sanatçı dostlarımız;
MUSTAFA ALABORA, İLYAS SALMAN, ECE USLU, MUSTAFA TURAN, ONUR SAYLAK, MEHMET ÜNAL, YAŞAR GÜNER, YUSUF EKŞİ…. Bizlerle birlikte olacaklar.

 

 
Birleşik Metal-İş olarak tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri Sinter işçilerinin yükselttiği mücadeleye destek olmaya, dayanışmayı yükseltmeye davet ediyoruz…


Çağrımız tüm emekçilere, emekten yana olanlara ve “sol göğsünün altındaki cevahir, yani yüreği” kararmayan vicdan sahibi herkesedir.
 


 

Sinter Metal İmalat Sanayi A.Ş. / Fabrika Önü
Yukarı Dudullu Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde. NO: 25 Ümraniye/İstanbul
Tarih: 22 Aralık 2009 Salı / Saat: 13.00’de

 

Basın Açıklamamız


VİCDANI OLAN HERKESE ÇAĞRIMIZDIR


 

Ülkemizde her dört gençten biri işsiz ve geleceği belirsizlikler içinde bekliyor.

Emekçiler toprağın altına canlı canlı gömülüp, can veriyor.

Emekçiler işleri elinden alınarak işsizliğe terk edilip, insanca yaşama haklarını kaybediyor.

Emekçiler sendikalı oldukları için işsiz kalıyor, haklarını aradıkları için kendi ülkelerinde acımasızca tartaklanıp zulme uğruyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

 

BU HAKSIZLIĞA, ADALETSİZLİĞE, HUKUKSUZLUĞA VE SÖMÜRÜYE KARŞI DUR DEMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

SIRANIN SİZE, BİZE VEYA İÇİMİZDEN HERHANGİ BİRİNE GELDİĞİNİ ANLADIĞIMIZDA ÇOK GEÇ OLMAYACAK MI?

ŞİMDİ DUR DEMENİN, DİRENMENİN, ÇOBAN ATEŞLERİNİ ÇOĞALTMANIN TAM ZAMANIDIR.

 

Tam metni okumak için


Tekel İşçilerinin yanındayız.

19 Aralık Cumartesi günü, Tekel, İtfaiye ve Demiryolu işçilerine yapılan saldırıları kınamak için Taksimdeydik.. DİSK ve KESK'in de destek verdiği Türk-İş Şubeler Platformunun yürüyüşünde, sendikamızın tüm genel merkez ve şube yöneticileri yer aldı..

Fotoğraflar 


Almanya’da kadın işçiler semineri


Bir yıl önce Gönen’de yapmış olduğumuz eğitimin devamı olarak, Sendikamızdan ve Konfederasyonumuza bağlı Tekstil İşçileri Sendikasından toplam 20 Kadın işçinin katıldığı seminer hedeflenen amaca uygun şekilde başarılı şekilde yürütüldü.

Almanya’da Kadın işçilerin durumu, deneyimleri, yasa ve yönetmelikler hakkında bilgilenme, işyerlerindeki uygulamalar ve sorunlar, Sendikalarda kadınların konumu ve sorunları ve sonuç olarak Almanya’da kadının konumu ve sorunları ele alındı.

Fotoğraflar 


SİYASİ İKTİDARDAN İŞÇİLERE

GAZ, COP VE DAYAK AÇILIMI

 

Tekel’i satıp işçileri sokağa attılar, şimdi de dayak atıyorlar; bunun adına da ülkeyi yönetmek diyorlar.

Saldırılar sadece TEKEL işçileriyle sınırlı değil;

İstanbul ambarlarda örgütlenme mücadelesi veren DİSK ve Nakliyat-İş Sendikası yöneticileri büyük bir belirsizlik içinde 15 gündür tutuklular;

İstanbul’da haklarını arayan 15 Demiryolu çalışanının sürgün edilmesine tepki gösteren emekçiler yerlerde sürüklenip, gözaltına alınıyorlar; güvencesiz çalıştırılarak köleleştirilmeye karşı çıkan sözleşmeli itfaiyeciler, tazyikli su ve copla dağıtılıyorlar.

