Her yeni yıl yeni umutları da beraberinde getirir.
Ne ülkemizden, ne de ülkemizin geleceğinden umudunu kesmeyen bizler,
2014 yılının hepimize sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini diliyoruz.
Bir bebeğin gözyaşları kadar masum,
sevdiklerimizin yüzü gibi saf ve temiz,
dost elince sıcak ve güvenilir bir ülkede
sevgiyle, saygıyla, kardeşçe, barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm üyelerimizin, çalışanların, ailelerinin ve tüm emek dostlarının yeni yılını kutluyoruz.Asgari ücret "846" lira oldu.

Bu asgari ücrete ayakkabı kutusu değil
kibrit kutusu bile çok…

Ben çalarım ben oynarım diyen zihniyet bir kez daha 6 milyon emekçiyi sefalet ücretine mahkum etti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücreti gecikmeli olarak açıkladı. Buna göre asgari ücrete 2014 yılında yılın ilk altı ayı için % 5’lik yani 42 liralık bir artış yapıldı.

Basın Açıklamamız


Bekaert işçileri ile sohbet

2013 yılının son işyeri ziyareti Kocaeli Bekaert işyerine yapıldı.
Genel Başkanımız, üyelerimizle güncel gelişmeleri paylaştı.


İzmir'de Senkromeç işyeri ziyareti

Genel Başkanımız ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz, Şube yöneticileri ile birlikte, İzmir Çiğli'de kurulu Senkromeç işyerini ziyaret ederek, işçilere yeni yıl dileklerini ilettiler.

Fotoğraflar


İşyeri Komiteleri eğitimleri sürüyor.

Gebze Şubemize bağlı, Alstom, Cengiz Makina, Aperam, Kroman, Dostel, Schneider, Bosal, Federal Mogul, Arfesan, Arpek, Poli Metal, Fontana, Sarkuysan, Yücel Boru, Çayırova işyerlerinin Komite Eğitimleri,  23-30 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


Baştemsilciler eğitimde

Baştemsilcilerimiz, 28-29 Aralık tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde eğitimdeydiler...

Fotoğraflar


Asil Çelik'te anlaşma sağlandı.

25 Aralık'ta MESS ile sendikamız heyetleri arasında yapılan görüşmede toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. 
Anlaşmaya göre birinci 6 ay (Eylül 2013) saat ücretlerine 60 kuruş, ikinci 6 ay 6 aylık dönem enflasyon oranına ek olarak 12 kuruş ücret zammı yapılacaktır. 
Bu zam uygulamasından önce saat ücreti 5 TL'nin altında olan üyelerimizin ücreti 5 TL'ye tamamlanacaktır.


경찰의 민주노총 침탈을 규탄한다

Geçtiğimiz hafta, Koreli demiryolu işçileri, devlet demiryollarının özelleştirilmesine karşı çıkmak için greve gittiler. Kore hükümeti ILO sözleşmelerine aykırı biçimde grevi yasadışı ilan etti. Önce 7000 işçiyi işten çıkarttı ve Demiryolu Sendikası yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarttı. Ardından Kore Sendikalar Konfederasyonu Genel Merkezi’ni basarak 130 sendikacıyı tutukladılar.
DİSK üyeleri G.Kore’de işçilere yönelik baskıları protesto etmek için İstanbul’daki G.Kore Başkonsolosluğu önünde bir dayanışma eylemi düzenlendi.


Performans, performans dedikleri...

8-13 Aralık 2013 tarihleri arasında Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde Performans-Zaman etüdü seminerlerinin ikincisi gerçekleştirildi.
Seminere Almanya’dan IG Metall Sendikasının uzmanlarından Konrad Siegel arkadaşımız da katılarak REFA, MTM ve Ergonomi konularında sunumlar yaptı. Eğitimde, Performansın İşçi Sağlığı-İş Güvenliği ile ilişkisi, psikolojik etkileri ve performansla ilgili yargı kararları ele alındı.

Fotoğraflar


Ortak eğitimler değerlendirildi

DGB Eğitim Merkezi ve Tekstil sendikası ile ortak yürüttüğümüz eğitimlerin değerlendirildiği toplantı, 17 Aralık 2013 tarihinde yapıldı.
Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu'nun eğitim çalışmalarını değerlendiren konuşmasının ardından, Susanna Ludwig (DGB Bildungswerk) Klaus Priegnitz (ITGLWF Genel Sekreteri) ve Dr. Manfred Wannöffel (Bochum Ünv.) birer sunum yaptılar. Ardından, eğitime katılan üyeler bu ortak eğitim çalışmasıyla ilgili söz aldılar..

