2013 yılının çalışanlara, üyelerimize, ailelerine ve tüm emekçilere iyilik, mutluluk ve sağlık getirmesini temenni ediyoruz.

İnsanlarımızı kör kurşunlara, iş cinayetlerine, trafik canavarına kurban vermeyeceğimiz bir yıl diliyoruz.

Zamsız, vurgunsuz, talansız bir ülke;
Yalansız, dolansız bir siyaset istiyoruz.

Kanunların herkese eşit uygulandığı, yargıya kimsenin müdahale edemediği, hızlı ve adil bir yargılamanın yapıldığı, yani adaletin hüküm sürdüğü bir ülke istiyoruz.

Açlığın, yoksulluğun ve sömürünün son bulduğu bir düzen istiyoruz.

İnsanın insanı ezmediği, zulmün sona erdiği, doğanın katledilmediği bir dünya istiyoruz.

        Yani barış, kardeşlik, huzur ve güven istiyoruz.

Tüm temennimiz, 2013 yılının bu isteklerimize yanıt verecek imkanlarla birlikte gelmesidir.

Biz güzel günlerin, tüm emekçilerle birlikte vereceğimiz ortak mücadeleyle geleceğine inanıyor, herkesin yeni yılını kutluyoruz.

GENEL YÖNETİM KURULU


Termo Makine'de TİS imza Töreni

Kocaeli Şubemize bağlı Termo Makine işyerinde 27 Aralık 2012 tarihinde, Genel Başkanımızın da katılımıyla toplu iş sözleşmesi imza töreni düzenlendi.

Fotoğraflar


ODTܒde gelenek sürüyor,
AKP’ye direniyor!

... Protestocu ODTÜ öğrencileri ile onlara sahip çıkan ODTÜ Rektörlüğü’ne karşı başlatılan “cadı avı” tahammülsüzlüğün dik alasıdır.

AKP iktidarı tahammülsüzlüğü bir yönetim biçimi olarak benimsemiştir. Öğrencilerin tepkilerinin polis şiddetiyle bastırılmasının ardından, YÖK’ün ve bilimsel araştırmalarından ziyade hükümete olan yakınlıklarıyla malum bazı yandaş üniversitelerin yaptığı açıklamalar saldırıyı adeta toplumsal bir şiddete dönüştürmüştür.

... Bir hoşgörü ve bir arada yaşabilme rejimi olarak adlandırılan demokrasiyi tahammül edilemez bir yönetime çeviren bu anlayış ve yaklaşımları tüm kamuoyu nezdinde kınıyor, demokratik tepkilerini gösteren ODTÜ öğrencilerinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Basın açıklaması


Akkardan işyeri ziyareti!

Genel başkanımız Gebze Şb. yöneticileri ile birlikte Akkardan işyerini ziyaret etti.
İşçilerle yapılan toplantıda, süreçle ilgili değerlendirme ve bilgilendirme yapıldı..

Fotoğraflar


Yuvanıza Hoşgeldiniz!

Tuzla Kimya Sanayi Sitesi Organize Bölgesi’nde kurulu bulanan Tabo Otomotiv Makina San. ve Tic. A.Ş. işyerinde çalışan işçiler, İstanbul 1 Nolu Şubemizde örgütlendiler…
Sendikamız, işyerinde toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmış bulunmaktadır…

Fotoğraflar


Elkim'de kararlı mücadele

Elkim işvereni, bir gece makinaları TIRlara yükleyip kaçmaya kalkınca, işçiler fabrika önünde nöbete durdu.

1 Aralık'tan itibaren fabrika önünde nöbet tutan işçiler, alacakları konusunda kararlı olduklarını gösterdiler.

Üyelerimizin alacakları için hukuksal süreci başlatan Sendikamızın makinalara haciz koyma işlemi de gerçekleştirildi.

Fabrikanın kapatılmasının ardından, 70 üyemizin aynı bölgede örgütlü olduğumuz Baysan Kazan'da işbaşı yapması sağlandı, diğer işçiler için de benzer girişimler devam ediyor.


Daiyang'ta grev bir ayı doldurdu

15 Aralık'ta, Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki grevi bir ayı dolduran Daiyang-SK işçileri ile, bir değerlendirme toplantısı yapıldı
Toplantının ardından, grevdeki üyelerimize grev ödentileri yapıldı.

Fotoğraflar

 


Transatlantic işçileriyle dayanışma

Daiyang'ta grevde olan üyelerimiz, 14 Aralık'ta, Petrol-İş'te örgütlendikleri için işten atılan Transatlantic işçilerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdiler.

 Fotoğraflar


Performans Eğitimi tamamlandı

9-14 Aralık 2012 tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde "performans" konulu bir seminer gerçekleştirildi.
IG Metal’in konuyla ilgili uzmanlarından Konrad Siegel, REFA ve MTM konularında ayrıntılı sunumlar yaptı..

 Fotoğraflar


Avrupa Metal İşçileri, ortak eğitimde

Avrupa Metal İşçileri Federasyonu'nun bir yıldır devam eden, 8 ülkeden sendikaların katıldığı eğitim süreci 29-30 Kasım’da Berlin'de yapılan konferansla sonuçlandı.
Eğitimin içerik ve yöntemlerinin değerlendirildiği toplantı, bundan sonraki eğitimlere ışık tutacak.