Basın Açıklamamız

 

 


Sendikaların işyerlerinde örgütlenmesi
“İş Hürriyetinin İhlaliyse” eğer,


12 Eylül Hortladı demektir.
 

DİSK Yöneticilerinin, işverenlerin “iş hürriyetini engellemeleri” şikayetiyle gözaltına alınmaları ve aradan üç gün geçmesine rağmen hiçbir açıklama yapılmaksızın bu durumun devam etmesi, düpedüz ve başka hiçbir yoruma gerek bırakmadan sendikaların kuruluş amaçlarına ve varoluş nedenlerine yönelik bir saldırı niteliği taşımaktadır.

Basın Açıklamamız


Kıbrıs'tan ortak deklarasyon

 


 

DEV-İŞ'in 10. Olağan Genel Kurulu nedeniyle Kıbrıs'tan DEV-İŞ, PEO ve KTAMS, Türkiye'den DİSK, Birleşik Metal-İş ve Petrol-İş, Yunanistan'dan  RETURN-SEE, biraraya gelerek ortak bir çalışma yaptılar..

*Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan ve Güney Doğu Avrupa bölgesinde çalışan insanların durumlarını,
*Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan ve Güney Doğu Avrupa bölge sendikalarının bölgemizde barış ve istikrarın sağlanmasında Kıbrıs'ın önemini ve sendikaların rollerinin ne olması gerektiği konusunu yapıcı bir ortamda değerlendirerek mutabık oldukları noktaları kamuoyuna açıklayan bir deklarasyon yayınladılar

Deklarasyon 


Yeni Temsilcilerimiz eğitimlerle tanıştı

 

3-5 Aralık tarihlerinde Genel Merkezimizde yapılan temsilci eğitimlerine 21 yeni temsilcimiz katıldı. Eski yöneticilerimizden Mehmet Karaca ve Halit Erdem'in de sohbet ettiği temsilcilerimiz, eğitimlerin ardından sertifikalarını aldılar.

Fotoğraflar 

 


Kıbrıs'ta KTAMS ile ortak eğitim

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ile ortak eğitim çalışması 21 Kasım 2009 tarihinde yapıldı.

Fotoğraflar 


Sinter Metal'e işçi dayanışması..

 

Areva, Kroman Çelik ve Yücel Boru işyerlerinden üyelerimiz, Sinterli kardeşleri için dayanışmada bulundular.
İşyeri temsilcileri ve üyelerimiz, 1 nolu Şube yöneticileri ile birlikte, 24 Kasımda Sinter işçilerini ziyaret ederek, erzak paketlerini teslim ettiler..

Fotoğraflar 

 


Ortak eğitimlerin ardından

 

Alman DGB sendikası ile 3 yıldır sürdürdüğümüz ortak eğitimlerin ardından, 22 Kasımda bir final  konferansı düzenlendi.
Toplantıda, Kadın işçi ve Genç işçi eğitimleri, Amatör örgütçü ve Toplu sözleşme seminerleri değerlendirildi, ortak çalışmanın önemi ele alındı.

Konferans programı 

Fotoğraflar 


Kamu Emekçileri uyardı

 

Toplu iş sözleşmesi ve grev hakkı için 1 günlük uyarı eylemi yapan kamu emekçilerine DİSK de destek verdi..25 Kasım'da kamu kurumlarında hizmetler durdurulup yavaşlatılırken, kent meydanlarında da mitingler düzenlendi.Beyazıtta düzenlenen mitinge sendikamız yöneticileri ve üyelerimiz de katılarak destek verdiler..

Fotoğraflar 


Baştemsilcilerimiz eğitimde

 

8-13 Kasım 2009 tarihinde Gönen tesislerimizde yapılan eğitime 60 baştemsilcimiz katıldı. Eğitimde, Temel kavramlar, İşçilerin mücadelesi önündeki engeller, Yeni yasa tasarıları, İşyerlerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları ele alındı.