Fotoğraflar


Eğitimler, aralıksız sürüyor.

İstanbul 1 Nolu Şubemize bağlı Tabo Otomotiv'de komite eğitimi
14 Aralık'ta yapıldı.

Nema 

 

Senkromeç

 
Nema işçilerine yönelik eğitimimiz Düzce Temsilcilik salonumuzda yapılırken, Senkromeç işçileri ile eğitim İzmir Şubemizin salonunda gerçekleştirildi.


İşyeri Eğitimleri Düzce'de

Düzce Termo Makina'daki üyelerimize yönelik eğitim çalışması, 5 Aralık 2013 tarihinde Düzce Bölge Temsilciliğimizin salonunda yapıldı

Fotoğraflar


Manisa'da işçi sesleri

Sendikamız üyeleri, 6 Aralık'ta Manisa'da meydanlardaydı. Kıdem tazminatlarımız ve insanca yaşayacak bir asgari ücret için yapılan coşkulu yürüyüşe, halk da destek verdi.

Fotoğraflar


Açlık sınırının altında asgari ücret cinayettir!..

Asgari ücret belirlenmesi süreci ve komisyonun antidemokratik yapısı İstanbul’da DİSK’in yaptığı eylemle protesto edildi. Sendikamız yönetici ve üyelerinin de katıldığı eylem “Asgari yaşamak istemiyoruz”, “Tayyip sen yaşa 800 liraya” sloganları arasında yapılan basın açıklaması ile son buldu.


Bursa'da "Sendikalı Ol!" çağrısı

Bursa Şubemiz tarafından, e-devlet üzerinden sendikalı olma konusunda da bilgi içeren "Sendikalı ol!" broşürümüz Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde (NOSAP) işçilere dağıtıldı.

Fotoğraflar


Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlık

Asil Çelik işçisi haklarını almakta kararlı

Sendikamız ile Asil Çelik İşverenliği adına MESS ile yaklaşık dört ay önce başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Vardiya çıkışı Asil Çelik işçileri yaşanan süreçle ilgili fabrika önünde bir basın açıklaması düzenlediler.

Fotoğraflar

Asil Çelik bünyesinde çalışan işçilerin MESS kapsamındaki diğer işyerlerinde çalışan üyelerimizin saat ücretlerinin gerisinde kalmasına rağmen, saat ücreti 25 kuruş olarak yapılan teklifin günün ihtiyaçlarını karşılamak bir yana ağır şartlarda çalışan Asil Çelik işçilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından çok yetersiz olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Basın Açıklamamız


Yeni örgütlendiğimiz işyeri önünde eylem sürüyor

Gebze Cavo'da mücadeleye devam

Örgütlendiğimiz Cavo işyerinde 7 üyemiz işten atıldı. Sendikaya tahammül gösteremeyen bu zihniyete karşı, fabrika önünde direniş başladı. Temsilci ve işçi arkadaşlarımızın destek ziyaretleri devam ederken, şubemizde bilgilendirme toplantıları yapılarak, gelişmeler Cavo işçilerine aktarılıyor.

Fotoğraflar


"AKP, sendikalarımızdan elini çek,
Hava-iş’e müdahaleden vazgeç"

Hava-İş Grevcileriyle Dayanışma

Sendikamız Merkez yöneticileri ve üyelerimiz, DİSK’e bağlı Sosyal-İş yöneticileri, Sendikal Güç Birliği Platformu’ndan yönetici ve işçilerin de katılımıyla, 552 gündür direnişte ve 192 gündür grevde olan THY işçileriyle dayanışma için Yeşilköy'deydi...

Fotoğraflar


Eğitimler Tam Hız...

Genç Temsilciler çoşkulu

Yeni temsilcilerimiz, Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde 25-30 Kasım tarihleri arasında eğitimdeydiler. Donanımlı bir temsilci olmak isteyen gençlerin kadrolarımızın derslere ilgi ve katılımı yoğun oldu

Fotoğraflar

Penta'dan üyelerimiz konuğumuzdu.

Penta işyerinden üyelerimiz sendikamızdaydı. Genel Merkez salonumuzda düzenlenen eğitimde, temel sendikal konular ve yeni gelişmeler ele alındı.

