Eylem ve Etkinlikler   - 2009 (Haziran Eylül)    

 

 


Sinter Metal İşçileri, Avrupa Parlamentosu'nda...

Sendikamıza üye oldukları için 22 Aralık 2008 tarihinde işten çıkartılan ve tazminatları hala ödenmeyen, işe iade davaları ise devam eden Sinter Metal işçileri yaşadıkları sıkıntıları uluslararası platforma taşıdılar.

12 Eylül yasalarının mağduru Sinter Metal işçileri adına komite üyesi 4 işçi, Sendikamız Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ile birlikte Avrupa Metal Sendikaları Federasyonunun (EMF) 20-21 Eylül 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantısına katılmak için gittikleri Brüksel’de, Avrupa Komisyonu Olli Rehn Kabinesi’nden Taneli Lahti ve Avrupa Komisyonu Türkiye Ofisi’nden Jülien Desment ile görüştüler.

Basın Açıklamamız


Bayramlar; sevgi ve saygının, hoşgörü ve kardeşliğin
doyasıya yaşandığı günlerdir.
Bir arada, sevgi dolu, sağlıklı ve huzurlu bayramlar yaşamak dileğiyle, bayramınızı kutlarız.


Asil Çelik'te anlaşma sağlandı...

Bursa Orhangazi’de kurulu olan Asil Çelik işyerinde, 31 Ocak 2009 tarihinde DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak çıktığımız grev; 14 Eylül 2009 tarihi itibariyle sona ermiştir.
Yedi buçuk ay süren grev kararını işçilerin ortak iradesi sonucu uygulamaya sokan sendikamız, bitiş aşamasında da işçilerin onayı ile toplu iş sözleşmesini bitirme kararı aldı.

Basın Açıklamamız


12 Eylül darbesi işçi sınıfına karşı yapıldı. Darbe emekçilere vuruldu. 12 Eylül darbesi, diğer tüm darbelerde olduğu gibi ABD’siz, sermayesiz, cuntasız olmadı. Sermayenin çıkarına, işçi sınıfının kazanımlarına yapıldı.

Tanıklar anlatıyor, belgeler konuşuyor

12 Eylül 2009, Cumartesi, saat 13:00
Mustafa Kemal Kültür Merkezi
(Uğur Mumcu Cd. No.8 Akatlar-Beşiktaş)


“24 Ocak Kararları” adıyla tarihe geçen kararlarla, maliyetler düşürülecek, bunun için ücretler aşağıya çekilecek, sosyal haklar budanacak, işçilerin yıllar boyu mücadele ile elde ettikleri siyasi ve ekonomik ne kadar kazanım varsa hepsi ortadan kaldırılacaktı.
Kemal Türkler, “bizi ortadan kaldırmadan bu kararları hayata geçiremezler” diyordu.
22 Temmuz 1980’de Kemal Türkler’i katlettiler.

Ve ardından 12 Eylül geldi.
Darbeyi izleyen birkaç gün içinde DİSK ve bağlı tüm sendikalar kapatıldı. Sendikaların taşınır taşınmaz bütün mallarına el kondu. Davalar açıldı.
Sürmekte olan grevler durduruldu. İşçiler zorla işbaşı yaptırıldı. Sözleşmeler Yüksek Hakem Kurulu’nda, önceki sözleşmelere göre ciddi gerilemelerle bağıtlandı.
Darbeyi izleyen 4 yıl boyunca ülkede bir tek grev yapılamadı.
Sendikalar, toplu sözleşme ve grev yasaları örgütlenmeyi neredeyse imkansız hale getirecek şekilde değiştirildi.
5 yıl içinde ülkedeki sendikalı işçi sayısı dörtte bire düştü.
8 yıl içinde işçilerin gelir dağılımından aldıkları pay %30’lardan %14’lere geriledi.
Bu süre zarfında 650 bin kişi gözaltına alındı. Darbe sonrası kurulan sıkıyönetim mahkemelerinde 230 bin kişi yargılandı.
İdamla 52, işkenceyle 171 kişi katledildi.