 Fotoğraflar


Asgari ücret enerji, su, ulaşım ve ekmekte alım gücünü kaybetti

Asgari ücretli yoksullaştı

Geçtiğimiz yılın Kasım ayı ile bu yılın Kasım ayını karşılaştırdığımızda ekmek karşısında alım gücünü % 1,23 yitiren asgari ücretli, geliri ile 14 ekmek daha az alabiliyor. Asgari ücretlinin fiyatı nedeniyle pek fazla kullanamadığı zeytinyağında alım gücü artarken, ayçiçeği yağından 2 litre 100 gram daha az alabiliyor. Asgari ücretli, fiyatı nedeniyle kırmızı ete tercih ettiği tavuk etinden bir önceki yıla göre 3 kg daha az yiyebiliyor. Kuru fasülyede de % 2,53 oranında alım gücü kaybı yaşandı.

DİSK-AR Asgari Ücretle Alım Gücü Raporu


Üyesi olduğumuz, 140 ülkeden 700 sendika ve 50 milyondan fazla işçiyi temsil eden küresel sendika IndustriALL, "Taşeron" işçiliğine karşı Dünya çapında tüm sendikaları eyleme çağırıyor...

"Taşeron işçiliği, işverenlerin 'esneklik' adına sürekli işgücünü kalıcı bir şekilde
sınırlama ya da azaltma yönündeki sistemli politikalarının sonucudur. Sonuç, istihdamın risklerinin şirketlerden işçilere kaydırılmasıdır. "


"IndustriALL'un hükümetlere çağrısıdır:
Taşeron işçiliğinin yaygınlaşmasını durdurun.
Taşeron işçilerinin sürekli, doğrudan istihdam statüsünden yararlanmasını güvence altına alın."

Okumak için


Daiyang-SK'da
Grev Komitesi Eğitimi

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde 14 Kasım'dan beri grevde olan Daiyang-SK işçileri ile,
12 Aralık'ta Grev Komitesi Eğitimi yapıldı.

Fotoğraflar


5. Kadın İşçi Semineri
"Kadınlar dünyanın yarısı"

5. Kadın İşçi Semineri, 2-7 Aralık 2012 tarihlerinde sendikamız Gönen Kemal Türkler Eğitim Tesislerinde düzenlendi.
23 kursiyerin katıldığı seminerin ana teması, kadın işçilerin işyerinde, sendikada ve toplumsal hayatta temsil edilmesi, sorunları ve bu sorunları aşabilmeleri için yapılması gereken çalışmalardı.

Fotoğraflar


İşyeri Ziyaretleri

30 Kasım 2012 tarihinde Genel Başkanımız, şube yöneticileri ile birlikte, ABB Kocaeli işyerini ziyaret ederek, üyelerimizle görüştü.


Çorlu’da
GREV’DEKİ İŞÇİLERE SALDIRI

Daiyang'ın Koreli işverenleri, grevdeki üyelerimize yönelik tehdit, baskı ve fiili saldırılarla GREV’i kırmaya çalışıyorlar.
Ne yazık ki bu ülkeyi, işçilerin hiçbir haktan yararlanamayacağı, karın tokluğuna diledikleri sürelerde çalıştırabilecekleri bir ülke olarak görmekteler.

Bu saldırıları protesto etmek ve işçilerin haklı taleplerini kamuoyunu ile paylaşmak amacıyla; 23 Kasım'da, ÇORLU ADLİYESİ’ne yürüyerek, yapılan basın açıklamasının ardından Daiyang-SK Networks işverenleri hakkında ÇORLU Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Fotoğraflar

1 Nolu Şb yöneticilerimiz 27 Kasım'da grev çadırını ziyaret ettiler. Tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri greve çıkan Daiyang-SK Networks işçilerinin başlattığı mücadeleye destek olmaya, dayanışmayı yükseltmeye davet ediyoruz…


Daiyang-SK Networks işçisi
GREV pankartını astı!..

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Daiyang-SK Networks Metal San. Ve Tic. Ltd. Şti. işyerinde Sendikamız üyesi işçiler, toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 14 Kasım 2012 Çarşamba günü greve çıktılar.

Fotoğraflar

Basın açıklaması


Kadına yönelik şiddete karşı,
Örgütlü Mücadeleye..

25 Kasım'da Sendikamız Merkez Kadın İşçiler Bürosu'nun Gebze Şubemizde düzenlediği etkinlikte, kısa film gösterimi ve sunumlar yapıldı.  25 Kasım'ın anlamı üzerine yapılan söyleşinin ardından Grup Zerdali bir müzik dinletisi sundu.

Fotoğraflar


...ve teklif MESS'e verildi

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşme teklifleri, işveren sendikası MESS'e bugün (21 Kasım 2012) verilmiştir.

Teklifimiz daha önce 4 bölgede yapılan basın toplantılarında açıkladığımız detaylara sahip.

Taleplerimiz haklı ve gerçekleşebilir taleplerdir.

Süreç ve ayrıntılı açıklamalar, TİS sayfamızda.
 