Fotoğraflar

İşyeri Komiteleri eğitimde

İstanbul 2 Nolu şubemize bağlı işyerimizin tüm İşyeri Komitelerine yönelik eğitim, 30 Kasım'da şubemizin salonunda gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


Hoşgeldiniz Cofle TK işçileri...

COFLE TK Otomotiv Kumanda Sistemleri'nde çalışan işçiler, sendikamız saflarındalar...
İst. 1 Nolu Şubemizde örgütlenen Cofle TK işçilerine, "Hoşgeldiniz" diyoruz..

Fotoğraflar


İzmir'de metal #Direnİşçi'ler yollarda

Kıdem Tazminatıma dokunma diyen Metal işçileri, sloganları ile İzmir caddelerini inlettiler. 27 Kasım'da yapılan yürüyüşe Genel Başkanımız ve Genel Sekreterimiz de katıldı.

Fotoğraflar


Yöneticilerimiz işyerlerinde...

İşyerlerinde konu Kıdem Tazminatı

Merkez yöneticilerimizin işyeri ziyaretleri sürüyor. 20 Kasım'da Genel Başkanımız Gebze şubemize bağlı Dostel işyerini ziyaret ederek, tezgah başındaki işçilerle görüştü. Daha sonra, gündemdeki konular hakkında bilgi verdi.

Fotoğraflar


Bilecik'te coşkulu yürüyüş...

Kıdem Tazminatıma Dokunma demek için, 22 Kasım'da Bilecikli işçiler meydanlardaydılar. Sendikamız üyelerinin coşkulu yürüyüşü, Genel Başkanımızın yaptığı basın açıklaması ile sona erdi..

Fotoğraflar


Kıdem tazminatı
tüm çalışanların hakkıdır…

Taleplerimiz dikkate alınmalıdır!..

22 Kasım tarihli basın açıklamamız:

 


22 Kasım Cuma, saat 10.00'da Çağlayan Adliyesi'ndeyiz

Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler Soydan’a açılan dava devam ediyor!

Nilgün Türkler Soydan'ın, babası ve unutulmaz işçi önderi, Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler'in mezarı başında yaptığı konuşmayla ilgili olarak MHP milletvekili Celal Adan’ın “iftira ve hakaret” suçlamasıyla savcılığa şikayeti üzerine açılan davada, Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu da tanık olarak dinlenecek.
Dava, 22 Kasım 2013 Cuma günü, saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.


Bursa'nın #Direnİşçi'leri yürüdü

21 Kasım'da Bursalı işçiler "Kölelik düzenine hayır" demek için, yürüdüler.
Sendikamız ve DİSK merkez yöneticilerinin de katıldığı coşkulu yürüyüş, basın açıklaması ile sona erdi..

Fotoğraflar


Genç işçiler, geleceğimiz...

Genç İşçi Seminerimiz 10-15 Kasım 2013 tarihlerinde Gönen’deki Kemal Türkler Eğitim Tesislerimizde gerçekleştirildi.
İşçi sınıfı tarihi, iş yasaları, uluslararası deneyimler ve örgütlenme gibi temel konular, çalışma grupları oluşturularak tartışıldı.

Fotoğraflar


Legrand'da TİS imzalandı.

Gebze'de kurulu Legrand işyerinde sözleşme görüşmeleri önemli kazanımlar sağlanarak anlaşmayla sonuçlandı.
Toplu iş sözleşmesi, 19 Kasım'da Genel Merkezimizde imzalandı.


Eskişehir'de #Direnİşçi üyelerimiz
 Kıdem Tazminatı eylemindeydiler

Fotoğraflar


Metal işçileri İzmir Çiğli'de yürüdü

Kıdem Tazminatıma Dokunma demek için, İzmir'de Metal işçileri meydanlardaydılar.
İzmir Çiğli Organize Sanayi bölgesinde yürüyen üyelerimiz, eylemi basın açıklaması ile sonlandırdılar.

Fotoğraflar


Kocaeli'de işçiler haykırdı:
"Kıdem tazminatıma Dokunma"

#Direnİşçi eylemleri tüm yurtta sürüyor. 14 Kasım'da Kocaeli'de metal işçilerinin yoğun katılımıyla, Merkez Bankasından Cumhuriyet parkına yürüyerek, Kölelik yasalarını kabul etmeyeceklerini haykırdılar.

Fotoğraflar


Kıdem Tazminatı eylemleri devam ederken
işyeri ziyaretleri de sürüyor.

Gebze şubemize bağlı Schneider işyerine yapılan ziyarette, Genel Başkanımız ve örgütlenme sekreterimiz, üyelerimizle gündemdeki konuları görüştüler..