Asil Çelik'te "açlık grevi" sona erdi

20 Ağustos 2009 tarihinde “Asil Çelik Kamulaştırılsın!” talebiyle başlatılan; Sendikamız Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreterimiz Selçuk Göktaş ve bir grup işçinin katıldığı “Açlık Grevi” eylemimiz, 26 Ağustos’ta, 7. gününde sona erdi.
Konfederasyonumuz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı arasında yapılan görüşmeler sonucunda Bakanlığın; Asil Çelik’te yaşanan sorunların çözümüne katkı sunacağı sözü verildi.

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu; eylemin sonunda fabrika önünde toplanan Asil Çelik işçilerine hitap etti.
Basın açıklamasının ardından Sendikamızın düzenli olarak ödediği para ve erzak yardımı işçilere dağıtıldı.
Grev, kararlılıkla devam ediyor...

Basın Açıklamamız

Fotoğraflar 

 

ASİL ÇELİK İŞÇİLERİNİN VE ORHANGAZİ HALKININ GELECEĞİNİ GÜVENCE ALTINA ALMAK İÇİN,
ASİL ÇELİK KAMULAŞTIRILSIN!

 
ASİL ÇELİK YÖNETİLEMİYOR, ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ
KAMULAŞTIRMA TALEBİYLE AÇLIK GREVİNDEYİZ!

Asil Çelik işçilerinin açıklaması

 

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreterimiz Selçuk Göktaş, Bursa Şb. yöneticileri ve Asil Çelik işçileri açlık grevinde...

Asil Çelik'te Açlık Grevi
  

İşverenin uzlaşmaz tutumuna karşı, her türlü zorluğa karşık bugüne kadar devam eden grevin bu aşamasında,  yöneticilerimiz ve grevdeki işçiler, 20 Ağustos 2009 tarihinde açlık grevine başladılar..

Asil Çelik işyerinde, işverenin uzlaşmaz tutumu ve sıfır zam teklifi üzerine 31 Ocak tarihinde 550 üyemiz greve çıkmıştı.

Fotoğraflar 

DİSK'ten kitlesel Basın açıklaması

21 Ağustos, Cuma günü sabah saatlerinde çadırlar kuruldu..
Saat 11.00’de; DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Asil Çelik işçilerini ziyaret ederek, birlikte bir basın açıklaması yaptılar..

Fotoğraflar 
Konfederasyonumuz DİSK'in Basın açıklaması

 


Eylemlerle ilgili basında çıkan haberleri Basında Sendikamız sayfalarında bulabilirsiniz


İşsizlik Sigorta Fonu amaç dışı kullanılamaz!

AKP Elini İşsizlik Fonundan Çek

 

Hükümet tarafından işsizlik fonunda biriken paranın yatırım amaçlı olarak kullanılmasına ilişkin olarak çıkartılan yasaya ilişkin, 20 Ağustos 2009, Perşembe günü, başta İstanbul olmak üzere DİSK Bölge Temsilciliklerinin bulunduğu illerdeki Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri önlerinde bir saatlik “AKP ELİNİ İŞSİZLİK FONUNDAN ÇEK” isimli kitlesel basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Fotoğraflar 


Grevdeki Asemat İşçileri de Eylemdeydi

 

Asemat işçileri,  grevin 233. gününde, hem toplu sözleşme taleplerini haykırdılar, hem de işsizlik fonu üzerinde oynanan oyunlara karşı çıktılar.
Sendikamız genel merkez ve şube yöneticilerinin katılımıyla,  “AKP ELİNİ İŞSİZLİK FONUNDAN ÇEK” basın açıklaması kitlesel olarak gerçekleştirildi.