Fotoğraflar 


Düzce Bölge Temsilciliğimiz açıldı

24 Kasım Salı günü Düzce Bölge temsilciliğimizin açılışında Düzce'deki sendikalar, siyasi partiler ve işçilerle birlikteydik.

Bölgede sendikaların örgütlenme çalışmalarını birlikte yürütmelerine katkı sunacak bir mekanları var artık.

Fotoğraflar 

Adres: DİSK / Birleşik Metal-İş, Düzce Bölge Temsilciliği
Kültür Mh.  İstanbul Cd.  İbrahimoğlu İş Merkezi
Kat: 2  No: 119-120  Merkez - DÜZCE


Trakya Şubemiz Açıldı

18 Kasım Çarşamba günü, yeni şubemizin açılışına katılım yoğun oldu. Çorlu'da açılan yeni şubemiz, bölgedeki işçiler için bir buluşma noktası olacak.

Fotoğraflar 

 
Şube Adresimiz:  DİSK / Birleşik Metal-İş, Trakya Şubesi
Kemalettin Mh. Salin Omurtak Cd. Gür-Kılıçoğlu İş Merkezi
No: 180-43 Kat: 1    Çorlu - TEKİRDAĞ


Sinter Metal işçileri Üsküdar 3. İş Mahkemesi önünde haykırdı:

“Geciken Adalet, Adalet Değildir!”

380 kişinin dava dosyalarını tek tek inceleyen hakim, duruşmaları Mart ayına erteledi..

Dava öncesi Çiçekçi Otobüs Durağı’ndan Adliyeyekadar bir yürüyüş gerçekleştirildiler.
“İşimizi İstiyoruz” ve “Geç Gelen Adalet Adalet Değildir’ pankartı açılarak gerçekleştirilen yürüyüşte; yaklaşık 10 aydır devam eden ve yasanın seri muhakeme usulüne tabi olması ve kısa süre içinde sonuçlandırılması hükmüne rağmen davanın sonuçlanmamış olması protesto edildi.

Fotoğraflar 


Davayı takip etmek üzere; dünya sendikalarının Sinter Metal işçileriyle dayanışma amacıyla kurulan delegasyon adına (IMF)’nin “Sendikal Haklar İzleme Departmanı Sorumlusu” Kristyne Peter, Tansel Öngel, Müzik grubu Marsis, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Doğan, Genel-İş Sendikası, Emekli-Sen, Devrimci Yapı-İş, Sine-Sen, Dev-Sağlık-İş’te örgütlendikleri için işten atılan Okmeydanı Hastanesi’nden emekçiler, Karayolları işçileri, Metal İşçileri Kurultayı düzenleyicileri ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu emek dostları Sinter Metal işçilerini yalnız bırakmadı.
Duruşmalar, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz yanı sıra temsilcilerimizin de aralarında bulunduğu kitlesel bir grup tarafından takip edildi.

Sinter Metal işçileri işlerine sendikalı olarak geri dönmek için; ADALET İSTİYOR! Tüm emek dostlarını Sinter Metal işçileri ile dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

Basın Açıklamamız


Temsilciler Eğitimde

Daha önce 3 günlük eğitim alan temsilcilerimiz, bu kez, Gönen tesislerimizde daha kapsamlı bir eğitimdeydiler. 1-6 Kasım 2009 tarihinde yapılan eğitimde, İletişim, Hukuk, Örgütlenme, Kapitalizm gibi konular ayrıntılı olarak ele alındı.

Fotoğraflar 


  Kitap Fuarındaydık

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarında, KETEV ile birlikte sendikamız da yer aldı.

Fotoğraflar 


Anayasal Haklarına sahip Çıkan Sinter Metal İşçileri ile
ULUSLARARASI DAYANIŞMA SÜRÜYOR!