Fotoğraflar


Mudanya'da Metal işçileri
"Kıdem Tazminatıma dokunma"

Köleliğe karşı #Direnİşçi

11 Kasım Pazartesi, Bursa Prysmian önünde toplanan metal işçileri, SCM ve civardaki fabrikalardan işçilerle birlikte Mudanya'da bir yürüyüş eylemi düzenlendi. Yürüyüşe Genel Başkanımız ve Genel Sekreterimiz de katıldılar...

Fotoğraflar


Gebze, işyeri ziyaretleri

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Özkan Atar, Gebze Şubemize bağlı Makina Takım işyerinden üyelerimizle görüştüler. (12 Kasım 2013)

Fotoğraflar


Bursa, işyeri ziyaretleri

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreterimiz M. Selçuk Göktaş, Bursa Şubemize bağlı Tecasa ve SCM işyerlerinde üyelerimizle görüştüler. (11 Kasım 2013)

SCM Fotoğraflar

Tecasa Fotoğraflar


 Genç işçiler eğitimde

İst. 2 Nolu şubemize bağlı Konvekta işyerinden üyelerimize yönelik düzenlenen Genç İşçi Eğitiminde, temel sendikal konular ele alındı. 9 Kasım'da yapılan eğitimin ardından, katılan işçilere sertifikaları dağıtıldı.

Fotoğraflar


 Feniş işçileriyle dayanışma

Direnişte olan Feniş Alüminyum işçilerine destek olmak için 1 Kasım'da öğle yemeği sendikamız tarafından verildi. Gebze Şubemiz yöneticileri ve temsilciler yemek dağıtımına katılarak, bu mücadelenin başarıya ulaşacağına olan inançlarını paylaştılar..

Fotoğraflar


Ege Serbest Bölge önünde
Köleliğe karşı #Direnİşçi

İzmir Ege Serbest Bölgesi önüne yürüyen işçiler, güvensiz çalıştırmaya, taşeronlaştırmaya, işçi simsarlığına, kıdem tazminatlarının yok edilmek istenmesine karşı, direneceklerini haykırdılar.

Fotoğraflar


 Bursa Prysmian'da Komite Eğitimi

3 Kasım 2013 Pazar günü, Bursa Şubemize bağlı Prysmian işçileri ile komite eğitimi yapıldı.

Fotoğraflar


Başkanlar Kurulumuz Sapanca Tesislerimizde

Başkanlar Kurulumuz, 5 Kasım'da Sapanca Eğitim Tesislerimizde toplanarak, başta Kıdem Tazminatı eylemleri olmak üzere, gündemdeki konuları değerlendirdi.


 Köleliğe karşı Gebze’de yürüdük...

Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesine karşı “Sokakta olacağız” diyen DİSK, #Direnİşçi eylemlerini sürdürüyor. 4 Kasım'da Gebze'de yapılan eyleme, Sendikamız üyesi metal işçileri yoğun bir katılım gösterdi. Yedi bine yakın işçinin katıldığı eyleme Gebze halkı da alkışlarla destek verdi.

Fotoğraflar


 Düzce İntek'te Eğitim

2 Kasım 2013 Cumartesi günü, aramıza yeni katılan İntek işçileri ile temel sendikal konuları içeren bir eğitim yapıldı.

Fotoğraflar


  Eskişehir de işyeri ziyaretlerinden

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ile Genel Sekreterimiz M. Selcuk Göktas, Eskişehir, Toprak Döküm işyerini ziyaraet ederek, üyelerimizle görüştüler.

Fotoğraflar


 Köleliğe karşı Kartal'da büyük tepki..

DİSK'in başlattığı #DİRENİŞÇİ kampanyası çerçevesinde, Kıdem Tazminatlarına sahip çıkmak için, coşkulu ve kararlı metal işçileri 31 Ekim'de Kartal'daydı..

Fotoğraflar
Video


DİSK kurucularından,
Derby işgali ve "Üstünü aratma!" kampanyalarıyla kararlı, inatçı ve yiğit kişiliğini unutmayacağımız,
işçi sınıfının yürekli önderlerinden,

Rıza Kuas'ı

ölümünün 32. yılında
saygıyla anıyoruz.


Genel Merkez yöneticilerimiz
Sebahat Türkler'le birlikteydiler...

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül;
Alınteri’nin onuru, Sendikamız Onursal Genel Başkanı Kemal Türkler'in eşi Sebahat Türkler ve kızlarını 23 Ekim'de ziyaret ettiler.