Fotoğraflar 


Anayasal Haklarına sahip çıkan Sinter Metal İşçileri

TAKSİM'de Yürüdüler

Sinter Metal İşçilerinin; “iş, ekmek ve sendikal hakları” için yürüttükleri mücadele; uluslararası dayanışma ile büyümektedir.

Dünya çapında örgütlü ve 25 milyon metal işçisinin üst örgütü olan Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) ve Avrupa çapında örgütlü; 72 sendikanın üye olduğu 5,5 milyon üyesi bulunan Avrupa Metal İşçileri Federasyonu (EMF)’yi temsilen TONY MURPHY (EMF Politika Danışmanı) Sinter Metal işçileri ile dayanışma amacıyla Türkiye’de.

Sinter Metal işçileri aylardır yürüttükleri mücadelelerini ve taleplerini bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak amacıyla 5 Ağustos 2009 tarihinde Taksim Tramvay Durağı'ndan İstiklal Caddesi boyunca bir yürüyüş eylemi gerçekleştirdiler.

Galatasaray Lisesi önünde; Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Avrupa metal işçilerinin selamını getiren Avrupa Metal İşçileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tony Murphy ve Konfederasyonumuz DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün'ün yaptığı basın açıklaması ile yürüyüş başladığı gibi sloganlarla sona erdi.

Fotoğraflar 

İ. Sabri Durmaz'ın köşe yazısı

Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) Dayanışma

Tercümesi

Avrupa Metal İşçileri Federasyonu (EMF) Dayanışma


Sinter Metal İşçileri Mahkemede...

Sendikamızın işçiler adına açmış olduğu “İşe İade Davası”nın duruşması; 04 AĞUSTOS 2009 tarihinde ÜSKÜDAR 3. İş Mahkemesi’nde görüldü. Dava; 13 Kasım 2009 tarihine ertelendi.

Davayı; TONY MURPHY ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin yanı sıra DİSK Yönetim Kurulu üyeleri de takip etti.

Sinter Metal İşçileri, yaşadıkları ekonomik ve onca zorluklara rağmen 223 gündür fabrika önündeki eylemlerine devam etmekte ve diğer yandan da hukuksal süreci takip etmektedirler.

İşe İade davalarının yasanın seri muhakeme usulüne tabi olmasına ve davaların kısa sürede sonuçlandırılması hükmüne rağmen işverenin itirazları nedeniyle dava sürekli uzatılmaktadır.

Haklılıkları devletin Çalışma Bakanlığı'na bağlı iş müfettişlerinin raporlarında sendikal nedenlerle işten çıkartıldıkları belirtildiği halde davanın uzaması işçilerin tepkilerine yol açmaktadır.

Basın açıklamamız

Fotoğraflar 


Alınterinin Onuru,
DİSK'in ve T.Maden-İş'in unutulmaz Genel Başkanı

KEMAL TÜRKLER

Katledilişinin 29. yılında
22 Temmuz 2009 Çarşamba günü,
Ailesi, dostları, sevenleri
ve mücadelesine sahip çıkanlar,

 Topkapı’daki mezarı başındaydık.

Fotoğraflar 


Kemal Türkler Davası'nda 3. Kez Beraat Kararı...

DİSK Kurucusu ve Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler'in öldürülmesiyle ilgili 29 yıldır devam eden davada, sanık Ünal Osmanağaoğlu için 3. kez beraat kararı verildi.

Yargıtay tarafından iki kez bozulmasının ardından Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davanın 3. duruşmasında, mahkeme sanığın cinayeti işlediğine dair yeterli delil olmadığına hükmetti.

Dava; Sendikamız işyeri temsilcileri ve DİSK'e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti yöneticilerinin katılımıyla kitlesel bir şekilde takip eldi.

Karar atılan sloganlarla protesto edildi ve 12 Eylül'ün "Kemal Türkler'in katillerinin bulunması günü" olarak ilan edildi.