20 Kasım 2012
Filistin Halkı ile Dayanışma Günü

DİSK, 20 Kasım'ı "Filistin Halkı ile Dayanışma Günü" ilan ederek, İstanbul ve Ankara'da kitlsel basın açıklamaları ve yürüyüşler düzenledi.

"Filistin Halkına sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz.
Türkiye’de işçiler, emek ve demokrasi güçleri
özgür ve demokratik bir Filistin kurulana kadar
sizinle birlikte olacaktır."


Grup toplu iş sözleşme teklifi ile ilgili
Kocaeli'de basın açıklaması

 

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesi taslağı, 19 Kasım 2012 Pazartesi günü Kocaeli Şube binamızda yapılan basın toplantısıyla,
Kocaeli kamuoyu ile paylaşıldı.
İlk bölgesel açıklama 6 Kasım’da Gebze’de, ikincisi 12 Kasım’da Bursa’da  ve üçüncü bölgesel toplantımız 16 Kasım'da Eskişehir'de yapılmıştı.


2012-2014 dönemi için yüzbinlerce metal işçisini yakından ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi ile ilgili hazırlıklarını sonuçlandıran Sendikamız, MESS’e verilmek üzere hazırlanan toplu iş sözleme teklifinin detaylarını, gerçekleştirilen bölgesel toplantılarda kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.
Üçüncü bölgesel toplantımız 16 Kasım'da Eskişehir'de yapıldı.


Metal işçisinin güvenini kazanmayan
hiç bir mücadeleyi kazanamaz


Biz sürekli söylüyoruz. Metal işkolunda sendikal rekabet yoktur.
Metal işkolunda sermayenin iki, işçi sınıfının tek örgütü vardır. Sermayenin örgütleri MESS ve Türk Metal. İşçilerin örgütü ise Birleşik Metal’dir. Bunlar arasında rekabet değil sınıf mücadelesi vardır.

İşbirlikçi ve dayatmacı anlayışa tepkiyle başlayan süreç ve toplu sözleşme teklifleri hakkında açıklamalar, TİS sayfamızda.


İşçi Sağlığı, İş Güvenliği Eğitimi

Haziran ayında yapılan seminerin devamı olarak, 11-16 Kasım 2012 tarihinde Gönen’de yapılan işçi sağlığı iş güvenliği semineri başarıyla tamamlandı.

Seminerde, sağlık haritalaması, yeni İSİG yasası ve işyerindeki uygulamalar ayrıntılı olarak ele alındı; katılımcılar kendi çalışmalarını aktardılar.

Fotoğraflar


Daiyang-SK Networks işçisi
GREV pankartını astı!..

Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Daiyang-SK Networks Metal San. Ve Tic. Ltd. Şti. işyerinde Sendikamız üyesi işçiler, toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 14 Kasım 2012 Çarşamba günü greve çıktılar.

Fotoğraflar

 
Tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri greve çıkan Daiyang-SK Networks işçilerinin başlattığı mücadeleye destek olmaya, dayanışmayı yükseltmeye davet ediyoruz…

Basın açıklaması


Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde,
İşçi Dayanışmasına Çete Saldırısı

Dün gece, kendilerini fabrikaya kapatarak "sözde" sendikaya karşı tepkilerini gösteren Renault işçilerinin eylemleri devam ederken, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde ellerinde demir çubuklarla konuşlanan saldırgan güruh, bölgede terör estirdiler.

Gece vardiyadan çıkıp, sınıf kardeşlerine dayanışmaya gitmek isteyen Bosch işçilerine, karakolun hemen yanıbaşında, demir çubuklar ve satırlarla yapılan saldırıda 3’ü ağır, onlarca işçi yaralandı!..

Yaralanan Bosch işçileri, Türk Metal yöneticilerini kendilerine saldıran grubun içinde teşhis ettiler.

Bu organize saldırıyı yapanlar ve azmettirenler bulunmalı, artık varlığı aşikâr hale gelen bu çete dağıtılmalıdır. Bu hukuksuzluğa, bu zorbalığa, bu cendereye artık son verilmelidir.

DİSK'ten yapılan basın açıklaması


Gebze'den sonra Bursa'da da
Grup toplu iş sözleşme teklifini açıkladık.

TİS Mücadelesi başlıyor...

2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesi taslağı, Bursa Şubemizde yapılan basın toplantısında, kamuoyu ile paylaşıldı.

Fotoğraflar

  
BOSCH işçileri için ek zam talebi
Katılımın ve ilginin yoğun olduğu toplantıda, ücret zam teklifimize Bursa Bosch işletmesinde çalışan üyelerimiz için getirilen ek bir düzenleme de açıklandı.

Geçtiğimiz sözleşme döneminde Birleşik Metal İş üyeleri 51 kuruş ücret zammı alırken, MESS Türk Metal ittifakı ile 24 kuruş zamma mahkum edilmişlerdi. Toplu sözleşme teklifimizde bu nedenle tüm ücret tamamlama ve zam işlemlerinden önce Bosch işçilerinin ücretlerine 27 kuruşluk iyileştirme talep ediyoruz.

Sorumlular Bosch’ta hukuk dışı işlemin hesabını verecekler. Çalışma Bakanı ve tüm devlet denetim yetkisi kullanan organları göreve çağırıyoruz.