Fotoğraflar
 


DİSK’in kampanyası yürüyüşlerle başladı..

İşçi ve emekçilere kölelik dayatmasına karşı düzenlenen kampanya, 24 Ekim'de Ankara ve İstanbul'da yapılan yürüyüş ve basın açıklamaları ile başladı.
 

Fotoğraflar
 

 
AKP hükümetinin, tüm emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak istemesi; kıdem tazminatını sulandırarak iş güvencemizi yok etmesi; taşeronu kural haline getirmesi; Özel İstihdam Büroları’yla işçi simsarlığını teşvik etmesi; yani işçi ve emekçilere kölelik dayatması çabalarına karşı DİSK Yönetim Kurulu, Kasım ayı boyunca “Köleliğe Karşı #Direnİşçi” kampanyası düzenleme kararı aldı.

disk.org.tr


CROWN BEVCAN işçileri ile dayanışma…

CROWN, dünya çapında 149 ülkede, hemen hemen tüm gıda ve içecek markalarına metal ambalaj üretimi yapan bir şirket ve 2012’de karlarını ikiye katladı. Ama işçi haklarına saygı göstermiyor.
Hem Kanada’da, hem de Türkiye’de Crown’a işçilerin sendikal haklarına saygı göstermesi ve adil bir toplu sözleşme imzalaması çağrısıyla,  IndustriALL Küresel Sendikası tarafından uluslararası bir kampanya düzenlendi.


Bu çerçevede 21.10.2013 tarihinde şirketin İzmit’deki fabrikasının önünde Kanada’da grevde olan, USW sendikası üyesi Crown işçilerinden Michael Cruttenden ve Sendikamız Merkez Yöneticilerinin katımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Fotoğraflar
Basın Açıklamamız


 Bursa Prysmian bayram ziyareti

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ile Genel Sekreterimiz M. Selcuk Göktas, 18.10.2013 tarihinde Bursa Şubemize bağlı Prysmian işyerinde üyelerimizi ziyaret ettiler.

Fotoğraflar


Leroy Merlin'de grev kazanımla bitti

Konfederasyonumuz DİSK’e bağlı Sosyal-İş'in 3 Ekim'de başlattığı, Türkiye'nin ilk AVM ve yapı market grevi olma özelliği taşıyan Leroy Merlin grevi, 16. gününün sonunda kazanımla bitirildi. Ayrıntılar

10 Ekim Perşembe günü Leroy Merlin'in İstanbul'daki merkez ofisinin önünde düzenlenen basın açıklamasına Sendikamız yöneticileri de destek vermişti.

Fotoğraflar

Basın Açıklamamız


Eskişehir, işyeri ziyaretleri

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Sekreterimiz Şelçuk Göktaş, Eskişehir Şubemizi ziyeret ederek, bölgedeki Renta, Entil Hapalki, Tarkon ve Doruk işyerlerinde üyelerimizle görüştüler.

Tarkon

Renta

Doruk

Entil Hapalki 

 Temsilciler sertifikalarını aldılar

6-11 Ekim tarihlerinde Gönen Kemal Türkler tesislerimizde yeni temsilcilerimizle yapılan eğitim, Genel Başkanımızın da katıldığı sertifika töreni ile sona erdi..

 Fotoğraflar


Gazetemizin yeni sayısı,
 homurcuk ve atlıkarınca ekleriyle birlikte..


  Sosyal Medya eğitimi

Hollanda TIE ile ortak düzenlediğimiz Sosyal Medya eğitimi, 4-6 Ekim tarihlerinde Sendikamız Sapanca Eğitim Tesislerinde gerçekleştirildi. Uygulamalı eğitimin ardından katılımcılara sertifikaları genel başkanımız tarafından verildi.

Fotoğraflar


Gebze Sarkuysan ve Bemka ziyareti

Genel Merkez yöneticilerimizin işyeri ziyaretleri devam ediyor. Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Özkan Atar, 03.10.2013 tarihinde Gebze Şubemize bağlı Sarkuysan ve Bemka işyerlerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler.

Bemka Fotoğraflar

Sarkuysan Fotoğraflar

 

Yeni örgütlendiğimiz Bemka ile
imzalan ilk sözleşme...

Bemka işyeri ile Toplu iş Sözleşmesi imza töreni, Genel Merkezimizde 19 Temmuz'da, Merkez ve şube yöneticilerimizin katılımı ile yapıldı.