Fotoğraflar 


Sinter Metal İşçilerine ULUSLARARASI DESTEK


 

Anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullandıkları için;
22 Aralık 2008 tarihinde işten çıkarılan ve o günden bugüne mücadelelerine devam eden Sinter Metal işçileri, yurtdışından dayanışmaya gelen heyetle birlikte yürüdüler.

Klaus Priegnitz (IG Metal Uluslararası İlişkiler Sorumlusu), Nina Berg (DGB Eğitim Merkezi Duesseldorf Yöneticisi), Alexander Todic (Sırbistan Metal Sendikası Yöneticisi) Susanne Dörflinger (DGB Eğitim Merkezi) ve Manfred Wannüffel (Bochum Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Sinter işçilerine "yalnız olmadıklarını" bir kez daha gösterdiler...

Yürüyüşün ardından fabrika önünde yapılan konuşmalarda, Sinter işçilerine dayanışma mesajlarını ilettiler..

Fotoğraflar 
Basın açıklamamız


 

9 Temmuz 2009 Perşembe günü genel merkezimizde toplanan
Başkanlar Kurulumuz; devam eden grevleri, gündemdeki Kıdem Tazminatı ve Özel İstihdam Bürolarına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

 


Tatil yaptınız mı?

Üyelerimiz için,
tam bir Tatil Merkezi

ayrıntılar 


Hamburg'ta Toplu Sözleşme Eğitimi yapıldı


Alman Sendikalar Birliği DGB’nin Eğitim Tesislerinde 28 Haziran – 5 Temmuz 2009 arasında gerçekleştirilen Toplu Sözleşme Eğitimine sendikamızdan temsilci, yönetici ve uzman olarak 16 kişi katıldı.

Fotoğraflar 


DİSK’in “Özel İstihdam Büroları’nın Mesleki Faaliyet Olarak Geçici İş İlişkisi Kurabilmesi” Hakkında Kanun değişikliğine ilişkin görüşleri:

 Okumak için 


Sinter Metal İşçileri

Sendikal Hakları İçin YÜRÜYORLAR!

Sinter Metal işçileri, 22 Aralık 2008 tarihinden bu yana sendikalı olmak için çıktıkları yolda yürümeye ve direnmeye devam ediyorlar.

3 Temmuz Cuma günü; iş, ekmek ve sendikal hakları için bir kez daha yürüdüler. İMES Sanayi Sitesi A Kapısı’ndan fabrika önünde kadar yapılan yürüyüş sonrası basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamamız
Fotoğraflar 


26 Haziran,Dünya sendikalarının İran emekçileriyle Dayanışmak için Eylem günü...

26 Haziran'da dünya sendikaları İranlı emekçilerle dayanışma için eylemdeydiler.. İstanbul'da da, Cağaloğlu'ndan döviz ve sloganlarla yürüyerek İran Konsolosluğu önünde yapılan eyleme sendikamız merkez yöneticileri de katıldılar..

Fotoğraflar 

Dünya Gıda, Tarım ve Otel işçileri Birliği IUL, Uluslararası Taşımacılık Konfederasyonu ITF, Eğitim Enternasyonali BI ve Dünya Sendikalar Konfederasyonu ITUC, dünya kamuoyunun dikkatini, İran’da Sendikal haklara yönelik kısıtlama ve süren baskılara çekmek amacıyla, 26 Haziranı Dünya çapında Eylem günü ilan etti.
Dünya Sendikal Örgütleri olarak İran Hükümetinden, Mansour Osanloo, Ebrahim Madadi ve Faryad Kamanger gibi tutuklu yöneticiler ile haklarında 1’er yıl Hapis cezaları verilen Şeker İşçileri Sendikası TAPEH yöneticilerinin ve 1 Mayıs gösterileri sırasında tutuklanan Sendikacıların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 Yazının tamamı 


Tezcan Galvaniz’de sözleşme imzalandı

Kocaeli Şubemize bağlı Tezcan Galvaniz işyerinde, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşçiler ilk 6 ay için yüzde 16 zam alırken, sosyal haklardaki artış oranı da yüzde 15 oldu. Geriye dönük 1 yıllık zam farklarını da 15 gün içinde alacaklar..