Bakanlık Bosch'ta bir skandala neden oldu...


6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve 7 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Bu yasa yayınlanmadığı için 2012 Şubat ayından itibaren Türkiye’de hiçbir sendikanın talebine Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yanıt verilmedi. Bakan Faruk Çelik yaptığı basın açıklamalarında 1700’ün üzerinde işyerinin ve 200 binin üzerindeki işçinin toplu sözleşme yetki başvurularının yasa çıkmadan dikkate alınmayacağını söyledi.

Bosch işvereni MESS üyesidir ve 200 civarında MESS üyesi işyerinde çalışan 85 binin üzerinde işçinin toplu sözleşme yetkileri için 4 Mayıs 2012 tarihinde başvuru yapılmıştır. Bu işyerlerinin hiç biri için yetkiler gelmemişken niye sadece Bosch’un çoğunluk tespit yazısını gönderilmiştir?

Yanıt basittir: Yapılan işlem hukuk dışıdır.
Türkiye’de ilk defa hukuk dışı işlem yapılmıyor. Ancak herkes biliyor ki, hukuk dışı işlem yapan her kimse bu hukuk dışılığa karşı bir “güvence” almadan bunu yapamaz. Bu nedenle tüm sorumlu devlet ve hükümet yetkililerini göreve çağırıyoruz.
Bu hukuk dışılığı her kim yaptı ise hızla soruşturma açılarak bulunmalı ve cezalandırılmalıdır.
Birleşik Metal İş bu işin peşini bırakmayacaktır.
 

Açıklamanın tam metni


YÖNETİCİLERİMİZ EĞİTİMDEYDİ

Profesyonel ve amatör yöneticilerimiz iki farklı tarihte Gönen Kemal Türkler Eğitim ve Tatil Sitesinde eğitime katıldılar.

Dokuz ayrı şubemizden amatör yöneticilerimizin katıldığı eğitim 4-7 Kasım 2012 tarihlerinde yapıldı.
İletişim, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununu, Ekonomi ve MESS grup toplu sözleşmeleri, örgütlenme, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği konularında sunumlar ve grup çalışmaları yapıldı.

8-11 Kasım 2012 tarihlerinde yapılan ve Genel Merkez ile Şube profesyonel yöneticilerinin katıldığı eğitimde de, Dünyada ve Türkiye'de Ekonomik göstergeler ve gelişmeler, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununu, İletişim ve İSİG konuları işlendi.

Ayrıntılı bilgi, Eğitim sayfamızda..


  Koluman işçileri Sendikamızda örgütlendi

Tarsus’da kurulu Koluman Otomotiv End. AŞ. işçileri yeniden sendikamızda örgütlendiler. Sendikamıza üye 13 işçi işten çıkarıldı.

Atılan üyelerimizin yeniden işbaşı yaptırılmasını ve işçilerin sendikal tercihine saygı gösterilmesini bekliyoruz. İşten çıkarılan üyelerimiz bu taleple fabrika önündeki bekleyişleri devam ediyor.


Grup toplu iş sözleşme teklifini açıklıyoruz.

2012-2014 dönemi için yüzbinlerce metal işçisini yakından ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi ile ilgili hazırlıklarını sonuçlandıran sendikamız, MESS’e verilmek üzere hazırlanan toplu iş sözleme teklifinin detaylarını,  bölgesel toplantılarda kamuoyu ile paylaşıyor.

  
İlk bölgesel açıklama 6 Kasım tarihinde Gebze şube binasında gerçekleştirildi.

Fotoğraflar

Genel başkan Adnan Serdaroğlu'nun yaptığı açıklama:  


IG Metall'den sendikamızı ziyaret

Almanya’dan IG Metall Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Helga Schwitzer ve beraberindeki 12 kişilik heyet 1 Kasım'da sendikamızı ziyaret etti.

Fotoğraflar

 
Merkez yöneticilerimizin katılımıyla yapılan toplantıda, gündemdeki "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu" ve Almanya’daki göçmen işçileri de ilgilendiren “Kiralık işçilerin işkolu zammı ve toplu sözleşme kazanımları” görüşüldü.

Toplantının ardından heyet Legrand işyerini ziyaret etti.

Basın açıklamamız


  DİSK'ten Cumhurbaşkanına "veto" talebi

DİSK Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşerek "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu"nu hakkında bir dosya sundular...


Küresel Sendikalar Konseyi'nden Cumhurbaşkanı Gül'e Mektup:

"Sendikalar Yasasını veto edin"

"İşçiler, örgütlenme hakkı ve özgürlüğünün önünde engeller barındırmayan yeni bir sendikalar yasasını hak ediyor."

Küresel Sendikalar Konseyi ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu, Cumhurbaşkanını, “Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanunu”nu veto etmeye çağırdı..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilen mektupta, daha önce bu yasa ile ilgili çekincelerin hükümete de defalarca paylaşıldığına dikkat çekilerek,
"Türkiye’nin ilgili ILO Sözleşmelerini imzaladığını ve Cumhurbaşkanı olarak sizin de Türkiye’nin uluslararası hukuka ve taahhütlerine uymasını sağlama ağır sorumluluğunu taşıdığınızı hatırlatmak isteriz." denildi.