Dünya çapında örgütlü ve 25 milyon metal işçisini üst örgütü olan Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) ve Avrupa çapında örgütlü; 72 sendikanın üye olduğu 5,5 milyon üyesi bulunan Avrupa Metal İşçileri Federasyonu (EMF); Sinter Metal işçilerinin yürüttüğü mücadele ile ilgili olarak dünya çapında duyarlılığı artırmak amacıyla; Mart 2009 tarihinden itibaren “Dayanışma Kampanyası” örgütlüyor…

Sendikamızın işçiler adına açmış olduğu “İşe İade Davası”nın duruşması; 13 KASIM 2009 tarihinde ÜSKÜDAR 3. İş Mahkemesi’nde görülecektir.
Davayı takip etmek amacıyla; Kampanya sorumlusu IMF Sendikal Hak İhlalleri Takip Yöneticisi Kristyne Peter; Türkiye'ye gelecek.
Kampanya ile ilgili bilgi: www.imfmetal.org/SinterMetal sayfasından edinilebilir.

Basın Açıklamamız


BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Sendikamızın örgütlendiği Nema Makine Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. işyerinden çıkarılan 32 üyemize dayanışma amacıyla 6 Kasım Cuma günü (bugün), saat 17.30'da fabrika önünde basın açıklaması yapılacaktır.

Adres: Yakabaşı Mh. Kocalan Mevkii, Gümüşova - Düzce


"GDO’lu tohumlar topraklarımız ve dünyamıza bırakılmış
birer saatli bombadır! "


Araştırmalarda, genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenen farelerin 3-4 nesil sonra üreme yeteneklerini kaybettiklerinin belirlendiğini biliyor muydunuz?

GDO ile ilgili yönetmelik büyük tartışmalar yarattı. Herkes bir şeyler söylüyor.
Yapılanlar, daha çok kâr hırsının nerelere vardığının da bir göstergesi..

Genetiği değiştirilmiş tohumlar; “verimliliği arttırır, daha az ilaç kullanmayı sağlar, açlığa ve yoksulluğa çare olur” diye gösteriyorlar. Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu, gerçek olmayan bu asılsız söylem ve propagandalarla kandırılmamızı önlemek için güzel bir broşür hazırlamış:

10 SORUDA GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO)

Broşürü okumak için:


Nema Makine İşçileri
Sendikal Hakları için Direnişte….

Düzce’de kurulu bulunan NEMA MAKİNE işyerinde çalışan işçiler, Anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını Sendikamız Birleşik Metal-İş’te örgütlenerek kullandılar.
Bu gelişmelerden haberdar olan işveren, sendika üyesi olan işçilerin işten çıkarılacağı yönünde baskı oluşturarak işçileri sendikamızdan istifaya zorladı ve bunu ret eden üyelerimizden 32 işçiyi işten çıkardı
 

Bu haksız ve kanun dışı uygulama karşısında işten çıkartılan üyelerimiz; işyerinin önünde direnişe başladılar.

Basın Açıklamamız


KTAMS ile "Kapitalizmin krizi ve sonuçları" ortak paneli:

Kıbrıslı dostlarımızı konuk ettik

24 Ekim 2009 tarihinde, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası KTAMS ile sendikamız arasındaki ortak eğitimler çerçevesinde düzenlenen panelde "Kapitalizmin krizi ve sonuçları" değerlendirildi.

Fotoğraflar 


Sağlığımız için Miting'teydik

18 Ekim'de; İstanbul Tabip Odası, Ses, Dev Sağlık-İş, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası ve İstanbul Veteriner Hekimler Odası'nın birlikte düzenlediği mitinge, sendikamız da destek verdi. 

Miting hakkında bilgi

Fotoğraflar 

 


Konfederasyonumuz DİSK'in Genel Başkanı Süleyman Çelebi, silahlı saldırıya uğradı.
Başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz..

 


31 günlük yürüyüş tamamlandı

16 Eylül’de İzmir’den yürüyüşlerine başlayan KENT A.Ş. işçileri, 17 Ekim'de Ankara'da karşılandı.

DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı eylemde işten atılan KENT A.Ş. işçileri, “KENT A.Ş. işçisi, direnişin simgesi” sloganıyla selamlandı.

Ayrıntılar Genel-İş web sitesinde


Renta işçileri Eskişehir'e yürüdü

İşten çıkartılan Renta işçileri, 2000 kişinin katılımıyla, Organize sanayiden Eskişehir'e yürüdüler.