Genel Temsilciler Kurulumuz

Sendikamız Genel Temsilciler Kurulu, 20 Haziran 2009 tarihinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde toplandı.
Gündemdeki sorunları ele alan Temsilciler Kurulumuz, değerlendirmelerini, Sonuç Bildirgesi ile kamuoyuyla paylaştı..

 Sonuç Bildirgesi 
  Fotoğraflar 


Temsilcilerimiz Eğitimde...

3 günlük Temsilci eğitimlerine katılan temsilcilerimiz, bu kez Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde yapılan eğitimdeydiler. 14-20 Haziran 2009 tarihlerinde yapılan eğitimde, ağırlıklı olarak grup çalışmaları yer aldı.

 Fotoğraflar 


15-16 Haziran yolumuzu aydınlatıyor

Konfederasyonumuz DİSK'in; 15-16 Haziran'ın 39. yılında İzmir ve Ankara'da düzenlediği etkinliklerde sendikamız yöneticileri ve üyelerimiz  de yer aldı.

 İzmir'den Fotoğraflar 
 Ankara'dan Fotoğraflar 

15-16 Haziran 1970

39 yıl önce; emek hareketinin, DİSK'in yükselişini önlemek için yapılmak istenen yasal düzenlemelere, işçi sınıfının yanıtıdır 15-16 Haziran...

15 Haziran 1970'de tüm İstanbul bambaşka bir sabaha uyandı; şalterler indi, makineler
durdu, bacalar tütmez oldu.
100 binin üzerinde işçi sokaklara döküldü.
İstanbul, Gebze ve İzmit’te fabrikalar
boşalmış, yollar, köprüler kapanmıştı.

15-16 Haziran 1970
15-16 Haziran 1970

15 Haziran’da işten atılmalara karşı,
16 Haziran’da sendikal hak ve özgürlükler için alanlarda olacağız!

DİSK, 39. yıl'da İzmir ve Ankara'da yapılacak bir dizi etkinlikle 15-16 Haziran'ı anıyor

Fotoğraflar, gazete küpürleri, video filmler için

39. yıl etkinlik programı için


Karikatürist Hasan Seçkin, emeğin 120. yılı dolayısıyla 1 Mayıs 2008'de çizmeye başladığı 120 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun karikatürünü tamamladı. Guiness Rekorlar Kitabına da girecek olan bu çalışma, 15-16 Haziran'ın 39. yıldönümünde, Kartal Meydanı'nda 15 Haziran Pazartesi günü saat 18:00'de açılan sergiyle, emekçilerle buluşuyor..


2009 yazına hazırız

Üyelerimiz için,
tam bir Tatil Merkezi

ayrıntılar 


Yeni Temsilciler Eğitimde

 

3 Günlük Temsilci eğitimlerimiz devam ediyor.

4-6 Haziran tarihlerinde Genel Merkezimizde yapılan eğitimlerin ardından temsilcilerimiz sertifikalarını aldılar..

 Fotoğraflar 


MMZ Onur Boru'da yeni bir sayfa

 

Sendikamızın, Akçakoca'da kurulu MMZ Onur Boru Profil fabrikasında yetkiyi almasının ardından  Alaplı'da yapılan toplantıda, işçiler, örgütlü gücün başarısını kutladılar. İşyerinde toplu sözleşme taslağı hazırlandı, sürec başladı..

 Fotoğraflar 

 Kdz. Ereğli'de yayınlanan Önder gazetesinde toplantıyla ilgili haberi ve yorumları okuyabilirsiniz.. 


NAZIM HİKMET

Yine bir 3 Haziran günü;
Büyük usta, ölümünün 46. yılında tüm sevenlerinin bilincinde, yüreğinde, dilinde...

İşçi sınıfı seni yaşatmaya devam edecek..

İzlemek için tıklayın

 

 


<