Mektup metni


 

Önümüzdeki günlerde hep birlikte kutlayacağımız kurban bayramı, doğuşu itibariyle bizlere insan canının ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha hatırlatırken, kaybettiğimiz canların acısı da yüreklerimizi dağlıyor.

Ne zulmü ne de zulüm etmeyi asla benimsemeyen bir toplumun en üretken ve alınteriyle geçinen insanları olarak, zalimlerin hüküm sürmediği, savaşların olmadığı bayramların bayram gibi yaşandığı bir dünya özlemimizi bu vesileyle bir kez daha seslendiriyoruz.

Hepimiz için gerçek bir barış, insanca bir yaşam ve çalışma düzeni, çocuklarımız için huzurlu ve güvenli bir gelecek umuduyla tüm çalışanların, üyelerimizin ve ailelerinin mübarek kurban bayramlarını kutluyor, sağlık, huzur ve mutluluklar diliyoruz.


Genel Yönetim Kurulu

 


İşyeri Eğitimleri devam ediyor..

2012 yılı için programlanan işyeri eğitimleri devam ediyor. İzmir Şubemize bağlı FCMP, ZF Lemförder, Schneider, Çukurova Jeneratör ve Kocaeli Şb. bağlı Baysan işyerinde üyelerimizle eğitim çalışmaları yapıldı.

Fotoğraflar ve diğer eğitimler hakkında bilgi, "Eğitimlerden" sayfamızda...


Ankara:
Toplanma saati: 13.30
Toplanma yeri: Kolej / Basın Açıklaması: Sakarya Meydanı

İstanbul:
Toplanma saati: 12.30
Toplanma yeri/Basın Açıklaması: Taksim Tramvay Durağı

Diğer toplanma noktaları ve DİSK Basın açıklaması


Çimsataş'ta üye toplantısı ve ziyaret

Anadolu Şubemize bağlı, Mersin'de kurulu Çimsataş işyerinde, 14 Ekim'de yapılan Genel Üye Toplantısına katılım yoğun oldu..
17 Ekim'de de Genel Merkez yöneticilerimiz işyerini ziyaret ederek, üyelerimizle görüştüler..

Üye toplantısı Fotoğraflar
İşyeri Ziyareti Fotoğraflar


Çorlu'da da eylem..

Çorlu'da DİSK'e bağlı sendikalar ve Trakya Şubemize bağlı işçiler, Mecliste görüşülen Toplu Sözleşme ve Sendikal Hakları düzenleyen yasa tasarısına karşı "bu yasaya izin vermeyeceğiz" diyerek meydanlara çıktılar..

Fotoğraflar


Başöz'de işçilerle sohbet

Genel Merkez yöneticilerimizin işyerlerine yaptığı ziyaretler sürüyor. 9 Ekim'de, Anadolu Şubemize bağlı Başöz işyerini ziyaret eden yöneticilerimiz, tezgahbaşında işçilerle sohbet ettiler..

Fotoğraflar


Schneider'da Komite Eğitimi

Manisa Schneider İşyeri Komitesi Eğitimi, 13-14 Ekim 2012 tarihlerinde Gönen'de Kemal Türkler tesislerimizde gerçekleştirildi.

Fotoğraflar


  İşçi Sağlığı-Güvenliği eğitimi

DGB Eğitim Merkezi ve IG Metal Sendikası ile yapılan ortak eğitim 30 Eylül-5 Ekim 2012 tarihleri arasında geçekleştirildi.

Seminerin ana hedefi İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Almanya’daki Sendikacı arkadaşlarımızın deneyimlerinden öğrenmek ve bu çerçevede kendi çalışmalarımızı daha nitelikli bir duruma getirmek oldu.

Fotoğraflar


DİSK Yönetim Kurulu açıklaması:
"
AKP HÜKÜMDARLIĞINA KARŞI DİRENECEĞİZ!"

Mücadeleci gerçek sendikacılığın tasfiye edilmesine izin vermeyeceğiz!

Yasaksız, barajsız, ILO sözleşmeleri ve Avrupa Sosyal Şartı ile uyumlu, sendikal hak ve özgürlükleri gerçek anlamda güvence altına alan, 12 Eylül’ün yarattığı tahribatı silmeye olanak sağlayacak sendikal bir mevzuatı bu ülke emekçilerinin hak ettiğine inanıyor ve demokratik bir yasanın çıkması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

DİSK Basın açıklaması

İşyerlerinde de Tepki Yürüyüşleri..

Toplu sözleşme düzenini ve sendikal hakları düzenleyen, fakat bir sosyal sınıfın başka bir sosyal sınıf üzerinde tahakkümünü kurmaya yönelik içerik taşıyan yasa Meclis'te görüşülürken, Ankara'da Meclis önünde yaşanan saldırılara tepki için işyerlerimizde de yürüyüşler yapıldı..