20 km.lik yürüyüş "Krizin faturası patronlara", "İşten çıkarmalar yasaklansın" ve "Renta işçisi yalnız değildir’ sloganları ile tamamlandı

Fotoğraflar 


Üyelerimiz Eğitimdeydi..

Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde, Genel Sekreterimiz Selçuk Göktaş'ın açış konuşmasıyla başlayan eğitimlerde, Toplu sözleşme, İşçi sağlığı ve güvenliği, Hukuk, Örgütlenme başlıklarında konular ele alındı..
4-9 Ekim tarihlerinde yapılan, Tekstil Sendikasıyla birlikte düzenlenen üye eğitimlerine sendikamızdan 83 üyemiz katıldı.

Fotoğraflar 


Basın açıklamasının bitmesini bile beklemediler

"IMF, patrona dost, işçiye düşmandır"

Direnistanbul - İsyan vakti belgeseli

DİSK, KESK, TMMOB, TTB birçok sendika, dernek ve kurumun ortaklaşa düzenlediği IMF ve Dünya Bankası'nı protesto eylemleri serisinde, 6 Ekimde Taksim Gezi Parkı'nda basın açıklaması yapıldı.
Sendikamız yöneticilerinin ve işçilerin de katıldığı eylemde, basın açıklaması sona ermeden, hiç bir uyarı yapılmadan, kitlenin üzerine gaz bombaları atıldı, tazyikli su sıkıldı...

Fotoğraflar 


Kartal Meydanı'ndaki miting ve yürüyüşün ardından
Sinter işçileri ile dayanışma gecesine katılım yoğun oldu..

  ‘Milyonlar aç, milyonlar işsiz, İşte kapitalist sisteminiz’

Beyoğlu, Sarıyer ve Kartal’da meydanlara halk kürsüleri kuruldu..
Sendikamız yöneticilerinin ve başta Sinter olmak üzere çeşitli işyerlerinden üyelerimizin de katıldığı Kartal Meydanındaki mitingte, kürsüde emekçiler vardı..
Mitingin ardından İMF ve Dünya Bankasına yönelik sloganlar eşliğinde Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nin önüne kadar yürüyüş yapıldı.

Fotoğraflar 


Sinter  Metal İşçileriyle Dayanışma Gecesi

Sinter işçilerinin direnişinin 290. gününde düzenlediğimiz dayanışma gecesine katılım yoğun oldu..
Bennu Yıldırımlar ve Tansel Öngel'in sunduğu gecede, uluslararası dayanışma, Beyoğlu Kumpanyası tiyatro gösterisi ve Yavuz Bingöl'ün türküleri, katılanları çoşturdu.

Fotoğraflar 

Üyelerimiz ve emek dostları geceye eşleri ve çocukları ile katılarak, Sinter işçilerine destek verdiler.

Yürüyüş ve geceden çocuk fotoğrafları 


"IMF ve Dünya Bankası Defol"

1 Ekim'de, ülkenin pek çok yerinde yapılan protesto eylemlerinde,yoksulluğu, işsizliği arttıran Dünya Bankası ve IMF politikalarına "Artık Yeter" dendi.. Sendikamızın da yönetici ve üyeleriyle katıldığı Tünel-Taksim yürüyüşü, Taksim'de yapılan basın açıklamasıyla tamamlandı.

Fotoğraflar 


3-10 Ekim 2009 tarihleri
“Güvencesiz Çalışmaya Karşı Dünya Çapında Eylem Haftası”

Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF),  3-10 Ekim 2009 tarihlerini “Güvencesiz Çalışmaya Karşı Dünya Çapında Eylem Haftası” olarak ilan etti.

IMF ve üye sendikaları bu Ekim ayı boyunca bütün Hükümetleri:

  • Geçici ve sözleşmeli çalışma biçimini kısıtlayan

  • Güvencesiz işçilere eşit ücreti ve sendikaya katılım hakkını güvence altına alan

  • Uzun zamandır geçici statüsünde devam eden işleri sürekli ve kalıcı istihdama dönüştüren politikalar uygulamaya çağırıyor.

IMF Broşürü (Türkçe)