ISUZU işyerinde yapılan yürüyüşten Fotoğraflar

 


  Uluslararası Sendikalardan Başbakan’a Sert Mektup

140 ülkede enerji, madencilik ve imalat sektörlerinde, 700 sendikadan 50 milyon işçiyi temsil eden IndustriALL sendikası Genel Sekreteri Jyrki Raina,
Başbakan’a Meclis’de görüşülen “Toplu İş İlişkileri Yasa Taslağı” ile ilgili bir mektup gönderdi.

Türkiye’de sendikalaşma oranının yüzde 5, özel sektörde ise yüzde 2 dolaylarında olduğunun hatırlatıldığı mektupta yeni yasanın bu haliyle geçmesi durumunda pek çok sendikanın da toplu sözleşme yapma yetkilerini kaybedeceğine de değinilerek, Başbakan’dan Türkiye sendikal hareketiyle girişilecek anlamlı bir diyalog sonucunda yasada gerekli değişikliklerin yapılması talep edildi.

Basın açıklamamız ve mektup metni..


Barajsız, Yasaksız
Sendikalar Yasası için Ankarada'ydık

Polis engeli ve gaz bombaları ile karşılaştık..

Fotoğraflar


Video görüntüleri, haber küpürleri ve diğer fotoğrafları,
facebook sayfalarımızda bulabilirsiniz..


TOBB, emekçinin örgütlenme iradesinden Elini çek!

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısının hazırlanma sürecinde; “sendika düşmanlığını” yasal düzenleme haline getirmek için her çeşit engelleme-baskı-yanlış bilgilendirme çalışmalarını yürüten ve ILO normlarına uygun bir yasanın çıkarılmamasını hedefleyen TOBB’u protesto etmek amacıyla, DİSK 8 Eylül 2012 Pazartesi günü TOBB İstanbul Hizmet Binası önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Fotoğraflar
TOBB’u protesto eylemi basın açıklama


Kayseri CEHA’da işveren ve işbirlikçisi sendikadan
işçilere saldırı…

Öz Ağaç-İş Sendikası, CEHA işçilerinin özgür iradeleriyle tercih ettikleri sendikal örgütlülüğe saldırıyor…

 

İşveren, işçilerin haklı mücadelelerini engellemek için bugüne dek bin bir türlü yöntem denemiş ama başarılı olamamıştır. Şimdi, taşeron bir sendika olan Öz Ağaç-İş ile bu emeline ulaşmaya çalışmaktadır…

Sendikamız tarafından CEHA işyerinin metal işkolunda olduğuna dair uyarılmalarına rağmen Öz Ağaç-İş yöneticileri ve topladıkları kim oldukları belirsiz kişilerle birlikte, 5 Ekim Cuma akşamı, CEHA’da örgütlülük mücadelesi yürüten üyelerimize saldırdılar.
Sendikamız gerekli yasal mercilere suç duyurusunda bulunarak davacı olmuştur…

Yazının devamı


Çorlu Daiyang'ta "Grev'e Evet"

Çorlu'da kurulu Daiyang işyerinde "grev kararı" asılmasının ardından, İşveren grev oylaması talebinde bulundu..
Oylama, sadece oy kullanmayan işçilerin  değil, beyaz yakalıların da desteğiyle, işçilerin iradesi lehine sonuçlandı.

Grev oylaması tutanağı


7 Ekim’de tüm dünya işçileri hep birlikte:

"Güvencesiz çalışmaya hayır!"

IndustriALL Küresel Sendika, bütün üyelerini 7 Ekim 2012 İnsanca İş İçin Dünya Eylem Günü’nde dünya çapında eylemler düzenleyerek güvencesiz çalışmaya karşı verilen küresel kavgaya katılmaya çağırmıştı.
Sendikamız 7 Ekim'de bu çağrıya katılarak, güvencesiz çalışmaya dikkat çekti..

Çalışmanın anlamı değişiyor

Küresel sermaye, istihdamda köklü değişimlerin yolunu açıyor. Güvenceli işler daha da azalırken, istihdam büroları, sözleşmeli çalışma ve geçici çalışma yaygınlaşıyor. Güvencesiz işler gençler için tek seçenek haline getiriliyor. Güvencesiz işlerde çalıştırılan işçilerin sendikalaşma ya da toplu sözleşme yapma şansları kalmıyor. Emek maliyetlerini düşürmek ve istihdamın bütün yüklerini işçilerin sırtına yüklemek için güvencesiz çalışmadan yararlanan şirketler, ücretleri ve çalışma koşullarını daha da geriletiyor.


Cankurtaran Holding patronunun evi önünde
İşçilerin kapı önü nöbeti…

Güven elektrik işçileri, bu sabah, alacaklarının ödenmesi için Cankurtaran Holding Patronu Cenk Cankurtaran’ın Beykoz’daki evinin önündeydiler.
Sabah 7:00’den itibaren, üç saat boyunca kapı önünde, patronun evden çıkmasını ve ödeme yapmasını beklediler…

Fotoğraflar


Bu bekleyiş sonuç verdi. Cenk Cankurtaran, yarın (5 Ekim 2012) Sendikamız Genel Merkezine gelerek Sendikamız Yöneticileri ile görüşeceğini açıkladı.
 


TOPLU İŞ İLİŞKİLERİ YASASINA KARŞI MECLİS ÖNÜNDEYİZ!

Türkiye'deki toplu sözleşme düzeni ve sendikal özgürlükler alanını düzenleyen 'Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı' yeniden TBMM’nin gündeminde.

Meclis’te görüşülecek olan Tasarı, Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu ILO sözleşmeleri başta olmak üzere uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Tasarı, mevcut yasaların barajcı, yasakçı, kısıtlayıcı mantığını sürdürmekte, mevcut mevzuatı birkaç makyajla yeniden önümüze koymaktadır.

Bu nedenle DİSK, 3 Ekim Çarşamba günü saat 12:00’da Meclis Dikmen Kapısı’nda bir basın açıklaması yaptı, yasa hakkında görüşlerini dile getirmek üzere Meclis’te görüşmelerde bulundu...


Kölelik yasalarına hayır!
Zalimin zulmüne direneceğiz...

Zalimin Zulmüne karşı, Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve DİSK temsilciliğinin bulunduğu bütün bölgelerde, DİSK’liler eylemdeydi.

Ankara’da Milli Kütüphane önünden bakanlığa yürüyen kortejde, sendikamız üyelerinin yoğun katılımı vardı.

Yapılan basın açıklamasında, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı gündemdeyken, siyasi iktidar Anayasa ile güvence altına alınmış işçi haklarına saygı göstermeye ve 12 Eylül yasaklarına karşı çıkmaya davet edildi.

Açıklamanın ardından DİSK üyeleri, bakanlık önünde yarım saatlik oturma eylemi yaptı.

Fotoğraflar
Ayrıntılar  ve Basın açıklaması metni

Eskişehir'de yapılan eylemden Fotoğraflar
 


Cankurtaran Holding
İşten çıkardığı 265 işçinin tazminatını
gasp etmek istiyor!


27 Eylül 2012 tarihinde saat 11.00’de
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası önünde,
Cankurtaran Holding’in yaptığı haksızlığı kamuoyuna anlatmak amacıyla
düzenlenecek basın açıklamasına davetlisiniz…

Basın açıklamamız


   Adnan Serdaroğlu:
  
"İşçiler sendikaları aracılığıyla Birleşmiş 
    Milletler’in tartışma sürecine katılmalıdır.
"

   Uluslararası sendikal hareketin
   temsilcileri, kalkınmayı tartıştı

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Kalkınma Seminerinde DİSK Genel Sekreteri olarak bir konuşma yaptı..

Türkiye'deki ve dünyadaki ekonomik ve sosyal gelişmeleri değerlendirerek, "Dünyanın yaşanılabilir bir yer olması için uluslararası kurumlar ve hükümetler artık işçilere kulak vermelidir." dedi..
Sendikal alanda yaşananları da özetleyerek temel sorunları ortaya koyduğu konuşmasını, 12 Eylül yasalarına ve AKP iktidarının antidemokratik, yasakçı, baskıcı politikalarına ve uygulamalarına karşı mücadelenin devam edeceğini vurgulayarak bitirdi.

Konuşma metni


Başkanlar Kurulu toplandı

26 Eylül 2012 tarihinde Genel Merkezimizde toplanan Başkanlar Kurulumuzda, gündemdeki konular ele alındı.


Güven Elektrik İşçileri haykırıyor:
"Alacaklarımızı derhal ödeyin!"

Güven Elektrik’in kapatılarak Çorlu’ya taşınması nedeniyle İş sözleşmesi sona eren 265 üyemizin, kıdem tazminatı ve ihbar alacaklarının ödenmesi için Şişli Bomonti'de başlattıkları eylem sürüyor.
 

FotoğraflarÇiğli Fotoğraflar

Schneider işyeri ziyareti

Genel Başkanımız, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz, Schneider'ın İzmir Çiğli ve Manisa fabrikalarını ziyaret ederek, üyelerimizle görüştüler.


Manisa Fotoğraflar


Konya Mahle'de üye toplantısı..

23 Eylül Pazar günü, Konya'da Mahle işçileriyle bir toplantı yapıldı..

Gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda, sözleşme süreci değerlendirildi, üyelerimizin soruları yanıtlandı...

Fotoğraflar


İzmir Mahle’de toplu sözleşme sevinci

İzmir Mahle işçileri, kendi onaylarıyla imzalanan toplu sözleşmelerine kavuşmanın sevincini, bir kez de 20 Eylül'de düzenlenen imza töreninde yaşadılar..
 

Fotoğraflar

Sarı sendikanın yıllardır sürdürdüğü engellemelere rağmen, Mahle işçileri toplu sözleşmeye kavuştular. İşçilerle yapılan toplantılarda üyelerimizin sözleşmenin imzalanması konusunda görüş bildirmesi üzerine 7 Eylül’de imzalar atılmıştı.
 

Üye toplantısından fotoğraflar

Sadece ücret ve ikramiye artışı sonucu net aylık 314 TL gelir elde edildi.
Ayrıca, imza sürecinin gecikmesi nedeniyle ilk 8 aylık dönem için her işçiye net 2.300 TL toplu ödeme yapılacak.

Sözleşmeyle kazanılan diğer haklar yazının devamında


Yeni temsilcilerde eğitim coşkusu

Temsilcilerimizin, örgütsel ilke ve sınıf çıkarları doğrultusunda temel ve güncel sendikal bilgilerle donatılmasını hedefleyen eğitimlere, yeni seçilen temsilcilerimiz katıldı..

Fotoğraflar


İşyeri Ziyaretlerinden

Anadolu Motor  

Erciyas Boru

Termo Makina


"12 Eylül AKP ile sürüyor"
DİSK alanlarda

32. yılında 12 Eylül askeri darbesini protesto etmek için başlatılan eylemler dizisi, 11 Eylül Salı akşamı Galatasaray'da buluşan DİSK üyelerinin, meşalelerle Taksim'e yürüyüşü ile devam etti. Eylem, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu'nun basın açıklaması ile son buldu

Fotoğraflar

 

DİSK Yönetim Kurulu, 12 Eylül’ün 32. yılında “12 Eylül vesayetini yaratan kurumların, AKP eliyle şimdi de toplumu yeni bir otoriter rejime sürüklediğini” teşhir etmek için bir dizi eylem ve etkinlik kararı almıştı.
DİSK, bu çerçevede ilk eylem olarak, AKP Şişli İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.
Sendikamızın üyesi Güven Elektrik işçilerinin yanısıra, direnişte olan Bilgi Üniversitesi çalışanları ve BEDAŞ işçileri de yürüyüşe katıldılar.

 

DİSK önünden yola çıkan, yürüyüş sırasında çevredeki halkın da alkışlarla desteğini alan kortej, "12 Eylül AKP ile sürüyor", "Faşizme karşı omuz omuza", "12 Eylül hukukuna son", "Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek" sloganları ile Şişli AKP önüne ulaştılar.

Burada DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, bir basın açıklaması yaptı


Merkez TİS toplantısı sona erdi

2012-2014 Grup toplu iş sözleşmesi hazırlıkları çerçevesinde Mart 2012 tarihinde Baş temsilciler toplantısı ile başlayan süreç, 8 Eylül 2012 tarihinde yapılan Merkez TİS Kurulu toplantısı ile yeni bir evreye girdi.

Fotoğraflar

Bugüne kadar grup toplu iş sözleşmesi kapsamındaki tüm işyerlerinde TİS Kurulları ile 3’tur toplantı yapılmıştı. Bu toplantılarda; grup toplu sözleşmesinin hazırlıklarının yanı sıra işkolu ve işyeri yetkilerinin Çalışma Bakanlığı’nca açıklanmamasına yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştı.

İşyeri TİS Kurulları ile yapılan son toplantılarda; işyerlerindeki üyelerimizin toplu iş sözleşmesi teklifinde yer almasını istedikleri talepler değerlendirildi.

8 Eylül 2012 tarihinde yapılan Merkez TİS Kurulu toplantısında ise işyerlerinden gelen temsilci arkadaşlarımız söz alarak; 2012-2014 grup toplu iş sözleşmesi sürecine ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Toplantının kapanışında konuşan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Merkez TİS Kurulunun önerileri ve işyeri TİS Kurullarının taleplerinin en kısa süre içerisinde toplu sözleşme önerisi haline getirilerek Başkanlar Kurulu ile de paylaşıldıktan sonra da sürecin başlatılacağını söyledi.

 
VE BU SON OLSUN…

Bugün Şırnak Beytüşşebap’da gerçekleşen saldırı sonucu yaşamını yitiren askerlerimiz hepimizi acıya boğdu.
Bu saldırılarda yaşamını yitiren şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.
Yaşanan her ölüm bizlerin kalbine saplanan bir hançer, atılan her kurşun barışa, kardeşliğe ve yüzyıllarca birlikte yaşayan insanlarımızın birliğine indirilmiş bir darbedir. Yüreği yanan analarımızın acılarını paylaşıyor, şiddeti ve şiddetin her türlüsünü nefretle kınıyoruz.

Şiddetin hiçbir derde derman olmadığının herkes tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. Bunu en iyi Anadolu’da yüzyıllardır birlikte yaşayan insanlarımız bilirler.
Ancak bölgemizde ve Ortadoğu’da ne halkların birlikteliğini ne insanların kardeşçe yaşamasını umursamayan eli kanlı senaryoların sahipleri, bunca ölüme rağmen hala savaş çığlıkları atmaya, insanlığı yakıp kavuran yangını körüklemeye devam ediyorlar.

Bu hain planın figüranı olan yöneticiler, ağabeylerinden rol çalma adına bölgemizde çok daha tehlikeli oyunlara alet olma gayreti içindedirler.
Bu gaflet ve delalet hali, ancak, kardeşliğin ve dostluğun en köklüsünü, acının ve yıkımın ise en şiddetlisini bilen bu coğrafyanın insanlarının sağduyulu yaklaşımları ile son bulabilir.
Yıllardır yaşadıkları acılarla olgunlaşan insanlarımız, her büyük yıkımın ardından büyük bir metanetle çıkmış ve oynanan oyunları bozma başarısı göstermiştir.

İnanıyor ve diliyoruz ki, barış için ve kardeşlik adına atacağımız her adım aldığımız bu acı haberlerinin son olmasını sağlayacaktır.
Hepimizin başısağolsun.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu